Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


339. Степанова Катерина В'ячеславівна. Формування системи інтегрованого управління морським природокористуванням: дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Степанова К.В. Формування інтегрованого управління морським природокористуванням. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01. – Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2005.

Дисертаційна робота присвячена питанням розробки теоретико-методологічних і методичних основ організації інтегрованого управління морським природокористуванням. У роботі проведене комплексне дослідження економіко-екологічних факторів і тенденцій розвитку природно-господарського комплексу в басейні Чорного та Азовського морів. На основі загальної параметричної теорії систем отримані оцінки рівнів економіко-екологічної інцидентності (конфліктності) господарської діяльності у Чорноморсько-Азовському регіоні (ЧАР), сформована система методологічних принципів інтегрованого управління морським природокористуванням. У якості методологічну і методичну базу інтегрованого управління морським природокористуванням представлено дискриптивні інтегровані моделі морських наукових знань, природно-ресурсного потенціалу, кадастру природних ресурсів регіону, морського господарства і морегосподарського комплексу, системи економіко-екологічних взаємодій, факторів сталого розвитку, узагальненої системи економічних інструментів управління природокористуванням. В роботі обґрунтовано модель об'єктів інтегрованого управління та ієрархічну систему його організації стосовно умов басейну Чорного та Азовського морів, з урахуванням рекомендацій щодо удосконалювання механізмів ресурсно-екологічної та економічної безпеки.

Результати дисертаційного дослідження у сукупності вирішають наукове завдання поглиблення і розвитку методологічних та методичних підходів до формування ефективної системи управління морським природокористуванням.

У дисертаційній роботі представлені теоретичне узагальнення, а також нові шляхи щодо вирішення поставленої наукової задачі, що полягає в обґрунтуванні інтегрованих підходів до формування системи управління морським природокористуванням і розробці заходів, спрямованих на підвищення економіко-екологічної ефективності використання природно-ресурсного потенціалу в системі «суша-море». Узагальнені наукові і практичні результати проведених досліджень полягають у такому:

  1. Автором доведено, що освоєння просторів і ресурсів Чорного й Азовського морів, інших районів Світового океану є одним з найважливіших напрямків довгострокової економічної політики України, що визначається її вигідним географічним положенням, наявністю дуже значного морегосподарського потенціалу і стратегічних задач забезпечення економічної безпеки. Рішення цих задач стримується регресивними процесами ресурсно-екологічного потенціалу Чорного і Азовського морів, відсутністю належної системи прогнозування, планування і перманентного удосконалювання організації природокористування і природоохоронною діяльністю в басейні.

  2. Дисертант вважає, що у системі дослідження проблем планування і управління морським природокористуванням важливе місце займають питання методологічних і методичних підходів до оцінки тенденцій і закономірностей економіко-екологічних інцидентів і конфліктів, що обумовлюють ресурсно-екологічні та економічні трансформації в морському природно-господарському комплексі. Пошук ефективних стратегій управління морським природокористуванням вимагає вивчення не тільки інцидентносних (конфліктних) ситуацій, але й адекватних ситуативним трансформаціям ефективних рішень. У роботі на основі методів загальної параметричної теорії систем (методів мови тернарного опису – у координатах «річ», «властивості», «відносини») автором представлене матричне узагальнення авторських оцінок конфліктних (і неконфліктних) ситуацій у системі сучасної морегосподарської діяльності в Чорноморсько-Азовському регіоні, розглянутих у контексті вироблення стратегії інтегрованого управління економіко-екологічними процесами.

  3. Сформульовані пошукувачем в роботі методологічні, методичні і прикладні основи інтегрованого управління базуються: 1) на системі методологічних принципів - комплексних і багатовекторних погоджень, «убудовування» (інтегрування) у національні та міжнародні системи управління; «симетрії», пов'язаної з позначенням домірності, пропорційності, гармонійності ЕЕ-систем; інваріантості, як здатності ЕЕ-системи зберігати характер сталості розвитку при умовах, що змінюються; урахуванні факторів часу і невизначеності та ін.; 2) на комплексі інтегрованих моделей ЕЕ-систем (процесів) – морських наукових знань, природно-ресурсного потенціалу, кадастру природних ресурсів регіону, морського господарства і морегосподарського комплексу, парних взаємодій у ЕЕ-системі, факторів сталого розвитку економічних інструментів управління природокористуванням.

  4. Запропоновано пріоритетні напрямки удосконалювання організації морського природокористування в Україні, заснованого на принципах інтегрованого управління, визначаються шляхи і напрямки вертикальної і горизонтальної інтеграції на регіональному і міжнародному рівнях, реформування загальної державної системи управління природними ресурсами і охороною навколишнього середовища з урахуванням реалізації інтеграційних систем регулювання використання ресурсів, екологічного контролю в цілісній системі «контактна зона суша – море», створення ефективної системи аналітичних досліджень, прогнозування і планування, радикалізації в системі розвитку ринкової інфраструктури морського природокористування, зниження впливу на управління природокористуванням факторів суб'єктивної діяльності і девіативного (ненормативного) поводження суб'єктів управління і приведення їх до вимог об'єктивних законів ЕЕ-розвитку, цілеспрямованої інституціоналізації та інформатизації управління.

У роботі обґрунтовується, що принципи інтегрованого підходу до формування сучасної системи управління в контактній зоні «суша-море» припускають: всіляку інформатизацію управління природокористуванням і сталим розвитком приморських регіонів; формування єдиного економіко-екологічного інформаційного простору; використання ЕЕ-інформації як фактора (засобу) виробництва і засобу праці, як товар і капітал. Автором доведено, що реалізація наукових основ інтегрованого управління морським природокористуванням є важливим інструментом державної морської політики і затвердження України як морської держави, умовою забезпечення економічної та екологічної безпеки держави, а також фактором інтеграції України в міжнародні економічні системи – ВТО, ЄС та інші.

Публікації автора:

монографії:

1. Круглякова Л.Л., Степанова Е.В. Формирование статуса морской береговой зоны в системе перехода к интегрированному планированию и управлению // Управление морской береговой зоной Украины: проблемы развития, концептуальные поиски / Под ред. Б.В. Буркинского. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 1998.-С. 106-110 (особистий внесок здобувача – розглянуто варіант ранжування природно-господарських об’єктів у системі статусів морської берегової зони Чорноморського регіону)

2. Степанова Е.В. Научно-методические и организационные проблемы информатизации природопользования и природоохранной деятельности в бассейне Черного моря // Управление морским природопользованием / Под ред. Б.В. Буркинского и В.Н. Степанова. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2001. – С.245-271.

3. Степанова Е.В. Усиление роли региональных «больших групп» в обеспечении устойчивого развития приморского района // Стратегия устойчивого развития территории (на примере Татарбунарского района Одесской области). – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2001. -С. 32-36.

4. Степанов В.Н., Крыжановский Р.А., Степанова Е.В. и др. Глава II. Мобилизационная стратегия в использовании природно-ресурсного потенциала региона // Политика мобилизации интегрального ресурса региона. Книга первая. / Под ред. Б.В. Буркинского и С.К. Харичкова. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2002. – С. 65-144 (особистий внесок здобувача – запропоновано варіанти класифікації та системного уявлення природно-ресурсного потенціалу)

5. Буркинский Б.В., Степанов В.Н., Круглякова Л.Л., Степанова Е.В. Глава XI. Международное и межнациональное сотрудничество как компоненты интегрального ресурса развития региона // Политика мобилизации интегрального ресурса региона. Книга вторая / Под ред. Б.В. Буркинского и С.К. Харичкова. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2002. – С. 255-308. (особистий внесок здобувача – розглянуто ресурсно-екологічні фактори активізації міжнародного співробітництва у басейні Азовського моря і в районі острова Зміїний)

брошури:

6. Степанова Е.В., Степанов В.Н. Ресурсный потенциал Азовского моря в контексте национальных интересов Украины. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 1998. - 24 с. (особистий внесок здобувача – надано економіко-екологічну оцінку можливостей освоєння рибогосподарських та вуглеводних ресурсів в українському секторі Азовського моря та проблеми його статусу)

7. Степанова Е.В. Экономико-экологическая информационная поддержка устойчивого и безопасного развития (проблемы и перспективы). – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2000. - 48 с.

фахові:

8. Степанова Е.В. Принципы интегрированного подхода к планированию и управлению освоением Черного и Азовского морей (методологический аспект) // Экономические инновации. Выпуск 6. Экономико-экологические проблемы природопользования на современном этапе. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 1999. – С. 88-91.

9. Степанова Е.В. Формирование системы экономико-экологической информационной поддержки устойчивого развития регионов Украины // Экономика третьего тысячелетия. Том 1. Макроэкономика: проблемы, тенденции, перспективы. Материалы ІІІ международной конференции молодых ученых-экономистов. – Донецк, 2000. - С. 148-158.

10. Степанова Е.В. Учет фактора неопределенности в управлении экономико-экологическими системами // Труды Одесского политехнического университета. – Одесса: ОГПУ. – 2000, Вып. 2. - С. 276-279.

11. Степанова Е.В. Предпосылки развития лизинговых механизмов в сфере морехозяйственной деятельности и морского природопользования // Экономические инновации. Выпуск 9. Современные проблемы развития экологического лизинга в Украине. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2001. - С. 65-68.

12. Степанова Е.В. Украинско-российское сотрудничество в решении экономико-экологических проблем Азовского моря // Экономические инновации. Выпуск 10. Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (экономические трансформации, экономика и экология). – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2001. - С. 74-79.

13. Степанова С. В. Проблеми вдосконалення системи платежів та податків в сфері природокористування в Україні // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія "Економіка та менеджмент". Випуск 2. – Суми: СДАУ, 2001. - С. 268-269.

14. Степанова Е.В. Системное представление природно-ресурсного потенциала региона // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Випуск 1 (20). Економіка: Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком. - Рівне, 2003. - С. 613-618.

15. Степанова Е.В. Проблемы ресурсно-экологической безопасности в бассейне Черного и Азовского морей // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Экономика. Випуск 2(26). Частина II. – Рівне: УДУВГПК. - 2004. – С. 577-582.

інші видання:

16. Степанова Е.В. О развитии экологического менеджмента (применительно береговой зоны Черного моря) // Управление и охрана побережий Северо-Западного Причерноморья. Материалы международного симпозиума. – Одесса, 1996. – С. 168-169.

17. Степанова Е.В. Информационные ресурсы развития рекреационно-туристического хозяйства и природопользования (некоторые методологические и прикладные аспекты) // Міжнародний конгрес "Проблеми інформатизації рекреаційної та туристичної діяльності в Україні: перспективи культурного та економічного розвитку". Трускавець, 23-28 травня, 2000. - С. 78-81.

18. Степанова Е.В. Проблемы информационной безопасности в экономико-экологической и социальной сферах // Молодь третього тисячоліття: гуманітарні проблеми та шляхи їх розв'язання. Економіка, моделювання технічних та суспільних процесів, інформаціологія, екологія. Збірник наукових статей. Том 3. - Одеса: Одеський державний політехнічний університет, 2000. - С. 346-349.

19. Степанова Е.В. Экономико-экологические проблемы освоения курортно-рекреационного потенциала Украинского Причерноморья // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. випуск XXI. Рекреаційна індустрія: досвід, проблеми і перспективи розвитку. - Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2000. –
С. 47 – 51.

20. Степанова Е.В. Влияние культурно-экологических компонентов образования на социально-экономическое развитие // Соціальні технології: актуальні проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 21. – Одесса, 2003. – С. 197-202.