Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Кашуба Ярослав Миколайович. Формування системи дитячого оздоровлення і туризму : дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Кашуба Я.М. Формування системи дитячого оздоровлення і туризму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2006.

Дисертаційна робота присвячена теоретико-методичним і прикладним питанням формування системи дитячого оздоровлення і туризму.

Розроблено науково-методичні засади розвитку і функціонування системи дитячого оздоровлення і туризму як цілісної системи, здійснено її структурування і визначено функціональні призначення окремих елементів системи (підсистем). Удосконалено класифікацію дитячих оздоровчих закладів. Внесено пропозиції до методичних підходів та здійснено оцінку природно-рекреаційного потенціалу регіонів України. Визначено мотиваційні чинники розвитку системи дитячого оздоровлення і туризму через доповнення їх оцінкою дітей шкільного віку та їх батьків. Подано пропозиції до проекту Закону України „Про оздоровлення та відпочинок дітей”. Розроблено організаційно-економічні механізми формування та стимулювання розвитку системи дитячого оздоровлення і туризму. Розроблено критерії, систему показників та процедури оцінювання ефективності функціонування системи дитячого оздоровлення і туризму. Удосконалено організаційну структуру управління системою дитячого оздоровлення і туризму.

Результатом дисертаційного дослідження є розробка й обґрунтування науково-методичних засад формування системи дитячого оздоровлення і туризму та механізмів забезпечення ефективного її функціонування.

Проведене дослідження дозволило отримати такі науково-практичні результати:

1. На основі аналізу й узагальнення теоретико-методологічних підходів до вивчення системи дитячого оздоровлення і туризму обґрунтовано необхідність комплексного дослідження науково-методичних, економіко-правових, організаційно-управлінських аспектів формування і розвитку системи дитячого оздоровлення і туризму.

2. В результаті аналізу понятійно-термінологічного апарату наукового дослідження дитячого оздоровлення і туризму запропоновано визначення системи дитячого оздоровлення і туризму.

3. Запропоновано авторський підхід до структурування системи дитячого оздоровлення і туризму. Виділена центральна підсистема – суб’єкти дитячого оздоровлення і туризму (діти) – медичного, педагогічного та обслуговуючого персоналу; природно-ресурсного комплексу; матеріально-технічної бази; рекреаційної і туристичної інфраструктури; соціальної, інженерної та екологічної інфраструктури; фінансового забезпечення; інформаційного забезпечення; науково-методичного забезпечення; нормативно-правового забезпечення; управління.

4. На основі аналізу природних рекреаційних ресурсів та соціально-економічного потенціалу системи дитячого оздоровлення і туризму визначено відповідність та поцільність використання природних рекреаційних ресурсів для санаторно-курортного лікування, оздоровлення, відпочинку дітей і розвитку дитячого туризму в різних регіонах України.

5. Недооцінка системи дитячого оздоровлення і туризму, що мала місце в Україні в 90-х роках ХХ ст., мала наслідком деформацію мережі дитячих оздоровчих закладів і погіршення її структури, зменшення кількості дитячих оздоровчих і туристичних закладів внаслідок перепрофілювання, ліквідації їх чи продажу на тлі стрімкого росту кількості таборів з денним перебуванням, створених на базі навчальних закладів. Проведений аналіз дає підстави стверджувати, що найкращі результати діяльності з оздоровлення дітей мають заклади стаціонарного типу, до яких зазвичай відносяться позаміські дитячі оздоровчі заклади та заклади санаторного типу.

6. Суспільна оцінка процесів організації дитячого оздоровлення та відпочинку, отримана за результатами соціологічного дослідження, дала можливість з’ясувати негативні та позитивні впливи, мотиваційні чинники, побажання як дітей, так і їх батьків щодо організації та проведення оздоровлення і відпочинку дітей. На основі аналізу та узагальнення результатів соціологічного дослідження дисертант сформував пропозиції щодо вдосконалення організації дитячого оздоровлення і туризму, які отримали схвальну підтримку органів державного та регіонального управління.

7. Процеси реформування системи дитячого оздоровлення і туризму характеризуються майже повною відсутністю законодавчого та нормативно-правового забезпечення. До найважливіших проблем в цій сфері, що потребують нормативно-правового врегулювання, слід віднести: необхідність розробки ряду Положень, врегулювання питань власності і підпорядкування, збереження мережі дитячих оздоровчих закладів; розробки і запровадження механізмів економічного стимулювання підприємств, які організовують і здійснюють роботу по оздоровленню дітей; вдосконалення організаційного і фінансового забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей; стимулювання інвестиційного та інноваційного розвитку сфери дитячого оздоровлення і відпочинку; удосконалення системи управління оздоровленням і відпочинком дітей. Автором подано пропозиції до проекту Закону України “Про оздоровлення та відпочинок дітей”.

8. Основний акцент і ставка мають бути зроблені на економічно-організаційних механізмах стимулювання діяльності дитячих оздоровчих і туристичних закладів. Саме відпрацювання ефективних економічних важелів впливу щодо забезпечення рентабельності дитячих оздоровчих і туристичних закладів, підвищення їх конкурентноздатності на ринку оздоровчих і туристичних послуг гарантуватиме їм довготермінову перспективу розвитку. До важелів позитивного впливу на розвиток системи дитячого оздоровлення і туризму можна віднести: стабільну і прогнозовану інвестиційну політику, яка ґрунтується на сприятливому інвестиційному кліматі і довготермінових гарантіях; зменшення податкового тиску; надання дитячим оздоровчим і туристичним закладам пільг, державних дотацій і субвенцій тощо.

9. Реформування системи дитячого оздоровлення і туризму потребує вдосконалення організаційної структури і системи управління дитячим оздоровленням як на рівні держави, регіону, так і на рівні окремого оздоровчого чи відпочинкового закладу. Для підвищення ефективності роботи міжвідомчих комісій з оздоровлення дітей пропонуємо: надати міжвідомчим комісіям з оздоровлення дітей статус постійно діючих; створити в їх межах структурні підрозділи за напрямками роботи.

10. При оцінюванні ефективності функціонування системи дитячого оздоровлення й туризму слід розрізняти її за видами медико-біологічна, соціальна, економічна; та за рівнем прояву: держава, регіон; дитячий оздоровчий заклад; окрема особа (дитина).

Незрівнянно більшу цінність для суспільства і його підростаючих громадян має соціальний ефект, який проявляється в різних аспектах. З одного боку – це зміцнення здоров’я дітей та молоді, активізація процесів соціалізації, вироблення навичок та закріплення позитивного досвіду здорового способу життя, зменшення кількості осіб з девіантною поведінкою, всебічний розвиток дітей і молоді через поєднання фізичного вдосконалення з елементами навчання і виховання. Інша сторона прояву соціальної ефективності дитячого оздоровлення, відпочинку і туризму пов’язана із розширенням мережі дитячих оздоровчих і відпочинкових закладів та активізації їх діяльності. Перш за все – це створення нових робочих місць, розширення сфери прикладання праці (зайнятості), розвиток інфраструктури рекреаційних територій тощо.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Кашуба Я.М. Дитяче оздоровлення і відпочинок: сучасний стан, тенденції, шляхи подолання негативних змін (регіональний вимір) //Регіональна економіка. – 2004. – № 1. – С. 76-84.

2. Кашуба Я.М. Система дитячого оздоровлення і туризму // Культура народов Причерноморья. Т.3. – 2004. – № 55. – С. 91-93.

3. Кашуба Я.М. Проблеми нормативно-правового забезпечення функціонування системи дитячого оздоровлення і туризму// Вісник Львівського університету. Серія економічна. 2003. – Випуск 32. – С. 319-323.

4. Кашуба Я.М. Ринок туристичних послуг Львівщини: тенденції та перспективи розвитку // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (збірник наукових праць). Випуск 2 (ХL)/НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. редактор академік НАН України М.І.Долішній. Частина 1. – Львів, 2003. – С.203-207.

5. Кашуба Я.М. Система дитячого оздоровлення і туризму: проблеми становлення // Соц.-екон. дослідження в перехідний період. Політика демографічного розвитку: сучасний стан та її перспективи в Західному регіоні України (збірник наукових праць). Випуск 5 (LV) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2005. – С. 67-75.

Препринти

6. Кашуба Я.М. Оцінка суспільних потреб в оздоровленні та відпочинку дітей (регіональний вимір)/ Препр. наук. доп. / Інститут регіональних досліджень НАН України. Редкол.: М.І.Долішній (відп. редактор). – Львів, 2004. - 56 с.

Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації

7. Кашуба Я.М. Проблеми фахової підготовки спеціалістів дитячого спортивного та краєзнавчого туризму// Культура і освіта фахівців туристської сфери: сучасні тенденції та прогнози: Матеріали ІІІ-ої Міжнародної науково-практичної конференції (13-14 жовтня 2004 р.)/ Редкол.: Цибух В.І. (голова), Федорченко В.К. (співголова), Пазенок В.С. (співголова) та ін. – К.: КУТЕП, 2005. – С.630-633.

8. Кашуба Я.М. Система дитячого оздоровлення і туризму// Материалы второй республиканской научно-практической конференции „Туризм, курорты и наука”/ Под. ред. И.Ф. Карташевской. – Сімферополь, 2004. – С. 112-116.

9. Матюхін В.О., Кашуба Я.М. Соціально-економічні аспекти ефективного розвитку туристичної індустрії // Інтеграція освіти, науки і виробництва: матеріали V Міжнародної науково-методичної конференції (26-29 вересня 2001 р.)/Під наук. ред. дійсного члена Академії інженерних наук України, професора О.Ф. Гордєєва. – Луцьк: ЛДТУ, 2001. – С. 76-79.

(особистий внесок автора: проведено аналіз розвитку туристичної індустрії регіону та здійснено оцінку ефективності її функціонування).

10. Матюхін В.О., Кашуба Я.М. Інноваційний навчальний проект туристичного менеджменту // Наукові праці МАУП/ Редкол.: М.Ф. Головатий (голов. ред.) та ін. – К.: МАУП, 2002. – Вип.3. Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки. – С. 327-329.

(особистий внесок автора: подано пропозиції до навчальних програм по спеціальності “менеджмент туризму”).