Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Сокуренко Олена Олексіївна. Формування світорозуміння у дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності : дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Миколаївський держ. ун-т ім. В.О.Сухомлинського. — Миколаїв, 2007. — 243, [9]арк. — Бібліогр.: арк. 174-194.



Анотація до роботи:

Сокуренко О.О. Формування світорозуміння у дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Херсонський державний університет. – Херсон, 2007.

Дисертацію присвячено проблемі формування світорозуміння в дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності. У ній здійснено філософський і психолого-педагогічний аналіз проблеми формування світорозуміння особистості. Визначено сутність феноменів „світорозуміння”, „світорозуміння дитини шестирічного віку”, „формування світорозуміння в дітей”. Обґрунтовано структурні компоненти, критерії, показники та рівні сформованості світорозуміння першокласників. Висвітлено особливості ігрової діяльності як засобу формування світорозуміння в дітей шестирічного віку. Проаналізовано стан досліджуваної проблеми в практиці роботи початкових шкіл Миколаївської області. Теоретично обґрунтовано, експериментально перевірено педагогічні умови та модель формування світорозуміння в дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності.

У дисертації досліджено проблему формування світорозуміння в першокласників, доведено доцільність використання засобів ігрової діяльності у цьому процесі, визначено педагогічні умови, розроблено й експериментально апробовано модель формування світорозуміння в дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності. Проведена робота підтвердила гіпотезу дослідження й дозволила зробити такі висновки:

  1. На підставі теоретичного аналізу філософських і психолого-педагогічних джерел з’ясовано сутність „світорозуміння” як складової рівневої структури світогляду, форми світоглядної свідомості, структурної підсистеми світогляду. Відтак, „світорозуміння” тлумачимо як усвідомлене ставлення особистості до дійсності й до самої себе, поєднання знань, досвіду та самосвідомості в цілісну картину світу. Світорозуміння дитини шестирічного віку включає освоєння та розуміння навколишнього світу, знання та досвід дитини в різних сферах життєдіяльності, що зумовлюють його життєву позицію, ставлення до навколишнього світу й до самої себе. Формування світорозуміння в дітей передбачає цілеспрямований систематичний педагогічний вплив на особистість дитини з метою становлення ефективних засобів пізнання дитиною світу, набуття знань і досвіду в різних сферах життєдіяльності, виховання усвідомленого ставлення до дійсності й до самої себе, формування цілісної картини світу.

  2. Структурними компонентами та критеріями сформованості світорозуміння визначено такі: особистісно-ціннісний (критерії сформованості: морально-етичний, почуттєво-емоційний, ціннісно-оцінювальний); інтелектуально-пізнавальний (критерії сформованості: пізнавальний, мовленнєвий, мисленнєвий); творчо-діяльнісний (критерії сформованості: регулятивно-поведінковий, навчально-діяльнісний, діяльнісно-ігровий).

Виходячи із системи критеріїв та показників, виявлено рівні сформованості світорозуміння в першокласників. Результати констатувального експерименту засвідчили, що переважна кількість дітей перебувала на середньому (49,1% учнів контрольних і 48,2% учнів експериментальних класів) та низькому (відповідно 33,3% і 33,7%) рівнях, високий рівень виявлено лише в 17,6% учнів контрольних і 18,1% учнів експериментальних класів.

  1. Виявлено особливості ігрової діяльності як засобу формування світорозуміння в дітей шестирічного віку, зумовлені його суб’єктивно-особистісним і ціннісним характером з урахуванням вікових особливостей і завдань розвитку молодшого школяра. Ігрова діяльність як провідний вид діяльності дитини на межі дошкільного дитинства і початкової школи спрямована на пізнання навколишнього світу, засвоєння й відтворення культурно-історичного досвіду, оволодіння суспільними функціями.

  2. Доведено, що ефективність формування світорозуміння в учнів першого класу залежить від реалізації педагогічних умов, найважливішими з яких є такі: цілеспрямований систематичний педагогічний вплив на особистість дитини з урахуванням її індивідуальних і вікових особливостей; побудова навчально-виховного процесу на основі інтеграції багатокомпонентного змісту початкової освіти; урахування рівнів активності дітей в ігровій діяльності; готовність учителів початкової школи до формування світорозуміння в дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності.

  3. З метою підвищення ефективності формування світорозуміння в учнів розроблено та апробовано модель формування світорозуміння в дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності, основою якої є гуманістично спрямований особистісно орієнтований підхід до організації навчально-виховного процесу. Модель включає мету, завдання, виконання функцій та передбачає три взаємопов’язані етапи: підготовчий, діяльнісно-формувальний, заключний – спрямовані на послідовне та систематичне здійснення педагогом формування структурних компонентів світорозуміння системою ігор та ігрових вправ.

  4. Порівняння результатів констатувального та формувального експериментів свідчить про те, що рівні сформованості світорозуміння першокласників насамперед підвищилися в експериментальних класах: на 23,1% зросла кількість дітей експериментальних класів, які виявили високий рівень, у контрольних класах динаміка прогресивних змін складає 3,2%; на 26,2% зменшилася кількість учнів експериментальних класів, які виявили низький рівень досліджуваної якості, порівняно з 6,9% прогресивних змін в учнів контрольних класів. Кількісні та якісні результати експериментальної роботи підтвердили правомірність висунутої гіпотези та довели ефективність теоретично обґрунтованих та експериментально перевірених умов і розробленої моделі формування світорозуміння в дітей шестирічного віку засобами ігрової діяльності.

  5. У розробленому навчально-методичному комплексі з питань формування світорозуміння в дітей шестирічного віку вчителям загальноосвітніх шкіл І ступеня запропоновано навчально-методичний посібник „Від дитячої гри – до дорослого світу (Формування світорозуміння особистості)”, а також спецкурс „Ігрова діяльність як засіб формування світорозуміння в дітей шестирічного віку”. Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів розв’язання проблеми формування світорозуміння молодших школярів. Перспективним є вивчення можливостей і специфіки формування світорозуміння в дітей різних вікових груп.


Основні положення дослідження відображено в таких публікаціях:

  1. Сокуренко О.О. Від дитячої гри – до дорослого світу (Формування світорозуміння особистості): Навч.-метод. посіб. – Миколаїв: ОІППО, 2006. – 136 с.

  2. Сокуренко О.О. Ігрова діяльність як засіб формування світорозуміння в дітей шестирічного віку: Програма спецкурсу. – Миколаїв: ОІППО, 2006. – 36 с.

  3. Сокуренко О.О. Дидактична гра як засіб навчання і виховання молодших школярів (з досвіду роботи) // Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д.Ушинського. – Одеса: ПДПУ, 2000. – Вип.3–4. – С. 86–90.

  4. Сокуренко О.О. Формування основ світогляду у шестирічних учнів засобами інтегрованої системи змісту освіти // Педагогічні науки. – Херсон: Айлант, 2000. – Вип.15. – С. 229–233.

  5. Сокуренко О.О. Створення цілісної картини світу у дітей шестирічного віку // Педагогічні науки. – Херсон: Айлант, 2001. – Вип.20, ч. 2. – С. 163–168.

  6. Сокуренко О.О. Формування світорозуміння учнів 6-річного віку засобами ігрової діяльності // Науковий вісник Миколаївського державного університету: Педагогічні науки. – Миколаїв: МДУ, 2005. – Вип.10. Т. 2. – С. 162–166.

  7. Сокуренко О.О. Вплив ігрової діяльності на формування світорозуміння молодших школярів (моніторинг навчальних досягнень) // Науковий вісник Миколаївського державного університету: Педагогічні науки. – Миколаїв: МДУ, 2006. – Вип.12. Т. 4. – С.179–184.

  8. Сокуренко О.О. Вплив родинного виховання на формування світоглядних уявлень молодших школярів // Вересень: Науково-методичний, інформаційно-освітній журнал. – 2006. – №3–4. – С. 85–89.

  9. Сокуренко О.О. Педагогічні умови формування світорозуміння в учнів початкових класів (шестирічного віку) // Гуманістично спрямований виховний процес і становлення особистості (Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді). – К.: ВіРА Інсайт, 2001. – Кн. ІІ. – С. 137–142.

  10. Сокуренко О.О. Ігрова діяльність дитини молодшого шкільного віку як засіб пізнання світу // Технології неперервної освіти: проблеми, досвід, перспективи розвитку: Збірник статей до традиційної IV Всеукр. наук.-практ. конф. – Миколаїв: Вид-во МФ НаУКМА, 2002. – С. 237–241.

  11. Сокуренко О.О. Виховання у родині як складова формування світорозуміння дитини // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 7-ої Міжнар. міждисциплінар. наук.-практ. конф. – Сімеїз. Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, ХНУ ім. В.Н.Каразіна, 2006. – С. 272.

  12. Сокуренко О.О. Організація та педагогічне керівництво ігровою діяльністю першокласників в навчально-виховному процесі школи // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – С.192–196.

  13. Сокуренко О.О. Розвиток основ світогляду молодших школярів шляхом використання гри в інтегрованому навчально-виховному процесі // Наука: теорія та практика – 2006: Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 2. – С. 67–70.