Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Ровний Валерій Григорович. Формування стратегії управління розвитком територіальної одиниці (на прикладі районної державної адміністрації): дисертація канд. наук з держ. упр.: 25.00.04 / Донецька держ. академія управління. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Ровний В.Г. Формування стратегії управління розвитком територіальної одиниці (на прикладі районної державної адміністрації). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук по державному управлінню за спеціальністю 25.00.04 – Регіональне управління. – Донецька державна академія управління, Донецьк, 2003.

Розглянуто особливості формування регіональної системи управління та роль держави в усуненні протиріч системи управління регіонами. Надано характеристику регіону як цілісної соціально-економічної системи. Виявлені проблеми формування регіональної політики. Запропонована та обґрунтована необхідність формування стратегії управління на рівні територіальної одиниці. Проаналізовано та уточнено формулювання поняття “територіальна одиниця”. Досліджено та обгрунтовано логістичний підхід до формування стратегії розвитку територіальної одиниці, який засновано на всебічному та комплексному рішенні питань руху потоків, що формуються та переміщуються в процесі функціонування територіальної одиниці та розроблена концептуальна схема логістичного управління територіальною одиницею, запропоновано механізм визначення її стійкості. Побудована модель управління соціально-економічним розвитком територіальної одиниці. Запропонована методика оцінки ефективності логістизації територіальної одиниці, що заснована на розрахунку коефіцієнту обігового капіталу, величини чистого дисконтованого прибутку, коефіцієнту компромісів та межею логістичного індексу. Проаналізовані проблеми підвищення ефективності діяльності підприємств, обґрунтовані рекомендації щодо підвищення інвестиційного потенціалу та виведення усіх підприємств в розряд рентабельних. Обґрунтована та реалізована стратегія управління розвитком територіальної одиниці на прикладі сільського району.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної соціально-економічної проблеми – підвищення ефективності функціонування територіальної одиниці на основі застосування принципів логістики в управлінні територіальним розвитком.

Основними теоретичними та практичними результатами наукового дослідження є розробка основних напрямків удосконалення підходів до розробці стратегічної програми розвитку територіальної одиниці.

Основні висновки і результати, які одержано в ході проведених наукових досліджень, зводяться до такого:

1.Визначено важливість розробки стратегічних планів управління розвитком територіальних одиниць, які необхідно розробляти та впроваджувати на базі проведення ситуаційного аналізу, що дозволяє виявити перспективні напрямки розвитку конкретної території.

2.Визначено, що територіальна одиниця характеризується як просторова соціально-економічна цілісність, що має структури виробництва усіх форм власності, з концентрацією населення, робочих місць, духовного життя людини, наявністю місцевих органів управління на своїй території.

3.Проаналізовано характеристики та властивості економічного району та територіальної одиниці, що дозволило виявити їхні загальні риси: спеціалізація, комплексність, керованість, наявність виробничої та соціальної інфраструктури.

4.Обгрунтовано необхідність використання основних принципів логістики при формуванні стратегії розвитку територіальної одиниці, що дозволить підвищити ефективність її функціонування.

5.Визначено принципову новизну логістичного підходу до управління територіальною одиницею, суть якого полягає у взаємозв`язку та інтеграції процесів управління виробництвом, запасами, транспортно-складським господарством, капіталом, персоналом, інформаційними потоками в межах територіальної одиниці як єдиної системи.

6.Визначено важливість логістизації організаційно-економічних процесів територіальної одиниці, а також запропоновано чотирьохрівневу логістичну систему Добропільського району, що дозволяє не тільки виявити кількісні і якісні характеристики потоків, що формуються в системі, а також оптимізувати їх.

7.Побудовано логістичну модель реалізації державної регіональної політики виходячи з наявності внутрішніх потреб і ресурсів та запропоновано класифікацію організаційних систем, які є невід`ємним атрибутом управлінської діяльності районної державної адміністрації.

8.Доведено, що організація та управління соціально-економічним розвитком територіальної одиниці базується на принципах корпоративного управління. Це твердження дозволило побудувати та ефективно реалізувати схему механізму корпоративного управління, що забезпечує узгодження інтересів держави, регіону та окремої людини на території сільського району.

9.Розроблено напрямки моделювання логістичної системи територіальної одиниці, які дозволяють упорядкувати цей процес та підвищити гнучкість всієї соціально-економічної системи території в напрямку її оперативної адаптації до змінних умов мікро- та макросередовища.

10.Розроблено ієрархію критеріїв стратифікації ринкового простору Добропільського району, яка дозволяє при розробці програми стратегічного розвитку територіальної одиниці чітко уявляти не тільки природні фактори або порівняльні переваги тієї чи іншої територіальної одиниці, але й її відмінності, особливості, специфіку, історичні та культурні коріння.

11.Запропоновано схему проведення ситуаційного аналізу Добропільського району, яка дозволила скласти бізнес-досьє на дану територіальну одиницю, що надало можливість зробити оцінку ступеня виконання поставлених цілей та задач, упорядкувати структуру і функції управління територіальною одиницею.

12.Розроблено схему інформаційної взаємодії Добропільської районної державної адміністрації та органів державної влади України, підприємств, установ та організацій, населення району, яка дозволила організаційно обгрунтувати та реалізувати обрану стратегію розвитку конкретної територіальної одиниці.

13.Побудовано модель управління соціально-економічним розвитком територіальної одиниці на засадах оптимального поєднання усіх аспектів регіональної політики України.

14.Обгрунтовано, що комплексний розвиток території є головною задачею регіональних та місцевих органів державного управління через створення і реалізацію стратегічних програм розвитку, як цілеспрямованого процесу мобілізації усіх можливостей території.

15.Проведено групування підприємств Добропільського району за галузевою ознакою і визначено внесок кожної галузі в формування загального рівня інвестиційного потенціалу району з метою раціонального використання ресурсів господарств району та оптимізації джерел їх інвестування.

Публікації автора:

  1. Ровный В.Г. Предпосылки развития маркетинга сельскохозяйственного района // Менеджер. – 2001. - № 2 (14). – С.75-79.

  2. Ровный В.Г. Проблемы социально-экономического развития сельскохозяйственного района // Менеджер. – 2001. - № 4 (16). – С.46-52.

  3. Шкрабак І.В., Ровний В.Г. Основні підходи до формування інвестиційної стратегії Добропольського району Донецької області.// Зб. наук. праць ДонДАУ “Стратегія маркетингу в управлінні регіоном та підприємством”: серія “Державне управління”, т. ІІ, вип. 7. – Донецьк: ДонДАУ, 2001. – С.212-218. Особистий внесок здобувача: проведено групування основних галузей господарювання сільського району та аналіз інвестиційного потенціалу.

  4. Ровный В.Г., Ларина Р.Р. Особенности анализа и выбора сегментов региональных рынков // Менеджер. – 2002. - № 5 (21). – С.208-213. Особистий внесок здобувача: визначено необхідність та критерії сегментації регіональних ринків.

  5. Ларина Р.Р., Ровный В.Г. Возможности использования логистики в управлении регионом. // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.ІІІ, вип. 18. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С.214-223. Особистий внесок здобувача: запропоновано розглядати управління регіонами як логістичну функцію управління, що базується на системному підході.

  6. Ровный В.Г. Перспективы применения сегментирования рынка // Все. – 2002. - № 2 (24). – С.59-62.

  7. Ровный В.Г. Корпоративное управление в социально-экономическом развитии территориальной единицы // Зб. наук. праць ДонДАУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, том ІІІ, вип. 18. - 2002. – С.78-83.

  8. Пилюшенко В.Л., Ровный В.Г. Анализ тенденций, оказывающих влияние на современную логистику // Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні”. Ялта, 27-31 травня 2002 р. Гол. ред. І.Л. Решетнікова. Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2002. – С.142-143. Особливий внесок здобувача: аналіз тенденцій, пов`язаних зі змінами на територіальному ринку.