Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Дорохова Лариса Вікторівна. Формування стратегій розвитку міні-заводів в ринкових умовах (на прикладі чорної металургії) : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Дорохова Л.В. Формування стратегій розвитку міні-заводів в ринкових умовах (на прикладі чорної металургії). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 - економіка промисловості. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2003.

Виконано аналіз сучасного стану зарубіжної і вітчизняної металургійної галузі, визначено причини, що обумовлюють низьке конкурентне становище вітчизняної металопродукції на світовому ринку. Обґрунтовано актуальність і доцільність створення міні металургійних заводів в Україні як перспективного напрямку подолання технічного відставання і поліпшення економічних і екологічних показників галузі.

Детерміновано ознаки класифікації міні металургійних заводів. Вперше здійснена класифікація міні металургійних заводів на мікро-заводи с річною потужністю 40-230 тис.т, міді-заводи (230-600 тис.т/рік) і міні-заводи (600 – 2000 тис.т/рік). Проаналізовано стратегічні тенденції їх розвитку і обґрунтовано базові конкурентні стратегії розвитку міні металургійних заводів: спеціалізація продукції; фокусування певного сегмента ринку; мінімізація виробництва і реалізації продукції.

Визначено і систематизовано фактори зовнішнього і внутрішнього середовища з урахуванням особливостей металургійної галузі і ЗАТ “ММЗ “ІСТІЛ (Україна)”, на підставі яких проведено SWOT-аналіз. Запропоновано показники для критеріїв «привабливість ринку» і «конкурентна позиція». Розроблені методичні рекомендації до формування стратегії розвитку стратегічних зон господарювання міні металургійних заводів, практичне використання яких сприяє підвищенню ефективності діяльності міні-заводу.

Головним науковим завданням дисертаційній роботи було дослідження економічних, організаційних та технічних тенденцій розвитку міні-заводів для розробки методичних положень по формуванню стратегій розвитку міні металургійних заводів, які спрямовані на підвищення рівня економічної ефективності діяльності і конкурентної позиції металургійних підприємств України. Основні висновки роботи полягають у такому:

  1. Аналіз поточного стану металургійної галузі України виявив деякі негативні аспекти, не властиві світовій. Технічно і морально застаріле обладнання виробляє неякісну сталь, а жорстка конкуренція на світовому ринку витісняє українську сталь на ринок дешевих напівпродуктів. Для зміцнення позицій вітчизняних підприємств на зовнішніх і внутрішньому ринках необхідна їх реконструкція, спрямована на подолання технологічного відставання, поліпшення економічних та екологічних показників їх діяльності. Одним з ефективних напрямків є організація і модернізація старих виробництв невеликої потужності в міні-заводи. Однак їх створення і ефективне функціонування можливе за умови розробки науково обґрунтованих стратегій розвитку міні-заводів.

  2. Проаналізовані концептуальні підходи до визначення стратегічного управління і розроблена загальна схема процесу стратегічного управління з відображенням впливу маркетингу на цей процес. З урахуванням специфіки міні-заводів запропонована схема формування стратегії розвитку, яка включає обґрунтування базової конкурентної стратегії, SWOT-аналіз і формування стратегії розвитку СЗГ. Реалізація цього підходу дозволяє міні-заводу ефективно функціонувати на внутрішньому і зовнішніх ринках, виробляючи адекватні стратегії розвитку, що враховують зміни кон’юнктури ринку, цін на сортамент, що пропонується, тощо.

  3. Аналіз тенденції розвитку міні-заводів у світі дозволив виявити ряд їх переваг перед комбінатами повного циклу у сфері економіки, екології і технології і засвідчив, що конкурентоздатність міні-заводів досягається за рахунок: високого прибутку на одиницю продукції, що одержується завдяки низьким питомим капіталовкладенням, простоті і високому ступеню автоматизації виробничих процесів, оптимальному використанню виробничого обладнання, гнучкості технологічних схем, виключенню нераціональних транспортних витрат.

  4. Встановлено спектр техніко-економічних показників для емпіричної класифікації міні-заводів: річна потенційна потужність; фондовіддача, кількість, ємність і ДСП; продуктивність праці, тривалість плавки; рівень рентабельності, кількість струменів і МБРЗ. Після використання факторного аналізу показники були представлені у вигляді трьох комплексних компонент: фактора продуктивності; фактора потужності; фактора рівня технології міні-заводу. З допомогою методу головних компонент і кластерного аналізу вперше запропонована класифікація міні-заводів на основі аналізу даних 200 світових і вітчизняних металургійних заводів невеликої потужності, яка дозволила сформувати три кластери мікро-заводи, міді-заводи, міні-заводи. Це дає широкі можливості з оцінювання перспектив перетворення існуючих металургійних підприємств невеликих потужностей України в міні-заводи й обґрунтування техніко-економічних альтернатив їх розвитку залежно від існуючого потенціалу.

  5. Виявлені закономірності і стратегічні тенденції розвитку кожної з груп кластерів дозволили визначити базові конкурентні стратегії: мінімізація витрат виробництва; фокусування ринку; спеціалізації продукції. За досвідом застосування базових конкурентних стратегій визначено умови ефективного їх використання з урахуванням зовнішнього середовища і необхідних внутрішніх передумов. Виявлені базові конкурентні стратегій дозволяють визначати основні шляхи подальшого досягнення міні-заводами конкурентних переваг.

  6. Визначені і систематизовані фактори для оцінки зовнішнього і внутрішнього середовища ЗАТ “ММЗ “ІСТІЛ (Україна)”. Сформований, в результаті SWOT-аналізу, набір показників зовнішнього середовища, які характеризують специфіку металургійної галузі, можна використати для аналізу функціонуючих вітчизняних металургійних заводів і комбінатів України. За результатами SWOT-аналізу, визначено показники для оцінки СЗГ за критеріями “привабливість ринку” і “конкурентна позиція”. Здійснена інтегральна оцінка цих критеріїв дозволила розробити шкалу бажаності критеріїв і сформувати матрицю стратегічних альтернатив розвитку СЗГ, яка включає 25 стратегічних секторів, що віддзеркалюють положення міні-заводу на ринку і сприяє адекватному вибору стратегій розвитку СЗГ. Це дозволило сформувати стратегії для СЗГ у вигляді методичних рекомендацій, які були використані на ЗАТ “ММЗ “ІСТІЛ (Україна)” для вибору стратегій розвитку визначених СЗГ.

  7. Практичне використання одержаних у роботі рекомендацій і їх реалізація сприяє підвищенню якості управлінських рішень з оптимального використання ресурсів, гнучкому реагуванню міні-заводів на зміни ринкового середовища, збільшенню збуту, надає можливості планувати розмір прибутку у СЗГ в залежності від змін кон’юнктури ринку та структури собівартості. Розроблені методичні рекомендації були успішно апробовані на ЗАТ “ММЗ “ІСТІЛ (Україна)” і АТ ДАНКО для ВАТ “Єнакіївський металургійний завод”. Отримані в роботі закономірності – загальні для металургійних заводів невеликої потужності та можуть бути застосовані ними у практичній діяльності.

  8. Результати проведених досліджень можуть бути використані Міністерством промислової політики України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживацького попиту при розробці державних та регіональних програм підтримки промислових металургійних підприємств в процесі їх реконструкції, а також планування сортаменту і обґрунтування вибору ринків збуту.

Публікації автора:

  1. Смирнов А.Н., Пилюшенко В.Л., Панфилова Т.С., Дорохова Л.В., Матвийчук В.И Тенденции развития концепции современных мини металлургических заводов и комплексов и их целесообразность для Украины//Менеджер. – 1999. – №1. – с. 35-41. Особистий внесок: досліджено тенденції розвитку концепції “міні-завод” та проаналізовано умови створення і функціонування міні металургійних заводів в Україні.

    Смирнов А.Н., Панфилова Т.С., Матвийчук В.И., Дорохова Л.В. Экономические аспекты реализации концепции высокоэффективных мини-заводов для металлургического комплекса Украины//Труды Донецкого государственного технического университета. Серия: экономическая. Выпуск 6. – Донецк, ДонГТУ. – 1999. – с. 271-280. Особистий внесок: сформульовано особливості концепції сучасного міні металургійного заводу, здійснено аналіз можливості реалізації цієї концепції для металургійних та машинобудівних підприємств України.

    Панфилова Т.С. Дорохова Л.В. Финансовые аспекты создания мини-заводов//Сборник трудов Крымской региональной науч.-практ. конф. «Финансовые аспекты экономического развития региона». - Севастополь: Изд-во СевГТУ. – 1999. –с.27-34. Особистий внесок: здійснено аналіз можливості реалізації концепції міні-завод в Україні.

    Дорохова Л.В. Стратегическое управление металлургическими мини-заводами// Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. – №4 (Частина 3: Економічні науки). - с.69-72.

    Панфилова Т.С., Дорохова Л.В. Особенности стратегического управления мини-заводов в условиях реформирования экономики// Тез. Второй междунар. научн.-практ. конф. «Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур». - Ч.2. - Севастополь: Изд-во СевГТУ. – 2000. – с. 17-20. Особистий внесок: визначено стадії здійснення стратегічного аналізу.

    Смирнов А.Н. Панфилова Т.С., Дорохова Л.В., Зуб В.В. Классификация металлургических заводов с помощью многомерного факторного анализа//Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2001. – №2. – с. 115-118. Особистий внесок: класифікація міні металургійних заводів, яка заснована на результатах багатомірного факторного аналізу.

    Панфилова Т.С., Норова Е.Г., Дорохова Л.В. Оценка конкурентоспособности предприятий черной металлургии Украины// Сборник научных трудов «Современная металлургия начала нового тысячелетия». - Часть 3. – Липецк: ЛГТУ. – 2001. – с. 59-63. Особистий внесок: запропоновано критерії макро і мікросередовища для оцінки конкурентоздатності підприємств чорної металургії.

    1. Дорохова Л.В. Методические подходы выбора стратегии развития мини металлургических заводов//Регіональні перспективи. - 2002. – №.5(24).- с.60-62.

    2. Дорохова Л.В. Разработка матрицы SWOT как первый шаг выбора стратегии развития//Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 53. – Донецьк, ДонНТУ. - 2002. – с.217-225.

    3. Панфилова Т.С., Дорохова Л.В. Выбор и обоснование интегральных показателей как классификационных признаков для группировки металлургических мини-заводов// Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск №7/3. - Тернопіль, ТАНГ. – 2002. – с. 81-88. Особистий внесок: обґрунтовані ознаки для класифікації міні металургійних заводів у однорідні групи з використанням багатомірного аналізу даних методом головних компонент.

    4. Панфилова Т.С., Дорохова Л.В. Основные аспекты формирования стратегии мини металлургического завода// Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 46. – Донецьк, ДонНТУ, 2002. – 216с. – с.185-193. Особистий внесок: обґрунтовано процес стратегічного управління для міні металургійного заводу.

    5. Смирнов А.Н., Панфилова Т.С., Дорохова Л.В. Выбор стратегии развития металлургических мини-заводов//Сталь.–2002. – №8. – с.112-116. Особистий внесок: обґрунтовані стратегій розвитку мікро, міді, міні металургійних заводів.

    6. Дорохова Л.В. Особенности формирования стратегий развития мини металлургических заводов//Управління в умовах ринкової трансформації економіки України (теорія і практика). – Харків: ХІМБ. – 2002. – с. 99-102.

    7. Дорохова Л.В. Особенности маркетингового анализа внешней среды металлургических мини-заводов//Зб. наук. пр. - Актуальні проблеми міжнародних відносин. - Випуск 35. Частина ІІ. - К: КНУ ім. Т. Шевченка Інститут міжнародних відносин. – 2002. – с. 149-151.

    8. Дорохова Л.В. Обоснование стратегий развития металлургических мини-заводов// Тези доповідей ІV Міжнародної науково-практичної конф. “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”. – 2002. – с. 105-107.