Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Подмаркова Ірина Павлівна. Формування ринку чорних металів в Україні: дисертація канд. екон. наук: 08.07.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Подмаркова І.П. Формування ринку чорних металів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 - Економіка промисловості. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2003.

Дисертацію присвячено питанням формування ринку чорних металів в Україні. В роботі уточнено поняття ринку та його інфраструктури, ринку чорних металів, запропоновано схему складових елементів інфраструктури ринку, проаналізовано елементи галузевої інфраструктури ринку чорних металів та проблеми економічної безпеки суб’єктів ринку чорних металів України, обґрунтовано проведення реструктуризації металургійних підприємств, узагальнено можливі джерела фінансування реструктуризації. Проаналізовано загальний попит та загальну пропозицію на ринку чорних металів. Визначено поняття комплексу ринку чорних металів як сукупності елементів галузевого ринку та його інфраструктури. Розроблено основи створення і діяльності системи моніторингу ринку чорних металів, у її межах запропоновано використання в процесі аналізу фінансового стану підприємств при розрахунку нормативних значень фінансових коефіцієнтів показника індексу зміни виручки від реалізації з урахуванням зміни курсу долара США; складено економіко-математичні моделі групувань для аналізу структури увезення металів у регіон. Запропоновано створення промислово-фінансових груп у чорній металургії за участю інфраструктурних елементів.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні, методичні й прикладні питання формування розвинутого збалансованого ринку чорних металів у комплексі з його інфраструктурою в умовах ринкової трансформації економіки України. Під час дисертаційного дослідження автором здобуто та сформульовано теоретичні висновки, зроблено пропозиції й отримано практичні результати. Відповідно до загальної мети і конкретних задач основні результати роботи такі:

1. Уточнено поняття ринку як системи господарських зв'язків між існуючими і потенційними суб'єктами економічних відносин, заснованої на принципах платності, вигідності, самостійності та інформованості, й інфраструктури ринку як міжгалузевого комплексу суб'єктів організаційно-управлінського, виробничого, постачально-збутового, транспортно-складського, фінансового, інформаційно-дослідницького, кадрового й економіко-правового характеру різноманітних форм власності, що обслуговують процес суспільного відтворення в умовах ринкових відносин. Ринок чорних металів є системою господарських зв'язків між існуючими і потенційними постачальниками металургійної сировини, металургійними комбінатами і заводами, а також споживачами продукції чорної металургії.

2. Визначено місце чорної металургії в економіці України як основної складової частини ринку чорних металів, що займає 7-е місце у світі за обсягами виробництва (4% від світового виробництва сталі) та виробничими потужностями. Виявлено тенденцію до стабілізації частки гірничо-металургійного комплексу у структурі промислового виробництва (27%), яка у порівняні із розвинутими країнами світу залишається дуже високою, що свідчить про нераціональну структуру суспільного виробництва. Виділено основні проблеми у розвитку галузі: використання застарілих технологій та виробничих потужностей, незначна частка прогресивних видів продукції у структурі виробництва, відсутність необхідного обсягу коштів на реалізацію програм розвитку галузі, недостатня інвестиційна привабливість металургійних підприємств, екологічна небезпека.

3. Сформульовано поняття економічної безпеки суб’єктів ринку чорних металів як стійкості їх відносно до впливу національних (внутрішніх і зовнішніх) загроз та загроз міжнародного значення, яке дозволяє суб’єктам виконувати свою місію. Стосовно до суб’єктів ринку чорних металів виділено національні і міжнародні аспекти їх економічної безпеки. Проведений аналіз показав, що ступінь впливу економічної злочинності на ринок чорних металів в Україні залишається високим. Галузь є однією з найбільш привабливих сфер для вкладення “тіньових” капіталів, розграбування ресурсів і готової продукції, присвоєння валютної виручки і перерахування її за кордон шляхом шахрайств і прямих розкрадань. Визначено, що особливо криміналізованим є бізнес, який пов'язаний із збором, заготівлею, збереженням і переробкою брухту чорних і кольорових металів.

4. Проведена оцінка показників виробництва чорних металів металургійними підприємствами України свідчить про те, що ринку чорних металів властиві такі риси, як олігополістичний характер виробництва, високий рівень виробничої кооперації і комбінування виробництва, низький коефіцієнт еластичності попиту на метал, який складає 0,2, значне перевищення обсягів виробництва над реальним внутрішнім споживанням. Сучасний стан металургійних підприємств свідчить про необхідність проведення їх комплексної реструктуризації. До числа основних джерел коштів для проведення реструктуризації металургійних підприємств поряд із традиційними джерелами запропоновано внести також капітальні вкладення підприємств, об’єднань і ПФГ, державне фінансування, доходи від лізингу незайнятих у виробництві основних фондів, кошти, що мобілізуються підприємствами – учасниками економічного експерименту у ГМК.

5. У зв’язку зі значним перевищенням обсягів виробництва над реальним внутрішнім споживанням чорних металів в Україні, яке обумовлює експорт більшої частки виробленої продукції, застосування класичної теорії попиту та пропозиції при аналізі внутрішнього ринку чорних металів виявляється недоцільним. Тому запропоновано об’єднати внутрішнє споживання та експорт у загальний обсяг попиту, а національне виробництво та імпорт - у загальний обсяг пропозиції. У результаті на ринку, що розглядається з такої точки зору, досягається рівновага, яка дозволяє проводити ефективний аналіз попиту та пропозиції, відстежувати змінні функції загального попиту та загальної пропозиції у часі під впливом нецінових чинників. Обґрунтовано доцільність проведення такого аналізу в рамках системи моніторингу ринку чорних металів.

6. Аналіз складових елементів галузевої інфраструктури ринку чорних металів виявив нерівномірність і незбалансованість їх розвитку і необхідність приведення кожного з них у відповідність із рівнем світових вимог при одночасному ув'язуванні їх між собою і безпосередньо в комплексі зі сферою виробництва. Визначено, що особливу увагу слід звернути на розвиток постачально-збутової, виробничої та інформаційно-дослідницької інфраструктури ринку чорних металів.

7. Розроблено концептуальні основи комплексного розвитку ринку чорних металів і його інфраструктури. При цьому під КРЧМ розуміється багаторівнева ієрархічна система суб’єктів ринку й елементів його інфраструктури. Залежно від сполучення обсягів попиту на внутрішньому та зовнішньому ринках виділено 4 можливих варіанти розвитку КРЧМ: песимістичний, експортоорієнтований, оптимістичний й оптимальний.

8. Запропоновано організаційно-методичні основи створення і діяльності СМРЧМ, а також схеми групувань даних для аналізу регіональної структури увезення металопродукції за допомогою ЕОМ, які дозволяють сформувати подібну систему на практиці й одночасно підвищити рівень інформаційної забезпеченості прийняття рішень на різних рівнях діяльності металургійних підприємств й елементів інфраструктури ринку чорних металів. Розроблені методичні рекомендації щодо оцінки фінансового стану підприємств дозволяють проводити його комплексний аналіз, а також розраховувати нормативні значення часткових показників і їх оцінки, аналізувати динаміку прибутку від реалізації з урахуванням зміни курсу долара США, який у значній мірі характеризує тенденції зміни світових цін на метали.

9. На основі узагальнення досвіду промислово розвинутих країн і Росії обґрунтовано доцільність створення великих інтегрованих об'єднань у гірничо-металургійному комплексі України, перш на все ПФГ, тому що при цій формі передбачається участь у роботі групи банківських і фінансових інститутів, що створює додаткові можливості для фінансування комплексного взаємопов’язаного розвитку всіх складових елементів ПФГ, у тому числі й елементів інфраструктури ринку чорних металів, а також підприємств металоспоживчих галузей.

Публікації автора:

1. Романюк И.П. Организация поставок металла в условиях развития рыночных отношений // Социально-экономические проблемы развития производства. – Донецк: ИЭП АН Украины. - 1992. – С. 65-73.

2. Романюк И.П., Кулиш Е.В. Моделирование и анализ на ПЭВМ региональной структуры ввоза металлопродукции // Персональные информационные системы управления. – Донецк: ИЭП АН Украины. - 1993. – С. 111-121.

Особистий внесок автора: розроблено економіко-математичні моделі аналізу структури увезення металопродукції в регіон.

3. Романюк И.П., Телюк В.А. Проблемы обеспечения народного хозяйства прокатом черных металлов // Обновление и развитие промышленного потенциала. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1995. – С. 113-118.

Особистий внесок автора: проаналізовано структуру виробництва та споживання металопродукції у Донецькому регіоні, обґрунтовано розширення спеціалізації металургійних підприємств, посилення державного контролю за експортно-імпортними цінами на метал.

4. Романюк И.П., Телюк В.А. Состояние и перспективы развития рынка проката черных металлов в Украине // Организационно-экономические и социальные проблемы промышленного производства в период реформирования. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1996. – С. 202-215.

Особистий внесок автора: проаналізовано внутрішні та світові ціни на прокат чорних металів, запропоновано заходи щодо забезпечення збалансованості роботи металургійної галузі та підвищення конкурентоздатності її продукції на світовому ринку.

5. Романюк И.П., Телюк В.А. Источники инвестирования реконструкции и технического перевооружения предприятий черной металлургии Украины // Инвестиции: ресурсы, механизмы стимулирования. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1997. – С. 142-148.

Особистий внесок автора: узагальнено можливі джерела фінансування реконструкції та технічного переозброєння металургійних підприємств.

6. Кулиш Е.В., Романюк И.П., Телюк В.А. Повышение эффективности рециркуляции вторичных ресурсов в черной металлургии // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности.– Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1998. – С. 176-185.

Особистий внесок автора: досліджено стан використання брухту чорних металів на металургійних підприємствах України та розвинутих країн, запропоновано заходи щодо підвищення рівня споживання брухту підприємствами.

7. Романюк И.П. Состояние и перспективы развития черной металлургии Украины // Рыночные аспекты развития экономики в регионе. – Донецк; Краматорск: ИЭП НАН Украины, Краматорский экономико-гуманитарный ин-т. - 1999. – С. 29-40.

8. Подмаркова И.П. Анализ финансового состояния предприятия по поставкам металла // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1999. – С. 142-149.

9. Подмаркова И.П. Роль и место Украины на мировом рынке черных металлов // Вісник Донецького державного ун-ту. Сер. В. Економіка і право. – 1999. - № 2. – С. 44-53.

10. Подмаркова И.П. Проблемы инвестиционного обеспечения реструктуризации металлургических предприятий Украины // Вісник технологічного ун-ту Поділля. - 1999. - № 5. Частина 2: Економічні науки. - 1999. - С. 11-16.

11. Подмаркова И.П. Проблемы развития экспорта черных металлов предприятиями металлургического комплекса Украины // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації” 21-22 травня 1999 року // Економічний вісник Національної гірничої Академії України. –Дніпропетровськ: РИК НГА України. - 1999. - Т. 2. – С. 119-122.

12. Кулиш Е.В., Подмаркова И.П., Телюк В.А. К проблеме использования металлолома в хозяйственном комплексе региона // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года: Материалы региональной науч.-практ. конф. 28-30 сентября 1999 г. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, Юго-Восток, 2000. – С. 69-75.

Особистий внесок автора: проаналізовано забезпечення металургійних підприємств металобрухтом, порушення податкового законодавства при здійсненні операцій з металобрухтом, обґрунтовано посилення ролі держави в регулюванні діяльності, що пов’язана зі збиранням, заготівлею, переробкою та реалізацією металобрухту.

13. Подмаркова І.П. Створення розвинутої інформаційної інфраструктури ринку чорних металів // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.). – Донецк: ДонНУ, 2002. – Спец. вып.. – С. 153-159.

14. Подмаркова І.П. Удосконалювання методології аналізу ринку чорних металів на основі теорії попиту та пропозиції // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 152. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 58-62.