Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Бех Марія Степанівна. Формування ринкових відносин в аграрному секторі економіки на основі кооперації : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2006. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 188-203.



Анотація до роботи:

Бех М.С. Формування ринкових відносин в аграрному секторі економіки на основі кооперації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006.

Досліджено соціально-економічну сутність і зміст кооперації, її значення у функціонуванні агробізнесу, теоретичні аспекти і правові засади; зарубіжний досвід; особливості її розвитку в Україні.

Запропоновано визначення сутності формування ринкових відносин на основі кооперації. Вивчено стан, динаміку розвитку та ефективність діяльності виробничих та обслуговуючих кооперативів у сфері сільського господарства в рамках вибраної емпіричної бази.

Обґрунтовано, що кооперативи як суб’єкти ринку підпорядковані меті одержання прибутку, викладено підходи до вдосконалення законодавчо-правової бази. Запропоновано модель сільськогосподарського виробничого кооперативу власників особистих селянських господарств та його структуру, розроблено механізм внутрішніх економічних відносин та розраховано економічні показники його діяльності.

У дисертації на основі проведених досліджень зроблено теоретичне узагальнення та запропоноване нове вирішення наукової проблеми, що полягає у поглибленні розуміння ролі кооперації в трансформаційній економіці, сформульовано комплекс пропозицій з організації і функціонування кооперативних формувань в умовах розвитку ринкових відносин.

Результати проведеного дослідження дозволили сформулювати висновки, яким властива наукова новизна і які мають теоретико-методологічне та практичне значення:

1. Ринкові відносини в аграрному секторі економіки на основі кооперації – це якісно нова, ефективно побудована система, основою якої є соціально-економічні та організаційно-правові відносини, у якій обов’язковим є формування раціональної виробничо-господарської структури в сільському господарстві на загальноприйнятих кооперативних засадах.

2. Сільськогосподарська кооперація є найприйнятнішою формою господарювання на даному етапі розвитку ринкових відносин в аграрному секторі вітчизняної економіки, оскільки сільськогосподарські кооперативи дають змогу максимально зберегти переваги великомасштабного виробництва, кадри, об’єкти виробничої і соціальної інфраструктури.

3. В сільському господарстві можуть створюватися виробничі кооперативи (як ефективна форма організації підприємницької діяльності суб’єктів господарювання, в основу якої покладено соціально-трудові та організаційно-економічні інтереси ефективного ведення господарсько-фінансової діяльності на інтенсивній основі), а також сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (єдина форма господарювання, діяльність якої в умовах ринкового середовища не спрямована на одержання прибутку).

4. Частка сільськогосподарських виробничих кооперативів у структурі новоутворених агроформувань в Україні та їх результативність залишається невисокою, що обумовлено недостатнім матеріально-технічним забезпеченням майнових комплексів, нерозвинутою виробничою та соціальною інфраструктурою, низьким рівнем кваліфікації кадрів, (порівняно з рівнем кадрів в інших організаційно-правових форм підприємств). Господарська діяльність сучасного виробничого кооперативу вимагає вдосконалення організаційної структури (особливо в маркетинговій сфері, що займається системою збуту виробленої продукції), а також мотиваційного механізму зростання зацікавленості членів кооперативу. Виявлено позитивний досвід становлення такого виду підприємств, що підтверджує потенційні можливості кооперативної форми сільськогосподарського виробництва.

5. Розвитку агросервісу повинна сприяти запропонована модель сільського кооперативного товариства, що формується знизу, з ініціативи його учасників та товаровиробників, у якій передбачено виконання функцій кредитного і агросервісного обслуговування особистих селянських і фермерських господарств на основі створення сільської кооперативної каси, матеріально-постачальницької, заготівельно-збутової бази для задоволення спільних інтересів.

6. Поглибленню господарської кооперації повинен сприяти розроблений механізм внутрішньогосподарської організації виробництва і земельно-майнових відносин в новоутворених колективних підприємницьких формуваннях який передбачає створення в них самостійних галузевих кооперативів, з використанням процесу перерозподілу між ними майнових паїв і земельних часток для розвитку конкуренції між учасниками за вигідне розміщення своїх паїв, та госпрозрахункового стимулювання ефективного функціонування кооперативних підрозділів і підприємства загалом;

7. З метою підвищення ефективності ринкових відносин організаційний механізм розвитку агропромислової інтеграції на кооперативній основі, повинен включати створення інтегрованих агроформувань за рахунок органічного поєднання взаємопов’язаної діяльності сільськогосподарських виробників сировини, агросервісних і переробних підприємств та торговельних організацій; забезпечує прискорене впровадження у виробництво прогресивних технологій, налагодження організаційно-технологічних зв’язків, удосконалення економічних відносин, підвищення рівня використання сукупного ресурсного потенціалу;

8. В умовах необхідності в удосконаленні кредитування товаровиробників поетапне відродження системи сільськогосподарських кооперативних банків повинно передбачати створення сільських кредитних спілок, організацію державної підтримки розвитку кооперативної самодопомоги сільського та міського населення, організацію ефективного кооперативного сектора, розширення фінансово-кредитного обслуговування переважно дрібних суб’єктів економіки, формування багаторівневої розгалуженої фінансової системи з потужною інфраструктурою;

9. Для забезпечення розвитку заготівельно-збутового сервісу необхідно створювати неприбуткові молочні кооперативи на основі вертикальної інтеграції сільськогосподарських підприємств, фермерів, особистих господарств населення, запровадження стимулів збільшення виробництва і підвищення якості молока і молочної продукції, що сприяє зниженню заготівельно-транспортних витрат, скороченню втрат продукції, підвищенню доходності, захисту інтересів і прав сільськогосподарських товаровиробників.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Бех М.С. Переваги кооперування аграрного сектора в умовах ринку. // Вісник ТАНГ. – Вип. 13. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – с. 35 – 36.

2. Бех М.С. Економічне значення земельного кодексу. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія „Економіка”. – Вип. 12. – Тернопіль: Літопис, 2002. – с. 223 -226.

3. Бех М.С. Ресурсний потенціал агропромислового комплексу Чортківського району: перспективи покращення використання. // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. пр. – Вип. 7. – Тернопіль: Економічна думка – 2002. – с. 37-40.

4. Бех М.С. Фундаментальні принципи розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів: Зб. наук. пр. Подільської державної аграрно-технічної академії. – Вип. 12. – Кам’янець – Подільський – 2004. – с. 80 – 82.

5. Бех М.С. Кооперативи та їх значення у формуванні підприємницьких відносин. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія Економіка. – Вип. 18. – Тернопіль: Літопис, 2005. – с. 175-179.

6. Бех М.С. Особливості функціонування обслуговуючих кооперативів. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія „Економіка”. – Вип. 19. – Тернопіль: Літопис, 2005. – с. 264-267.

В інших виданнях:

1. Бех М.С. Проблеми розвитку сільськогосподарської кооперації. // Наукові записки по матеріалах науково – практичної конференції „Сучасний стан та перспективи розвитку обліку, контролю та аналізу в Україні”. – Чортків. - 2001 – с. 109-110.

2. Бех М.С. Економічні напрямки сучасного розвитку промислових підприємств Чортківщини. Наукові записки по матеріалах науково-практичної конференції “Сучасний стан та перспективи розвитку обліку, контролю та аналізу в Україні”. – Чортків, 2001. – с. 118-121.

3. Бех М.С. Економічна роль НБУ у період побудови розвинутого ринкового середовища. Наукові записки по матеріалах науково – практичної конференції „Україна в умовах ринкової трансформації економіки і сучасних форм господарювання”. – Чортків. – 2002. – с. 110-111.

4. Бех М.С. Розвиток сільськогосподарської кооперації як необхідна умова виходу з кризи. // Ефективна аграрна економіка. – 2002. – № 1. – с. 15-16.

5. Бех М.С. До питання сільськогосподарської кооперації. // Тези доповідей Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – с. 206.

6. Бех М.С. Світовий та український кооперативний рух: історичний аспект. // Наукові записки по матеріалах науково – практичної конференції “Соціально-економічний розвиток України в історичному контексті”. – Чортків. – 2003. – с. 40 – 48.

7. Бех М.С. Запозичення досвіду кооперації зарубіжних країн для України. // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Розвиток дорадництва в аграрній сфері економіки”. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – с. 114- 118.

8. Бех М.С. До питання щодо ефективності розвитку сільськогосподарської кооперації. “Підвищення ефективності агропромислового виробництва в умовах різних форм господарювання”: // Матеріали науково-практичної конференції. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – с. 13-15.

9. Бех М.С. Інвестиційне забезпечення розвитку АПК. Розвиток інфраструктури аграрного ринку і організаційно-економічний механізм її ефективного функціонування. Матеріали науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТДЕУ, 2005. – с. 11-14.

10. Бех М.С. Кооперативний рух. Чортківщина (1918-1939) / За заг. ред. С.П. Дем’янчука. – Чортків – Тернопіль, 2005. – с. 34-38.