Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


937. Чорноморченко Ірина Сергіївна. Формування регіонального ринку праці: теорія, методологія та інтегральна оцінка (на прикладі Дніпропетровської області): дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Чорноморченко І.С. Формування регіонального ринку праці: теорія, методологія та інтегральна оцінка (на прикладі Дніпропетровської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01- Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2003.

Дисертацію присвячено методологічним та прикладним проблемам формування і розвитку регіонального ринку праці. Обґрунтована категорія „нижня межа продуктивної зайнятості”, виконано аналіз стану ринку праці України та доведена необхідність його регіоналізації. Досліджені системоутворюючі фактори формування РРП. Для оцінки стану РРП розроблена кластерна модель та побудований інтегральний показник розвитку РРП, що дозволяє поділити регіони на урбанізовані, стабілізаційні, промислово-депресивні та аграрно-стагнуючі з метою розробки адресних програм соціо-еколого-економічного розвитку. Запропоновано модель санації аграрно-стагнуючих територій та виокремлені напрямки поліпшення якісних і кількісних показників відтворення населення в урбанізованих регіонах.

У дисертації узагальнено теорію та поглиблено методологію дослідження проблем формування і розвитку регіонального ринку праці; розроблена кластерна модель та побудований інтегральний показник розвитку РРП; визначені основні напрями регіональної політики на ринку праці. В результаті проведених досліджень зроблено такі основні висновки:

1. В Україні існує досить велика диференціація соціально-економічного розвитку регіонів. Ці відміни витікають з специфіки формування працездатного населення, інфраструктури, національних традицій, рівня та структури зайнятості та обумовлені спеціалізацією сировинної бази, техногенним навантаженням на окремі території, динамікою та ефективністю виробництва, інвестиційною активністю та привабливістю території. Тому важливим напрямом регіональної політики є поглиблення територіального поділу праці і спеціалізації за допомогою кластерної сегментації, яка дозволяє згрупувати РРП за критерієм подібності системоутворюючих факторів його формування та розвитку.

2. Перетворення в сфері зайнятості і легалізація її різних видів, становлення соціального партнерства, поширення підприємництва, вимагають удосконалення теоретичних підходів до визначення категорії продуктивної зайнятості. Враховуючи тенденції соціально-економічних перетворень в країні запропоновано оперувати категорією „нижня межа продуктивної зайнятості”, якою слід вважати орієнтиром діяльності державних органів в сфері зайнятості на середньостроковий період.

3. Системоутворюючими факторами формування і розвитку РРП є: природно-ресурсний потенціал; територіальний поділ праці і спосіб виробництва благ; рівень життя населення та ступінь економічної свободи; розвиток відносин власності; рівень залучення капіталу в економіку; демографічна ситуація та культурні традиції; розвиток соціальної інфраструктури; ситуація, що склалась на ринку праці.

4. Ефективність функціонування ринку праці виявляється у його здатності ефективно суміщати вільні робочі місця з безробітними, що графічно відображається кривою Беверіджа. Дисертантом запропоновано доповнити вище- означений підхід до оцінки розвиненості ринку врахуванням вимушеної незайнятості.

5. За результатами кластеризації виявлено 4 групи регіонів, сформованих за критерієм подібності, які відображають особливості соціально-економічної, демографічної та трудоресурсної ситуації на місцевих і районних ринках праці Дніпропетровської області. Для узагальненої оцінки РРП з метою розробки адресних програм соціо-еколого-економічного розвитку застосовано концепцію інтегрального показника, який дозволяє виділити 4 групи регіонів за соціально-економічною, демографічною, трудоресурсною ситуацією: урбанізовані, стабілізаційні, промислово-депресивні, аграрно-стагнуючі.

6. Запропонована модель санації аграрно-стагнуючих територій включає: аналіз ситуації за системоутворюючими факторами формування і розвитку РРП; оцінку стану РРП за допомогою методики кластерного аналізу та інтегрального показника розвитку; формування стратегічних цілей і стратегії санації; розробку програми санації щодо подолання негативних тенденцій; формування проекту санації, який містить техніко-економічне обґрунтування програми санації, методи мобілізації фінансового капіталу, прогнозування результатів виконання проекту.

7. Із всього комплексу взаємопов'язаних чинників, що визначають процес вiдтворення населення та стан його здоров'я, було запропоновано 4 напрямки поліпшення якісних і кількісних показників відтворення з урахуванням незадовільного стану екологічної ситуації на РРП Дніпропетровської області: заходи по поліпшенню навколишнього середовища, умов праці, підвищенню матеріального добробуту, культурного рiвня населення та медичного обслуговування.

8. На підставі дослідження впливу змін обсягів виробництва продукції промисловості, сільського господарства та інвестицій на зайнятість населення було здійснено прогнозування зайнятості населення регіону з урахуванням очікуваного зростання відповідних чинників згідно Закону „Про затвердження Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 рр.”. Результати свідчать про збільшення чисельності зайнятих у галузях економіки у 2004 р. на 0,7% у порівняні з 2000 р. та зниження рівня безробіття до 3,7%.

Публікації автора:

1. Волошина С.В., Чорноморченко Н.В., Чорноморченко І.С. Економіка праці: курс лекцій і навчально-методичні матеріали для самостійного вивчення дисципліни: Навч. посібник. – Дніпропетровськ: Пороги, 2002. – 342 с. Особистий внесок: аналіз умов ефективного функціонування національного ринку праці та уточнення системоутворюючих факторів розвитку РРП.

2. Чорноморченко Н. В., Чорноморченко І. С. Управління попитом на робочу силу і проблема збалансованості трудових ресурсів і робочих місць // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональне управління і місцеве самоврядування. Основи формування регіональної соціально-економічної політики (щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України. – 2000.- Вип. XIV. - С.269-273. Особистий внесок: розробка методики схеми збалансованості ринку праці.

3. Чорноморченко І. С. Проблеми формування ринку праці Дніпропетровської області та можливі напрямки їх вирішення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регулювання зайнятості та безробіття на регіональному ринку праці. – Львів: ІРД НАН України. – 2000.- Випуск XXVI.- С. 198-203.

4. Чорноморченко І. С. Оцінка вартості життя в Україні. Бідність та умови її подолання // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2001.- Випуск 117. – С.175-178.

5. Чорноморченко І. С. Види доходів населення України та напрямки їх використання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми управління інноваційною діяльністю. - Львів: ІРД НАН України. - 2002. -Вип.4 (XXXV). - С.339-352.

6. Волошина С.В., Чорноморченко І.С. Нова ідеологія служби зайнятості – дієвий інструмент поліпшення стану зайнятості населення області // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізм реалізації регіональної політики. - Львів: ІРД НАН України. -2003.- Вип.2 (XL).- С.170-176. Особистий внесок: оцінка дієвості форм і методів діяльності обласної служби зайнятості.

7. Чорноморченко І. С. Кривий Ріг – Ханьдань: досвід співробітництва та перспективи розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Перспективи розвитку зовнішньоекономічних зв’язків України в контексті процесів глобалізації. - Львів: ІРД НАН України. 2001.- Вип. (XXVІІІ). - С.94-100.

8. Чорноморченко І. С., Кулішов В. В. Необхідність та пошук ефективної політики державного регулювання ринку праці Дніпропетровського регіону // Мат-ли І-ої міжвузівської науково-практичної конференції “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”. – Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту.-2000.-Том 2. – С.38-40. Особистий внесок: здійснено порівняльна характеристика варіантів регіональної програми регулювання зайнятості населення.

9. Чорноморченко І. С., Турило А. М. Особливості мотиваційного механізму в умовах ринкової економіки // Мат-ли Міжнародної науково-методичної конференції “Соціально-економічні аспекти збалансування потреб в трудових ресурсах”. – Кіровоград: КДТУ. - 2000.- С.35-40. Особистий внесок: розробка мотиваційного механізму перехідного етапу.

10. Чорноморченко І. С. Застосування кластерного аналізу при оцінці регіонального ринку праці // Мат-ли IV Всеукраїнської науково-методичної конференції „Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті”: Збірник наукових праць. – Кривий Ріг: I.B.I. - 2002.- С.271-273.