Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Ковальчук Олександр Дмитрович. Формування регіонального ринку м'яса великої рогатої худоби: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Державний агроекологічний ун-т. - Житомир, 2002. - 192арк. - Бібліогр.: арк. 156-168.



Анотація до роботи:

Ковальчук О.Д. Формування регіонального ринку м’яса великої рогатої худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002.

Дисертація присвячена проблемі формування ринку м’яса великої рогатої худоби в регіоні, що зазнав радіоактивного забруднення. В роботі розкрито суть ринку як економічної категорії, визначено необхідні елементи його інфраструктури та особливості формування на радіоактивно забруднених територіях. Вивчено нормативно–правову базу ринку м’яса великої рогатої худоби, його сучасний стан та вплив основних факторів. Розроблено та обґрунтовано рекомендації щодо зростання пропозиції м’яса великої рогатої худоби, зниження собівартості його виробництва, підвищення попиту на м’ясо та державної підтримки товаровиробників екологічно чистого м’яса великої рогатої худоби зони радіоактивного забруднення.

На основі наукових і практичних результатів роботи можна сформулювати наступні основні висновки і пропозиції:

  1. Ринок не слід розглядати як силу, що сама по собі автоматично гармонізує економічні відносини. За сучасних розмірів агропромислового виробництва та при значній взаємозалежності окремих його частин стихійні ринкові зв’язки породжують диспропорції й можуть дестабілізувати не лише аграрний сектор, а й всю національну економіку. Тому необхідна свідома і цілеспрямована діяльність по організації регулювання аграрного ринку.

  2. Вивчення суті ринку як економічної категорії дало змогу диференціювати його за певними критеріями та визначити основні умови його функціонування, завдання і необхідні елементи інфраструктури.

  3. Ринок м’яса великої рогатої худоби - це сукупність економічних взаємовідносин, що виникають між товаровиробниками і споживачами з приводу купівлі-продажу м’яса великої рогатої худоби. Водночас він є тим економічним механізмом, який пов’язує всі елементи обмінного процесу, створюючи умови для безперервності відтворювального процесу в м’ясному підкомплексі країни.

  4. Пріоритетність розвитку ринку м’яса великої рогатої худоби в регіоні підтверджується структурою товарної продукції аграрних підприємств, питомою вагою природних кормових угідь та дослідженнями про те, що виробництво м’яса великої рогатої худоби є більш безпечним, в плані наявності в ньому радіонуклідів, ніж одержуване в цій же зоні молоко.

  5. Основними напрямами зниження радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції є здійснення комплексу організаційних, агрономічних, агротехнічних та зоотехнічних заходів. Проведення даних заходів дає змогу одержувати м’ясо, що відповідає допустимим рівням 1997 року і контрольним рівням в регіоні.

  6. Економічним важелем формування досконалого ринку м’яса великої рогатої худоби є збереження ефективного рівня концентрації виробництва. В умовах реформування сільськогосподарських підприємств та переході до приватної форми власності важливо зберегти цілісними тваринницькі комплекси та інші основні засоби ринку м’яса великої рогатої худоби. Дослідження свідчать про переваги концентрації виробництва.

  7. Для зростання пропозиції м’яса великої рогатої худоби і підвищення його якості в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності необхідно інтенсифікувати вирощування великої рогатої худоби районованих порід на основі випереджаючого розвитку кормової бази, впровадження промислового схрещування молочної чорно-рябої породи та м’ясних порід, створення галузі спеціалізованого м’ясного скотарства.

При виконанні розроблених рекомендацій кількість реалізованої худоби на м’ясо у 2005 році буде становити 100960 голів, або 36991,7 т. в живій вазі.

  1. Одним з основних напрямів підвищення конкурентоспроможності м’яса великої рогатої худоби є його цінова перевага, для забезпечення якої собівартість, як базова величина ціни повинна формуватися за низько витратним принципом. Багатофакторний кореляційно-регресійний аналіз собівартості виробництва м’яса великої рогатої худоби дав змогу визначити основні резерви її зниження та обґрунтувати шляхи їх використання.

  2. Ринок м’яса великої рогатої худоби залишається ринком деформованої структури попиту внаслідок низької платоспроможності більшості населення. Дослідження з використанням ПК та прикладного пакету Аналіз даних програми Microsoft Excel залежності попиту на м’ясо від таких основних факторів як грошові доходи населення, середні ціни на яловичину, свинину та м’ясо птиці, середньорічна заробітна плата та середні витрати населення на послуги показали, що перший на 78,2 % залежить від вказаних факторів.

Публікації автора:

  1. Ковальчук О.Д. Зниження собівартості виробництва яловичини - основа зростання її пропозиції // Вісник ЖІТІ (економічні науки) —1999.—№9.- С.316-318.

  2. Дудяк Р., Ковальчук О.Д. Регіональні особливості ринку яловичини // Вісник Львівського державного аграрного університету (Економіка АПК).—1999.—№6.- С.285-288.

  3. Ковальчук О.Д. Регіональні особливості формування аграрного ринку в умовах загострення екологічної кризи // Екологічність продукції АПК: економіка та технологія. В 2 т. Т.2/Зб. статей за матер. Міжнар. наук.-практ. конфер. “Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої продукції АПК”.—Суми: Видавництво “Козацький вал”,1999.— С.209-212.

  4. Ковальчук О.Д. Економічні проблеми виробництва яловичини на Житомирщині // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол. монографія у 2-х томах/ За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва.—К.:ІАЕ, 2000.— С.388-393.

  5. Ковальчук О.Д. Перспективи розвитку м’ясного скотарства // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т.1 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва.—К.:ІАЕ, 2001.— С.583-584.

  6. Ковальчук А.Д. Концентрация, интеграция и альянсы в мясной промышленности США: опыт для Украины // New Lessons in Ag. Economics, Agribusiness and Ag. law —Rep. by professors from Russia, Ukraine and Kazakhstan-Jul.-Dec.2000.—USDA/FAS/ICD, Washington D.C., 2001 (рос. мов.- С.111-116).

  7. Ковальчук О.Д. Функціонування та розвиток ринку яловичини на Поліссі Житомирщини // Вісник ДААУ.—1999.—№1-2.- С.162-167