Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Бойко Юлія Юріївна. Формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Бойко Ю.Ю. Формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено вивченню проблеми формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності. Уточнено поняття “психологічна готовність”, “психологічна готовність до професійної діяльності”. Здійснено інтегроване вивчення психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності, розкрито її зміст та структуру, визначено критерії та рівні сформованості, психологічні чинники її формування. Виділено профілі та простежено динаміку розвитку компонентів психологічної готовності до професійної діяльності студентів-юристів впродовж навчання у ВНЗ.

Обгрунтовано, розроблено та апробовано комплексну програму формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності, яка включає професійно-психологічний тренінг і організацію аудиторних занять з використанням case-методу (практикуму з розв’язання юридичних задач) та імітаційних рольових ігор. Встановлено, що ефективність формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності забезпечується шляхом комплексного формування операційного, мотиваційного, емоційно-вольового та особистісного компонентів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове практичне вирішення наукової проблеми формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності, яке полягає у: обґрунтуванні змісту та визначенні структури цієї готовності, визначенні критеріїв сформованості, параметрів компонентів психологічної готовності, її рівнів та профілів, динаміки впродовж навчання та гендерних відмінностей, обґрунтуванні комплексної програми формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності.

За результатами теоретико-експериментального дослідження зроблено такі висновки:

1. У трактуванні психологічної готовності до професійної діяльності виокремлюють два підходи: функціональний та особистісний. У межах функціонального підходу психологічна готовність визначається як певний психічний стан людини, психологічна установка, що функціонує на фоні загальної активності особистості і спонукає особистість до діяльності. В межах особистісного підходу психологічна готовність розуміється як складне особистісне утворення, багатопланова і багаторівнева структура якостей, властивостей і станів, які у своїй сукупності дозволяють конкретному суб’єкту успішно виконувати діяльність; це особистісне утворення має динамічну структуру, змістові особливості якої залежать від конкретної діяльності. Психологічна готовність майбутніх юристів до професійної діяльності є інтегральним особистісним утворенням, що забезпечує ефективне включення та успішне виконання професійної діяльності.

2. Враховуючи психологічні особливості професійної діяльності юриста, структура психологічної готовності до професійної діяльності майбутніх юристів включає в себе функціонально-пов’язані та взаємообумовлені компоненти: мотиваційний (система ставлень особистості до професійної діяльності), операційний (система регуляції професійної діяльності), емоційно-вольовий (система регуляції активності особистості як суб’єкта професійної діяльності), особистісний компонент (система ставлень особистості до себе та прийняття себе як суб’єкта професійної діяльності). Критеріями сформованості психологічної готовності є якісні ознаки змістових структурних складових, які визначаються наступними параметрами: професійні нахили, професійна спрямованість, задоволеність професією, мотиви навчання у вищому навчальному закладі (мотиваційний компонент); креативність, інтелектуальна лабільність, комунікативні вміння (операційний компонент); саморегуляція, локус контролю, психічні стани (емоційно-вольовий компонент); самоставлення (самовпевненість, самоприйняття), професійна самооцінка (особистісний компонент).

3. Організація процесу підготовки юристів у системі вищої школи на сьогодні не забезпечує ефективне формування психологічної готовності до професійної діяльності. У більшості майбутніх юристів рівень сформованості цієї готовності є низьким. Протягом навчання розвиток компонентів психологічної готовності відбувається повільно, після першої виробничої практики на Ш курсі у студентів навіть знижується задоволеність професією, бажання займатися нею та оцінка власних професійних вмінь (зниження показників параметрів мотиваційного компоненту готовності). Розвиток компонентів психологічної готовності не завжди гармонійний, існують диспропорції у рівнях їх сформованості.

4. Формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності має виступати самостійним компонентом системи підготовки спеціаліста у вищому навчальному закладі і як комплекс психолого-педагогічних заходів організації навчально-виховного процесу базуватися на принципах цілеспрямованості, комплексності, системності, проблемності, активності, особистісної спрямованості. Зміст комплексної програми формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності ґрунтується на застосуванні активних соціально-психологічних методів, а саме професійно-психологічного тренінгу та організації аудиторних занять з використанням case-методу (практикуму з розв’язання виробничо-професійних завдань) та імітаційних рольових ігор.

5. Підвищення ефективності формування психологічної готовності забезпечується врахуванням виявлених особливостей системно-структурної організації змістових компонентів психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності: провідними, системоутворюючими є професійні нахили (узгодженість позитивного ставлення до майбутньої професійної діяльності, бажання займатися нею та високої оцінки власних професійних вмінь), креативність (допитливість, розвинена уява, схильність піти на ризик та схильність розібратися в складних професійних проблемах), саморегуляція (автономний стиль саморегуляції діяльності, наполегливість та самовладання), самовпевненість (уявлення про себе як про самостійного професіонала, впевненого в собі, якому є за що поважати себе та здатного викликати повагу).

6. Комплексна програма формування психологічної готовності майбутніх юристів до професійної діяльності дозволяє досягти підвищення рівня сформованості готовності та гармонізувати систему компонентів психологічної готовності, усуваючи диспропорції розвитку її структурних складових, що дає підстави рекомендувати впровадження розробленої нами комплексної програми в процесі фахової підготовки майбутніх юристів у вищому навчальному закладі.

7. Професійно-психологічний тренінг, що готує майбутніх юристів до вирішення практичних професійних завдань, повинен передувати виробничій практиці, а організацію аудиторних занять з використанням case-методу та імітаційних рольових ігор необхідно послідовно реалізовувати впродовж всіх етапів фахової підготовки.

Надійність і вірогідність результатів дослідження забезпечувалися послідовною реалізацією теоретичних положень у вирішенні завдань емпіричного дослідження; застосуванням методів і прийомів, адекватних об’єкту, предмету, меті та завданням дослідження; проведенням дослідно-експериментальної роботи з дотриманням вимог надійності та валідності; репрезентативністю вибірки й використанням методів математичної статистики для обробки отриманих даних.

Проведене дослідження не вичерпує всієї глибини поставленої проблеми. Перспективи подальшої науково-дослідної роботи вбачаємо у поглибленому вивченні динаміки та специфіки формування психологічної готовності до професійної діяльності майбутніх юристів різних спеціальностей та у вивченні психологічної готовності юристів до діяльності в екстремальних умовах.

Основний зміст роботи відображено в таких публікаціях автора:

1. Бойко Ю.Ю. Структура психологічної готовності майбутнього юриста до професійної діяльності / Ю.Ю.Бойко // Актуальні проблеми психології. Екологічна психологія. Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. Том VІІ. Випуск 9. – К., 2006. – С. 18-24.

2. Бойко Ю.Ю. Формування професійної спрямованості особистості майбутнього юриста / Ю.Ю.Бойко // Актуальні проблеми психології. Психофізіологія. Медична психологія. Генетична психологія. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. Том V. Випуск. – К., – 2006. – С.47-53.

3. Бойко Ю.Ю. Тренінг розвитку психологічної готовності до професійної діяльності у майбутніх юристів / Ю.Ю.Бойко // Збірник наук. праць: Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. – Том 8. – частина 9. – К., 2006. – С.60-66.

4. Бойко Ю.Ю. Діагностика структури психологічної готовності майбутнього юриста до професійної діяльності (когнітивний та мотиваційний компонент) / Ю.Ю.Бойко // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. – Серія №12. Психологічні науки: зб. наук. праць: - К: НПУ імені М.П.Драгоманова. – 2007. – №17(41). – Частина ІІ. – С. 154-160.

5. Бушуєва Т.В., Бойко Ю.Ю. Психологічна готовність до професійної діяльності юриста: змістові та структурні характеристики / Т.В.Бушуєва, Ю.Ю.Бойко // Вісник післядипломної освіти: зб. наук. праць / Ун-т менедж. Освіти АПН України, Асоц. безперерв. освіти дорослих; редкол.: О.Л.Ануфрієва та ін. – К.: Геопринт, 2008. – С.135-146.

6. Бойко Ю.Ю. Психологічна підготовка юриста до роботи з девіантними підлітками / Ю.Ю.Бойко // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Сучасні підходи інтеграції та соціалізації дітей з особливими потребами”], (Луцьк, 24-25 січня 2006 р.) / Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк: Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2006. – 338 с.

7. Бойко Ю.Ю. Психологічний аспект роботи юриста з делінквентними підлітками / Ю.Ю.Бойко // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Делінквентна поведінка дітей та молоді: сучасні технології протидії”], (Одеса, 31 березня-1 квітня 2006 р.) Т.2 / За заг. ред. д.ю.н., професора О.Ф. Довженкова, д.ю.н., доцента В.О. Меркулової. – Одеса: ОЮІ ХНУВС, 2006. – 353 с.

8. Бойко Ю.Ю. Модель професійно важливих якостей особистості юриста / Ю.Ю.Бойко // Зб. матеріалів ХІ Всеукр. наук.-практ. конф. [“Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість”] у 5-ти т. / Редкол.: Тимошенко І.І. (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європейського університету, 2006. – Т.3. – 325 с.

9. Бойко Ю.Ю. Професійна модель юриста / Ю.Ю.Бойко // Матеріали доповідей і повід. на V звітно-наук. конф. профес.-виклад. складу та студ. [“Актуальні проблеми сучасної психології”], (Луцьк, 10-14 квітня 2006 р.). – Луцьк: Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2006. – 424 с.

10. Бойко Ю.Ю. Формування мотивації до професійної діяльності у майбутніх юристів / Ю.Ю.Бойко // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Психологічні тренінгові технології у правоохоронній діяльності: науково-методичні та організаційно-практичні проблеми впровадження і використання, перспективи розвитку”], (Донецьк, 26-27 травня 2007 р.) / М-во внутр. справ, Донецьк. юрид. Ін.-т. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС, 2006. – 424 с.

11. Бойко Ю.Ю. Психологічна підготовка юриста до роботи з дітьми на засадах Декларації прав дитини / Ю.Ю.Бойко // Матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. [“Актуальні питання супроводу дітей з особливими потребами: медичні, психологічні, педагогічні аспекти”], (Луцьк, 26-29 вересня) / Волин. держ. пед. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк: Волин. держ. пед. ун-т ім. Лесі Українки, 2006. – 254 с.

12. Бойко Ю.Ю. Діагностика структури психологічної готовності майбутнього юриста до професійної діяльності / Ю.Ю.Бойко // Тези допов. учасн. міжнар. наук.-практ. конф. [“Методологія та технологія практичної психології в системі вищої школи”]. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова МОН України. – Поліграф – Центр, 2007. – 224 с.

13. Бойко Ю.Ю. Тренінг розв’язання юридичних задач як засіб формування когнітивного компоненту психологічної готовності до професійної діяльності у майбутніх юристів / Ю.Ю.Бойко // Тези доповід. наук.-практ. конф. [“Нові технології навчання: психологічні проблеми”] / За ред. С.Д. Максименка, М.Л.Смульсон. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2007. – 120 с.

14. Бойко Ю.Ю. Модель психологічної готовності майбутнього юриста до діяльності в умовах ринкової економіки / Ю.Ю.Бойко // Тези доповід. наук.-практ. конф. [“Правове регулювання становлення ринкової економіки в Україні”], (Київ, 15 квітня 2008 р.) /М-во внутр. справ України, Київськ. націон. ун-т внутр. справ. – Київ: КНУВС, 2008. – 126 с.

15. Бойко Ю.Ю. Психологічна готовність випускників юридичних вузів до діяльності в особливих умовах / Ю.Ю.Бойко // Матеріали ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. [“Актуальні проблеми психології діяльності в особливих умовах”], (Київ, 19-20 лютого 2008 р.) / За заг. ред. О.П.Петренка, О.М.Ічанської. – К.: НАУ, 2008.-144с.

16. Бойко Ю.Ю. Професіографічний профіль майбутнього юриста / Ю.Ю.Бойко // Зб. матеріалів VІІ звіт. конф. профес.-виклад. складу студ. і аспір. в рамках міжнар. наук.-практ. конф. [“Актуальні проблеми психології: реалії та перспективи розвитку”] / За заг. ред. Н.К.Вічалковської. – Луцьк: Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2008. – С.260-266.

17. Бойко Ю.Ю. Особливості підготовки майбутніх юристів до роботи з сім’ями, що виховують неповносправну дитину / Ю.Ю.Бойко // Матеріали допов. ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. [“Психолого-педагогічне та медичне забезпечення соціалізації дітей вразливих категорій” із циклу “Сучасні підходи інтеграції та соціалізації дітей з особливими потребами”], (Луцьк, 17 січня 2008 р.). – Луцьк, 2008. – 337 с.