Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


256. Онкович Артем Дмитрович. Формування професійної компетентності вчителів української діаспори США засобами педагогічної періодики: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / АПН; Інститут вищої освіти. - К., 2004.



Анотація до роботи:

ОНКОВИЧ А.Д. Формування професійної компетентності вчителів української діаспори США засобами педагогічної періодики – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук із спеціальності 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти Академії педагогічних наук України, Київ. 2004.

Актуальність дослідження визначається потребою введення до науково-педагогічного обігу здобутків українських освітян з-поза меж України; необхідністю узагальнення та поширення кращих напрацювань науковців та педагогів діаспори. Задля збереження української мови та культури, передачі знань про історичну Батьківщину майбутнім поколінням українців було створено велику кількість видавничих центрів, періодичних видань, педагогічних закладів, спрямованих на збереження та вивчення української мови, історії, культури, географії тощо. У руслі сучасних освітянських проблем актуальним є питання про те, наскільки соціальне середовище забезпечує умови функціонування й розвитку освіти.

Соціокультурний феномен українського шкільництва в Америці – невід’ємна складова історії української педагогіки – розглядається як консолідуючий чинник етнозахисних можливостей українців в умовах полікультурного середовища. У дисертаційній роботі це ілюструється на прикладі формування професійної компетенції вчителя засобами педагогічної періодики. Аналіз публікацій часопису “Рідна школа” (США) за 40 років підтверджує доцільність журналістсько-методичного підходу у використанні матеріалів галузевих періодичних видань як навчальних посібників.

Робота з матеріалами засобів масової інформації, як і читання творів художньої літератури, збагачує пам’ять новими поняттями, лексикою, сприяє закріпленню здобутих раніше знань. Така навчально-розумова робота дає багато варіантів для педагогічної творчості. На основі здійсненого дослідження зроблено такі узагальнюючі висновки:

  1. Аналіз стану досліджуваної проблеми в педагогічній і журналістській теорії та літературі показав, що феномен українства у світі виокремився своїми особливостями: належне місце в діяльності української діаспори посідає збереження і вивчення національних духовних цінностей, котрі акумулюють у собі досвід попередніх поколінь, зберігаються у мові, традиціях, звичаях. Заслуговує вивчення і поширення досвід щодо розвитку рідних шкіл і шкіл українознавства, оскільки таке узагальнення актуальне для освіти і виховання нових генерацій українців, де б вони не жили.

  2. Заклади освіти та видавничі центри, які виникали за межами України, сприяють збереженню національної самоідентичності української діаспори. Освіта, друковане слово відіграють визначальну роль у формуванні духовності особистості, отже педагогічній періодиці належить особлива роль у становленні вихователя, вчителя, викладача.

  3. Сучасна українська педагогіка потребує введення до науково-педагогічного обігу здобутків українських освітян з-поза меж України, узагальнення та поширення кращого досвіду науковців та педагогів діаспори.

  4. Галузеві видання – як актуальні навчальні посібники – сприяють формуванню професійної компетентності педагога, підвищують її рівень.

  5. Аналіз матеріалів часопису “Рідна школа” (США) за 40 років – цей висновок можна узагальнити й поширити на всі фахові видання – засвідчує, що публікації у галузевій періодиці корисні для фахівців-предметників і для істориків галузі. Публікації не лише відтворюють актуальні проблеми, котрі перебувають у центрі уваги освітянської спільноти в час виходу чергового числа, а й сприяють підвищенню фахової – педагогічної, культурознавчої, мовознавчої, літературознавчої, джерелознавчої – компетентності читача, полегшують процес входження у професію педагогам-початківцям, підвищують рівень кваліфікації вчителів і вихователів, сприяють самоосвіті читачів, виконують роль координатора у навчально-виховному процесі.

  6. Особливості становлення часопису “Рідна школа” (США), його роль у підвищенні рівня викладання українознавчих дисциплін у навчальних закладах української діаспори США, у збереженні національної самоідентичності українців поза межами України, зокрема – в Америці, віддзеркалюють філософські, історико-педагогічні, націєтворчі та інші проблеми українців, що опинилися поза межами своєї етнічної батьківщини. Соціокультурний феномен українського шкільництва в Америці, відтворений на сторінках періодичних видань діаспори, – невід’ємна складова історії української педагогіки й може розглядатися як консолідуючий чинник етнозахисних можливостей українців в умовах полікультурного середовища.

  7. Засобами журналістики започатковано важливий діалог учених і освітян України та українського зарубіжжя з актуальних питань: навчання українців рідної мови, історії української держави, звичаїв і традицій. Це сприятиме виробленню узгоджених засад становлення і розвитку національної освіти в українській діаспорі, рекомендацій щодо участі в цьому процесі державних органів, громадських організацій та окремих громадян.

  8. У дослідженні також

узагальнено досвід використання масовокомунікаційного матеріалу як ефективного засобу навчання;

обґрунтовано систему використання масовокомунікаційних джерел в якості навчальних;

здійснено відбір ефективних форм, методів і засобів профорієнтаційної підготовки учителів шкіл українознавства, підвищення рівня кваліфікації педагогічних працівників діаспори;

досліджено педагогічні концепції та концептуальні позиції педагогічної періодики, її вплив на ідейні переконання вчителів шкіл діаспори.

9. Засоби масової інформації (ЗМІ) не мають собі рівних за ефективністю й оперативністю у поданні як сучасних, так і історичних знань. До недавнього часу звичним було розглядати їх як джерело лінгвістичних та країнознавчих знань, однак у наш час галузеві видання перебирають на себе функції навчальних посібників.

Положення і висновки роботи сприятимуть подальшому вивченню значного періоду в історії педагогіки України – останньої третини ХХ ст. – початку ХХІ ст., що ознаменувався глибинними зрушеннями в суспільно-політичній, культурно-естетичній свідомості української інтелігенції. Через дослідження педагогічної проблематики в українських засобах масової інформації (ЗМІ) Америки ми можемо збагнути генезу тих процесів і подій у суспільному і духовному житті нації.

У дослідженні доведено, що періодичні видання відіграють важливу роль у збереженні духовних надбань людства й у формуванні особистості. Вони можуть використовуватися також як актуальні навчально-методичні посібники, оскільки публікації сприяють формуванню професійної компетентності фахівця (у нашому випадку – педагога), слугують розширенню професійного світогляду, збільшують обсяги культурної пам’яті.

На ставлення до ЗМІ як до актуальних навчальних оперативних посібників варто орієнтувати майбутніх фахівців зі студентської лави.

Часопис “Рідна школа” можна розглядати також як набуток українського і світового журналістикознавства. Доцільно видати дайджест кращих матеріалів, котрі побачили світ у періодичних виданнях діаспори: вони становлять практичний інтерес для історії та практики формування професійної компетентності педагога на сучасному етапі державотворення.

Публікації. За матеріалами дослідження автором опубліковано 15 статей, у тому числі 6 у фахових виданнях, затверджених ВАК України (з них 1 – у співавторстві); 9 статей – у збірниках наукових праць (в т.ч. 2 – за кордоном), журналах та в збірниках матеріалів конференцій; навчальний посібник (у співавторстві).

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Онкович Г.В., Онкович А.Д. Формування професійної компетентності педагогів засобами галузевої періодики // Вища освіта України, 2003. – № 4 (10). – С. 76 – 81.

  2. Онкович А.Д. Рідні школи української діаспори в системі освіти США // Вища освіта України, 2003. – № 4 (11). -Додаток. – С. 184-191.

  3. Онкович А.Д. Особливості дошкільного виховання у “світличках” української громади США// Наукові записки: зб. наукових праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2003. – Випуск LIV (54). - С. 140 – 146.

  4. Онкович А.Д. У тяжінні до материкової української культури // Вища освіта України, 2002. – № 4. – С. 124-128.

  5. Онкович А.Д. Педагогічні часописи видавництва // Рідна школа, 1995. – № 6. – С. 61.

  6. Онкович А. Д. Часопис “Рідна школа” (США) – явище української національної культури // Проблеми гуманізації навчання і культурологічний підхід до методики викладання мови і літератури: Мова і культура, вип. 4, т. 5, ч. ІІ. – К. : Вид. Дім Д. Бураго, 2002. – С. 154-157.

Статті у наукових збірниках та часописах:

  1. Онкович А. “Словник-порадник…” Анатоля Вовка як дзеркало мовних вболівань української діаспори США (за матеріалами журналу “Рідна школа” (США) // Українська періодика: історія і сучасність: Доп. та повідомл. Всеукр. наук-.теорет. конф. / За ред. М.М.Романюка. – Львів: НАН України, ЛНБ ім. В.Стефаника, 2003. – С. 445-454.

  2. Онкович А.Д. Соціокультурний феномен українського шкільництва в США у періодичній пресі // Професіоналізм педагога: матеріали всеукраїнської наук.-практ. конф. “Професіоналізм педагога”, 23-25 вересня 2003 р., м. Ялта. – Зб. статей. – К.: Пед. преса, 2003. – С. 224-228.

  3. Онкович А.Д. Шкільна Рада Америки та її керівники: усвідомлення обов’язку працювати на майбутнє // Перша всеукраїнська науково-практична конференція “Наукові засади розвитку університетської освіти в малих містах України”: тези доповідей. – К.– Умань: АЛМІ, 2003. – С. 74-75.

  4. Онкович А.Д. Персоналія “Михайло Грушевський” у колі духовних орієнтирів сучасної молоді // Збірник наукових праць “Михайло Грушевський – науковець та політик у контексті сучасності” (до 135-ї річниці від дня народження). – К.: Українська видавнича спілка, 2002. – С. 353-360.

  5. Онкович А.Д., Онкович Г.В. Періодичні видання як оперативно-актуальні навчальні посібники // Проблеми підручника для вищої школи: збірник матеріалів наук.-практ. конф., 29-30 травня 2001 р. – Вінниця: Універсум, 2001. – Т. 1. – С. 178-185.

  1. Онкович А.Д. Роль часопису “Рідна школа” (США) у збереженні національної самоідентичності української діаспори США // Соціокультурні чинники розвитку інтелектуального потенціалу українського суспільства й молодь: Наук. праці та мат. конф., Вип. 1 / Редкол. В. Андрущенко та ін. – К.: Т-во “Знання” України, 2001. – С. 278-280.

  2. Будзяк Анна (Польща), Онкович Артем. Персоналії – мовні знаки національної культури // Проблеми утвердження і функціонування державної мови в Україні: мат-ли міжн. наук. конф. – К.: Видавн. дім “КМ Academia”, 1998.– С. 79-81.

Статті у зарубіжних наукових збірниках та часописах:

  1. Онкович А.Д. Роля часопису “Рідна школа” у підготовці вчителів шкіл українознавства // П’ятдесятиріччя Шкільної Ради при Українському Конгресовому Комітеті Америки/ Редкол.: д-р Євген Федоренко та ін. – Нью-Йорк (США), 2003. – С. 75-88.

  2. Онкович Анна, Онкович Артем. Персоналии как духовные ориентиры современной украинской молодежи: смена стереотипов // Problemy wspolczesnej komparatystyki: збірн. наук. праць. – Познань (Польща), Університет ім. А.Міцкевича, 2003. – С. 259-263.

Навчальний посібник:

Онкович, Г.В., Барабаш Г.А., Онкович А.Д. Український рік у прикметах та прикметниках: Навч. посіб. – К.: Наук. думка, 2000. – 144 с.