Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Папакіна Наталія Сергіївна. Формування продуктивності овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи залежно від інтенсивності їх росту : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Херсонський держ. аграрний ун-т. - Херсон, 2005.



Анотація до роботи:

Папакіна Н.С. Формування продуктивності овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи залежно від інтенсивності їх росту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2005.

Дисертаційна робота присвячена вивченню закономірностей формування продуктивності ремонтних баранців таврійського типу асканійської тонкорунної породи залежно від частки спадковості за австралійським мериносом та лінійного походження.

Визначено, що австралізовані тварини в перші місяці онтогенезу мають меншу інтенсивність росту, що конпенсується у наступні періоди вирощування. Баранцям таврійського типу притаманна більш тонка вовна, у порівнянні з асканійськими тонкорунними тваринами. Показники параметрів росту мають зв’язок з настригом і довжиною вовни овець, тому їх рекомендовано використовувати для оцінки майбутньої вовнової продуктивності тварин.

Встановлена доцільність використання математичних моделей Т.Бріджеса та Ф.Річардсона. Для практичної селекційної роботи живу масу доцільно прогнозувати за індексам інтенсивності формування (t). Інтенсивность формування плідників у перші місяці вирощування безпосередньо пов’язана з формуванням майбутньої вовнової продуктивності їх нащадків.

1. Дослідженнями встановлено, що параметри росту овець у ранньому онтогенезі є критеріями оцінки їх племінних цінностей і рівня продуктивності. Виявлено зв’язок між інтенсивністю росту тварин таврійського типу асканійської тонкорунної породи та формуванням їх продуктивності. Визначено вплив показників інтенсивності росту на живу масу і настриг вовни баранів-плідників та їх нащадків.

2. Збільшення частки спадковості за поліпшуючою породою не призводить до значного зменшення живої маси. Жива маса у віці 12 місяців коливається в межах 61,8...64,1 кг, а в 14 місяців - 76,7... 78,5 кг, відмінність між трьома групами не суттєва і не достовірна (Р > 0,05). Мінливість живої маси у віці 10...14 місяців знаходиться на оптимальному для подальшої селекції рівні 9,94-13,79 % .

3. Враховуючи індивідуальний розвиток баранів з різною часткою спадковості за поліпшуючою породою, визначено, що її підвищення призводить до зниження інтенсивності росту (показники рівномірності і напруги росту), зменшення рівня відносних і середньодобових приростів. У межах оптимальної частки спадковості за АМ (0,6875..0,8750) жива маса стабілізується, тому тварини з високою часткою спадковості за АМ при їх меншій інтенсивності формування, можуть нарощувати живу масу в подальший період онтогенезу.

4. Встановлена доцільність використання математичної моделі Т.Бріджеса та Ф.Річарсона, індекса інтенсивності формування тварин для прогнозування живої маси у віці 14 місяців за даними, отриманими в перші місяців вирощування. Для практичної селекційної роботи живу масу доцільно прогнозувати за індексом інтенсивності формування (t). Параметри моделі повторюють особливості параметрів росту, отриманих на базі фактичних досліджень, і є об’єктивними.

5. Використання австралійського мериноса вплинуло на покращення якості вовни асканійської тонкорунної породи. Таврійський тип відрізняється більш тонкою (16,2 до 17,4 мкм, Р<0,001) та довгою вовною ( за істинною довжиною різниця не менше 1 см), світлим кольором жиропоту. Настриг вовни не менше 7кг у немитому волокні. Консолідація ознак у межах лінії дозволить в подальшому визначити не лише приорітетні лінії, але й розробити нові методи прогнозування продуктивності. Характерні особливості виявлено у представників ліній 5, 1376 та 7.1, які не завжди є типовими для материнської породи і потребують подальшого вивчення.

6. Показники інтенсивності росту (інтенсивність формування та рівномірність росту) впливають на формування настригу і довжини вовни баранців таврійського типу. Інтенсивность формування плідників у перші місяці вирощування безпосередньо пов’язана з формуванням майбутньої вовнової продуктивності їх нащадків. Тому цей показник доцільно використовувати в племінних господарствах для проведення ранньої оцінки плідників є доречним.

7. Економічний ефект від використання плідників з високою інтенсивністю формування, залежно від класу розподілу матерів, становить від 1554 до 2373грн. в розрахунку на 100 нащадків чоловічої статі, і від 171 до 758 грн., в розрахунку на 100 нащадків жіночої статі.

Публікації автора:

Наукові статі в журналах і збірниках

  1. Папакіна Н.С., Нежлукченко Т.І., Масюткін А.М. Генотипова диференціація тонкорунних овець за інтенсивністю росту в ранньому онтогенезі // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2001. – Вип. 18.– С.126-130 (експериментальна частина, обробка даних).

  2. Папакіна Н.С., Нежлукченко Т.І., Масюткін А.М. Вплив спадкових факторів і спрямованого відбору на живу масу ягнят таврійського внутрішньопородного типу // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2001. – Вип.19. – С.111-114 (експериментальна частина, обробка даних).

  3. Папакіна Н.С., Нежлукченко Т.І. Прогнозування росту тонкорунних овець у ранньому віці // Серія „Біологічні науки”. – Зб. наукових праць Луганського ДАУ. – Луганськ, 2001. – С.140-143 (експериментальна частина, обробка даних, формування висновків).

  4. Папакіна Н.С., Масюткін А.М. Вплив інтенсивності формування баранів – плідників на продуктивні якості їх нащадків // Зб. Наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – вип. 13. – 2002. – С.89-91 (експериментальна частина, обробка даних, формування висновків).

  5. Папакіна Н.С. Прогнозування росту ремонтних баранів різних генотипів за моделлю Т.Бріджеса // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2004. – Вип. 36. – С.247-251.

  6. Папакіна Н.С., Нежлукченко Т.І. Лінійне походження, тонина вовни, гістологія шкіри баранців таврійського типу в умовах традиційної технології виробництва вовни // Вівчарство 31-32. – 2005. – С. 110-113 (експериментальна частина, обробка даних, формування висновків).

  7. Папакіна Н.С. Вплив інтенсивності формування баранів-плідників таврійського типу асканійської тонкорунної породи на продуктивні ознаки нащадків // Таврійський науковий вісник. –– Херсон, 2005. - Вип. 39. Ч.1. – С. 207-211.

Матеріали наукових конференцій

  1. Папакіна Н.С., Масюткін А.М. Динаміка живої маси овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи // Третя міжвузівська науково-практична конференція аспірантів – Вінницький ДАУ – 2003. – С.229-231. (експериментальна частина, обробка даних)

  2. Папакіна Н.С., Нежлукченко Т.І. Якість вовни й гістологія шкіри баранців таврійського типу асканійської тонкорунної породи // Матеріали науково-практичної конференції „Вівчарство: стан, проблеми, перспективи” – Кам’янець - Подільск – 2004. – С. 51-53 (експериментальна частина, обробка даних, формування висновків).