Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Денісов Вадим Михайлович. Формування позитивного соціально-психологічного клімату у військових колективах підрозділів охорони кордону : дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2007. — 219арк. — Бібліогр.: арк. 205-219.



Анотація до роботи:

Денісов В.М. Формування позитивного соціально-психологічного клімату у військових колективах підрозділів охорони кордону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – „Психологія діяльності в особливих умовах”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – м. Хмельницький, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню, розробці та експериментальній перевірці психологічного інструментарію формування позитивного соціально-психологічного клімату у підрозділах охорони кордону. Проведено психологічний аналіз основних концептуальних підходів до проблеми, узагальнено поняття соціально-психологічного клімату підрозділу охорони кордону, визначено структуру процесу його формування, розроблено та експериментально перевірено цільову програму підвищення ефективності формування соціально-психологічного клімату у колективі підрозділу охорони кордону, критерії та показники його оцінки, що припускає реалізацію системи заходів психологічного впливу на організацію, зміст і методику діяльності суб’єктів військового психологічного процесу щодо удосконалення культури керівництва колективами підрозділів охорони кордону; оптимізацію міжособистісного спілкування прикордонників в умовах оперативно-службової діяльності; психологічну профілактику та конструктивне розв’язання конфліктів у взаєминах прикордонників.

Підвищення вимог до ефективності діяльності органів ДПСУ на сучасному етапі розвитку нашої держави та докорінна зміна вимог до особистості керівників та членів колективів, які мають вплив на формування соціально-психологічного клімату в колективах підрозділів охорони кордону зумовили необхідність впровадження нових підходів до навчання, професійної підготовки і психологічного супроводження діяльності відповідних фахівців.

Тому, в результаті аналізу теоретичних засад нами використовувався базовий підхід, у рамках якого соціально-психологічний клімат розглядається як сформована на емоційно-духовній основі система взаємин у колективі. В емоційно-духовній основі можна виділити два рівні: духовно-моральний і соціально-психологічний. Складовими духовно-морального рівня є ціннісні орієнтації колективу, моральні норми, принципи, ідеали, моральні стосунки, характер моральних вчинків прикордонників і т.д. Соціально-психологічний рівень характеризується такими компонентами: колективні настрої, почуття, суспільна думка, домінуючі традиції, авторитет керівника, спрямованість неформального лідерства, моральна ідентифікація членів колективу й ін.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження надало можливість зробити такі висновки:

  1. Формування соціально-психологічного клімату колективу підрозділу охорони кордону є складним соціально-психологічним процесом, що значною мірою детермінується специфікою прикордонної служби. Проаналізовано та узагальнено поняття соціально-психологічного клімату колективу підрозділу охорони кордону, як “духового утворення в життєдіяльності колективу”, та визначено структуру процесу його формування що складається з кількох взаємозалежних компонентів, основними з яких є: мета, завдання, субєкти та обєкти, зміст, закономірності, протиріччя, принципи, результат. Головною умовою успішності цього процесу є його конструювання, що передбачає аналіз, діагностику, прогнозування та розробку проекту діяльності. На підставі цього аналізу пропонуються напрямки та програма дослідження особливостей складових соціально-психологічного клімату колективу підрозділу охорони кордону.

Соціально-психологічний клімат колективу формується під впливом комплексу об’єктивних (макросередовища) і суб’єктивних (мікросередовища) факторів. Сутність соціально-психологічного клімату виявляється в його функціях, серед яких основна роль належить психологічній, педагогічній, регулятивній, комунікативній та соціалізаційній. Він виявляється на трьох основних рівнях: особистісному (ступінь задоволеності прикордонника перебуванням у певному колективі), міжособистісному (ставлення прикордонників один до одного, рівень та інтенсивність конфліктності, характер міжособистісних стосунків) і функціональному (ставлення до виконання своїх посадових обов’язків).

Формування позитивного (сприятливого) соціально-психологічного клімату являє собою складний, динамічний, суперечливий і доволі тривалий процес, сутність якого полягає в психологічному впливові на фактори мікросередовища, що детермінують, з метою гармонізації взаємин у колективі. Психологічними умовами зазначеного процесу є: створення в колективі сприятливих умов для творчої самореалізації особистості в діяльності та спілкуванні, забезпечення духовно-моральних передумов для ефективної службової діяльності прикордонних колективів; систематична робота керівника щодо підвищення рівня своєї культури; доброзичливе, поважливе ставлення керівника до підлеглих, своєчасне й об’єктивне оцінювання службової діяльності кожного прикордонника, дотримання принципу соціальної справедливості при вирішенні матеріальних, соціально-побутових питань, створення сприятливих умов для життєдіяльності прикордонників і військових колективів.

Досягнення мети щодо формування позитивного соціально-психологічного клімату потребує вирішення низки завдань, основними з яких є: цілеспрямоване вивчення характеру взаємин у колективі в різних видах діяльності; виявлення та розв’язання об’єктивних протиріч; творче застосування обґрунтованої системи методів, засобів і прийомів психологічного впливу на колектив з метою оптимізації в ньому всієї сукупності взаємин на основі вимог норм загальнолюдської моралі, військової присяги та статутів.

  1. Критерії та показники оцінки стану соціально-психологічного клімату колективу підрозділу охорони кордону включають в себе такі групи: результативну (особистісний: задоволеність та незадоволеність своїм становищем у колективі; міжособистісний: наявність конфліктів у колективі та їх інтенсивність; моральний: виразність моральних якостей; функціональний: якість виконання своїх обов’язків); процесуальну (науковий: відповідність психологічних впливів законам і закономірностям; цільовий: відповідність психологічних впливів поставленим цілям; готовність до виконання завдань з охорони кордону: стан оперативно-службової діяльності, стан озброєння та військової техніки, стан різних видів забезпечення) та дієву (навчальний: якість виконання плану професійної підготовки, рівень професійного навчання окремих прикордонників, підрозділу в цілому; морально-психологічний: адаптація молодих прикордонників).

  2. Шляхами формування позитивного (сприятливого) соціально-психологічного клімату у колективі підрозділу охорони кордону є: удосконалення культури керівництва прикордонними підрозділами; збільшення результативності міжособистісного спілкування прикордонників в умовах професійної діяльності; психологічна профілактика і конструктивне розв’язання конфліктів у взаєминах прикордонників.

  3. Цільова програма підвищення ефективності формування соціально-психологічного клімату у підрозділах охорони кордону має на меті покращання рівня соціально-психологічного клімату в колективі підрозділу охорони кордону. За своєю структурою програма складається з трьох послідовних етапів. Підготовчий етап забезпечується психодіагностичними заходами щодо обстеження членів колективу підрозділу охорони кордону. Основний етап забезпечує психологічний супровід процесу формування соціально-психологічного клімату. Заключний етап забезпечує експертне оцінювання результатів психологічного процесу з метою корегування професійних дій щодо покращання рівня соціально-психологічного клімату в прикордонному колективі.

  4. Програма соціально-психологічного тренінгу щодо формування позитивного соціально-психологічного клімату має на меті: озброєння прикордонників знанням основ теорії соціально-психологічного клімату коллективу, удосконалення комунікативної компетентності прикордонників. Програму соціально-психологічного тренінгу опробовано та впроваджено в практичну роботу психологів Державної Прикордонної служби України.

  5. У результаті підведення підсумків експерименту встановлено, що при впровадженні заходів, запропонованих в цільовій програмі, у процес психологічного супроводження оперативно-службової діяльності підрозділів, морально-психологічного забезпечення охорони державного кордону значення узагальненого кількісного показника соціально-психологічного клімату (Кспк) в експериментальній групі змінилось з 1,61 до 2,72 балів; це свідчить про те, що рівень розвитку взаємин у зазначеному підрозділі поліпшено з низького до середнього, що підтверджує висунуту у дослідженні гіпотезу.

  6. На основі результатів дослідно-експериментальної роботи, визначених психологічних умов процесу формування позитивного соціально-психологічного клімату у військових колективах підрозділів охорони кордону розроблено практичні рекомендації керівному складу вказаних підрозділів щодо формування в них позитивного соціально-психологічного клімату.

Виходячи з актуальності проблеми формування сприятливого соціально-психологічного клімату в колективах, подальші дослідження доцільно продовжити за такими напрямками: з’ясування психологічних особливостей формування соціально-психологічного клімату в колективах підрозділів охорони кордону різного функціонального призначення; уточнення структури психологічній готовності майбутніх офіцерів до формування сприятливого соціально-психологічного клімату у колективі підрозділу охорони кордону.

Публікації автора:

  1. Денісов В.М. Контроль та оцінка результативності профілактичної діяльності щодо запобігання виникненню конфліктів у військових вищих навчальних закладах // Збірник наукових праць № 30. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, 2004. – С. 87–89.

  2. Денісов В.М. Критерії та показники оцінки ефективності психологічного впливу на процес формування соціально-психологічного клімату у прикордонному колективі. // Актуальні проблеми психології. Том 1: Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Карамушки Л.М. – К.: Міленіум, 2006. – Част. 18. – С. 39–42.

  3. Денісов В.М. Причини виникнення міжособистісних конфліктів у взаєминах прикордонників та умови їх попередження. // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. Т. VIII, вип. 5. – К., 2006. – С.103–110.

  4. Денісов В.М. Удосконалення культури керівництва – умова сприятливого соціально-психологічного клімату військового колективу // Психологія і суспільство. – 2006. – № 3. – С. 105–105.

  5. Денісов В.М. Оптимізація міжособистісного спілкування прикордонників як засіб формування позитивного соціально-психологічного клімату колективу прикордонного підрозділу // Збірник наукових праць № 37. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 182–187.

  6. Журавльов В.В., Денісов В.М. Структурні компоненти процесу формування соціально-психологічного клімату у військових колективах Державної прикордонної служби України // Актуальні проблеми психології. Том 1: Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Карамушки Л.М. – К.: Міленіум, 2006. – Част. 17. – С. 52–56.

  7. Денісов В.М. Методи впливу на процес формування позитивного соціально-психологічного клімату колективу підрозділу охорони кордону // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2006. – № 7. – С. 198–203.

  8. Денісов В.М. Сутність управління конфліктом, його діагностика та попередження // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 46–47.

  9. Денісов В.М. Основні структурні компоненти формування позитивного психологічного клімату в колективах курсантів ВВНЗ // Підготовка фахівця у вищій школі: Матеріали міжвузівської науково-методичної конференцції. – Хмельницький: Вид-во НАДПСУ ім. Б. Хмельницького, 2006. – С. 76–78.

  10. Денісов В.М. Вдосконалення культури керівництва військовими колективами як напрямок формування сприятливого психологічного клімату // Гуманітарні проблеми становлення сучасного фахівця: Матеріали VII Всеукраїнської науково-практичної конференції: В 3 т. – Т. 1 / За заг. ред. А.Г. Гудманяна, О.В. Петренка. – К.: НАУ, 2006. – С. 201–202.

  11. Денісов В.М. Психологічні шляхи та умови підвищення ефективності формування позитивного психологічного клімату у військовому колективі // Матеріали всеукраїнської науково-теоретичної конференції / Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 108–109.

  12. Денісов В.М. Рекомендації щодо формування позитивного соціально-психологічного клімату у колективах підрозділів охорони кордону // Професійні компетенції та компетенції вчителя. (Матеріали регіонального науково-практичного семінару). – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В.Г. Гнатюка, 2006. – С. 168–169.