Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Екологічна безпека


Абрамов Ігор Борисович. Формування підземних вод промислово-міських агломерацій (науково-методичні аспекти екологічної безпеки) : Дис... д-ра наук: 21.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Абрамов І. Б. Формування підземних вод промислово-міських агло-мерацій (науково-методичні аспекти екологічної безпеки). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за фахом 21.06.01 – Екологічна безпека. Національна академія природоохоронного й ку-рортного будівництва, Сімферополь, 2007.

Розроблено науково-методичні основи вирішення однієї з важливих проблем функціонування промислово-міських агломерацій, пов'язаної з формуванням підземних вод і забезпеченням екологічної безпеки. Екологічна безпека досягається на основі реалізації представлених науково-методичних принципів і технічних рішень, що забезпечують управління формуванням підземних вод ПМА. У зв'язку з цим розглянуті наукові та практичні аспекти оцінки природних і техногенних чинників, що порушують екологічний стан підземних вод і разом із цим, геологічного середовища, умови проживання населення, а також стійкість самих об'єктів техногенної діяльності. Розглянуто загальні характеристики ін-женерно-господарської діяльності, як провідного чинника техногенного впливу на підземні води ПМА, Встановлені основні чинники техногенних впливів, кількісні характеристики техногенних фільтраційних втрат і глибина їх прони-кання в підземний простір. Науково обґрунтована типізація геофільтраційних схем для обґрунтування районування територій ПМА за ідентичністю форму-вання гідрогеологічних умов, охоронних і захисних заходів. Установлено прибут-кові й видаткові складові водного балансу ПМА і методи їх визначення. Експери-ментально визначені особливості формування гідрогеологічних умов на тери-торіях промислової і цивільної забудови ПМА, а також на територіях розміщення полігонів твердих побутових відходів, обгрунтовані аналітичні методи і методи моделювання для прогнозу змін гідрогеологічних умов, результати якого доз-воляють вирішувати питання забезпечення екологічної безпеки. Науково-мето-дичні результати виконаних досліджень були покладені в основу розвитку нового напряму в науково-практичній діяльності – оцінки впливу на навколишнє середо-вище (ОВНС), а також в основу розробки однойменного державного норматив-ного документу України.

1. Встановлені особливості техногенних впливів на навколишнє середовище промислово-міських агломерацій, що порушують екологічний стан підземних вод, геологічного середовища, умови проживання населення, а також стійкість самих об'єктів техногенної діяльності.

2. Встановлено, що господарська діяльність є провідним чинником форму-вання гідрогеологічних умов ПМА. Аналіз процесу змін стану підземних вод дозволив науково обґрунтувати кількісні показники техногенних фільтраційних витрат у підземний простір для різних функціональних зон промислово-міських агломерацій у різних кліматичних районах України.

3. Науково обґрунтовані типи геофільтраційних схем і методичні основи районування територій ПМА за ідентичністю умов формування підземних вод. Доведена їх необхідність для оптимізації прийнятих рішень щодо забезпечення екологічної безпеки. Встановлено, що для кожного типу геологічного середовища притаманні певні основні типи небезпечних геологічних процесів, пов'язаних із гідродинамічними змінами та забрудненням підземних вод. На прикладах гео-фільтраційних моделей, що формуються в різних природних і техногенних умо-вах, розглянуті закономірності та параметри розвитку гідродинамічних, гідро-хімічних процесів на територіях ПМА.

4. Розроблені науково-методичні положення щодо оцінки значення роз-дільних (водотривких) горизонтів у формуванні техногенних ґрунтових вод і науково обґрунтовані кількісні показники, що дозволяють визначити максимально можливий підйом їх рівня та розвиток процесів підтоплення, утворення перетоку, що викликає забруднення суміжних водоносних горизонтів.

5. Виявлені та науково обґрунтовані природні і техногенні чинники, та їх вплив на водний баланс територій ПМА, визначені і розглянуті статті прибутко-вих і видаткових елементів водного балансу, визначені методи обліку.

6. Виконана оцінка змін інженерно-геологічних показників в умовах змін-ного зволоження ґрунтів і у випадку утворення техногенних агресивних середо-вищ. Показано значення цих явищ у розвитку негативних інженерно-геологічних процесів таких, як: набрякання, просідання, осідання, підтоплення і руйнування цілісності основ фундаментів будинків та спору.

7. Розкриті особливості змін формування підземних вод за результатами експериментальних досліджень на територіях міської і промислової забудови ПМА, розміщення полігонів твердих побутових відходів, що характеризуються різними типами геофільтраційних схем і умовами природної зволоженості. Обґрунтовані на основі аналітичних методів і математичного моделювання прогнозні зміни гідрогеологічних умов, кількісна характеристика водного балансу й установлені параметри дренажу, що забезпечує екологічну безпеку.

8. Визначені та науково обґрунтовані основні методологічні принципи встановлення просторових меж еколого-геологічних досліджень підземної гідро-сфери ПМА і категорії складності гідрогеологічних умов. Ці принципи доз-воляють визначати межи потенційного впливу ПМА на умови формування підземних вод.

9. Результати виконаних досліджень були покладені в основу розвитку нового напряму в науково-практичній діяльності – оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) існуючих об’єктів господарської діяльності та при проекту-ванні нових об’єктів, споруд. Уперше для України при особистій участі здобувача були розроблені державні нормативні документи: ДБН А.2.2-1-1995 “Склад й зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при про-ектуванні й будівництві підприємств, будинків і споруд. Основні положення проектування” (уведені в дію з 01.07.95р.), а також друга його редакція ДБН А.2.2-1-2003 “Склад і зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні й будівництві підприємств, будинків і споруд” (уведені в дію з 1.04.2004г) і ДБН В.2.4-2-2005 “Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування” (уведені в дію з 1.01.2006 р.).

Науково-методологічні принципи роботи також представлені в міжнародній розробці “Посібник з оцінки впливу на навколишнє середовище для держав-учасників СНД”, відповідно до програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), в 2001 – 2003 роках.

10. У дисертації обгрунтовані науково-методичні основи збереження еко-логічної безпеки геологічного середовища ПМА, головне значення для яких має вивчення закономірностей формування підземних вод на територіях промислово-міських агломерацій під впливом техногенних і природних чинників і виявлення на їх територіях прояву процесів підтоплення, забруднення підземних вод, небез-печних геологічних процесів (зсуви, суфозія, карст, просідання, осідання й інші), які за масштабами прояву і розмірам нанесених збитків складають значну загрозу екологічній безпеці.

СПИСОК

головних наукових праць, опублікованих за темою дисертаційної роботи

Наукові монографії

  1. Водообмен в гидрогеологических структурах Украины. Водообмен в нарушенных условиях: Монографія. – К.: Наукова Думка, 1991. – 523 с. (розділи: «Водообмен в условиях влияния промышленно-городской агломерации (на примере г. Харькова)», С. 384-396, і «Городские и промышленные агломерации», С. 65-80, (Співавтори Бабенко В.Д., Карагодін Г.В.), та «Изменение водообмена в условиях городских и промышленных агло-мераций», С. 488-494 (Співавтори Дробноход Н.И., Бабенко В.Д., Карагодін Г.В.).

  2. Оценка воздействия на подземные воды промышленно-городских агломераций и экологическая безопасность: Монографія. – Харків: Харківський національний університет ім.. В.Н. Каразіна, 2007. – 283 с.

Державні будівельні норми та посібники

  1. Державні будівельні норми: ДБН А.2.2-1-95 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні і будівництві підприємств, будинків і споруд. Основні положення проектування»: Затв. Держкоммістобудування 28.02.95 та Мінекобезпеки України 05.04.95. – К. – 1996. – 14 с. (Відповідальний виконавець).

  2. Державні будівельні норми: ДБН А.2.2-1-2003 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні і будівництві підприємств, будинків і споруд»: Затв. Держбудом України 15.12.2003. – К. – 2003. – 23 с. (Відповідальний виконавець).

  3. Державні будівельні норми: ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування»: Затв. Держбудом України 17.06.2005. – К. – 2005. – 32с. (Відповідальний виконавець).

  4. Руководство по оценке воздействия на окружающую среду для гносударств – участников СНГ. – Москва: Програма ООН по навколишньому середовищу, Центр міжнародних проектів, 2002. – 55 с. (Соавторы представители министерств экологии государств СНГ).

  5. Посібник для розроблення матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (до ДБН А.2.2-2-2003) / Під ред.: В.Г. Чуніхіна, І.Б. Абрамова. – Харків: УкрНДІІНТВ, 2004. – 450 с.

Наукові брошури

  1. Нормативні та практичні аспекти виконання оцінки впливу на навколишнє середовище. – К.: Регіональний екологічний центр «РЕЦ-Київ», 2002. – 149 с. (розділ «Оценка воздействия на окружающую техногенную среду в системе ОВОС», С. 28-32. (Співавтор Чуніхін В.Г.).

Наукові статті

  1. Влияние орошения минерализованными водами на солевой состав лессовых грунтов // Почвенно-мелиоративные проблемы. – Одесса, 1978. – С.21-25. (Соавтор Животов А.Д.).

  2. Закономерности формирования гидрохимической обстановки на застроенных территориях // Современные проблемы инженерной геологи и гидрогеологии территории городов и городских агломераций. – М.: Наука, 1987. – С. 195-196. (Соавторы Бабенко В.Д., Солодовников Ю.С., Карагодин Г.В).

  3. Применение ЭВМ для автоматизированной обработки результатов инженерно-геологических изысканий // Современные проблемы инженерной геологи и гидрогеологии территории городов и городских агломераций. – АН СССР. – М.: Наука, 1987. – С. 335-337. (Соавторы Николенко Н.С. Бабенко В.Д).

  4. Прогноз инженерно-геологических и гидрогеологических процессов проблемы управления геологической среды // Современные проблемы инженерной геологи и гидрогеологии территории городов и городских агломераций. – М.: Наука, 1987. – С. 345-348. (Соавтор Бабенко В.Д).

  5. К вопросу формирования агрессивных сред и влияния их на устойчивость меломергельных пород. – Гидрогеологические исследования на застраиваемых территориях. – М.: Наука, 1988. – С. 48-56. (Соавторы Бабенко В.Д. Жиров А.В., Карагодин Г.В.).

  6. О связи урожайности озимой пшеницы с показателями гидрогеологомелиоративной обстановки // Мелиорация и вод. хоз-во. – К. – 1989. – Вып.70. – С. 33-37. (Соавторы Чирва Ю.А., Штефан В.И.).

  7. Районирование застраиваемых подтопляющих территорий по гидрохимическим условиям // Инженерная геология. – АН СССР. – М. – 1991. – С. 69-86. (Соавторы Дзекер Е.С., Тихонова Н.В.).

  8. Учет экологических факторов при устранении подтопления урбанизированных территорий // Опыт устранения подтопления в городах и населенных пунктах Казахстана. – Алма-Ата, Ташкент, 1993. – С. 50-53. (Соавторы Зильберг В.С., Бабенко В.Д.).

  9. Вираховування ролі підземної гідросфери при приватизації землі // Регіональні проблеми природокористування та екології в Україні. – Харків, 1994. – С. 71-72. (Співавтори Смислов Г.А. Солодовніков Ю.С., Чомко Ф.В.).

  10. До питання управління екологічним станом навколишнього середовища // Регіональні проблеми природокористування та екології в Україні. – Х., 1994. – С.134-135. (Співавтори Бельський В.О., Солодовников Ю.С., Сухов В.В. та ін.).

  11. Формирование техногенных солевых аккумуляций в грунтах основания. // Вестник Харьковского университета. – 1994. – № 380. – С. 39-42. (Соавторы Смыслов Г.А., Карагодин Г.В.).

  12. Современные проблемы мониторинга и управления состоянием окружающей среды урбанизированных территорий. – К.: Будівельник, 1995. – № 3. – С. 7-21. (Соавторы Белявський В.Л., Чомко Ф.В.).

  13. Процессы подтопления и их отражение в правовом законодательстве // Вопросы осушения и экология. Специальные горные работы и геомеханика. – Белгород: ВИОГЕМ, 1997. – С.24-31. (Соавторы Чунихин В.Г., Луговой В.П., Пономаренко Ю.В.).

  14. Влияние техногенно преобразованных атмосферных осадков на изменение генетической природы лессовых грунтов // Вісник Харківського університету. – 1998. – № 402. – С. 75-77. (Соавторы Чомко Ф.В., Чомко Д.Ф.).

  15. Влияние золоотвалов на работу водозаброов и прилегающую территорию // Вісник Українського Будинку економічних та науково-технічних знань. – К.: Тов. «Знання» України, 1999. – № 2 – С. 35-36. (Соавторы Чомко Д.Ф., Ф.В.Чомко, К.А.Немец.).

  16. Оценка воздействия на окружающую природную среду планируемой хозяйственной деятельности. Нормативное обеспечение. Основные положения оценки воздействия на геологическую и водную среду // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2004. – № 5. – С. 80-85.

  17. Оценка воздействия природных и техногенных факторов на подземную гидросферу // Вісник Харківського національного університету. – 2001. – № 521 – С. 106-107.

  18. Учет экологической безопасности в процессе эксплуатации Симферопольського полигона твёрдых бытовых отходов. // Науково-технічний журнал: Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2001. – № 2. – С. 37-44. (Соавторы Шпитальный В.М., Лущик А.В., Тарасенко В.С., Сапронова З.Д., Садыкова Г.Э.).

  19. Изменение состояния геологической среды при эксплуатации склоновых полигонов твердых бытовых отходов (на примере полігона «Гаспра») // Вісник Харківського національного університету. – 2002. – № 563. – С. 109-112.

  20. Науково-методичні основи оцінки та реалізації впливу господарської діяльності на геологічне середовище // – Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2002. – № 3. – С. 3-6. (Співавтори Лущик А.В., Романюк О.С. та ін.).

  21. О влиянии трещиноватости горнах пород на фильтрационную структуру геологической среды и её загрязнение // Вісник Харківського національного університету. – 2004. – № 620. – С. 3-9. (Соавтор Жиров А.В.).

  22. Инвестиционный аспект рамочной природоохранной политики // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення. Збірник наукових статей. – Харків, 2005. – С. 3-10. (Соавторы Артёмова Е.С., Кузин А.К., Уткина Е.Б., Шустов А.Л.).

  23. Основные типы геологического строения зоны активного водообмена и их значение при оценке техногенных воздействий на подземную гидросферу промышленно-городских агломераций // Вісник Харківського національного університету. – 2006. – № 736. – С. 84-91.

  24. Основные факторы, определяющие инженерно-сейсмический риск в сейсмических районах Украины // Будівельні конструкції. – К.: НДІБК, 2006. – С. 184-187. (Соавторы Лущик А.В., Яковлев Е.А.).

  1. Основные характеристики территорий промышленно-городских агломераций и техногенных инфильтрационных потерь для оценки воздействия на подземную гидросферу // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки. – 2006. – Вип. XXVIII – C. 126-135. (Соавтор Кузин А.К.).

  2. Оценка изменчивости параметров инженерно-геологических свойств грунтов под воздействием переменного увлажнения // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2006. – № 3. – С. 28-35.

  3. Развитие эколого-гидрогеологической обстановки на застраиваемых территориях в пределах плиоценовых морских террас и современных морских равнин (на примере г. Бердянска) // Строительство и техногенная безопасность. – Симферополь: НАПКС, 2006. – № 13-14. – С. 76-81.

  4. Устройство противофильтрационных экранов на полигонах твердых бытовых отходов (ТБО) и целесообразность строительства полигонов ТБО // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2006. – № 4. – С. 57-65.

  5. Формирование техногенных солевых аккумуляций // Строительство и техногенная безопасность. – Симферополь: НАПКС, 2006. – № 17. – С. 91-94

  6. Характеристика гидродинамических и гидрохимических изменений под воздействием полигонов твердых бытовых отходов (ТБО) на территориях распространения эолово-делювиальных лессовых грунтов // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2006. – № 6. – С. 31-40. (Соавтор Лущик А.В.).

  7. Наблюдения в системе мониторинга за экзогенными геологическими процессами на территории Украины и состоянием окружающей среды промышленно-городских агломераций // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2007. – № 1. – С. 5-10. (Соавторы Лущик А.В., Романюк О.С., Яковлев Е.А.).

  8. Формирование гидрогеологической обстановки в техногенно нарушенных условиях промышленных комплексов, расположенных на территориях распространения аллювиальных отложений речных террас // Вісник Харківського національного університету. – 2007. – № 753. – С. 73-88. (Соавторы Решетов И.К., Чомко Ф.В.).

Матеріали конференцій

  1. Влияние орошения минерализованными водами на солевой состав лессовых грунтов // Почвенно-мелиоративные проблемы. – Одесса, 1978. – С.21-25. (Соавтор Животов А.Д.).

  2. Солевой режим почвогрунтовой зоны аэрации массива орошения «Каменский под» на фоне вертикального дренажа // Конф. «Методы дренирования территорий при мелиоративном строительстве». – К.: РДЭНТП, «Знание», 1978. – С. 15-17. (Соавтор Бурдин Л.М.).

  3. Условия применения вертикального дренажа на массиве орошения «Каменский под» и оценка эффективности его работы по данным натурных наблюдений // Конф. «Методы дренирования территорий при мелиоративном строительстве». – К.: РДЭНТП, «Знание», 1978. – С. 14-15. (Соавтор Тарнавский Д.М.).

  4. К вопросу обоснования дренажа трехслойной толщи // Конф. «Проектирование и строительство мелиоративного дренажа с учетом охраны окружающей среды». – К.: РДЭНТП, «Знание», 1981. – С.27-30. (Соавтор Бурдин Л.М.).

  5. К вопросу солеотдачи в легких и средних грунтах речных террас // Конф. «Проектирование и строительство мелиоративного дренажа с учетом охраны окружающей среды». – Киев: РДЭНТП, «Знание», 1981. – С. 17-20. (Соавтор Тарнавский Д.М.).

  6. Эффективность рассоления почвогрунтов в условиях дренажа // Конф. «Проектирование и строительство мелиоративного дренажа с учетом охраны окружающей среды». – Киев: РДЭНТП, «Знание», 1981. – С. 41-45. (Соавтор Тарнавский Д.М. ).

  7. Влияние раздельных глинистых слоёв на обводнение вышележащих лессовых отложений // Всесоюз. совещ. «Методика инженерных изысканий для мелиоративного строительства в аридной зоне». – Душанбе: Дониш, 1983. – С. 83-84. (Соавтор Животов А.Д.).

  8. К вопросу оценки критической глубины от соотношения суммарного испарения и водопоступления в условиях ирригационно-климатического режима // Материалы конференции. – К.: Укргипроводхоз, 1983. – С. 7-15. (Соавтор Животов А.Д.).

  9. Динамика обводнения зоны активного водообмена в святи с проектированием дренажа на Каховской оросительной системе // V всесоюзное совещание по мелиоративной гидрогеологии, инженерной геологии и мелиоративному почвоведению. – М., 1984. – С. 3-6. (Соавторы Животов А.Д., Звягинцева Н.А.).

  10. Формирование гидрогеолого-мелиоративной обстановки на территории заповедника «Аскания-Нова» в связи с развитием орошения // Всесоюз. совещ. «Проблемы охраны геофона и управления экосистемами в заповедниках степной и пустынной зон СССР. – Аскания-Нова, 1984. – С. 14-17. (Соавтор Животов А.Д.).

  11. Прогноз развития суффозионного оползня вблизи трассы трубопровода и рекомендации по выбору защитных мероприятий // Материалы научно-технической конференции «Пути повышения эффективности инженерных изысканий на объектах газовой промышленности в XII пятилетке». – Донецк, 1985. – С. 53-57. (Соавторы Бабенко В.Д., Золочевский В.В.).

  12. Вираховування ролі підземної гідросфери при приватизації землі // Регіональні проблеми природокористування та екології в Україні. – Харків, 1994. – С. 71-72. (Співавтори Смыслов Г.А., Солодовников Ю.С., Чомко Ф.В.).

  13. Зонирование подземного пространства городских агломераций // Междунар. конф. «Проблемы и перспективы освоения подземного пространства крупных городов». – Днепропетровск, 1996. – С. 12-15. (Соавтор Чунихин В.Г.).

  14. Процессы подтопления и отражение их в нормативно-законодательных документах // Перша наук.-практич. конф. «Загальні проблеми ліквідації підтоплення ґрунтовими водами території міст і селищ міського типу України». – К.: Тов. «Знання» України, 1998. – С. 21-37.

  15. К вопросу оценки воздействия оборонной деятельности на окружающую среду // Міжнар. наук.-практ. конф. «Екологічні проблеми внаслідок оборонної діяльності в районах Чорного та Азовського морів. – К.: Тов. «Знання» України, 1999. – С. 46-48.

  16. Основні концептуальні підходи до розробки ДБН А.2-2-1-95 та його нової редакції // Наук.-практ. конф. «Оцінка впливу об’єктів будівництва на навколишнє середовище (ОВНС). Аналіз та проведення природоохоронних заходів згідно з ДБН А.2.2-1-95». – К.: Тов. «Знання» України, 2000. – С. 6-7. (Співавтор Чуніхін В.Г.).

  17. Оценка воздействия на окружающую техногенную среду в системе ОВОС // Нормативні та практичні аспекти виконання оцінки впливу на навколишнє середовище. – К.: Регіональний екологічний центр «РЕЦ-Київ», 2002. – С. 28-32. (Соавтор Чунихин В.Г.).

  18. Эколого-экспертная оценка водного баланса полігона ТБО №5 (г. Киев) на примере секции «А» // Збірка доповідей міжнародн. конф. – Ялта: ЕТЕВК, 2001. – С. 308-312. (Соавтор Чунихин В.Г.).

  19. ОВОС и безопасность техногенной среды при освоении подземного пространства // Третья наук.-практ. конф. – «Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС) об’єктів будівництва. Регіональні, галузеві проблеми; практика проведення ОВНС». – К.: Тов. «Знання» України, 2002. – С. 35-37. (Соавтор Солодовников Ю.С. ).

  20. Учет экологических и социально-экономических факторов при разработке, согласовании и утверждении проектной документации объектов хозяйственной деятельности // Междунар. семинар «Совершенствование процесса ОВОС при принятии экологически ориентированных решений». – Программа ООН по окружающей среде. – М.: Центр международных проектов, 2002. – С. 11-17.

  21. Характеристика воздействий проектируемой деятельности на окружающую техногенную среду // Третья наук.-практ. конф. – «Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС) об’єктів будівництва. Регіональні, галузеві проблеми; практика проведення ОВНС». – К.: Тов. «Знання» України, 2002. – С. 17-21. (Соавторы Чунихин В.Г., Соколов В.А.).

  22. Основні концептуальні підходи до розробки ДБН «Розміщення і проектування полігонів твердих побутових відходів» // Міжнародн. конгр. «ЕТЕВК-2003» – Ялта, 2003. – С. 366-368. (Співавтори Чуніхін В.Г., Абрамович І.О., Бондар І.Л., Тітов А.І. та ін).

  23. Оценка воздействия на набухающе-усадочные грунты в связи с реконструкцией и строительством малоэтажных зданий и сооружений // Четверта наук.-практ. конф. «Оцінка впливу об’єктів господарської діяльності на навколишнє середовище (ОВНС). Безпека навколишнього соціального та техногенного середовища». – Харків: УкрНДІІНТВ, 2003. – С. 31-42. (Соавторы Чунихин В.Г., Жиров А.В., Соколов В.А.).

  24. Оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС) полигона твердых бытовых отходов «Гаспра» // Міжнародн. конгр. «ЕТЕВК-2003». – Ялта, 2003. – С. 381-386. (Соавтор Чунихин В.Г.).

  25. Подтопление: компонент ОВОС // Друга наук.-практ. конф. «Нагальні питання вирішення проблеми підтоплення ґрунтовими водами території міст та селищ міського типу». – К.: Тов. «Знання» України, 2003. – С. 34-36.

  26. Про створення в Україні Державного нормативного документу ДБН «Розміщення і проектування полігонів твердих побутових відходів» // Междунар. конф. «Сотрудничество для решения проблемы отходов». – Харьков, 2004. – С. 184-186. (Соавтори Чуніхін В.Г Абрамович І.О., Бондар І.Л., Тітов А.І.).

  27. Про створення державного нормативного документу ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування» // Інформаційно-аналітичний збірник. «Санітарна очистка міст та комунальний автотранспорт». – К. – 2005. – Вип. 3. – С. 55-56. (Співавтор Бондар І.Л.).

  28. Особенности инженерно-геологических исследований при геологическом доизучении площадей в среднем масштабе (ГДП-200) // Науч.-практ. конф. «Сучасні проблеми будівельного освоєння територій зі складними інженерно-геологічними умовами. – К.: НПЦ "Екологія, наука, техніка", 2006. – С. 22-23. (Соавтор Лущик А.В.).