Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Громов Євген Володимирович. Формування педагогічних знань і вмінь майбутніх інженерів-педагогів у процесі навчання комп'ютерних дисциплін : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Українська інженерно-педагогічна академія. — Х., 2006. — 392арк. — Бібліогр.: арк. 213-235.



Анотація до роботи:

Громов Є.В. Формування педагогічних знань і вмінь майбутніх інженерів-педагогів у процесі навчання комп’ютерних дисциплін. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (технічні дисципліни). – Українська інженерно-педагогічна академія, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено проблемі формування в майбутніх інженерів-педагогів педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп'ютерних засобів, у процесі навчання комп'ютерних дисциплін. Обґрунтовано доцільність навчання комп'ютерних дисциплін на основі педагогічної спрямованості для розв’язання проблеми дослідження. Визначено педагогічні знання та вміння, пов’язані з використанням комп'ютерних засобів, які доцільно формувати у процесі навчання комп'ютерних дисциплін. Розроблено та теоретично обґрунтовано метод визначення множини засобів реалізації педагогічної спрямованості навчального процесу.

Теоретично обґрунтовано та розроблено методику формування в майбутніх інженерів-педагогів педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп'ютерних засобів, у процесі навчання комп'ютерних дисциплін.

Експериментально обґрунтовано ефективність розробленої методики для формування педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп'ютерних засобів, підвищення якості знань та вмінь з окремих тем базових педагогічних дисциплін, становлення професійної орієнтації майбутніх інженерів-педагогів. Основні результати дослідження впроваджено в навчальний процес декількох вузів.

1. Аналіз психолого-педагогічної літератури, нормативних документів і потреб системи професійної освіти дозволив виявити й обґрунтувати доцільність додаткової педагогічної підготовки студентів інженерно-педагогічних спеціальностей у процесі навчання комп'ютерних дисциплін з метою ефективно сформувати педагогічні знання та вміння. Установлено, що підготовку кваліфікованих викладачів спеціальних дисциплін, спроможних використовувати комп’ютерні засоби у педагогічній діяльності, доцільно здійснювати на основі педагогічної спрямованості навчального процесу з комп'ютерних дисциплін.

2. Визначено, що теоретичними засадами формування педагогічних знань і вмінь в майбутніх інженерів-педагогів має стати множина педагогічних знань і вмінь, які можна конкретизувати і доповнювати з погляду використання комп'ютерних засобів. З метою сформувати такі педагогічні знання і вміння, доцільно використовувати засоби реалізації педагогічної спрямованості навчального процесу з комп'ютерних дисциплін. Ці засоби дозволяють визначити та обґрунтувати компоненти методики формування педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп'ютерних засобів. В основу концепції навчання, на якій ґрунтується розроблена методика, покладено теорію поетапного формування розумових дій.

3. Множина засобів реалізації педагогічної спрямованості навчального процесу та перелік педагогічних знань і вмінь потребують встановлення відповідності. Для встановлення такої відповідності розроблено метод визначення множини засобів реалізації педагогічної спрямованості навчального процесу з комп'ютерних дисциплін. Метод дозволяє відібрати і конкретизувати засоби реалізації педагогічної спрямованості, що відповідають реальному навчальному процесу з комп’ютерних дисциплін й дозволяють формувати необхідні педагогічні знання та вміння. Результати роботи методу стали основою формування змісту педагогічно спрямованого навчального матеріалу та визначення технологій його викладання.

4. Результати роботи методу визначення множини засобів реалізації педагогічної спрямованості дозволили здійснити вдосконалення навчального матеріалу дисциплін «Інформатика та обчислювальна техніка», «Технічні засоби навчання», «Програмування та комп'ютерні технології рішення економічних задач» і факультативних курсів «Методика викладання інформатики», «Засоби створення навчальних систем». Удосконалення полягає в уведенні педагогічно спрямованих навчальних розділів і тем, що сприяє формуванню педагогічних знань і вмінь в процесі навчання комп’ютерних дисциплін.

5. Розроблено і теоретично обґрунтовано методику формування в майбутніх інженерів-педагогів педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп'ютерних засобів, у процесі навчання комп'ютерних дисциплін. В основу методики покладено педагогічну спрямованість навчального процесу з комп'ютерних дисциплін. У межах методики визначено основні цілі навчання. На основі засобів, виділених за допомогою методу визначення множини засобів реалізації педагогічної спрямованості навчального процесу, і теорії поетапного формування розумових дій визначено та теоретично обґрунтовано складові методики - принципи, методи, організаційні форми, технології та засоби навчання, а також розроблено методики навчання окремих тем і розділів дисциплін «Інформатика та обчислювальна техніка», «Технічні засоби навчання», «Програмування та комп'ютерні технології рішення економічних задач» і факультативних комп'ютерних курсів. Використання лекцій-бесід, методів розв’язання ситуаційних задач і творчих вправ сприяє ефективному формуванню педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп’ютерних засобів, та мотивації до педагогічної діяльності. Технології навчання, засновані на проблемно-розвивальній та евристичній діяльності, дозволяють підвищити рівень самостійної роботи студентів.

6. Реалізацію розробленої методики здійснено на основі підготовлених, експериментально перевірених і впроваджених у навчальний процес інструментальних засобів, а саме: авторської інструментальної системи, що дозволяє непрофесійним користувачам розробляти якісні автоматизовані навчальні системи; контролюючої системи для допуску до лабораторних робіт; інформаційної системи аналізування та оброблення результатів модульно-рейтингової системи обліку успішності.

7. Експериментальною перевіркою розробленої методики підтверджено доцільність її застосування для формування в майбутніх інженерів-педагогів педагогічних знань і вмінь, пов’язаних з використанням комп'ютерних засобів, і для підвищення ефективності педагогічної підготовки майбутніх інженерів-педагогів. Зазначене вище підтверджує гіпотезу дослідження й свідчить про виконання поставлених мети та завдань дослідження.

8. У навчальний план підготовки студентів спеціальностей 8.010104.36 «Професійне навчання. Комп'ютерні технології в управлінні та навчанні» і 8.010104.29 «Професійне навчання. Автоматизовані системи управління промисловими установками» включено дисципліну «Педагогічна спрямованість спеціальних дисциплін», метою якої є навчання майбутніх викладачів системи професійно-технічної освіти теоретичним і методичним основам викладання навчального матеріалу на основі реалізації педагогічної спрямованості спеціальних дисциплін; розроблено методичне забезпечення для даної дисципліни.

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблем підвищення ефективності педагогічної підготовки майбутніх інженерів-педагогів. Подальші дослідження слід спрямувати на розвиток теоретичної та методичної бази педагогічної підготовки інженерів-педагогів на основі педагогічної спрямованості навчального процесу із загальнонаукових та інженерних дисциплін.

Публікації автора:

Монографії

Методологические и методические основы проектирования технологий оценки качества учебно-познавательной деятельности студентов при изучении инженерных дисциплин / С.Ф. Артюх, В.М. Приходько, Т.В. Ящун, А.Т. Ашеров, Е.В. Громов, И.В. Фёдоров / Под ред. В.М. Жураковского. - М.: МАДИ(ТУ); Харьков: УИПА, 2002. - 180 с.

Педагогічна спрямованість навчального процесу в інженерній педагогіці / О.Е. Коваленко, А.Т. Ашеров, Є.В. Громов, Т.В. Ящун, Г.І. Сажко - Харків: УІПА, 2005. - 124 с.

Статті у провідних наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

Громов Є.В. Шляхи забезпечення сучасних потреб у комп’ютерних навчаючих системах // Педагогіка та психологія: Зб. наук. пр. ХДПУ. - Харків: Медіа група, 1999. - Вип. 12. - С. 37-40.

Громов Е.В. Средства реализации педагогической направленности учебного процесса по информатике: обзор состояния // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. пр. - Харків: УІПА, 2002. - Вип. 3. - С. 93-102.

Ашеров А.Т., Громов Е.В. Педагогическая направленность учебного процесса по информатике: модель выбора средств реализации // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. пр. - Харків: УІПА, 2003. - Вип. 4. - С. 138-142.

Громов Е.В. Педагогическая направленность учебного процесса по информатике: экспериментальное исследование (часть 1) // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. пр. - Харків: УІПА, 2004. - Вип. 6. - С. 172-178.

Громов Е.В., Ящун Т.В. Метод программной генерации тестов как средство совершенствования контроля качества учебного процесса // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. пр. - Харків: УІПА, 2005. - Вип. 10. - С. 198-206.

Статті в інших наукових журналах і збірниках наукових праць

Громов Е.В. Применение шаблонной технологии создания обучающих программ в ВУЗе. // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии: Сб. науч. тр. - Харьков: ХАИ, 1998. - С. 283-285.

Громов Е.В. Применение педагогических программных средств при подготовке специалистов железнодорожного транспорта. Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті // Науково-технічний журнал. - 1998. - № 3 - С. 40-44.

Громов Е.В., Петров О.В. Опыт преподавания технологий создания обучающих систем при подготовке инженеров-педагогов // Матеріали першої Міжнар. наук.-метод. конф. “Методичні та організаційні аспекти використання мережі ІНТЕРНЕТ в закладах науки та освіти” (ІНТЕРНЕТ-ОСВІТА-НАУКА-98). (16-20 листопада 1998 р.). - Вінниця: “УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 1998. - Том 2. - С. 301-306.

Громов Є.В., Петров О.В. Шляхи забезпечення потреб у комп’ютерних навчальних системах // Доповіді Міжнар. конф. «Шляхи та проблеми входження освіти України в світовий освітянський простір». - Вінниця: «УНІВЕРСУМ-Вінниця», 1999. - Том 2. - С. 207-211.

Громов Е.В. Стандартизация требований к знаниям и умениям бакалавра в области компьютерных технологий обучения // Доповіді Міжнар. конф. «Шляхи та проблеми входження освіти України в світовий освітянський простір». - Вінниця: «УНІВЕРСУМ-Вінниця», 1999. - Том 2. - С. 100-104.

Громов Е.В. Модель управления учебно-познавательной деятельностью в среде электронного учебника // Актуальні проблеми інженерної підготовки спеціалістів у вищих навчальних закладах інженерно-педагогічного профілю. Зб. наук. пр. - Харків: УІПА, 2001. - С. 94-96.

Громов Е.В. Педагогическая направленность учебного процесса по информатике для инженерно-педагогических специальностей: обзор состояния проблемы // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб. наук. пр. - Харків: УІПА, 2002. - Вип. 2. - С. 112-121.

Ашеров А.Т., Ящун Т.В., Громов Е.В., Сажко Г.И. Методы и средства реализации педагогической направленности учебного процесса по информатике в Украинской инженерно-педагогической академии // Управління якістю професійної освіти. - Донецьк: ТОВ “Лебідь”. - 2001. - С. 178-181.

Статті у зарубіжних наукових журналах і збірниках праць

Громов Е.В. Генезис моделей обучения в информационный технологиях обучения // Инженерная педагогика: Сб. ст. - М.: Центр инженерной педагогики МАДИ (ТУ), 2001. - Вып. 2 - С. 52-58.

Ашеров А.Т., Громов Е.В., Ящун Т.В. Педагогическая направленность учебного процесса по информатике для инженерно-педагогических специальностей: актуальность проблемы // Инженерная педагогика: Сб. ст. - М.: Центр инженерной педагогики МАДИ (ТУ), 2002. - Вып. 3 - С. 11-17.

Ашеров А.Т., Громов Е.В., Ящун Т.В. Состояние проблемы педагогической направленности учебного процесса по информатике при подготовке инженеров-педагогов // Инженерная педагогика: Сб. ст. - М.: Центр инженерной педагогики МАДИ (ТУ), 2002. - Вып. 3 - С. 18-24.

Ашеров А.Т., Ящун Т.В., Громов Е.В., Сажко Г.И. Методы и средства реализации педагогической направленности учебного процесса по информатике в Украинской инженерно-педагогической академии // Инновации в высшей технической школе России: Сб. ст. - М.: МАДИ (ГТУ), 2002. - Вып. 2: Современные технологии в инженерном образовании. - С. 285-291.

Ашеров А.Т., Громов Е.В. Сравнительный анализ поколений информационных технологий обучения // Инновации в высшей технической школе России: Сб. ст. - М.: МАДИ (ГТУ), 2002. - Вып. 2: Современные технологии в инженерном образовании. - С. 21-33.

Громов Е.В. Метод выбора средств реализации педагогической направленности учебного процесса по информатике для инженерно-педагогических специальностей // Referate des 31. Internationalen Symposiums "Ingenieur des 21. Jahrhunderts". - Das Sankt-Petersburger staatliche Bergbauinstitut (Technische Universitдt): 2002. - Band 2. - С. 106-113.

Ашеров А.Т., Громов Е.В. Модель выбора средств реализации педагогической направленности учебного процесса по информатике // Труды научно-практ. конф. "ИНФОТЕЛ 2003. Информационные технологии и телекомуникации" (9-11 сентября 2003 г.). - Бургас: Болгария, 2003. - С. 371-374.

Ашеров А.Т., Громов Е.В. Модель выбора средств реализации педагогической направленности учебного процесса // Инженерная педагогика: Сб. ст. - М.: Центр инженерной педагогики МАДИ (ТУ), 2003. - Вып. 4 - С. 126-140.

Матеріали конференцій, тези доповідей

Громов Є.В., Лунгу С.І. Універсальна інструментальна система для створення педагогічних програмних засобів викладачем-непрограмістом // Нові технології навчання у вищих та середніх навчальних закладах. Зб. матеріалів Міжнар. наук.-метод. конф. (7-9 жовтня 1997 р.). - Рівно: УДАВГ, 1997. - С. 3.

Громов Є.В. Технологія створення педагогічних засобів // Тези доповідей наук.-метод. конф. “Використання комп’ютерних технологій у навчальному процесі” (18-20 листопада 1997 р). – Харків: ХТУРЕ, 1997. - С. 171.

Громов Е.В. Опыт применения универсальной инструментальной системы для создания обучающих программ при курсовом проектировании по предмету «Информатика и вычислительной техника» для инженерно-педагогических специальностей // Материалы 3-й конф. «Применение персональных компьютеров в научных исследованиях и учебном процессе» (9-10 июня 1998 г.) - Харьков: ХГУ, 1998. - С. 36.

Ашеров А.Т., Громов Е.В. Поколения информационных технологий обучения // Матеріали Всеукр. конф. «Комп’ютери в навчальному процесі». - Умань: Інкомтех, 1999. - С. 3-4.

Тарасюк А.П., Громов Е.В. Формирование требований к умениям и знаниям инженера-педагога в области компьютерных технологий // Матеріали Всеукр. конф. «Комп’ютери в навчальному процесі». - Умань: Інкомтех, 1999. - С. 33-35.

Громов Е.В., Лихолоб П.Г. Подход к обеспечению учебного процесса по техническим дисциплинам компьютерными обучающими системами // Матеріали Всеукр. наук.-метод. студ. конф. "Методика навчання з технічних дисциплін" (23-25 листопада 2004 р.). - Харків: УІПА, 2004. - С. 66.

Громов Е.В., Бойченко В.В. Интеллектуальный контролирующий модуль для допуска к занятиям по программированию // Матеріали Всеукр. наук.-метод. студ. конф. "Методика навчання з технічних дисциплін" (23-25 листопада 2004 р.). - Харків: УІПА, 2004. - С. 53.

Громов Е.В. Экспериментальное исследование педагогической эффективности применения средств реализации педагогической направленности в учебном процессе кафедры ИКТ // Зб. наук. пр. XXXVII наук.-практ. конф. (4-6 лютого 2004 р.). - Харків: УІПА, 2004. - Секція 4: Радіоелектроніка, інформатика і кібернетика - С. 48-50.

Навчально-методичні видання

  1. Модели и компьютерные технологии обучения. Приобретение начальных навыков создания обучающих программ с помощью инструментальной системы CADIS. Метод. указания к лабораторной работе № 1. Для всех специальностей / Е.В. Громов. - Харьков: УИПА, 1998. - 36 с.

  2. Инструментальные средства создания обучающих систем. Уч.-метод. материалы для самостоятельной работы студ. Для всех специальностей / Е.В. Громов. - Харьков: УИПА, 1998. - 52 с.

  3. Уч.-метод. указания по изучению темы «Модели и компьютерные технологии обучения. Прогноз качества учебно-познавательной деятельности студента на основе метода группового учета аргументов» для всех инженерно-педагогических специальностей / Е.В. Громов, Т.В. Ящун. - Харьков: УИПА, 1998. - 30 с.

  4. Уч.-метод. указания по изучению темы «Модели и компьютерные технологии обучения. Прогноз качества учебно-познавательной деятельности студента на базе нечеткой логики» для всех инженерно-педагогических специальностей / Е.В. Громов, Т.В. Ящун. - Харьков: УИПА, 1998. -30 с.

  5. Технічні засоби навчання. План-конспект лекцій. Для всіх інженерно-педагогічних спеціальностей / А.Й. Якимов, Є.В. Громов - Харків: УІПА, 2002 - 38 с.

  6. Метод. вказівки до лабораторних робіт № 1-7 з дисципліни «Технічні засоби навчання» / Є.В. Громов, В.В. Сосновський. - Харків: УІПА, 2002. - 30 с.

  7. Інформаційні технології. Метод. вказівки до лабораторної роботи «Придбання початкових умінь роботи з електронною таблицею MS Excel» для всіх інженерно-педагогічних спеціальностей / А.Т.Ашеров, Є.В.Громов. - Харків: УІПА, 2006. - 44 с.

  8. Конспект лекцій з дисциплін циклу «Інформатика». «Частина III. Інформаційні технології» / О.В. Білова, Є.В. Громов, Т.В. Ящун. - Харків: УІПА, 2006. - 131 с.

  9. Розробка документів навчального призначення за допомогою текстового процесора MS Word. Навч.-метод. матеріали для самостійної роботи студентів. Для всіх інженерно-педагогічних спеціальностей / Є.В. Громов, Т.В. Ящун. - Харків: УІПА, 2006. - 15 с.

  10. Інформаційні технології. Метод. вказівки до лабораторної роботи «Оперативний облік поточної успішності студентів за допомогою СКБД MS Access» для всіх інженерно-педагогічних спеціальностей / Є.В. Громов, Т.В. Ящун. - Харків: УІПА, 2006. - 19 с.

  11. Програмування і комп'ютерні технології рішення економічних задач. Метод. вказівки до виконання курсового проекту „Комп`ютерні технології рішення професійних задач” для спеціальності 7.010100.30 / А.Т. Ашеров, Є.В. Громов - Харків: УІПА, 2006. - 29 с.

  12. Курс лекцій «Педагогічна спрямованість спеціальних дисциплін» / Є.В. Громов. - Харків: УІПА, 2006. - 68 с.

  13. Метод. вказівки до лабораторного практикуму з дисципліни «Педагогічна спрямованість спеціальних дисциплін» для студентів спеціальностей 8.010104.36 і 8.010104.29 / Є.В. Громов. - Харків: УІПА, 2006. - 158 с.