Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Єгорова Інга Вячеславівна. Формування національної самосвідомості у підлітків на уроках музики в загальноосвітній школі (на матеріалі творчої спадщини західноукраїнських композиторів ХIХ - початку ХХ століття): Дис. канд... пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2002. - 201арк. - Бібліогр.: арк. 168-182.



Анотація до роботи:

ЄГОРОВА І.В. Формування національної самосвідомості у підлітків на уроках музики в загальноосвітній школі (на матеріалі творчої спадщини західноукраїнських композиторів ХІХ – початку ХХ століття). – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю13.00.02 – теорія і методика навчання музики та музичного виховання. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2002.

Дисертація присвячена проблемі формування національної самосвідомості підлітків на уроках музики в загальноосвітній школі як важливої складової в системі сучасної національної освіти. У дослідженні визначено зміст, структурні компоненти та сфери прояву національної самосвідомості. На базі авторської теоретичної концепції про виховний потенціал національної музики визначено критерії діагностики рівнів сформованості національної самосвідомості підлітків; розроблено шляхи її формування у підлітків на уроках музики в загальноосвітній школі; обґрунтовано педагогічні умови та розроблено методику формування національної самосвідомості підлітків на уроках музики засобами західноукраїнської професійної музики ХІХ – поч. ХХ століття, де основою педагогічного впливу виступають механізми зв’язку емоційного сприймання, емпатії, національної ідентифікації та естетичного оцінювання.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та подано нове вирішення наукової проблеми формування національної самосвідомості підлітків на уроках музики в загальноосвітній школі, що знайшло відображення у теоретичному обгрунтуванні змісту і структури національної самосвідомості та експериментальній перевірці методики формування національної самосвідомості підлітків засобами творчої спадщини західноукраїнських композиторів ХІХ поч.ХХ ст.

1. Формування національної самосвідомості підростаючого покоління є однією з найактуальніших проблем в сучасній системі національного виховання. Її успішне вирішення зумовлює пошук як новітніх технологій в галузі теорії і методики навчання, так і відродження та творче переосмислення багатого досвіду попередніх поколінь.

2. На основі узагальнення результатів теоретичного аналізу встановлено, що національна самосвідомість це суб’єктивне усвідомлення та оцінювання людиною самої себе як представника своєї нації, суб’єкта історичної творчості, носія певних матеріальних та духовних цінностей даної конкретної нації. Національна самосвідомість допомагає особистості відчути та осягнути свою єдність із рештою членів своєї нації, спонукає її до захисту національних інтересів, до самовираження та самоствердження через реалізацію національної ідеї; стимулює інтерес до історії свого народу, його мови, літератури та мистецтва, суспільної думки. Підґрунтям національної самосвідомості є здатність особистості ідентифікувати себе з представниками своєї нації. В дисертації визначено, що національна самосвідомість включає такі компоненти: самооцінку, рівень домагань та соціальні очікування. Образ “Я” як фактор формування самосвідомості, що репрезентує найбільш зріле усвідомлення людиною сутності своєї особистості, тісно пов’язаний з даними структурними компонентами. Сферами прояву національної самосвідомості виступають інтелектуальна, в зміст якої входять знання про національне мистецтво, зокрема, музичне, різновиди його жанрів, знання про життя та творчість композиторів України тощо; чуттєво-емоційна, яка характеризується емоційно-оцінним ставленням до мистецтва, емоційними переживаннями, пов’язаними із спілкуванням з прекрасним, осмисленням почуттів, викликаних музикою свого народу, усвідомленням себе членом нації через сприйняття національного музичного мистецтва; дієво-вольова, на рівні якої відбувається цілеспрямоване регулювання власних дій, вчинків і ставлення особистості до членів своєї нації, інших націй та до самої себе. Дана класифікація сфер прояву національної самосвідомості співвідноситься з її структурними компонентами, функціонування яких характеризується варіативністю поєднання на рівні кожної сфери.

3. На основі матеріалів дослідження доведено, що процес формування національної самосвідомості особистості значною мірою може бути детермінований її естетичною свідомостю, а основні складові естетичної свідомості – естетичний ідеал, естетична оцінка, естетичні почуття – перебувають в діалектичній єдності із структурними компонентами національної самосвідомості.

4. Цілеспрямоване формування національної самосвідомості підлітків відбувається в атмосфері національної самоідентифікації і ґрунтується на виробленні в учнів у процесі їхньої естетичної діяльності емоційно-оцінного ставлення до творчості маловідомих та раніше заборонених композиторів західноукраїнського регіону.

5. У дисертації з’ясовано національний зміст творчого доробку західноукраїнських композиторів кінця ХІХ – поч. ХХ століття, який містить у собі високий виховний потенціал, але в умовах тоталітарного режиму був свідомо замовчуваний і не досліджуваний.

6. Аналіз структурних компонентів та сфер прояву національної самосвідомості дозволив нам визначити критерії її сформованості, які відображають інтерес підлітків до свого історичного минулого, переживання почуття гордості за свою націю; поінформованість учнів стосовно національної культури, звичаїв та традицій народу; характер емоційно-оцінного переживання національного мистецтва; бажання самореалізації на уроках музики та у громадському житті школи а також рівень володіння рідною мовою та прагнення до послуговування нею в повсякденному житті. Відповідно до визначених критеріїв було виділено три рівні сформованості національної самосвідомості. Шляхом експерименту встановлено, що серед учнів переважає середній рівень сформованості досліджуваного феномену (48,47 %).

7. В дисертації представлено розроблену та експериментально перевірену методику формування національної самосвідомості підлітків засобами творчості західноукраїнських композиторів ХІХ – поч. ХХ ст. В її основу покладено принцип культуровідповідності та природовідповідності. Перша фаза формуючого експерименту “Рідний край. Краса його природи. Духовні скарби рідної землі” була націлена на вироблення у підлітків засобами музичного мистецтва ціннісного ставлення до природи рідного краю, до його культури, звичаїв та традицій свого народу. Вона передбачала розширення інтелектуальної, чуттєво-емоційної, дієво-вольової сфер та була спрямована на розвиток структурних компонентів національної самосвідомості. Мета другої фази формуючого експерименту “Композитор. Людина. Митець.” полягала у розвитку в учнів емоційно-оцінного переживання національного музичного мистецтва та їх здатності до емпатії та ідентифікації з оспіваним у творі ліричним героєм, особистістю композитора, народом, через ознайомлення учнів з життям і творчістю композитора. На цій фазі найбільш ефективними були урок-лекція і рольовий урок, присвячений творчості окремого композитора. На третій, останній фазі формуючого експерименту – “Мій народ. Його славне минуле” - ставилось завдання при ознайомленні із творами західноукраїнських композиторів, в яких оспівується героїчне минуле нашого народу, активізувати інтерес школярів до історії свого народу та стимулювати на цій основі почуття гордості за свою націю, за приналежність до неї.

8. Експериментально доведено, що ефективність процесу формування національної самосвідомості підлітків засобами творчості західноукраїнських композиторів ХІХ - поч. ХХ ст. забезпечується за таких умов: ознайомлення підлітків з творчістю західноукраїнських композиторів має проводитися за принципом історизму; в роботі варто враховувати зв’язки з іншими видами мистецтва; аналіз музичного доробку слід подавати на широкому культурно-історичному тлі з урахуванням народних звичаїв та традицій; в роботі доцільно враховувати виховний потенціал рідної мови (мова у вокально-хоровій спадщині композиторів), акцентуючи при цьому на її багатстві, образності, милозвучності та регіональних особливостях; в навчальному процесі бажано використовувати міжпредметні зв’язки.

9. Дисертаційне дослідження довело можливість успішного формування національної самосвідомості підлітків на уроках музики в загальноосвітній школі засобами творчої спадщини західноукраїнських композиторів ХІХ- поч. ХХ ст. Експериментально підтверджено, що музика, зокрема, того регіону, де проживають учні, розширюючи сферу естетичної свідомості та будучи потужним механізмом співпереживання, здатна виступати одним із дієвих засобів у справі формування національної самосвідомості підлітка. Використання музики, її здатності активізувати людські емоції в процесі узагальнення понять національного менталітету, національного характеру тощо відіграє роль соціально-психологічної та педагогічної основи виховання. Усвідомлення і переживання змісту музичних образів дозволяє глибше сприймати особливості культури своєї нації, її духовні цінності та ідеали.

В цілому дослідження підтвердило, що запропонована методика здатна виступати міцним підґрунтям в процесі вивчення учнями здобутків національного мистецтва, слугує підвалиною формування національної самосвідомості в системі сучасної освіти.

Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів визначеної проблеми. Ґрунтовної розробки потребують питання впливу інших видів мистецтва на формування національної самосвідомості особистості, ролі сучасної естрадної музики в процесі формування національної самосвідомості, виявлення специфічних рис досліджуваного феномена у дітей різних вікових груп.

Публікації автора:

1. Єгорова І.В. Формування національної самосвідомості підлітків засобами національного музичного мистецтва //Соціалізація особистості: Зб.наук.праць / За заг. ред. А.Й.Капської. - К.: НПУ ім.. М.П.Драгоманова, 1999. – С. 23-35.

2. Єгорова І.В. Вивчення творчості Дениса Січинського в школі // Мистецтво та освіта – 1998. - №4. – С. 7-10; 27-30.

3. Єгорова І.В. Роль Західної України в процесі національного відродження // Наука і сучасність: Зб.наук.праць: НПУ ім. М.П. Драгоманова. - К.: Логос, 1999. – Вип. 2. - Ч.4. – С. 30-38.

4. Єгорова І.В. Структура та зміст національної самосвідомості як соціального та психолого-педагогічного явища // Наука і сучасність: Зб.наук.праць: НПУ ім. М.П.Драгоманова. – К.: Логос, 2002. - -Т. ХХХІІ. – С. 56-63.

5. Єгорова І.В. Становлення системи національного виховання на Західній Україні (друга пол. ХІХ - поч.ХХ століття) // Освіта й виховання в Польщі й Україні (ХІХ – ХХ ст. ): Матеріали Міжнар. науково-практичної конференції / Упоряд. і заг. ред.Є.І.Коваленко. – Ніжин: НДПУ, 1998. - Ч.1. – С. 246-251.

6. Єгорова І.В. Управління процесом формування національної самосвідомості на уроках музики в сучасних умовах //Управління національною освітою в умовах становлення і розвитку української державності: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - К.: МО України, АПН України, ДАККО, ІЗМН, 1998. – С. 137-140.

7. Єгорова І.В. Національна самосвідомість в умовах трансформації суспільства // Післядипломна освіта та управління навчальними закладами в умовах трансформації суспільства: Матеріали звіт. наук. конф. - К.: АПН України, ДАККО, 1999. – С. 320-323.