Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Геник Марія Степанівна. Формування морально-етичних цінностей молодших школярів засобами українського народознавства. : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Геник М.С. Формування морально-етичних цінностей молодших школярів засобами українського народознавства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена проблемі формування морально-етичних цінностей молодших школярів засобами українського народознавства. У роботі проаналізовано філософські, психологічні та педагогічні аспекти досліджуваної проблеми. Розкрито сутність і структуру морально-етичних цінностей. Розроблено критерії і показники сформованості морально-етичних цінностей у молодших школярів засобами народознавства. Визначено, обґрунтовано та експериментально перевірено ефективність змісту, форм і методів формування морально-етичних цінностей у молодших школярів у навчально-виховній роботі початкової школи, в процесі педагогічної взаємодії батьків і вчителів.

У дисертації наводиться теоретичне обґрунтування і практичне розв’язання актуальної проблеми формування морально-етичних цінностей молодших школярів засобами українського народознавства, що виявляється у розробці змісту, форм і методів ефективного виховання. Проведене дослідження підтвердило основні положення гіпотези, дозволило зробити висновки і визначити перспективи подальшої розробки проблем.

1. Доведено, що проблема формування у молодших школярів морально-етичних цінностей засобами народознавства є актуальною і недостатньо розробленою. Зміст і основні напрямки дослідно-експериментальної роботи лежать у площині завдань виховання сучасної початкової освіти і педагогіки, визначених Концепцією “Національне виховання” та “Національною доктриною розвитку освіти України у ХХІ столітті” тощо.

З’ясовано, що важливою особливістю розвитку національної педагогічної науки є її істотне збагачення за рахунок ідей народознавства, що репрезентує соціально-культурний досвід українського народу та виступає важливим засобом формування морально-етичних цінностей у школярів.

2. Вивчення філософської, психолого-педагогічної літератури з проблеми дослідження дало змогу з’ясувати та уточнити поняття “морально-етичні цінності”, які є імперативними утвореннями, що носять неперехідний характер, зберігають наступність моральних вимог, виконують регулятивну функцію у стосунках людей.

Узагальнення тенденцій, виявлених у наукових дослідженнях, дало змогу визначити основні функції (пізнавально-гуманістичну, сенсо-імперативну та ціннісно-регулятивну), типізувати морально-етичні цінності українського народу за ставленнями до себе, до оточуючих, до природного середовища, до Батьківщини, до навчально-трудової діяльності.

Визначено структурні компоненти морально-етичних цінностей (когнітивний, емоційно-мотиваційний та діяльнісно-регулятивний), які пояснюють специфіку їх формування і функціонування відповідно до молодшого шкільного віку.

У процесі дослідження виявлено, що молодший шкільний вік є сенситивним для формування ієрархії морально-етичних цінностей, що пояснюється віковими і психологічними особливостями дітей цього віку, їх здатністю до інтеріоризації досвіду народу і його цінностей, які формуються у цілісну систему, що зрештою визначає їхню поведінку та мотивацію.

3. У дослідженні визначено критерії сформованості морально-етичних цінностей у молодших школярів засобами народознавства (гносеологічний, нормативний, емоційний, мотиваційний, практичний), характерні показники яких стали основою для виявлення чотирьох груп учнів, що відповідають високому, середньому, достатньому та низькому рівням сформованості морально-етичних цінностей українського народу у молодших школярів.

Аналіз причин низького рівня сформованості морально-етичних цінностей у молодших школярів вказав на недостатню роботу школи; відсутність системності та систематичності у роботі вчителів початкової ланки школи; недостатню реалізацію потенційних можливостей навчальних предметів і позакласної роботи; одноманітність і неефективність змісту, форм і методів виховання; недостатню активність батьків у формуванні морально-етичних цінностей у дітей; незнання ними вікових особливостей дітей, що пояснюється браком педагогічних знань, відірваністю від народного ґрунту, низьким рівнем педагогічної культури.

4. Ефективність довела розроблена методика формування у молодших школярів морально-етичних цінностей засобами народознавства, що передбачала експериментальну перевірку змісту, форм і методів виховання в процесі навчальної і позакласної діяльності. Робота за цією методикою мала на меті формування в учнів 1–4 класів ціннісного ставлення до себе, до оточуючих, до природного середовища, до Батьківщини, до навчально-трудової діяльності через цілісну узгодженість змісту, форм і методів морально-етичного виховання ідеями народознавства, української народної педагогіки; створення емоційного комфорту, доброзичливої психологічної атмосфери в школі; гуманізацію міжособистісних взаємин; формування в учнів відповідної мотивації, потреби в оволодінні морально-етичними цінностями та вміння керуватися ними у практичній діяльності.

Упровадження у виховну практику початкової школи форм (індивідуальних, групових, колективних, масових) і методів виховання (вербальних, ігрових, чуттєво-емоційних, наочних, практичних, стимулюючих) забезпечило помітне зростання ефективності процесу формування морально-етичних цінностей молодших школярів засобами народознавства, що підтверджено результатами формувального експерименту.

Перевірено і доведено, що проведена робота з вчителями початкових класів сприяла підвищенню їхнього професійного рівня, збагаченню педагогічного досвіду, шліфуванню майстерності, що забезпечило ефективне застосування народознавства у навчально-виховному процесі початкової ланки школи. Розроблений зміст роботи враховував вікові особливості дітей молодшого шкільного віку та специфіку їх виховання.

Доведено, що ефективність формування у молодших школярів морально-етичних цінностей залежить від узгодженості виховних зусиль і взаємодії педагогів і батьків з метою вироблення спільної позиції, спільних підходів у вихованні дітей, спільної діяльності. Педагогічна взаємодія педагогів і батьків сприяла формуванню і вдосконаленню у батьків педагогічних та етнопедагогічних знань, умінь і навичок; поліпшенню морально-психологічного клімату сім’ї; залученню батьків до участі у виховному процесі школи, масових заходах, клубній і гуртковій роботі (писанкарства, вишивки, етнофлористики, традиційної української іграшки, пальчикового та лялькового театру).

5. Кількісні та якісні показники, висвітлені у результатах експерименту із запровадження розробленої нами методики, свідчать про ефективність використаних у роботі змісту, форм і методів та необхідність їх творчого застосування у масовій практиці. Розроблені у дослідженні методичні і практичні рекомендації можуть бути використані вчителями початкової школи, викладачами вищих навчальних закладів, студентами, батьками, а також у роботі методоб’єднань та курсів підвищення кваліфікації у системі післядипломної освіти.

Проведене дослідження підтвердило основні положення сформульованої гіпотези, дало змогу зробити висновки й визначити перспективи подальшої розробки цієї проблеми.

Завершена дисертаційна робота не претендує на вичерпний і всебічний розгляд складної і багатогранної проблеми формування у молодших школярів морально-етичних цінностей засобами народознавства. Подальшого вивчення потребують проблеми розробки змісту, виховних технологій, урізноманітнення форм і методів виховання учнів середньої і старшої ланки школи. Перспективною може бути науково-пошукова робота, яка б висвітлювала б особливості формування у дітей морально-етичних цінностей засобами народознавства у різних регіонах України та в діаспорі.

Публікації автора:

1. Геник М. Особливості морального виховання молодших школярів у сучасній сім’ї // Вісник Прикарпатського університету. Педагогіка. – Випуск VI. – Івано-Франківськ: Плай, 2001. – С. 125-131.

2. Геник М. Формування духовно-моральних цінностей школярів засобами християнської етики // Актуальні проблеми української етнопедагогіки: Зб. наук. праць / Ред. Р.П.Скульського. – Івано-Франківськ: Науково-методичний центр “Українська етнопедагогіка і народознавство” АПН, 2001. – С. 30-37.

3. Геник М. Формування духовно-моральних цінностей школярів у процесі навчання // Морально-етичне виховання школярів у системі громадянської освіти і виховання: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (15–16 листопада 2001 року). – Івано-Франківськ: Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, 2001. – С. 152-157.

4. Геник М. Педагогічна співпраця школи і сім’ї в духовно-моральному вихованні молодших школярів // Обрії: Часопис Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. – № 1(14). – 2002. – С. 54-57.

5. Геник М., Будник О. Особливості соціалізації молоді в сучасній сім’ї// Соціально-педагогічні проблеми підготовки фахівців у вищих навчальних закладах: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (25–26 лютого 2003 р., Ужгород) / Ред. В.Сагарди, М.Опачко. – Ужгород: УжНУ, 2003. – С. 25-28.

6. Геник М. Психолого-педагогічні умови формування моральних цінностей молодших учнів // Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць Волинського державного університету ім. Л.Українки. – Вип. 1(26). – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2004. – С. 8-13.

7. Геник М. Стельмахович про виховання у дітей загальнолюдських духовних цінностей // Обрії: Часопис Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. – № 2(19). – 2004. – С. 45-46.

8. Геник М. Особливості виховання духовно-моральних цінностей у молодших школярів // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. праць. – Вип. 7. – Київ-Житомир: Вид-во ЖДУ
ім. Івана Франка, 2005. – С. 139-144.

9. Геник М. Роман Скульський про виховання духовності молодого покоління // Обрії: Часопис Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. – № 2(23). – 2006. – С. 24-25.

10. Геник М. Формування морально-етичних цінностей у підростаючого покоління засобами народознавства як науково-педагогічна проблема // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. праць. – Вип. 10. – Кам’янець-Подільський. – Т. 1. – 2007. – С. 129-139.

11. Геник М. Актуальність морального виховання учнів засобами народознавства // Початкова школа. – № 7. – 2007. – С. 46-49.