Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Кот Тамара Олексіївна. Формування морально-етичних суджень учнів на уроках читання в початковій школі. : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Кот Т.О. Формування морально-етичних суджень учнів на уроках читання в початковій школі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (українська мова). – Херсонський державний університет. – Херсон, 2008.

У дисертації теоретично обґрунтовано, розроблено та експериментально перевірено систему роботи з формування морально-етичних суджень учнів на уроках читання в початковій школі. Суть її полягає у створенні і реалізації педагогічних умов формування морально-етичних суджень учнів початкової школи, поглибленому теоретичному засвоєнні школярами слів морально-етичної спрямованості й систематичному залученні їх до активних форм мовленнєвої діяльності через виконання емоційно-оцінного аналізу художніх творів. У ході дослідження простежено вплив засобів навчання на активізацію мовлення учнів, збагачення їхнього активного словника словами морально-етичного спрямування.

У висновках викладено основні результати дослідження, намічено перспективи подальшої роботи.

1. У дисертації уточнено і науково обґрунтовано визначення термінів „поняття”, „судження”, „висловлювання”, „оцінка”, „морально-етичні судження”; сутність читання як виду мовленнєвої діяльності. Визначено, що читання – вид рецептивної мовленнєвої діяльності, в якому під час ознайомлення з літературним твором відбувається процес аудіювання, говоріння, а тому виникає монологічне і діалогічне висловлювання, що базується на застосуванні вмінь користуватися усною і писемною формами літературної мови, багатством її виражальних засобів залежно від мети висловлювання.

Доведено, що морально-етичні судження молодших школярів на уроках читання – це висловлювання, що містять слова морально-етичної спрямованості, включають оцінку поведінки та вчинків літературних персонажів, однолітків, власну, визначення мотивів поведінки, відображають оцінку власного ставлення до подій і героїв.

2. Аналіз наукової і методичної літератури з досліджуваної проблеми, анкетування вчителів початкової школи, батьків учнів молодших класів переконали у недостатній увазі до формування морально-етичних суджень молодших школярів на уроках читання у сучасній шкільній практиці. Розгляд науково-методичних джерел підтвердив, що питання моралі, морального виховання розглядалися вченими, проте система роботи щодо формування морально-етичних суджень молодших школярів на уроках читання в початковій школі не знайшла відображення в їхніх працях.

Результати анкетування вчителів початкової школи засвідчили, що вони у своїй роботі приділяють значну увагу питанням морального виховання учнів, але переважно у позакласній діяльності та на уроках читання. Більшість педагогів вважають твори художньої літератури найкращим засобом морального виховання, часто їх використовують саме з цією метою, проводять аналогії між сюжетом літературного твору та реальним життям. Водночас систематична робота щодо формування морального-етичних суджень на уроках читання майже не проводиться.

Анкетування батьків учнів початкових класів показало, що школа сьогодні майже не займається вихованням дітей. Більшість батьків засмучує ситуація, яка існує щодо читання в сьогоднішньому занадто інформатизованому суспільстві, що і викликало небажання дітей читати книжки. Батьки також зазначили, що незважаючи на те, що у словнику дітей досить часто зустрічаються слова морально-етичної спрямованості, морально-етичні судження учні початкових класів майже не висловлюють.

3. Експериментальне дослідження засвідчило, що формування морально-етичних суджень учнів початкової школи залежить від визначення критеріїв, показників, рівнів сформованості цього типу суджень. З-поміж них: художньо-мовленнєвий, оцінно-ціннісний та морально-етичний критерії. Визначення сутності педагогічних умов формування морально-етичних суджень учнів початкової школи знайшло відображення в розробці і поетапному впровадженні відповідної системи роботи щодо формування морально-етичних суджень у початковій школі на уроках читання. Виявлено такі педагогічні умови: формування загальнолюдських моральних якостей учнів на матеріалі художньої літератури морально-етичної тематики; впровадження на уроках читання системи роботи щодо формування морально-етичних суджень молодших школярів; засвоєння учнями моральних понять на матеріалі творів художньої літератури; формування морально-етичних суджень молодших школярів на основі аналізу художніх творів і як результат – власне висловлювання; інтеграція різних видів діяльності (навчально-мовленнєвої, художньо-мовленнєвої, ігрової, театрально-ігрової). До психологічних умов віднесено врахування вікових особливостей молодшого шкільного віку; взаємозв’язок мовлення і мислення; врахування особливостей розвитку психічних процесів; створення атмосфери морально-психологічного комфорту в класі.

4. Експеримент довів, що система роботи щодо формування морально-етичних суджень молодших школярів на уроках читання має включати когнітивний, діяльнісний, аперцептивно-творчий етапи та етап самосвідомості й оцінки. Реалізація педагогічних умов формування морально-етичних суджень молодших школярів відбувається шляхом аналізу різних видів художніх творів; курсу «Дитяча філософія та етика»; різноманітних завдань; інтегрованих уроків-досліджень тощо.

5. Змодельована і розроблена система роботи підвищення рівня сформованості морально-етичних суджень учнів початкової школи на уроках читання ґрунтується на взаємодії вчителя й учнів, сприяє створенню і реалізації педагогічних умов формування морально-етичних суджень учнів початкової школи, поглибленому теоретичному засвоєнню школярами слів морально-етичної спрямованості й систематичному залученню їх до активних форм мовленнєвої діяльності через виконання емоційно-оцінного аналізу художніх творів.

6. Середні показники довели дієвість запропонованої системи роботи щодо формування морально-етичних суджень на уроках читання, що підтверджується значним зростанням рівнів сформованості морально-етичних суджень. Динаміка змін в експериментальних класах позитивна: високий рівень сформованості цього виду суджень школярів збільшився до 21,4% (було 7%); достатній – до 33,5% (було 16%); середній – зменшився – до 38,7% (було 45,8%); низький – до 6,4% (було 31,2%).

Динаміка змін загального рівня сформованості морально-етичних суджень учнів контрольних класів стала такою: високий рівень зріс до 9,8% (було 7%); достатній – до 18,6% (було 15,6%); середній зменшився до 43,4% (було 45,8%); низький – до 28,2% (було 31,2%).

7. Результати проведеного дослідження підтвердили позитивні зрушення у творенні морально-етичних суджень учнями початкової школи, які навчалися за розробленою системою роботи. Дисертаційне дослідження не претендує на остаточне розв'язання проблеми формування суджень учнями початкової школи на уроках читання, а відображає основні аспекти цієї роботи. Перспективу дослідження проблеми вбачаємо в розробці методики читання в початкових класах полімовного регіону.

Основні положення дослідження відображено в таких публікаціях:

1. Наше слово – калинове: Конспекти уроків українського читання і мови. Посібник / Упоряд. Кот Т.О. – Ялта: РВВ КГУ, 2008. – 343 с.

2. Словник морально-етичних термінів / Упоряд. Кот Т.О. – Ялта: РВВ КГУ, 2008. – 106 с.

3. Кот Т.О. Лінгвістичний та літературознавчий аналіз фольклорних творів різних жанрів // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. – Зб. статей. - Ялта: РВВ РВУЗ КГУ, 2006. – Вип. 9. -Ч.2. – С.242-247.

4. Кот Т.О. Педагогічні умови формування морально-етичних суджень у дітей молодшого шкільного віку// Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. – Зб. статей. - Ялта: РВВ КГУ, 2007. – Вип.13. – С.122-127.

5. Кот Т.О. Методика визначення рівнів сформованості морально-етичних суджень учнів початкових класів на уроках читання. Зб. наук. пр. / За заг. ред. проф. В.І.Сипченка. - Слов’янськ: Видавничий центр СДПУ, 2007. – Вип.35. – С.225-232.

6. Кот Т.О. Стан сформованості морально-етичних суджень у практиці початкової школи // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Суми: СумДПУ ім. А.С.Макаренка, 2007. – Ч. 3. – С.130-137.

7. Кот Т.О. Особливості використання різних методів та прийомів роботи з дітьми молодшого шкільного віку щодо формування морально-етичних суджень на уроках читання (під час вивчення прозових творів). // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Херсон: Вид-во ХДУ, 2007. – Вип.45. – С.104-108.

8. Горбунова Н., Кот Т.О. Завдання та зміст словникової роботи в початковій школі // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. – Чернігів, 2006. – С.196-199.

9. Кот Т.О. Співвідношення синтаксичних і фразеологічних словосполучень // IV Тиждень науки: Матеріали науково-практ. конф. Кримського державного гуманітарного інституту. 17-20 березня 2004. – Ялта, РВВ КГГІ, 2004. – Вип.6. – С.17-25.

10. Кот Т.О. Старо- і новозавітні образи та мотиви в поезії Лесі Українки// Удосконалення підготовки студента-філолога в умовах полікультурного регіону: Матеріали міжвузівської науково-практ. конф. – Ялта: РВВ РВУЗ „КГУ”, 2006. – С.10-12.

11. Кот Т.О. Особливості використання різних форм та методів роботи над текстом щодо формування морально-етичних суджень молодших школярів на уроках читання// Державна мова у сучасній вищій школі східних і південних регіонів України: Матеріали всеукр. наук. конф. 9-11 листопада 2006 року. – Ялта: РВВ РВУЗ „КГУ”, 2006. – С.18-20.

12. Кот Т.О. Вивчення мови художнього твору на уроках української літератури // Январские педагогические чтения: актуальные проблемы модернизации образовательного процесса. – Симферополь, 2006. – С.94-97.

13. Кот Т.О. Формування морально-етичних суджень у молодших школярів у структурі художньо-мовленнєвої та навчально-мовленнєвої діяльності // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України: Матеріали всеукр. науково-практ. конф. 25-28 вересня 2006 р., м. Ялта. – Зб. статей. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – Ч.2. – C.119-125.

14. Кот Т.О. Етапи роботи щодо формування морально-етичних суджень у дітей молодшого шкільного віку// IX Тиждень науки: Матеріали науково-практ. конф. Кримського гуманітарного університету. - Ялта: РВВ КГУ, 2007. – С.18-20.

15. Кот Т.О. Характеристика рівнів сформованості морально-етичних суджень учнів початкових класів // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України: Матеріали міжнар. науково-практ. конф. 20-22 вересня 2007 р., м.Ялта. – Зб.статей. – Ялта: РВВ КГУ, 2007. – Ч.1. – С.95-102.