Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Головченко Наталія Зіновіївна. Формування механізмів підвищення конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Головченко Н.З. Формування механізмів підвищення конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, м. Одеса, 2008.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних засад формування механізмів підвищення конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону.

Досліджено сутність понять: “регіональна конкурентоспроможність” та окремих її складових, а саме “конкурентоспроможність курортно-рекреаційного комплексу регіону”, розкрито розбіжності в теоретичних переконаннях щодо оцінки конкурентоспроможності регіону та курортно-рекреаційного комплексу регіону. Здійснено аналіз сучасного стану курортно-рекреаційної сфери АР Крим. Визначені чинники позитивного та негативного впливу на розвиток курортно-рекреаційного комплексу регіону та рівня його конкурентоспроможності. На основі запропонованої моделі конкурентоспроможності регіону подано концептуальний підхід щодо оцінки конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону та модель оцінки ризиків функціонування підприємств, активність яких є одним із основних елементів конкурентоспроможності регіонального комплексу. Уточнено наукове підґрунтя визначення конкурентоспроможності курортно-рекреаційних комплексів мікро-регіонів на міжнародному ринку. Науково обґрунтовано напрямки підвищення конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні теоретико-методичних засад конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону та формуванні механізмів, спрямованих на її підвищення. Отримані результати дослідження дозволяють автору сформулювати такі висновки та рекомендації:

  1. Проведене автором дослідження дало змогу стверджувати, що конкурентоспроможність регіону розглядають з точки зору раціонального використання необхідних ресурсів, вироблення затребуваних товарів (послуг) в умовах конкуренції та задоволення потреб населення, не враховуючи при цьому специфіку регіонального господарювання та особливості галузевої орієнтації. Запропонована модель конкурентоспроможності регіону окрім ресурсного блоку, як базового, містить управлінський блок, що охоплює такі складові як мотивованість і заповзятливість суб’єктів господарювання, активність органів місцевої влади, вплив міжнародних організацій та інтеграційних угруповань, зацікавленість і дієвість інвесторів, блок, що має на меті формування та „втримання” конкурентних переваг регіону, та цільовий блок, направлений на зростання добробуту населення, підвищення економічної ефективності, популяризацію позитивного іміджу регіону, посилення міжрегіональних конкурентних позицій та зміцнення міжнародних конкурентних переваг.

  2. У дисертаційній роботі автором на основі моделі конкурентоспроможності регіону сформовано концептуальний підхід щодо оцінки конкурентоспроможності саме курортно-рекреаційного комплексу регіону. Дослідження конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону доцільно проводити за таким алгоритмом: оцінка дії чинників найбільшого впливу з допомогою SWOT-аналізу та визначення рівня конкурентоспроможності регіонального курортно-рекреаційного комплексу. Отримані значення рівня конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону свідчать про збереження позитивної тенденції його та відповідної допоміжної інфраструктури. Рівень оціненої конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону можна охарактеризувати як достатньо високий.

  3. У дисертації удосконалено наукове підґрунтя визначення міжнародної конкурентоспроможності курортно-рекреаційних комплексів мікрорегіонів на ринку послуг Середземномор’я та Причорномор’я, що передбачає проведення оцінювання з урахуванням як ресурсної, так і організаційно-економічної складових. За результатами дослідження конкурентоспроможності курортно-рекреаційних комплексів мікрорегіонів лідером виступає м. Анталія, яка більш конкурентоспроможна, ніж м. Сочі та м. Ялта за рівнем якості обслуговування відпочиваючих, що відповідає ціновим характеристикам послуг, в 1,67 р., за широким їх асортиментом – в 1,33 р. та за рівнем розвитку допоміжної інфраструктури – в 1,22 р. Проте м. Ялта характеризується високим рівнем пейзажної різноманітності, комфортності клімату, рекреаційної цінності, що є першочерговим при виборі місця для відпочинку та оздоровлення.

  4. Під час проведеного аналізу здобувачем доведено, що рівень розвитку курортно-рекреаційного комплексу регіону та його конкурентоспроможності зазнає найбільшого впливу від ряду чинників, які проаналізовані та систематизовані в SOT- та WOT-матрицях, а саме: рівень (не)розвиненості інфраструктури курортно-рекреаційного комплексу регіону, низький рівень якості послуг, що надаються, незадовільний менеджмент, сезонність діяльності підприємств комплексу, незадовільна екологічна ситуація, врегулювання системи оподаткування та складність проходження через митний контроль. Вплив кожного з проаналізованих чинників стимулюючого (сильні сторони) і стримуючого (слабкі сторони) характеру не є однозначним. Характер дії чинників позитивного впливу проявляється у сприянні розвитку курортно-рекреаційного комплексу і підвищенні рівня його конкурентоспроможності одночасно зі спричиненням виникнення негативних явищ і процесів.

  5. У дисертаційній роботі здобувачем науково обґрунтовано, що конкурентоспроможність курортно-рекреаційного комплексу регіону (відповідно до запропонованої моделі) визначається й рівнем економічної ефективності його найбільш активних підприємств з урахуванням ризиків як зовнішнього макро- (на рівні держави) і мезосередовища (на рівні окремо взятого регіону), так і внутрішнього середовища, які систематизовані таким чином: управлінські (у сфері прийняття, доведення до відома та виконання тактичних та стратегічних управлінських рішень), операційні (у сфері формування та надання базових, супутніх та додаткових послуг), технічні (у сфері обслуговування, оновлення та ремонту матеріально-технічної бази, об’єктів інфраструктури), комерційні (у взаємовідносинах з контрагентами-постачальниками ресурсів та реалізаторами послуг, страховиками та ін.) ризики. Доведено, що величина ризиків функціонування впливає на економічну ефективність діяльності курортно-рекреаційних підприємств. Найбільші значення „недоотриманої ” виручки від реалізації послуг проаналізованих підприємств характерні для підприємств державної форми власності, що пов’язано із значними витратами, які перевищують планові значення. Для підприємств приватної форми власності „недоотримана” величина виручки пов’язана з низьким рівнем середньорічного коефіцієнта заповнюваності.

  1. В ході дослідження доведено, що за результатами оцінювання економічної ефективності підприємств курортно-рекреаційного комплексу регіону в 2007 р. низькорентабельними є пансіонати з лікуванням (-7,46%), санаторії, профілакторії (-4,55%), лікувально-оздоровчі комплекси та центри (-1,86%), дитячі оздоровчі табори (4,48%) переважно державної форми власності. Найвищий рівень рентабельності характерний для курортно-рекреаційних підприємств приватної форми власності: турбаз (8,17%), кемпінгів, автокемпінгів (5,31%), туристичних готелів. Це дало змогу обґрунтувати напрямки активізації дій місцевих органів влади щодо підвищення рівня конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону та провідних підприємств території, зокрема, шляхом формування сприятливого підприємницького та інвестиційного клімату, стимулювання розвитку підприємств затребуваних функціональних типів, розробки стратегічних соціально-економічних програм розвитку регіонів з урахуванням пріоритетних для функціонування сфер економіки.

  2. У дисертації систематизовано та запропоновано механізми підвищення конкурентоспроможності курортно-рекреаційного комплексу регіону, які спрямовані на досягнення бажаного рівня та забезпечення якісної його зміни в найближчий період, серед яких слід виділити механізми, що реалізуються на державному та регіональному рівнях, механізми суб’єктів господарювання, зокрема, ринкового характеру (пов’язані зі змінами, що відбуваються, в попиті та пропозиції на ринку курортно-рекреаційних послуг регіону). Серед усіх запропонованих та систематизованих механізмів найприйнятнішими у сучасних конкурентних умовах господарювання в період інформаційної економіки є заходи щодо управління ціновою складовою продукту, який пропонується курортно-рекреаційними підприємствами, та заходи щодо внесення змін в систему оподаткування, що приведе до підвищення рівня заповнюваності та вивільнення коштів для покращення матеріально-технічної бази чи рівня обслуговування вітчизняних, іноземних рекреантів – потенційних споживачів послуг.

Публікації автора:

Монографія у співавторстві:

  1. Вельгош Н.З. Управление конкурентоспособностью: монография. / В.Е. Реутов, Н.З. Вельгош – Симферополь: Таврия, 2005. – 200 с. Особистий внесок здобувача: вимірювання коефіцієнта концентрації ринку – С. 78-94, визначення етапів ціноутворення в умовах міжнародної конкуренції – С. 95-114, оцінка міжнародної конкурентоспроможності курортно-рекреаційних комплексів мікрорегіонів Причорномор’я, Середземномор’я, розробка шкали бальних оцінок – С. 138-157, визначення взаємозв’язку міжнародної конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості регіону – С. 158-166, чинники конкурентоспроможності країни – С. 166-193.

Статті:

  1. Вельгош Н.З. Оцінювання інвестиційної привабливості курортно-рекреаційної сфери / Н.З. Вельгош // Держава та регіони. – 2006. - № 1. – С.26-29.

  2. Вельгош Н.З. Экономическая эффективность деятельности курортных предприятий Крыма / Н.З. Вельгош // Экономика и управление. – 2006. - № 2-3. – С. 110-115.

  3. Вельгош Н.З. Оцінка інтенсивності конкуренції на регіональних ринках курортно-рекреаційних послуг / Н.З. Вельгош // Экономика Крыма. – 2006. - №17. – С. 110-113.

  4. Вельгош Н.З. Туристичний та курортно-рекреаційний продукт: поняття та сутність / Н.З. Вельгош // Держава та регіони. – 2006. - №6. – С. 55-57.

  5. Вельгош Н.З. Оцінка ризиків функціонування курортно-рекреаційних підприємств: теоретичні аспекти / В.Є. Реутов, Н.З. Вельгош // Экономика и управление. – 2006. - №4. – С. 65-69. Особистий внесок здобувача: класифікація ризиків функціонування підприємств курортно-рекреаційної спрямованості.

  6. Вельгош Н.З. Ризики функціонування підприємств курортно-рекреаційної сфери: оцінка та напрямки щодо мінімізації / В.Є. Реутов, Н.З. Вельгош // Економіка та держава. – 2006. - №12. – С. 58-61. Особистий внесок здобувача: розробка теоретико-методичного підходу щодо оцінки ризиків функціонування підприємств курортно-рекреаційного комплексу, їх вимірювання.

  7. Вельгош Н.З. Трансформация теоретико-методических подходов к оценке региональной конкурентоспособности / Н.З. Вельгош // Культура народов Причерноморья. – 2007. - №102. – С. 178-185.

  8. Вельгош Н.З. Механизмы повышения конкурентоспособности региона в стратегии развития курортно-рекреационной сферы Крыма / Н.З. Вельгош // Методические аспекты формирования стратегии международной экономиической деятельности в регионе: монография / [И.Н. Буценко, Н.З. Вельгош, А.С. Горда и др.]; под ред. проф. Ф.В. Зиновьева и В.Е. Реутова. – Симферополь: ТОВ „ДіАйПі”. – С. 117-124.

Матеріали конференцій і тези доповідей:

  1. Вельгош Н.З. Критерии оценки привлекательности объекта инвестирования: зб. тез доповідей міжнар. наук.-практ. конф. [„Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів”], (Запоріжжя, 5-6 жовт. 2005 р.) / Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ” – Запоріжжя: Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ”, 2005. – Т.3. – 2005. – С. 21-23.

  2. Вельгош Н.З. Порівняльний аналіз конкурентоспроможності курортно-туристичного продукту АР Крим: міжнародний аспект: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [„Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”], (Жовті Води, 10-11 листоп. 2005 р.) / Гол. упр-ня освіти і науки Дніпропетр. обл. держ. адм-ції, Дніпропетр. держ. ун-т [та ін.]. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 2. – 2005. – С. 10-15.

  3. Вельгош Н.З. Формирование модели конкурентоспособности региона: материалы III Междунар. науч.-практ. конф. [«Теория и практика экономики и предпринимательства»], (Алушта, 11-13 мая 2006 г.) / М-во образов. и науки Украины, Таврич. нац. ун-т им. В.И. Вернадского [и др.]. – Симферополь: ТНУ им. В.И. Вернадского, 2006. – С. 210-211.

  4. Вельгош Н.З. Сезонна контрастність заповнюваності оздоровчих закладів Криму: тези доповідей учасників XIV міжвуз. наук. конф. [„Здоровий спосіб життя – основа освітньої системи сучасної України”], (Запоріжжя, 11-18 травня 2006 р.) / Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ”, Студент. наук. тов-во. – Запоріжжя: Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ”, 2006. – Ч. 2. – 2006. – С. 381-382.

  5. Вельгош Н.З. Особенности конкуренции на рынке курортно-рекреационных услуг Крыма: материалы V Междунар. науч.-практ. конф. [«Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины»], (Алушта, 28-30 сент. 2006 г.) / М-во образов. и науки Украины, Таврич. нац. ун-т им. В.И. Вернадского [и др.]. – Симферополь: ТНУ им. В.И. Вернадского, 2006. – С. 76-77.

  6. Вельгош Н.З. Кадровий потенціал курортно-рекреаційних підприємств як складова конкурентоспроможності регіонів: Зб. тез доповідей міжнар. наук.-практ. конф. [„Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки”], (Запоріжжя, 5-6 жовт. 2006 р.) / Гуманітар. ун-т „ЗІД-МУ”. – Запоріжжя: Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ”, 2006. – Т. 1. – 2006. – С. 178-179.

  7. Вельгош Н.З. Межрегиональная конкуренция на рынке курортно-рекреационных услуг: материалы Междунар. науч.-практ. конф. ученых и специалистов [«Интеграционные процессы и социально-экономическое развитие»], (Симферополь, 25-26 апреля, 2007 г.) / Академия эконом. наук Украины, М-во экономики АРК [и др.]. – Симферополь: Крым. эконом. ин-т ГВУЗ «КНЭУ им. В. Гетьмана», 2007. – С. 40-42.

  8. Вельгош Н.З. SWOT-аналіз при оцінюванні конкурентоспроможності курортного регіону: тези доповідей учасників XV Міжнар. наук. конф. молодих науковців [„Економічні проблеми сучасного суспільства та шляхи їх подолання”], (Запоріжжя, 17-18 травня 2007 р.) / Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ”. – Запоріжжя: Гуманітар. ун-т „ЗІДМУ”, 2007. – Ч. 1. – 2007. – С. 42-43.

  9. Вельгош Н.З. Фактори впливу на процес ціноутворення в курортно-рекреаційній сфері АР Крим: материалы VI Междунар. науч.-практ. конф. [«Актуальные проблемы и перспективы развития экономики”], (Алушта, 4-6 окт. 2007 г.) / М-во образов. и науки Украины, Таврич. нац. ун-т им. В.И. Вернадского [и др.]. – Симферополь: ТНУ им. В.И. Вернадского, 2007. – С. 98-100.

Інші видання:

  1. Вельгош Н.З. Состояние и проблемы развития курортно-рекреационной сферы Крыма / Н.З. Вельгош // Международная экономическая деятельность: региональный аспект: монография / [И.Н. Буценко, Н.З. Вельгош, А.С. Горда и др.]; под ред. проф. Ф.В. Зиновьева и В.Е. Реутова. – Симферополь: Таврия, 2006. – С. 81-93.