Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Корчагіна Віта Григорівна. Формування конкурентоспроможності зерновиробництва в регіоні : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Корчагіна В.Г. Формування конкурентоспроможності зерно-виробництва в регіоні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02. - економіка сільського господарства і АПК. Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

В роботі розкрито результати теоретичних і практичних досліджень формування конкурентоспроможності зернової продукції в регіоні відносин на ринку зерна в умовах південного регіону України. Проведено аналіз ефективності виробництва, переробки і збуту зерна. Здійснено оцінку тенденцій розвитку кон’юнктури регіонального ринку зерна та їх впливу на діяльність товаровиробників. Обґрунтовано організаційно-економічний механізм підвищення конкурентоспроможності виробництва продукції у зернопродуктовому підкомплексі, внутрішньовиробничі резерви підвищення ефективності зовнішньоекономічної діяльності виробників зерна, розкрито економічну ефективність впровадження розроблених заходів.

У дисертації викладено теоретичне узагальнення і обґрунтовано вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці науково-методичних підходів та практичних заходів підвищення конкурентоспроможності зернового господарства. Результати роботи дають підстави для наступних висновків:

  1. Конкурентоспроможність зерновиробництва характеризується як можливість його ефективної і прибуткової діяльності на основі раціонального розміщення та використання ресурсів для задоволення споживчого попиту на зерно в умовах конкурентного ринку, що виробляється із застосуванням інновацій. Важливим моментом її дослідження є визначення конкурентних переваг, які включають виробничі, фінансові, маркетингові аспекти як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках.

2. Досягнення конкурентоспроможності зернової продукції в Україні та Херсонській області ускладнюють: недостатнє та повільне техніко-технологічне переозброєння галузі; фрагментація сільськогосподарських угідь; низька продуктивність праці; низькі доходи товаровиробників від реалізації зерна; недостатній державний протекціонізм. До конкурентних переваг зерновиробництва регіону відносяться: значний агроресурсний потенціал; масштабність галузі; органічне землеробство, раціональна спеціалізація; використання інновацій та потужної селекційної бази; кооперація та інтеграція у зерновиробництві. Реалізація експортного потенціалу стримується відсутністю міжнародної стандартизації продукції та недостатньою інтегрованістю галузі у світовий зерновий ринок.

3. Конкурентоспроможність зерновиробництва у Херсонській області характеризує масштабність його обсягів (1,5 млн. т в середньому в рік); стабільність посівних площ – на рівні 58,0-60,0% всіх сільськогосподарських угідь; збільшення виробництва високоякісних твердих сортів пшениць; висока питома вага зерна у структурі продаж (понад 40,0%); належна матеріально-технічна база та інфраструктурне забезпечення; зручне положення для експорту.

4. Слабкими сторонами конкурентоспроможності зерновиробництва є збір понад 30,0% урожаю зерна в умовах малопродуктивних господарств населення та недостатнього внесення добрив та засобів захисту рослин. Це призвело до зниження його товарності до рівня 34,7%. Проте низька собівартість та високий споживчий попит зерна дозволили забезпечити понад 235,3 млн. грн. прибутку від його реалізації.

5. На ринку зерна в регіоні присутні різноманітні комерційні структури та посередники. Саме їм реалізується понад 1/3 зернових культур. У здійсненні експорту продукції власне товаровиробники відсутні. Через біржову торгівлю реалізується також лише 20,0% продукції.

6. Незважаючи на наявність разгалудженої мережі переробних підприємств, потужності по виробництву борошна, круп, хлібобулочних виробів використовуються на 50,0-60,0%. Між тим експорт борошна може бути альтернативним напрямом забезпечення конкурентоспроможності зерновиробництва. Його обсяг на рівні 200-220 тис. т щорічно забезпечить 12,0 млн. грн. прибутку у перспективі.

7. Значними резервами конкурентоспроможності виробництва зерна є мінімізація транспортних витрат та витрат внутрішньовиробничих операцій по доробці зерна на елеваторах. Нами розроблена імітаційна модель їх оптимізації для елеватора в с. Надеждівка та сільськогосподарських підприємств Бериславського району Херсонської області. Впровадження такого логістичного управління зерновими потоками сприятиме не тільки збільшенню доходів виробників та переробників, але й покращенню якості продукції.

8. Особливу роль в підвищенні конкурентоспроможності зернового виробництва має підвищення якості зернової продукції, вдосконалення та розширення асортименту переробки на інвестиційно-інноваційній основі. Це сприятиме розширенню експортних операцій та збільшенню прибутковості галузі.

9. Організаційно-економічний механізм підвищення конкурентоспромож-ності зерновиробництва в регіоні включає розвиток біржової торгівлі; встановлення паритету цін; державний протекціонізм на ринку зерна; створення Асоціації товаровиробників – експортерів зернової продукції. Важливе значення мають вдосконалення оподаткування та кредитування, маркетингові дослідження кон’юктури зернового ринку, його інфраструктурне забезпечення.

Публікації автора:

  1. Корчагіна В.Г. Управління фінансово-кредитним механізмом //Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. ДНУ. - Вип.192. - Т.1. - Дніпропетровськ, 2004. - С. 256-263.

  2. Корчагіна В.Г. Система оціночних параметрів конкурентоспроможності продукції //Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. ДНУ. - Вип. 213. - Т.5. – Дніпропетровськ, 2006. - С. 1147-1152.

  3. Корчагіна В.Г., Сакун А.Ж.. Поточна ситуація та особливості організації зернового ринку України //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. пр. ХДАУ. - Вип. 44. - Херсон: Айлант, 2006. - С. 219-222. Особистий внесок: висвітлено питання сучасного стану організації зернового ринку України та розроблено пропозиції щодо захисту виробників зерна від несприятливих сезонних коливань ринкової кон’юктури

  4. Корчагіна В.Г. Особливості формування конкурентних відносин в зерновому господарстві регіону //Матеріали міжнарод. наук.–практ. конф. – Т.6. - Економічні науки. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006.- С.8-10.

  5. Корчагіна В.Г., Мармуль Л.О. Обґрунтування організаційно-економічного механізму підвищення конкурентоспроможності зерновиробництва //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. пр. ХДАУ. - Вип. 47.- Херсон: Айлант, 2006. - С. 210-219. Особистий внесок: обґрунтовано організаційно-економічний механізм підвищення конкурентоспроможності зерновиробництва та здійснено аналіз найбільш вигідних організаційно-виробничих, а також економічних умов діяльності сільськогосподарських товаровиробників.