Лозова Ганна Матвіївна. Формування конкурентного середовища в транзитивній економіці: дисертація канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Лозова Г.М. Формування конкурентного середовища в транзитивній економіці. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01–економічна теорія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.
В дисертації досліджено сутність конкурентного середовища, форми, етапи розвитку, критерії класифікації. Проаналізовано характерні риси, притаманні для конкурентного середовища розвинутих країн та особливості його формування у транзитивній економіці. Запропоновано нову методику оцінки національного конкурентного середовища відповідно розробленої у роботі моделі. Внесено ряд пропозицій щодо реалізації нової концепції формування конкурентного середовища в Україні на основі створення ефективної системи інституціонального і економічного середовища, переходу від секторальної до кластерної моделі розвитку. З огляду на загальносвітові процеси інтеграції країн та уніфікації законодавств у сфері захисту економічної конкуренції надано рекомендації щодо гармонізації українського законодавства з питань регулювання специфічних угод, запропоновано розширити конкурентне право нормами щодо регулювання випадків організованих об’єднань підприємців, особливо коли однією із сторін угоди виступає ТНК.
Дослідження формування конкурентного середовища в транзитивній економіці поглибило наявні теоретичні, методологічні та методичні підходи
16
щодо вирішення проблем формування конкурентного середовища в цілому. Обгрунтовані наукові положення щодо визначення сутності конкурентного середовища, критеріїв його оцінки, взаємозв’язків між поняттями “конкуренція” – “конкурентні відносини” – “конкурентне середовище”, основних факторів, що визначають характер його трансформації, методики оцінки конкурентного середовища в умовах посилення глобалізації мають суттєве значення як для подальшого розвитку методології економічної теорії, так і для практичного впровадження ринкових рішень. Основними науковими і практичним результатами роботи є:
Надано розгорнуте тлумачення економічної природи конкурентного середовища: це складна економічна категорія, яка характеризує взаємодію окремих суб'єктів господарювання, держави, інститутів колективного захисту, факторів зовнішнього і внутрішнього впливу на умови економічної діяльності, що визначають відповідний рівень економічного суперництва та вагомість впливу окремих економічних агентів на загальну ринкову ситуацію. Систематизовано понятійний апарат, що стосується конкуренції і конкурентоспроможності як економічних категорій. Встановлено взаємозв’язки між ними, що має як теоретичне, так і практичне значення і дозволяє поглибити розуміння природи конкурентних відносин і механізму формування і розвитку конкурентного середовища, що особливо важливо для транзитивної економіки.
Доведено, що зростання однорідності різних елементів господарського комплексу у міру концентрації та централізації капіталу призводить до створення олігопольних структур як у сфері промислового, так і торговельного капіталу, при чому на принципово новому рівні – глобальному. Спостерігається загострення конкуренції, тісне переплетіння форм цінової і нецінової конкуренції, зниження значення бар’єрів як стримуючого фактора для розвитку конкурентних відносин в глобальній економіці.
Комплексний аналіз формування та розвитку конкурентного середовища дозволив виявити позитивні та негативні тенденції конкурентної політики в Україні, фактори, що позитивно впливають на формування конкурентного середовища. Запропоновано нову методику оцінки конкурентного середовища за допомогою відповідної моделі, що являє собою макроекономічну модель, призначену для оцінки і прогнозу розвитку конкурентного середовища на основі аналізу показників, отриманих у результаті укрупнення статистичної інформації, що відображають поведінку економічних агентів. Перевагами такого методу є можливість дослідження здійснення різних варіантів державної конкурентної політики і обрання найкращого з них.
На наш погляд, необхідно розробити і запровадити нову концепцію формування конкурентного середовища України, суть якої полягає в створенні ефективної системи інституціонального й економічного середовища для її суб'єктів з метою забезпечення їх стабільного розвитку, підвищення КСП та економічного зростання.
Розроблено ряд рекомендацій щодо реалізації кластерної програми розвитку країни з метою стимулювання розвитку внутрішнього ринку, набуття
Не зважаючи на фрагментарність і неоднорідність розвитку окремих елементів конкурентного середовища України, слід відмітити стабільність його
формування у проконкурентному напрямку, що, в першу чергу, проявляється в кількісному зростанні частки конкурентного сектора. З метою послаблення впливу факторів антиконкурентного характеру і досягнення якісних зрушень на стадії трансформації, які проявляються в підвищенні рівня національної конкурентоспроможності, доцільним, на наш погляд, є посилення ролі держави у захисті і розвитку конкурентних відносин з метою закріплення досягнутих результатів ринкових перетворень, що вимагає зміни акцентів у державній конкурентній політиці: зокрема розширення повноважень АМК, з одночасним створенням у зв’язку з цим спеціального органу при Президентові України – Комісії з питань конкурентної політики, яка виконувала б консультаційні і контролюючі функції, а також розвитком інститутів колективного захисту, як способу реалізації громадянами своїх прав суб’єктів конкурентного регулювання і захисту конкурентних відносин.
Публікації автора:
1.Лозова Г.М. Аналіз конкурентних позицій України в міжнародній торгівлі// Вісник ДонДУЕТ. – 2001. -№ 4(12). - С.251-257.
2.Лозова Г.М. Деякі аспекти конкурентної політики в Україні// Підприємництво, господарство і право. – 2001. - №10. - С. 105-107.
3.Лозова Г.М. Демонополізація економіки України та її наслідки// Підприємництво, господарство і право. - 2001. -№11. - С. 93-96.
4.Лозова Г.М. Інституційні аспекти створення ефективного конкурентного середовища в Україні// Підприємництво, господарство і право. – 2002.- №5. - С. 117-121.
5.Лозова Г.М. Оцінка національної конкурентоспроможності з позицій розвитку інституціональних засад економіки// Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченко. Економіка.–2002.-№ 55-57.- С. 111-113.
6.Лозова Г.М. Конкурентна політика в Україні і розвинутих країнах: порівняльний аналіз// Матеріали 9 міжнар. наук.-теорит. конф. “Формування торговельних режимів в перехідних економіках в умовах глобалізації (приклад України)”- Київ: Київський національний університет ім. Тараса Шевченко. Інститут міжнародних відносин, 2001. - С.67-69.
7.Лозова Г.М. Система управління персоналом як фактор формування конкурентоспроможності національних підприємств// Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: Сб. науч. тр. Т.1/ НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти/ Под ред. Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2001. - С. 185-190.
8.Лозова Г.М. Макроекономічні важелі формування конкурентного середовища// Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 1.03.2000р.Ч.2 – К., 2000. - С.112-116.
18
9.Лозова Г.М. Створення моделі національної конкурентоспроможності України в межах пріоритетних напрямків стратегії розвитку держави// Dynamical systems modelling and stability investigation// Тези конференції. Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. 22-25 травеня, 2001р. –К., 2001. - С.188-189.
10.Лозова Г.М. Застосування західних методик оцінки конкурентоспроможності в системі управління діяльністю українських підприємств// Теорія і практика управління з погляду тисячоліть. Матеріали VІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 26.05.2001 р. – Київ: Політех, 2001. - С.153-154.
11.Лозова Г.М. Конкурентні засади розвитку торгівлі в Україні// Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 24-26 жовтня 2001 р.– К., 2001. - С.311-313.
12.Лозова Г.М. Напрямки вдосконалення законодавства про конкуренцію з метою прискорення інтеграційних процесів в Україні// Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 22 березня 2001 р., Т.ІІ – Донецьк, 2001. - С.43-45.