Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Щербакова Таміла Анатоліївна. Формування конкурентного середовища в економіці України: Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2002. - 182л. - Библиогр.: л. 153-166.



Анотація до роботи:

Щербакова Т.А. Формування конкурентного середовища в економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.01.01 – економічна теорія. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню процесів розвитку конкуренції та становлення антимонопольної політики, спрямованої на формування конкурентного середовища в економіці України. Проведено аналіз історичних аспектів і сучасних тенденцій конкуренції і монополії в ринковій економіці. Визначено особливості монополізму економіки та державного регулювання трансформаційних процесів. Досліджено сучасні напрями антимонопольного регулювання та можливостей їх використання в економіці України. Виявлено теоретичні аспекти антимонопольного регулювання товарних ринків. Досліджено сучасні тенденції та проведено аналіз створення конкурентного середовища в економіці України.

1. Конкуренція, як об’єктивна закономірність функціонування ринкового механізму, виражає економічні відносини, які мають свій об’єктивний механізм дії. Сучасна конкуренція – це насамперед боротьба за технічне лідерство, пріоритет у відкритті нових ринків та перебудові старих, прагнення якомога точніше виявити напрями змін у споживчому попиті та максимально впровадити їх у своїх продуктах. Головне завдання такої конкуренції - не усунення суперника з уже зайнятих позицій, а спроба випередити його в чомусь новому, більш перспективному.

2. Монополізм – це стан економіки, що дозволяє окремим господарюючим суб’єктам нав’язувати власні інтереси суспільству та іншим суб’єктам, ігноруючи інтереси останніх. Він може досягатися природним шляхом, коли в результаті конкурентної боротьби виявляються найбільш могутні, економічно ефективні та рентабельні підприємницькі структури, які поступово починають впливати на інші господарюючі суб’єкти та суспільство, а у міру подальшого розвитку конкуренції посилюють такий тиск. Дослідження специфічного характеру монополізму в економіці України виявило, що командно-адміністративна система прискорила процеси концентрації та спеціалізації, а це позначилось на середній кількості зайнятих на одному підприємстві, і на середніх масштабах виробництва в натуральному вираженні.

3. Найбільш складною проблемою економічних реформ є визначення рівня регулюючого впливу держави на формування ринкових відносин та створення конкурентного середовища. Держава має бути головною рушійною силою у становленні ефективної, конкурентноспроможної ринкової економіки, в якій підприємницький інтерес становитиме основу економічної мотивації. Саме на державному рівні повинна розроблятися довгострокова стратегія комплексного реформування вітчизняної економіки, основна увага в якій має приділятися питанням взаємозв’язку її окремих напрямів між собою і з результатами господарювання. Необхідна координація діяльності державних інститутів щодо регулювання економіки на базі чітко обумовлених цілей та пріоритетів соціально-економічного розвитку. Це завдання вирішується за допомогою економічного програмування, котре є особливим механізмом регулювання та який не можна віднести ні до економічних, ні до адміністративних методів.

4. Складовою частиною державно-правового регулювання економіки є антимонопольне законодавство, яке базується на юридичному принципі вільної конкуренції й визнається основою ефективного функціонування економіки, розвитку підприємницької ініціативи та задоволення інтересів споживачів. Антимонопольне законодавство становить собою сукупність законодавчих та нормативних актів, які обмежують монополістичну діяльність окремих фірм та їх об’єднань.

5. Саме наявність конкурентного законодавства забезпечує становлення та розвиток конкурентних відносин у національній економіці. Формування його системи в основному завершено і відповідає сучасним вимогам нового етапу державної політики у сфері конкуренції та монополізму, що наближає його до законодавства Європейського Союзу.

6. Аналіз економічної ситуації засвідчує, що на сучасному етапі головним показником розвитку дійсної, а не проголошеної конкуренції стає забезпечення конкурентоспроможності учасників ринку. Тому формальне збільшення кількості господарюючих суб’єктів хоча й необхідне, але не є достатньою умовою формування конкурентного середовища, тим більше, що значна частина ринків, на яких вони діють, є міжнародними. Через те реальна конкуренція може мати у своїй основі тільки підвищення конкурентоспроможності українського товаровиробника як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.

7. Виникає необхідність розробки інструктивно-методичних матеріалів і положень щодо комплексного аналізу ринків за допомогою більш широкого кола показників, серед яких обсяги відповідних ринків, рівень їх монополізації, обсяги дефіциту, а також характеристика домінуючого становища окремих виробників, конкурентоспроможність виробленої продукції, використання потужностей, джерела збільшення пропозицій товарів за рахунок імпорту, зняття бар’єрів, що обмежують доступ на ринок. Аналіз ринків має передбачати також оцінку можливостей зниження дефіциту за рахунок диверсифікації виробництва, а також забезпечення приросту продукції сировиною і матеріалами, професійними кадрами.

8. Метою антимонопольного регулювання товарних ринків є вирішення комплексно взаємопов’язаних проблем: регулювання кількості господарюючих суб’єктів на товарних ринках; регулювання пропозицій та заходів щодо розвитку конкуренції на відповідних ринках. Послідовність дій стосовно вирішення цих проблем антимонопольного регулювання містить: вибір пріоритетів регулювання та визначення меж відповідних товарних ринків; проведення аналізу ринків з метою визначення конкретних направлень регулювання з врахуванням специфіки кожного; розробка та впровадження комплексу заходів щодо реалізації цих направлень; проведення постійного моніторингу ринків з метою визначення результатів дій стосовно регулювання, змін відповідних параметрів ринків та коректування методів регулювання.

9. Для формування конкурентного середовища в економіці необхідно удосконалити законодавство та розробити низку нормативних актів для переводу економіки в режим ефективного функціонування. Одним із можливих напрямів трансформації економічної системи України в ринкову є використання інституціонального підходу, який у свою чергу базується на розвитку структури економічних інститутів. Необхідно вносити корективи у процеси здійснення реформування економіки. Стратегія формування конкурентного середовища в економіці України має враховувати сучасні тенденції розвитку конкуренції.

Публікації автора:

1. Кульнєва Г.М., Щербакова Т.А. Особливості монополізму при формуванні конкурентного середовища в економіці України // Держава та регіони. Сер.: Економіка та підприємництво. – 2001. – № 4. – С. 85-88.

2. Щербакова Т.А. Развитие малого бизнеса - необходимое условие формирования конкурентной среды в экономике Украины // Придніпровський науковий вісник. – 1997. – № 6 (17). – С. 35-41.

3. Щербакова Т.А. Реформування сільськогосподарського виробництва - невід'ємна частина ринкових перетворень // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. – 2002. – № 3. – С. 294-296.

4. Федорченко О.К., Щербакова Т.А. Теоретичні аспекти антимонопольного регулювання товарних ринків // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр. Випуск 53. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000.- С. 27-33.

5. Щербакова Т.А. Конкуренція і антимонопольне регулювання: Конспект лекцій з спецкурсу для студентів денної та заочної форми навчання, вивчаючих "економічну теорію". – Запоріжжя: ЗДТУ, 1996. – 33 с.

6. Щербакова Т.А. Антимонопольне регулювання як складова частина формування конкурентного середовища в економіці України // Материалы ІІ-й Украинской научно - практической конференции "Студент и преподаватель". – Симферополь: Южно - Украинский институт Экономики и права при СГУ, 1996. – С. 70-71.

7. Щербакова Т.А. Антимонопольне регулювання в процесі приватизації // Матеріали міжнародної науково - практичної конференції “Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі XXI століття”. – К, 2000. – С. 169-174.

8. Щербакова Т.А. Визначення монопольного становища на ринку (міжнародний досвід) // Проблеми використання світового досвіду регулювання економіки: Зб.наук. праць. – Київ: Інститут економіки НАН України, 1997. - С. 89-94.

9. Щербакова Т.А., Федорченко О.К. Інвестування як фактор розвитку експортного потенціалу // Тези допов. Міжнародної науково - практичної конференції "Механізм регіональної зовнішньоекономічної діяльності". – Запоріжжя, 2001. – С. 104-106.

10. Федорченко О.К., Щербакова Т.А. Необхідність державного регулювання в трансформаційних процесах за умов переходу України до ринкової економіки // Економіка України: реалії, перспективи розвитку ринкових відносин. Президенту України, Верховній Раді України, Уряду України, органам центральної та місцевої виконавчої влади. Аналітичні розробки, пропозиції наукових і практичних працівників. Міжвідомчий науковий збірник. Т. 20. – Київ, 2000. – С. 225-228.