Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Гоблик Владислав Володимирович. Формування кластерів у рекреаційно-туристичному комплексі (на прикладі Закарпатської області) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Гоблик В.В. Формування кластерів у рекреаційно-туристичному комплексі (на прикладі Закарпатської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. ДВНЗ „Ужгородський національний університет”, Ужгород, 2009.

У дисертаційній роботі досліджені теоретичні основи економічної сутності кластерів, особливості їх розвитку, основні риси та принципи побудови. Проаналізовано досвід створення і функціонування зарубіжних промислових кластерів та кластерних утворень в рекреаційно-туристичному комплексі, місце їх в теоріях розвитку регіону.

Здійснено аналіз факторів формування туристичних кластерів, проведено оцінку сформованості їх у рекреаційно-туристичному комплексі Закарпатської області та окреслено головні проблеми функціонування і розвитку туристичних кластерів у регіоні.

На основі стратегічних цілей та орієнтирів у дисертації розроблено сценарії перспектив розвитку туристичних потоків, фінансово-економічних показників діяльності туристичних організацій Закарпаття за трьома варіантами: оптимістичним, помірним, песимістичним на періоди 2008-2012 рр., 2013-2015 рр. та 2016-2020 рр. в розрізі природноекономічних зон.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та обґрунтування методологічних положень формування і розвитку туристичних кластерів у рекреаційно-туристичній сфері Закарпатської області. Результати дослідження є підставою для таких висновків:

  1. У дисертаційній роботі удосконалено поняттєво-термінологічний апарат досліджуваної проблеми, проведено аналіз трактувань дефініції кластера та схожих до нього утворень, що дозволило систематизувати та простежити еволюцію розвитку кластерної концепції та порівняти ознаки тих, чи інших інтеграційних утворень, узагальнено зарубіжний досвід з розвитку кластерних утворень та наведено основні характерні риси кластерів, комбінації яких тією чи іншою мірою властиві кожному з них. Проаналізовано можливості різноманітних методик щодо дослідження формування туристичних кластерів. У процесі дослідження виявлено якісні та кількісні характеристики регіону, які забезпечують умови для створення кластера: стратегія, структура і конкуренція; умови для факторів виробництва; стан попиту; споріднені й підтримуючі галузі.

  2. Запропонована динамічна модель розвитку рекреаційної системи, яка полягає у мінімізації сумарних приведених затрат. Застосування різних методів для дослідження функціонування рекреаційно-туристичного кластера, дасть змогу приймати ефективні управлінські рішення щодо забезпечення його розвитку і прибутковості, а також позитивного економічного та соціального впливу на регіон. На основі узагальнення різноманітних факторів формування та розвитку туристичних кластерів, виділено позитивні та негативні фактори стосовно Закарпатської області, а саме: позитивні – наявність природних ресурсів, психологічна готовність підприємців до кооперації, розвинена мережа малого і середнього бізнесу (МСБ); негативні, що стримують формування кластерних структур у регіоні є, на нашу думку, нерозвинена інфраструктура, неадекватність освітніх та науково-дослідних програм потребам економіки, відсутність необхідних зв’язків між освітою, наукою та закладами сфери послуг, середня якість бізнес-середовища, високий рівень корупції та тіньової економіки у сфері туризму

  3. Особливістю кластера є доволі широкий спектр діяльності господарських структур, які входять до його складу, що створює труднощі при обліку та оцінці результатів функціонування як кластера, так і окремих його учасників. Аналіз розвитку рекреаційно-туристичної сфери Закарпатської області протягом 2000-2008 рр. показав значне коливання показників діяльності туризму та рекреації, які не дають підстав для чіткого визначення тенденції. У процесі дослідження виокремлено основні проблеми в інноваційній політиці розвитку кластерних структур у Закарпатській області та запропоновано використання субконтрактингу та аутсорсингу як основних форм взаємодії між партнерами кластера. Впровадження таких форм у діяльність кластера на зразок діяльності західних аналогічних утворень, на думку автора, сприяло б покращенню взаємовідносин учасниками кластера та налагоджували б механізм такої кооперації.

  4. В роботі визначені правові проблеми, які на сьогодні існують в процесі формування кластерів в рекреаційно-туристичному комплексі. До них належать: невідповідність окремих положень Закону “Про туризм” та інших нормативно-правових актів, які регулюють туристичну діяльність, сучасному міжнародному законодавству в сфері туризму; недостатній рівень державної підтримки і протекціонізму у сфері регулювання внутрішнього (соціального) та виїзного туризму (відсутність пільг на ПДВ, податку на прибуток, на майно тощо). На підставі системного аналізу правових актів, що регламентують правовідносини в сфері туризму, пропонуємо удосконалити “Лісовий кодекс України”, “Кодекс України про надра” та запровадити єдиний “Туристичний кодекс України”, який би передбачав всі аспекти діяльності в сфері рекреації та туризму.

  5. З метою покращення подання інформації національного та регіональних статистичних органів слід звернути увагу на розробку на національному рівні: національного державного спостереження з метою обліку видів діяльності туристичного спрямування; на регіональному рівні: форм та регіонального державного статистичного спостереження, які характеризують особливості та специфіку регіону; статистичний облік більш широкої структури видів економічної діяльності економіки регіону. Нова редакція класифікації NACE (Rev.2) передбачає нові секції, розділи та класи видів економічної діяльності. З метою ефективної співпраці світових, європейських та національних класифікацій пропонується активно впроваджувати відповідні зміни у статистичні органи обліку інформації.

  6. На основі стратегічних цілей та орієнтирів у дисертаційній роботі розроблено сценарії перспектив розвитку туристичних потоків, у тому числі й іноземних, та фінансово-економічних показників діяльності туристичних організацій Закарпаття, а також виробництва основних видів сільськогосподарської продукції за трьома варіантами, а саме: оптимістичним, помірним, песимістичним на періоди 2008-2012 рр., 2013-2015 рр. та 2016-2020 рр. У розрізі природноекономічних зон області визначено систему наявних та можливих ресурсів туристичного кластера та проаналізовано можливості їх використання. До ключових ресурсів ми відносимо рекреаційно-туристичні ресурси регіону, а також допоміжні ресурси, які забезпечуватимуть ефективну діяльність туристичного кластера: інформаційні, маркетингові, інноваційні, фінансові, людські (кадрові), природнокліматичні, адміністративні/законодавчі, інституціональні, рекреаційно-туристичні.

Публікації автора:

Розділи у колективній монографії:

  1. Гоблик В. В. Особливості розвитку туристично-рекреаційної сфери регіону / В. В. Гоблик, С. Д. Щеглюк // Стимулювання регіонального розвитку Закарпатської області) : монографія / [за ред. Шевчук Л. Т.]. – Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008. – С.34-45. (0,48 д.а.). [Особистий внесок автора полягає у визначенні головних проблем функціонування туристично-рекреаційної сфери Закарпатської області на основі аналізу діяльності санаторно-курортних закладів регіону].

  2. Гоблик В. В. Стимулювання розвитку туристично-рекреаційної сфери / В. В. Гоблик, С. Д. Щеглюк Стимулювання регіонального розвитку Закарпатської області) : монографія / [за ред. Шевчук Л. Т.]. – Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008. – С.119-127. (0,5 д.а.) [Особистий внесок автора полягає у визначенні проблем створення кластерів в туристично-рекреаційній галузі регіону].

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Гоблик В. В. Аналіз готельного господарства як підсистеми туристично-рекреаційного комплексу Закарпатської області / В. В. Гоблик // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Соціально-економічний розвиток регіону: діагностика, стратегія, управління (Збірник наукових праць). Випуск 4 (60) / НАН України. Інститут регіональних досліджень / редкол.: відп. ред. академік НАН України Долішній М.І. – Львів, 2006. – С. 28-42. (0,57 друк.арк.).

  2. Гоблик В. В. Економічна суть кластерів та особливості їх утворення і функціонування у туристично-рекреаційній сфері / В. В. Гоблик // Науковий вісник УжНУ. Серія „Економіка”. Вип. 24. – Ужгород, 2007. – С. 151-159. (0,7 д.а.)

  3. Гоблик В. В. Інноваційні процеси в розвитку туристично-рекреаційного комплексу Закарпаття / В. В. Гоблик, С. Д. Щеглюк // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ресурсне забезпечення інтелектуально-інноваційного розвитку регіону (Збірник наукових праць). Випуск 3 (65)/ НАН України. Інститут регіональних досліджень / редкол.: відп. ред. Є. І. Бойко. – Львів, 2007. – С. 387-406. (0,6 д.а.). [Особистий внесок здобувача: проаналізовано сучасний стан розвитку туристично-рекреаційного комплексу Закарпаття та можливості використання нововведень для підвищення якості конкурентоспроможності послуг, визначені оптимальні перспективні напрямки їх впровадження].

  4. Гоблик В. В. Перспективи діяльності туристично-рекреаційної сфери Карпатського регіону в контексті сталого розвитку туризму і курортів в Україні / В. В. Гоблик // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Структурна трансформація територіальних суспільних систем. (Збірник наукових праць). Випуск 5 (67)/ НАН України. Інститут регіональних досліджень / редкол.: відп. ред. д.е.н., проф. Бойко Є.І. – Львів, 2007. – С. 339-348 (0,32 д.а.).

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації:

  1. Гоблик В. В. Проблеми формування кластерів в рекреаційно-туристичному комплексі регіону / В. В. Гоблик // Сталий розвиток Карпат: сучасний стан та стратегія дій : тези доповідей Міжародної науково-практичної конференції (9-10 листопада 2006 р., смт. Славське, Львівська обл.). – Львів, 2006 – С. 109-112. (0,11 д.а.)

  2. Гоблик В.В. Туристично-рекреаційний ресурс Закарпаття як об’єкт транскордонного співробітництва / В. В. Гоблик // Регіональна політика і транскордонне співробітництво в євроінтеграційній стратегії України. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної конференції (м. Ужгород, 24-25 травня 2007 р.). Серія „Євроінтеграція: український вимір”. Випуск 1 / редкол.: відп. ред. к.і.н., доц. І. В. Артьомов. – Ужгород, 2007. – С. 415-429. (0,45 д.а.).

  3. Гоблик В. В. Фактори формування рекреаційно-туристичних кластерів регіону : матеріали IV Всеукр. наукової конф. / В. В. Гоблик // Географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. (Київ, 16-17 травня 2007 року). – К. : ВГЛ “Обрії”, 2007. – C. 62-63. (0,1 д.а.).