Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


439. Кузьмович Оксана В'ячеславівна. Формування інвестиційних ресурсів регіону: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2004.



Анотація до роботи:

Кузьмович О.В. Формування інвестиційних ресурсів регіону. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - фінанси, грошовий обіг і кредит. - Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню причин соціально-економічних диспропорцій розвитку територіальних утворень в Україні, обґрунтуванню необхідності реформування процесу розширеного відтворення в умовах дефіциту фінансових ресурсів, вивченню та ранжуванню елементів, які в сукупності формують інвестиційну привабливість регіонів, та методів її оцінки, визначенню сучасних тенденцій в процесах заощадження та інвестування.

Вивчена внутрішня природа кожного окремого джерела інвестиційних ресурсів з метою визначення позитивних та негативних рис. Регіональний аспект проблеми зумовив дослідження процесу формування прибутку підприємств комунальної форми власності, комунального кредиту в цілому та окремих його форм, товарного кредиту.

В роботі висвітлюється питання впливу процесів банківської концентрації та деконцентрації, прямого іноземного інвестування на інвестиційну діяльність в регіонах з депресивною економікою. Окреслено коло проблемних питань діяльності кредитних спілок, позабюджетних фондів, лізингових та страхових компаній в процесі реалізації інвестицій.

Вперше побудовано моделі залежності обсягів виробництва від інвестиційних вкладень в основний капітал суб’єктів господарювання; моделі залежності обсягів інвестування від фактору часу; запропоновані механізми змішаного фінансування стратегічно важливих регіональних проектів через обмеженість ресурсів; оптимізаційна модель розподілу кредитних ресурсів; модель оптимізації складу виконавців та вартості окремих етапів регіональних проектів.

У дисертації викладено основні теоретичні положення та узагальнено практичні результати проведених досліджень, що дало змогу зробити наступні висновки та пропозиції:

1. Тривале нехтування особливостями ресурсного потенціалу кожного територіального утворення України, неврахування особливостей трансформаційних явищ економічного та правового характеру, розв’язання тільки поточних проблем в регіонах призвело до багатократного розриву в показниках економічного розвитку адміністративних формувань, соціальної напруги, відсутності системної та збалансованої державної регіональної політики в цілому та інвестиційної зокрема.

2. За своєю природою інвестиції - це авансування капіталу в об’єкти підприємницької діяльності та соціальну сферу, в першу чергу, через прагматичні міркування (отримання прибутку, дивідендів, нарощування капіталу). Інші цілі інвестування є вторинними, похідними від вищевикладених і досягаються шляхом непрямого впливу.

3. Гостра нестача інвестиційних ресурсів зумовлюється не тільки внутрішньою природою фінансових ресурсів інвестиційного призначення, особливостями потенціалу та розвитку регіонів, але й загальноекономічною ситуацією. Створення сприятливого макроекономічного середовища зумовить прискорення процесу нагромадження та оптимального використання фінансових ресурсів для інвестування регіону.

4. Важливою передумовою притоку грошових коштів у інвестиційну сферу регіонів є інвестиційна привабливість адміністративно-територіальних утворень. Найповніше уявлення про інвестиційний потенціал регіону можна отримати за результатами розрахунків інтегральних показників інвестиційної привабливості регіону. Територіальне утворення повинно бути привабливим для інвестування вітчизняними підприємствами та фізичними особами. Лише за таких умов у потенційного іноземного інвестора з’явиться економічне підґрунтя для фінансування розширеного відтворення економіки регіону.

5. Вагомим фактором, що спричиняє нестачу власних ресурсів для авансування, є втрата заощаджень ще на стадії утворення доданої вартості. Спричиняють дане явище відволікання значного обсягу коштів для одночасного розвитку багатьох секторів регіональної економіки в умовах трансформації економіки; масовий виїзд населення працездатного віку на роботу за кордон; спад процесу виробництва; непропорційність зростання продуктивності праці та заробітної плати; нестабільність податкового законодавства; негативні наслідки заходів регуляторної політики; криміналізація економіки. Отже, проблема формування первинних джерел інвестиційних ресурсів носить комплексний характер.

6. Зменшення прибутку як джерела інвестування в значній мірі пов’язане з зростанням собівартості реалізованої продукції, оскільки згідно з діючою нормативною базою на собівартість відносять значні адміністративні витрати, нерозподілені загальновиробничі витрати, матеріальні допомоги, видатки на утримання об’єктів соціальної сфери. Крім того, основна спеціалізація регіону, що досліджувався, - сільське господарство, в якому на протязі останніх років більшість підприємств були збитковими. Неврегульованість питань комунальної власності в комплексі з іншими проблемами позбавляє можливості підприємства даної форми власності вчасно і в необхідному розмірі нагромаджувати інвестиційні ресурси.

7. Відсутність системного підходу до розуміння сутності амортизаційних відрахувань, допустимість нецільового використанням коштів даного фонду перетворило останній з фонду відтворення капіталу в фонд фінансування поточних витрат.

8. Світовий досвід підтверджує значимість ролі фінансового ринку в перерозподілі тимчасово вільних ресурсів та їх інвестуванні. Вітчизняний ринок пройшов декілька етапів в своєму розвитку та продовжує еволюціонувати. Проблеми щодо емісії та ефективного обігу цінних паперів на ринку важливо розглядати та розв’язувати в розрізі кожного окремого виду цінних паперів.

9. Прямі іноземні інвестиції, реалізовані через спільне підприємництво, стануть вагомим джерелом коштів для розвитку регіонів, якщо українські партнери, в межах існуючого правового поля, навчаться відстоювати свою позицію при оцінці майна, прагматично підходити до визначення вартості майнових прав при внесені до статутного капіталу, розподіляти прибуток з урахуванням ступеня активності різних частин статутного капіталу в процесі виробництва й отримання прибутку, вимагати закріплення в відповідних документах своєчасного внесення учасниками коштів до статутного фонду, пропорційно розподіляти витрати, що передують реєстрації юридичної особи.

Результати дослідження іноземного інвестування дозволяють зробити висновки: чим меншою є частка регіону в сукупній валовій доданій вартості, тим меншою є частка регіону в прирості прямих іноземних інвестицій.

10. На формування ресурсної бази для інвестування комерційними банками на регіональному рівні впливають процеси концентрації та деконцентрації банківських філій та відділень, що важливо враховувати при розробці кредитної політики.

Вагому нішу на кредитному ринку областей Карпатського економічного регіону зайняли кредитні спілки та лізингові компанії, оскільки для цього створено правове та економічне підгрунтя.

11. Муніципальна позика - це грошові ресурси, що залучаються для авансування у місцеву інфраструктуру від фізичних та юридичних осіб, міжнародних фінансових організацій на основі укладання договорів, за якими виникають боргові зобовязання місцевих органів влади. Правова невизначеність з механізмами запозичення, значні витрати по обслуговуванню таких позик значно обмежують можливість запозичення.

12. Обмеженість ресурсів в розрізі всіх джерел вимагає застосування економіко-математичних моделей щодо прогнозування динаміки інвестицій в основний капітал регіону, розробки механізмів змішаного фінансування, які б одночасно враховували як інтереси і склад виконавців інвестиційних проектів, так і соціально-економічні потреби регіону.

Обґрунтовані висновки і пропозиції дисертанта спрямовані на глибоке розуміння понятійного апарату, що покликано сприяти досягненню оптимізації процесу формування та ефективного використання інвестиційних ресурсів в регіонах.

Основні публікації автора за темою дисертації

У фахових виданнях, що входять до переліку, затвердженого ВАК України

1. Кузьмович О.В. Виникнення і формування банківської системи на Буковині // Фінанси Україні. - 1998. - № 1. - с. 108-115 (0,5 д.а.).

2. Кузьмович О.В. Інвестиційні ресурси: наукова полеміка // Науковий вісник Чернівецького університету. Випуск 65. Економіка. - Чернівці: Рута. - 2000. - с. 62-68 (0,5 д.а).

3. Кузьмович О.В. Чернівецька область як об’єкт інвестиційної діяльності // Вісник Тернопільської академії народного господарства (науковий журнал). Випуск 9. - Тернопіль: Економічна думка. - 2000. - с. 185-188 (0,25 д.а.).

4. Кузьмович О.В. Західний економічний регіон: інвестиційні процеси // Науковий вісник Чернівецького університету. Випуск 95. Економіка. - Чернівці: Рута. - 2000. - с. 53-59 (0,5 д.а.).

5. Кузьмович О.В. Ресурсний потенціал країни як фактор ефективної інвестиційної діяльності // Науковий вісник Чернівецького університету. Випуск 113. Економіка. - Чернівці: Рута. - 2001. - с. 72-77 (0,4 д.а.).

6. Кузьмович О.В. Макроекономічні аспекти формування заощаджень в умовах перехідної економіки // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Економіка. Випуск 9. - Тернопіль. - 2001. - с. 82-87 (0,4 д.а.).

7. Кузьмович О.В. Ретроспективний аналіз заощаджень як джерела формування інвестиційних ресурсів // Економіка: проблеми теорії та практика. Збірник наукових праць. Випуск 148. - Дніпропетровськ: ДНУ. - 2002. - с. 205-218 (0,9 д.а.).

8. Маниліч М.І., Кузьмович О.В. Економіко-правові реалії нагромадження та інвестування ресурсів в Україні // Науковий вісник Чернівецького торгово-економічного інституту КНТЕУ. Випуск IV. Економічні науки. - Чернівці: АНТ Лтд. - 2003. - с. 304-320 (1 д.а., особисто автору належить 0,75 д.а.).

У інших виданнях

1. Шинкарюк (Кузьмович) О.В. Податкове прогнозування (оптимізація та мінімізація податків) //Напрямки вдосконалення обліку, контролю, аналізу та аудиту в умовах ринкової економіки. Наукові записки, присвячені 120-річчю ЧДУ і 20-річчю кафедри обліку і аудиту. - Чернівці. - 1995. - с. 60-62 (0,2 д.а).

2. Кузьмович О.В. Інвестиційні аспекти лізингу // Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання. Наукові доповіді міжнародної науково-практичної конференції. - Частина 1. - Чернівці. - 1997. - 8-10 квітня. - с. 80-83 (0,25 д.а.).

3. Кузьмович О.В. Роль бізнес-плану в оцінці ефективності інвестиційних проектів // Науковий вісник Чернівецького університету. Випуск 28. Економіка. - Чернівці: ЧДУ. - 1998. - с. 95-102 (0,5 д.а.).

4. Кузьмович О.В. Грошові заощадження як джерело інвестиційних ресурсів // Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Випуск 46. Економіка. - Київ: Київський університет. - 2000. - с. 16-19 (0,25 д.а.).

5. Кузьмович О.В. Стан банківського кредитування в Україні та її регіонах // Вестник Харьковского политехнического университета. Выпуск 122. Технический прогресс и эффективность производства. - Харьков: ХГПУ. - 2000. - с. 269-273 (0,3 д.а.).

6. Кузьмович О.В. Інвестиційна діяльність Чернівецької області // Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації. Матеріали ХІ міжнародної науково-практичної конференції. Том І. - Чернівці. - 2000 - 4-6 квітня. - с. 49-59 (0,7 д.а.).

7. Кузьмович О.В. Сучасні тенденції та проблеми інвестування в Україні // Економічний часопис. (Інститут трансформації суспільства, Київ). - 2000. - № 7-8. - с. 38-40 (0,2 д.а.).

8. Кузьмович О.В. Проблемні аспекти банківського кредитування реального сектора економіки в Україні // Науковий вісник Чернівецького торгово-економічного інституту КНТЕУ: Збірник наукових праць за матеріалами ХІІІ міжнародної науково-практичної конференції (9-10квітня 2002 року). Випуск ІІ. Економічні науки. Частина 2. - Чернівці: АНТ Лтд. - 2002. - с. 323-329 (0,5 д.а).

9. Кузьмович О.В. Концентраційні та деконцентраційні процеси у банківській сфері та їх вплив на інвестиційні процеси // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Щорічник. - Тернопіль: Збруч. - 2002. - с. 175-180 (0,4 д.а.).