Ступень Назар Михайлович. Формування інвестиційних чинників раціонального землекористування : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2007.
Анотація до роботи:
Ступень Н.М. Формування інвестиційних чинників раціонального землекористування. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.
Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних основ та удосконаленню методичних підходів до формування системи ефективного залучення інвестиційних ресурсів для підвищення економічної ефективності використання та відтворення земельно-ресурсного потенціалу. В роботі проаналізовано сучасний стан вкладення інвестицій в земельно-ресурсну сферу. Визначено напрями, шляхи та методи залучення інвестицій а також ефективність їх вкладень, розроблені пропозиції щодо покращення інвестиційного клімату в землекористуванні.
Дисертація містить теоретичні узагальнення та нове вирішення наукового завдання у вигляді розробки методологічних засад і методичних положень, поглиблення понятійно-термінологічного апарату та обґрунтування нової парадигми інвестування землекористування за умов формування соціально-орієнтованої ринкової економіки. Головні наукові та практичні результати роботи такі:
Першою рисою, яка характеризує поняття інвестицій, є те, що вони пов'язані певним чином з вкладеннями. Наступна риса, яка визначає поняття інвестицій: в якості інвестицій можуть виступати і капітальні вкладення, однак економічна природа капітальних вкладень та інвестицій є різною, а зміст поняття інвестицій є значно ширшим, ніж капітальних вкладень. Інвестиції можуть здійснюватись як у грошовій, так і в інших формах. Крім того, окремі види вкладень, які, в принципі, не є інвестиціями, за наявності певних умов і при певному використанні, можуть мати риси інвестицій і виступати як „споживчі інвестиції”.
У будь-якому випадку інвестиції - це не самоціль, а засіб для одержання вигод (хоча б у вигляді якогось доходу чи прибутку) для інвестора в першу чергу, бо в іншому випадку просто відсутня мотивація для здійснення цих інвестицій. У зв'язку з цим інвестиційна діяльність (інвестування) включає в себе три основні етапи: формування нагромаджень, вкладення ресурсів (безпосереднє інвестування) і одержання прибутку.
Врахування у ході проведеного аналізу всіх критичних зауважень, різних існуючих точок зору на суть інвестицій в рамках вказаних підходів дозволяє сформулювати власне трактування цього поняття, яке полягає в наступному: інвестиції – це соціально-економічна категорія, що виражає відносини між людьми в процесі вкладення певних активів у грошовій або матеріальній формах в різні можливі сфери з метою отримання через певний час певних вигод власниками цих активів за умови наукового обґрунтування, раціонального планування та ефективного використання вкладених активів.
Стимулювання інвестиційного процесу для системного оновлення і розвитку матеріально-технічної бази сучасного сільськогосподарського виробництва має вирішальне значення у виведенні галузі з кризового стану. Лише за умови, що буде розроблена і реалізована послідовна та обґрунтована державна програма інвестиційної політики, а необхідні суми закладені в бюджет, можна впроваджувати новації в аграрних підприємствах. Тому сьогодні стратегічною метою регіону має бути підвищення ефективності виробництва, формування і збереження оптимальних пропорцій в кількісних і якісних параметрах господарських систем, підвищення добробуту населення та забезпечення зайнятості.
Рівень підтримки аграрного сектора з боку держави є вкрай низьким. На підтримку селян виділялось з державного бюджету близько 0,5% ВВП, або $3,3 на душу населення. Для порівняння: у США цей показник становить $350, у країнах ЄС — $336. Тому можна констатувати, що Україна не скоро зможе субсидувати сільське господарство на такому рівні, навіть вступивши у СОТ. Нераціональною є і структура інвестицій. Якщо у 1990 р. їх питома вага у сільське господарство складала 18,5%, у промисловість — 32,1%, то у 2003 р. — 1,4% і 28,3%, у 2004 р. — 1,3% і 28,8% відповідно. Такий різкий спад частково пояснюється тим, що відбулось скорочення відносних інвестицій аграрних товаровиробників через погіршення їх фінансового стану, системи кредитування. Низький рівень рентабельності й високий ступінь ризику робить галузь непривабливою для зовнішніх інвесторів.
Одними з основних чинників стримуючих інвестиційний процес є недолугість нашого законодавства, відсутність необхідних гарантій, нестабільність політичної ситуації, невідпрацьована економічна стратегія і тактика. Своїми діями, забороною на вільне переміщення сільськогосподарської продукції, обмеженням експорту, встановленням черговості погашення боргів товаровиробниками за отримані кредити тощо, уряд наполегливо “виштовхує” вітчизняних і зарубіжних інвесторів зі сільськогосподарського ринку країни. Внаслідок цього, в західних інвесторів немає бажання вкладати значні капітали в агропромисловий комплекс України.
Головною особливістю сучасної інвестиційної стратегії повинно стати підвищення ефективності національної економіки, яка б дозволила розширити границі накопичення, призупиняла б зниження, а потім і стабілізувала б норму виробничого нагромaджeння. Метою інвестиційних програм в АПК повинна стати переорієнтація значних ресурсів на розвиток галузей сільського господарства, що задовольняють споживчі запити населення. Інвестиційна стратегія в даний час має бути орієнтована на першочергове задоволення потреб у розвитку тих галузей, що доповнюють і обслуговують основне виробництво. Інвестиції можуть піти в країну лише тоді, коли державою створені всі умови для цього та створено базу для розвитку приватного сектора економіки.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Шпік Н.Р., Ступень Н.М. Екологічні проблеми міст // Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 2002. - №9: Сер. Економіка АПК. – С.346-349. Внесок автора: запропоновано створити систему платежів за негативний вплив на навколишнє середовище.
Ступень М.Г., Гулько Р.Й., Ступень Н.М., Черес С.І. Функціональний розвиток сільських регіонів // Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 2003. - №10(1): Сер. Економіка АПК. – С.60-67. Внесок автора: запропоновано напрямки інвестування в розвиток сільських регіонів.
Шпік Н.Р., Гулько Р.Й., Ступень Н.М. Напрями формування земельних відносин у населених пунктах // Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 2003. - №6: Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. - С.76-81. Внесок автора: обґрунтовано напрями наповнення місцевих бюджетів через продаж землі.
Ступень М.Г., Музика Н.М., Ступень Н.М. Основні засади розстрочення платежу за земельні ділянки в сучасних умовах.// Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 2005. - №8: Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. Львів –– С.111-115. Внесок автора: запропоновано систему платежів за земельні ділянки.
Ступень М.Г., Гулько Р.Й., Ступень Н.М. Удосконалення раціонального використання земельних ресурсів на іпотечній основі. // Вісник аграрної науки. - № 2. - 2006. – С.58-60. Внесок автора: обґрунтовано напрями іпотеки землі.
М.Ступень, Р.Гулько, Є.Лавейкіна, Н.Шпік, Н.Ступень Інвестиційні ресурси як основа реформування земельних відносин. // Вісник Львівського державного аграрного університету. - Львів: ЛДАУ, 2006. - № 13: Сер. Економіка АПК. – С.616-619. Внесок автора: розроблені основи реформування земельних відносин в світлі покращання інвестиційного клімату.
Ступень Н.М. Земельні ресурси та їх інвестиційна привабливість // Вісник Львівського державного аграрного університету: Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів: ЛДАУ, 2007. - №10. – С.277-280.
Матеріали наукових конференцій:
Шпік Н.Р., Ступень Н.М. Ринок землі на сучасному етапі. //Symposium ”sterreisch-Ukrainische Landwirtschaft”. Landwirtschaft und Aqrotourismus – 2002. – 144с. Внесок автора: досліджено стан ринку земельних ресурсів.
Ступень М.Г., Костків Г.І., Ступень Н.М. Організація використання землі і нерухомості на сучасному етапі // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень”: У 8 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. - Т.5: Сільське господарство. Металургія. – С.22-24. Внесок автора: здійснено дослідження земель в контексті їх інвестиційної привабливості.
Ступень М.Г., Ступень Н.М., Черес С.І. Продаж земельних ділянок у містах // Матер. VІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2003”: У 7 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - Т.1: Будівництво та архітектура. – С.36-38. Внесок автора: досліджено ринок землі у містах.
Ступень М.Г., Кисіль Л.Ф., Шпік Н.Р., Ступень Н.М., Черес С.І. Аналіз екологічної ситуації в населених пунктах на сучасному етапі // Матер. VІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2004”: У 7 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т.1: Будівництво та архітектура. – С.78-81. Внесок автора: обґрунтовано систему платежів за негативний вплив на навколишнє середовище.
Ступень М.Г., Шпік Н.Р., Музика Н.М., Ступень Н.М., Черес С.І. Еколого безпечне використання земель в сучасних умовах // Матер. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень 2004”: У 6 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т.5: Будівництво та архітектура. – С.65-68. Внесок автора: запропоновано напрями інвестування в екологобезпечне землекористування.
Ступень М.Г., Ступень Н.М., Пересоляк В.Ю. Екологічні аспекти використання земель у містах. // Матер. щор. наук.-практ. конф. “Внутрішня політика держави: сутність, принципи, методологія”: У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2005. – Ч2. – С.254-258. Внесок автора: запропоновано напрями інвестування в міське землекористування.
Ступень М.Г., Шпік Н.Р., Ступень Н.М., Пересоляк В.Ю. Еколого-економічні проблеми в сучасних умовах // Мат. ІV Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень 2005”: У 50 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - Т.48: Будівництво та архітектура. – С.47-50. Внесок автора: досліджено еколого-економічні проблеми землекористування.
Ступень М.Г., Шпік Н.Р., Ступень Н.М. Містобудівні аспекти при використанні земель населених пунктів // Сб. науч. тр. по матер. науч.-практ. конф. “Научные исследования и их практическое применение. Современное состояние и пути развития”: В 4 т. – Одеса: ИРЭ, 2005. - Т.4. Экономика. – С.78-82. Внесок автора: досліджено напрями інвестування в землі населених пунктів.
Ступень Н.М. Ринок землі в населених пунктах // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні”: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч 2. – С.128-131.
Ступень М.Г., Нестеренко Г.Б., Ступень Н.М. Основні критерії розмежування земель державної та комунальної власності // Матер. І науч.-практ. конф. “Наука и технологии:шаг в будущее - 2006”: В 5 т. –Белгород: Руснаучкнига, 2006. – Т.5: Строительство и архитектура. - С. 17-29. Внесок автора: розроблено критерії розмежування земель комунальної власності.
Ступень М.Г., Ступень Н.М. Земельно-кадастрова інформація як інформаційна база еколого-економічної оцінки земель // Матер. щор. наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми реформування державного управління в Україні”: У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2006. - Ч.2. – С.249-254. Внесок автора: зібрано інформацію про стан інвестування в землекористування.
Кияк Т.Б., Ступень Н.М. Інноваційна складова природокористування // Матер. доповідей наук.–практ. конф. «Проблеми модернізації лісоресурсної сфери в контексті просторового розвитку». - К.: РВПС України НАН України, 2007. - С. 49-53. Внесок автора: обгрунтовано інноваційну складову землекористування.
Ступень М.Г., Костків Г.І., Ступень Н.М. Економічні проблеми міст // Тези Третьої Міжнар. наук.-практ конф. “Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції”. – Суми: СНАУ, 2003.-С 118-119. Внесок автора: запропоновані пропозиції щодо охорони земель у великих містах.