Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Лов'янова Ірина Василівна. Формування інтелектуальних умінь старшокласників у процесі вивчення предметів природничого циклу : дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Лов'янова І.В. Формування інтелектуальних умінь старшокласників у процесі вивчення предметів природничого циклу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі формування у старшокласників інтелектуальних умінь як показника готовності особистості до творчої діяльності. У процесі дослідження проаналізовано стан проблеми в її історичному розвитку; обґрунтовано необхідність структурування такого складного особистісного утворення, як інтелектуальне уміння і використання розробленої структури на етапах діагностики, формування та відстеження динаміки змін у процесі засвоєння інтелектуальних умінь. Доведено, що на підвищення рівня сформованості інтелектуальних умінь старшокласників значною мірою впливає дотримання дидактичних умов ефективного формування в учнів інтелектуальних умінь. Розроблено і запроваджено дидактичну модель формування інтелектуальних умінь у старшокласників; структурування навчальної інформації за допомогою модулів; міжпредметний задачний підхід до навчання природничих дисциплін; факультативний курс "Основи пізнання у навчанні"; ведення учнями щоденника індивідуальних спостережень за творчим зростом особистості.

Ключові слова: інтелектуальне уміння, структура інтелектуального уміння, дидактична модель формування інтелектуальних умінь, дидактичні умови формування умінь, навчальний модуль, міжпредметний задачний підхід, педагогічна взаємодія.

На основі проведеного дослідження можна зробити такі висновки:

  1. Аналіз літературних джерел та педагогічного досвіду засвідчив, що формування інтелектуальних умінь у старшокласників як соціально-педагогічна проблема зумовлене об’єктивними потребами подальшого розвитку інтелектуального потенціалу суспільства. Розв'язання цієї проблеми ґрунтується на ідеях всебічного гармонійного розвитку особистості, теорії розвивального навчання, концепції особистісно орієнтованої освіти і потребує розробки дидактичних умов та технології їх дотримання у процесі навчання старшокласників.

  2. Інтелектуальне уміння детерміновано як обов’язковий компонент пізнавальної діяльності й складне особистісне утворення, що передбачає загальні уміння належно виконувати дії на всіх етапах навчальної діяльності. Це уміння забезпечує свідоме володіння такими способами діяльності, як планування й орієнтація, сприйняття інформації, здійснення мисленнєвих операцій, оцінювання та осмислення результатів дій, що характеризують розвинену навчальну діяльність і опанування досвіду творчої діяльності. Як цілісний компонент пізнавальної діяльності інтелектуальне уміння має такі структурні складові: мисленнєву, інформаційну, комунікативну, організаційну. При цьому рівнева характеристика інтелектуального уміння передбачає сформовані дії логічно оперувати навчальним матеріалом та творчо розв’язувати проблеми. У результаті констатувального експерименту встановлено недостатній рівень сформованості в учнів умінь логічно оперувати навчальним матеріалом і використовувати ці вміння в навчанні, проте виявлено спільну готовність учителів і учнів до активної участі у процесі формування особистості учня. Зібрані дані визначили зміст і характер дослідно-експериментальної роботи щодо формування у старшокласників інтелектуальних умінь, а також спонукали до визначення сукупності дидактичних умов їх формування. Доведено, що процес формування інтелектуальних умінь має поетапний характер. Виділені етапи: оволодіння теоретичними основами умінь, закріплення умінь логічно оперувати навчальним матеріалом, засвоєння міжпредметного характеру інтелектуальних умінь – відповідають логіці засвоєння уміння та забезпечують поступове удосконалення інтелектуального розвитку старшокласників.

  3. На основі теоретичних узагальнень розроблено дидактичну модель поетапного формування інтелектуальних умінь в учнів. Кожен компонент моделі (інтелектуально-логічний, змістово-інтегративний, рефлексивний) передбачає встановлення зв’язків між етапами формування інтелектуальних умінь і дидактичним умовами їх ефективного формування та підкріплюється відповідним організаційним і науково-методичним забезпеченням. Так інтелектуально-логічний компонент моделі передбачає засвоєння учнями теоретичних знань про уміння. Цей компонент реалізується через залучення старшокласників до занять факультативного курсу "Основи пізнання у навчанні". Результатом цього етапу є опанування учнями метазнань. Змістово-інтегративний компонент через міжпредметний задачний підхід і дидактичну взаємодію в системі "учитель-учень" дає можливість у нестандартних ситуаціях використовувати знання з різних розділів природничих дисциплін і таким чином вийти на етап закріплення умінь логічно оперувати навчальним матеріалом. І, нарешті, рефлексивний компонент, враховуючи сформовану в учнів здатність до рефлексії (завдяки веденню ними щоденника індивідуальних спостережень), уміння самореалізації і самооцінки, передбачає засвоєння міжпредметного характеру інтелектуальних умінь у процесі активної пізнавальної діяльності з виконання різнорівневих міжпредметних завдань.

  4. З’ясовано, що ефективному формуванню інтелектуальних умінь в учнів сприяє технологія навчання природничих дисциплін на основі розробленої моделі та дотримання сукупності дидактичних умов. Виділено психолого-педагогічні чинники, що сприяють ефективному функціонуванню моделі: урахування вікових індивідуально-психологічних особливостей старшокласників та наявного рівня їхніх знань про мисленнєві операції і прийоми мисленнєвої діяльності; опора на рівневу структуру інтелектуальних умінь та зміст освіти природничих дисциплін; надання процесу формування умінь особистісної значущості. Обґрунтовано, що науково-методичне забезпечення моделі й технології полягає в наданні змісту природничих дисциплін особистісної спрямованості і структуруванні його у вигляді модулів; здійсненні міжпредметного задачного підходу до навчання природничих дисциплін; залученні учнів до активної пізнавальної діяльності з виконання міжпредметних завдань і вправ різного рівня складності.

  5. Експериментальна перевірка розробленої відповідно до дидактичної моделі технології та методики формування у старшокласників інтелектуальних умінь підтвердила їх позитивний вплив на сформованість в учнів метазнань, прийомів розумової діяльності та інтелектуальних умінь творчого характеру. Якісний і кількісний аналіз здобутих даних засвідчив позитивні зміни показників сформованості у старшокласників інтелектуальних умінь. Після завершення експериментального навчання кількість учнів, що володіють інтелектуальними уміннями на високому рівні, становить 21,1%, на достатньому – 65,1%, на середньому – 13, 8%, на низькому і нульовому рівнях – 0%. При тому, що на початок експерименту кількісні показники становили: на високому рівні – 7,7%, на достатньому – 6,7%, на середньому – 41,5%, на низькому і нульовому рівнях – відповідно 22,8% і 21.3%. Достовірність здобутих даних підтверджена репрезентативністю вибірки учнів та методами математичної статистики, які використовувалися в ході дослідження.

  6. У методичних рекомендаціях, підготовлених для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів щодо технології формування інтелектуальних умінь учнів, підкреслено, що структурування змісту навчання у вигляді модулів, здійснення задачного підходу до навчання природничих дисциплін якнайкраще сприяє поетапному засвоєнню умінь, оволодінню такими структурними елементами діяльності, як планування, саморозвиток, рефлексія, самостійна пізнавальна діяльність учнів; використання системи міжпредметних завдань різного рівня складності, багатокомпонентних завдань є ефективним у набутті учнями досвіду творчої діяльності на етапі засвоєння творчого (міжпредметного) характеру інтелектуальних умінь. Ці методичні рекомендації можуть використовувати викладачі, науковці (для здійснення науково-дослідної та педагогічної діяльності), студенти (для зростання рівня професійної підготовленості до майбутньої професійної діяльності), практичні педагогічні працівники (для організації ефективного процесу формування інтелектуальних умінь у старшокласників).

Наше дослідження не вичерпало всіх аспектів розглядуваної проблеми. Подальшого вивчення потребують такі питання: а) розробка системних методів діагностики рівнів сформованості інтелектуальних умінь творчого характеру; б) можливості самостійної діяльності старшокласників і студентів першого-другого курсів вищих навчальних закладів у процесі вдосконалення інтелектуальних умінь та використання їх у навчанні; в) характер організації процесу навчання в школах нового типу і його вплив на рівень сформованості в учнів інтелектуальних умінь. З вивченням цих питань ми пов'язуємо подальшу роботу щодо пошуків шляхів формування творчої всебічно розвиненої особистості випускника школи.

Публікації автора:

  1. Лов'янова І.В. Ідеї гуманізму в науці і освіті: історія та сучасні технології // Постметодика. – № 7–8. – 2002. – С. 25-29.

  2. Лов'янова І.В. Інноваційні процеси в освіті: характеристика, класифікація, ієрархічні зв'язки // Наук. записки. – Вип. 51. – Кіровоград: РВЦКДПУ ім. В.Винниченка, 2003. – Ч. 1. – С. 43–47. – (Педагогічні науки).

  3. Лов'янова І.В. Інтерактивне навчання як форма педагогічної взаємодії в системі "учитель-учень" // Вісник Житомир. пед. ун-ту. – Житомир: РВВ ЖДПУ ім. Ів.Франка, 2003. – Вип. 12. – С. 111–113.

  4. Лов'янова І.В. Сутність і структура інтелектуальних умінь школярів // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. праць / Гол. ред. – доктор пед.наук, проф. Буряк В.К.– Кривий Ріг: КДПУ, 2003. – Вип. 5. – С. 127–131.

  5. Лов'янова І.В. Особистісно-орієнтоване навчання як фактор формування всебічно розвиненої особистості // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. праць /Гол. ред.– доктор пед. наук, проф. Буряк В.К. – Кривий Ріг: КДПУ, 2003. – Вип. 6. – С. 122–123.

  6. Лов'янова І.В. Дослідження рівнів сформованості інтелектуальних умінь старшокласників // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. праць / Гол. ред. – доктор пед. наук, проф. Буряк В.К. – Кривий Ріг: КДПУ, 2004. – Вип. 7. – С. 121–128.

  7. Лов'янова І.В. Інтеграція предметів природничо-математичного циклу – один із шляхів формування інтелектуальних умінь учнів старших класів // Наукові записки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім.В.Винниченка, 2004. – Вип. 55. – С. 58–63. – (Педагогічні науки).

  8. Лов'янова І.В. Розвиток математичних здібностей учнів в умовах особистісно-орієнтованого навчання // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Зб. наук. праць. – Кривий Ріг, 2001. – Т. 1.– С. 209-213.

  9. Лов'янова І.В. Некоторые вопросы организации аналитико-синтетической деятельности учащихся на уроках физики // Сучасні технології в науці та освіті: Зб. наук. праць: У 3 т. – Кривий Ріг, 2003. – Т. 2. – С. 101–107.

  10. Лов'янова І.В. Щоденник індивідуальних спостережень за творчим зростом особистості (пакет методик самопізнання і самовизначення). – Кривий Ріг, 2005. – 47 с.

  11. Лов'янова І.В. Дидактичні умови формування інтелектуальних умінь старшокласників. – Кривий Ріг, 2005. – 32 с.

  12. Лов'янова І.В. Парабола як предмет вивчення фізико-математичних дисциплін // Матеріали міжнародної конференції "М.В. Остроградський – видатний математик, фізик, педагог". – Полтава, 2001. – С.129-130.

  13. Лов'янова І.В. Проблеми формування інтелектуального потенціалу в світлі поглядів Г.С. Костюка // Психологія у ХХІ ст..: перспективи розвитку: Матеріали ХІ костюківських читань (28–29 січ. 2003 р.). – К.: Міленіум, 2003. – Т. 1. – С. 93–97.

  14. Лов'янова І.В. Здійснення міжпредметних зв’язків в умовах особистісно-орієнтованого навчання природничим дисциплінам // Педагогічні засади формування гуманістичних цінностей природничої освіти, її спрямованість на розвиток особистості: Зб. матеріалів між нар. наук.-практ. конференції. – Полтава: АСМІ, 2003. – С. 366–368.

  15. Лов'янова І.В. Підготовка майбутніх учителів природничо-математичних дисциплін до здійснення задачного підходу в навчанні // Підготовка майбутнього вчителя природничих дисциплін в умовах моделювання освітнього середовища: Зб. укладено за матер. міжнар. наук.-практ. конференції / Кол. авт. – Полтава: АСМІ, 2004. – С. 428–430.

  16. Лов'янова І.В. Зміст математичної освіти і проблема формування інтелектуальних умінь старшокласників // Матеріали Всеукр. наук.-метод. конференції "Проблеми математичної освіти". – Черкаси: Вид. відділ ЧНУ ім.Б.Хмельницького, 2005. – С. 96-99.