Баловсяк Надія Василівна. Формування інформаційної компетентності майбутнього економіста в процесі професійної підготовки : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. — К., 2006. — 334арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 227-256.
Анотація до роботи:
Баловсяк Н.В. Формування інформаційної компетентності майбутнього економіста в процесі професійної підготовки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – "Теорія і методика професійної освіти". – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2006.
Дисертацію присвячено проблемі формування інформаційної компетентності майбутнього економіста в процесі професійної підготовки. Проаналізовані історичні коріння становлення та розвитку змісту поняття "інформаційна компетентність" в Україні та зарубежем; розроблено та обгрунтовано: структуру інформаційної компетентності майбутнього економіста, технологічну модель її формування, що визначає мету, функції, зміст та умови формування інформаційної компетентності майбутнього економіста.
Визначено та теоретично обгрунтовано етапи формування та критерії сформованості інформаційної компетентності майбутнього економіста, що відображають мотивацію до вивчення нових технологій, комп’ютерну грамотність майбутнього економіста, ефективність інформаційної діяльності, рівень творчого підходу до вирішення професійних завдань, рівень операційних умінь.
1. Науковий аналіз проблеми формування інформаційної компетентності майбутнього фахівця дав змогу зробити висновок, що в сучасних умовах глобалізації, інтеграції, інформатизації суспільства, які викликали необхідність модернізації освіти в Україні, компетентністний підхід став провідним у педагогічній теорії та практиці. Формування інформаційної компетентності майбутнього фахівця, з одного боку, є однією з умов його успішної професійної підготовки та подальшої професійної діяльності в умовах інформатизації суспільства, а з іншого – запорукою ефективного соціально-економічного розвитку країни.
У дисертації поняття "інформаційна компетентність фахівця" розглядається, як інтегративна професійна якість особистості, яка, з одного боку, віддзеркалює її здатність до визначення інформаційної потреби, пошуку інформації та ефективної роботи з нею у всіх її формах (традиційній, друкованій, та електронній, тощо); а з іншого – як здатності її до роботи з комп’ютерною технікою та телекомунікаційними технологіями і застосування їх у професійній діяльності та повсякденному житті. Показано, що інформаційна компетентністьфахівця забезпечує його інформаційно-пошукову; комп’ютерно-технологічну; процесуально-діяльнісну функції у професійній діяльності.
2. Розроблена та обґрунтована структура інформаційної компетентності майбутнього економіста, яка включає такі основні компоненти - особистісну та професійно-інформаційну. Особистісна компонента визначає особистісні якості фахівця, необхідні для успішного здійснення професійної діяльності та застосування інформаційних технологій. Професійно-інформаційна компонента визначає сукупність компетенцій, які описують здатність фахівця застосовувати інформаційні та комп’ютерні технології при розв’язанні різноманітних задач у своїй професійній діяльності. Технологічна модель формування інформаційної компетентності майбутнього економіста визначає мету, функції, зміст та умови формування інформаційної компетентності майбутнього економіста та містить такі складові: організаційно-педагогічну, змістову, процесуальну, ціннісно-мотиваційну. Організаційно-педагогічна складова відображає особливості застосування форм та методів організації навчального процесу, які спрямовані на формування інформаційної компетентності майбутнього економіста. Ціннісно-мотиваційна складова визначає психологічні якості майбутнього економіста, які необхідні для забезпечення відповідного рівня інформаційної компетентності. Процесуальна складова визначає матеріально-технічне забезпечення процесу формування інформаційної компетентності майбутнього економіста, а змістова – відображає зміст навчальних дисциплін комп’ютерного циклу щодо формування його інформаційної компетентності.
3. Обґрунтовано напрями вдосконалення змісту навчальних дисциплін комп’ютерного циклу ("Інформатика та комп’ютерна техніка", "Комп’ютерний практикум", "Інформаційні технології та системи", "Інтернет в бізнесі", "Комп’ютерні мережі") щодо формування інформаційної компетентності майбутнього економіста. Показано, що для забезпечення формування компонент інформаційної компетентності майбутнього економіста у зміст навчальних дисциплін комп’ютерного циклу слід включити: професійно-орієнтовані задачі з економічним змістом та розділи, присвячені вивченню основ створення електронних презентацій, загальної теорії управління інформації та програмних продуктів професійного спрямування, які застосовуються у професійній діяльності фахівця; елементи роботи з усіма вивченими раніше програмними продуктами, представлені у вигляді наскрізної задачі економічного змісту; самостійне опрацювання окремих розділів програми, які передбачають самостійне вивчення програмних продуктів професійного спрямування. Здійснено відбір педагогічних технологій, які доцільно використовувати для формування інформаційної компетентності майбутнього економіста (технології творчого розвитку особистості; проблемного навчання; проектна технологія та технологія організації самостійної роботи) та виділено особливості їх застосування на лекційних і лабораторних заняттях з дисциплін комп’ютерного циклу. У дисертації розкрито специфіку застосування технології організації самостійної роботи, яка сприяє формуванню інформаційної компетентності майбутнього економіста.
4. Визначено та теоретично обґрунтовано критерії сформованості інформаційної компетентності майбутнього економіста: мотивації до вивчення нових технологій; комп’ютерної грамотності; ефективності інформаційної діяльності; рівень творчого підходу до вирішення професійних завдань; рівень операційних умінь. Результати педагогічного експерименту свідчать про позитивну динаміку зрушення у всіх критеріях сформованості інформаційної компетентності майбутнього економіста у експериментальних групах в порівнянні з контрольними
5. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо формування інформаційної компетентності майбутнього економіста були покладені в основу розробки навчально-методичного посібника, комплексу методик формування інформаційної компетентності майбутнього економіста, які можуть використовуватися у вищих навчальних закладах при організації професійної підготовки та у навчальному процесі при вивченні дисциплін комп’ютерного циклу.
Однак проведене дослідження не вичерпує всієї проблеми формування інформаційної компетентності майбутнього економіста. Подальшого дослідження потребують такі її аспекти: особливості відбору змісту щодо формування інформаційної компетентності майбутнього економіста в умовах впровадження модульно-рейтингової технології навчання, створення науково-методичного забезпечення самостійної роботи студента при вивченні дисциплін комп’ютерного циклу, організація післядипломної підготовки економістів з інформаційних технологій, підвищення кваліфікації фахівців з економіки.
Баловсяк Н. В., Григоришин І. А., Косяченко С. В. Комп'ютерний практикум для студентів всіх спеціальностей денної форми навчання. - Чернівці, ЧТЕІ, 2002. - 114 с. – 4,75 авт. арк. – (авторські – С. 9-52. - 2 авт. арк.)
Баловсяк Н. В., Баловсяк С. В., Бабій П. І. Комп'ютерний практикум для студентів всіх спеціальностей заочної форми навчання. - Чернівці, ЧТЕІ, 2002. - 102 с. – 4,25 авт. арк. - (авторські – С. 7-49. - 2 авт. арк.).
Навчальні плани та програми
Бабій П. І., Баловсяк Н. В., Королюк Ю. Г. Робоча програма курсу "Інформаційні технології та системи" для студентів денної скороченої форми навчання спеціальності 6.050.10401-Д-04 "Фінанси" та 6.050.10601-Д-04 "Облік і аудит". - Чернівці, ЧТЕІ, 2005. - 14 с. – 0,6 авт. арк. – (авторські – С. 3-10. – 0,3 авт. арк.)
Методичні рекомендації
Баловсяк Н. В., Расамакін В. Я. Методичні вказівки та індивідуальні завдання для виконання лабораторних робіт з курсу "Інформатика та комп'ютерна техніка" з теми: "Робота з базами даних MS Access" для студентів усіх форм навчання. - Київ, 2002. - 62 с. – 2,6 авт. арк. – (авторські – С. 7-48. - 2 авт. арк.)
Баловсяк Н. В., Григоришин І. А., Кулібаба Л. В. Методичні рекомендації та завдання для лабораторних і самостійних робіт з курсу "Інформатика та комп'ютерна техніка", розділ "Система управління базами даних MS Access" для студентів денної форми навчання спеціальності "Фінанси". - Чернівці, ЧТЕІ, 2004. - 62 с. – 2,6 авт. арк. – (авторські – С. 7-27. – 0,8 авт. арк.)
Баловсяк Н. В., Бабій П. І. Методичні вказівки та індивідуальні завдання для виконання лабораторних робіт з курсу "Інформаційні технології та системи" з теми "Робота з програмами для стиснення даних". - Чернівці, ЧТЕІ, 2004. - 52 с. – 2,2 авт. арк. – (авторські – С. 3-40. – 1,5 авт. арк.)
Баловсяк Н. В., Григоришин І. А., Кулібаба Л. В. Інформатика та КТ. MS Access. Методичні рекомендації до виконання самостійних робіт для студентів обліково-фінансового факультету заочної форми навчання ЧТЕІ КНТЕУ. - Чернівці, ЧТЕІ, 2005. - 82 с. – 3,4 авт. арк. – (авторські – С. 5-32. - 1 авт. арк.)
Статті у збірниках наукових праць
Баловсяк Н. В. Використання проблемного навчання в системі додаткової вищої освіти // Науковий вісник Чернівецького університету, випуск 127. Педагогіка і психологія. - Чернівці, 2001. - С. 10-13. – 0,4 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Диференційований підхід до розробки індивідуальних програм вивчення курсу (на прикладі курсу "Інформатика та комп'ютерна техніка") // Постметодика, №3, 2001. – С. 32-36. - 0,45 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Використання елементів проблемного навчання при проведенні лекцій з дисциплін комп'ютерного циклу // Постметодика, №2-3, 2002 - С.112-118. – 0,45 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Модель фахівця в контексті інформаційного суспільства. - Педагогічний процес: теорія і практика. Випуск 2, 2003. – с. 11-18. – 0,5 авт. арк.
Баловсяк Н. Формування самостійності у постановці навчальної мети у майбутнього економіста. - Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Випуск III, IV, 2003. – с. 109-115. – 0,5 авт. арк.
Баловсяк Н. Ключові компетенції у структурі моделі спеціаліста. // Науковий вісник Чернівецького університету, випуск 210. Педагогіка і психологія. - Чернівці, 2004. - С. 5.-11. – 0,35 авт. арк.
Баловсяк Н. До проблеми формування інформаційної компетентності майбутнього економіста. - Педагогічний процес: теорія і практика. Випуск 1, 2004. - С. 18-27. – 0,5 авт. арк.
Баловсяк Н. Інформаційна компетентність фахівця. - Педагогіка і психологія професійної освіти. №5, 2004. - С. 21-29. – 0,45 авт. арк.
Баловсяк Н. Інформаційна компетентність в системі ключових компетенцій особистості. - Професійна підготовка та інноваційні процеси у навчально-виховних закладах. - С. 6. - Харків, 2004. – с. 6-15. – 0,5 авт. арк.
Баловсяк Н. Організаційно-педагогічні умови формування інформаційної компетентності. - Вісник Луганського педагогічного університету імені Тараса Шевченка. Педагогічні науки, №4, квітень, 2005. - Луганськ, 2005. – С. 21-26. – 0,4 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Компетентностный подход к определению структуры профессиональной деятельности специалиста // Новые технологии в образовании. - №1, 2005. - Воронеж, 2005. - С. 122-124. – 0,125 авт.арк.
Баловсяк Н.В. Концептуальный подход к построению модели информационной компетентности будущего экономиста. - Новые технологии в образовании. – №1. – 2006. - Воронежь, "Научная книга". - С. 95-97.- 0,2 авт.арк.
Баловсяк Н.В. Технологічна модель формування інформаційної компетентності майбутнього економіста. - Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі. Збірник наукових праць. Кривий ріг . – С. 24-28. – 0,3 авт. арк.
Статті у збірниках матеріалів конференцій
Баловсяк Н. В. Трансформація змісту та мети практичних форм навчання в вузі при використанні елементів проблемного підходу до самостійної роботи студента (на прикладі дисциплін комп'ютерного циклу) // Матеріали конференції "Актуальні проблеми та перспективи вдосконалення підготовки конкурентноздатних фахівців", Київ, 3-4 грудня 2001 року – С.4-6. – 0,125 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Використання проблемного підходу для організації самостійної роботи студентів при вивченні дисциплін комп'ютерного циклу // Матеріали конференції "Інформатизація освіти України: стан, проблеми, перспективи", Херсон, 3-4 вересня 2001 року.- С.4-7. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Типи проблемних ситуацій на лекціях з дисциплін комп'ютерного циклу // V Міжнародна науково-практична конференція "Наука та освіта 2002". – С. 50-52. – 0,125 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Система методів проблемного навчання при вивченні дисциплін комп'ютерного циклу у вузі // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики. Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій, 24-26 квітня 2002 р. Кривий ріг . – С. 23-30. – 0,4 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Теоретичні положення створення системи проблемних ситуацій при вивченні дисциплін комп'ютернолго циклу у внз // Науково-технічна та методична конференція "Інформаційі технології у виробництві та освіті", Хмельницький , Технологічний університет Поділля, 17-20 квітня 2002. – С. 12-15. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Модель спеціаліста в умовах формування інформаційної компетентності (матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Комп'ютерно-інформаційні і комунікативні технології у навчальному процесі середньої та вищої школи", 2003, Косів, 2003). – С.17-22. - 0,25 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Поняття професійної компетентності в зарубіжних дослідженнях // Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі (збірник наукових праць). Кривий Ріг, 2004. – С. 50-53. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Історико-педагогічний аналіз виникнення поняття "інформаційна компетентність" // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Динаміка наукових досліджень 2004". - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 11-13. – 0,125 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Інформаційна компетентність як результат навчання у вищому навчальному закладі // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Інтелектуальні системи прийняття рішень та інформаційні технології". - Чернівці, 2004. – С. 46-47. – 0,1 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Зворотній зв'язок при організації дистанційного навчання // Інформатизація освіти та дистанційна форма навчання: сучасний стан і перспективи розвитку (Збірник матеріалів VI Міжнародної науково-методичної конференції). - Суми, 2004. - С. 63-67. – 0,25 авт. арк.
Balovsyak N.V. Open education and modern technologies of distant education // Proceeding of the Fourth International Conference "Internet - Education - Science IES-2004". - Universum-Vinnytsia, 2004. - P. 218-220. () – 0,3 авт. арк.
Баловсяк Н.В. Компетентностный подход в образовании: попытка анализа // Международная научно-практическая конференция "Научный потенциал мира - 2004" (01.11.04г. - 15.11.04г.). () – С. 3-7. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Компетентність як результат освітнього процесу // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції "Науковий потенціал світу-2004". - Дніпропетровськ, "Наука і освіта", 2004. – с. 4-7. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. До проблеми визначення поняття "інформаційна культура" майбутнього фахівця // Звітна наукова конференція Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України за 2004 рік "Педагогіка і психологія формування виробничого персоналу в ринкових умовах"
Баловсяк Н. В. Дистанційна освіта як один з шляхів реалізації концепції неперервної освіти в сучасному суспільстві // Матеріали регіональної науково-практичної конференції "Неперервна освіта: проблеми, рішення, перспективи". - Дніпропетровськ, 2005. – с. 17-20. –0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Умови формування інформаційної компетентності майбутніх економістів у процесі професійної підготовки// Комп'ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті. Збірник наукових праць. - Кривий Ріг, КЕІ КНЕУ, 2005. – с.9-11. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. , Бабій П. І. Комп'ютерна підготовка майбутніх економістів // Інформатика, №12, 2001 – с. 4. – 0,7 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Використання елементів проблемного підходу для активізації навчального процесу при вивченні дисциплін комп'ютерного циклу // Інформатика, №5-4, 2001. – с.3-4. – 1 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Методика викладання теми "Гіпертекстова технологія в пакеті MS Office" // Інформатика, №7-8, 2002 - 2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Методика проблемного підходу до вивчення інформатики // Інформатика, №11-12, 2002 – 1,2 авт. арк.
Баловсяк Н. В. Організаційно-педагогічні умови формування інформаційної компетентності // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики (зб. наукових праць). - Кривий Ріг, 2005. - С. 16-21. – 0,25 авт. арк.
Баловсяк Н.В. Модульна система організації навчального процесу при формуванні інформаційної компетентності майбутнього економіста // матеріали VII Всеукраїнської науково-методичної конференції "Навчально-методичне забезпечення модульної системи організації навчального процесу в галузевих університетах " – Рівне, 2005 – С. 111-118. 2006. – 0,4 авт. арк.
Баловсяк Н.В. Зміст освіти у формуванні інформаційної компетентності - Матеріали IX Міжнародної науково-методичної конференції "Наука та освіта 2006" (23-31 січня 2006 р.) Дніпропетровськ "Наука та освіта" - с. 54-57. – 0,2 авт. арк.
Баловсяк Н.В. Самостійна робота у формуванні інформаційної компетентності майбутнього економіста. – Матеріали V Всеукраїнської конференції молодих науковців "Інформаційні технології в освіті, науці і техніці" (ІТОНТ-2006) (Черкаси, 3-5 травня 2006). – С. 122-123. – 0,15 авт. арк.
Баловсяк Н.В. Концепція визначення структури інформаційної компетентності фахівця. – Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Інформаційні технології в освіті" (Мелітополь, 24-26 травня 2006). – С. 4-5. – 0,15 авт. арк.