Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Бердар Маргарита Михайлівна. Формування і використання економічного потенціалу промислового підприємства (на матеріалах Закарпатської області) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2006. — 237арк. — Бібліогр.: арк. 175-191.



Анотація до роботи:

Бердар М.М. Формування і використання економічного потенціалу промислового підприємства (на матеріалах Закарпатської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Ужгородський національний університет, Ужгород, 2006.

У дисертаційній роботі розроблено теоретичні та методичні підходи до формування і використання потенціалу промислового підприємства на основі використання визначеного за допомогою кореляційно-регресійного моделювання ситуаційного набору впливових чинників та результуючих показників економічного потенціалу (виробничого, трудового, фінансового) підприємства, а також вироблення науково-обґрунтованих практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення формування і використання функціональних складових потенціалу підприємства. Виявлено та теоретично обгрунтовано вагомість елементів виробничого, трудового і фінансового потенціалів на основі врахування величини тісноти зв’язку між впливовими чинниками і результуючими показниками в межах кожного потенціалу досліджуваних підприємств машинобудування Закарпаття .

Розроблено модель формування (прогнозування) виробничого, трудового і фінансового потенціалів підприємств машинобудування області беручи до уваги виявлену динаміку впливових чинників.

У дисертації здійснено теоретичні узагальнення та вироблено нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці теоретико-методичних і прикладних засад формування і використання потенціалу машинобудівних підприємств, побудові багатофакторних регресійних моделей для визначення взаємовпливу факторів досліджуваних потенціалів підприємств (виробничого, трудового та фінансового). Основні результати дослідження дають підстави для здійснення наступних висновків:

1. Актуальність теми полягає в необхідності розробки організаційно-економічних заходів з метою забезпечення розвитку підприємств в нестабільних сучасних ринкових умовах в Україні, тривалого результативного їх функціонування; ставиться завдання здійснення політики, спрямованої на формування якісного потенціалу, його ефективного використання, що сприяло б підвищенню ефективності діяльності підприємств в цілому.

2. Існуючий рівень дослідження та висвітлення в економічній літературі різних аспектів використання економічного потенціалу не відповідає сучасним потребам господарської практики та складності проблеми його відтворення в умовах ринкової економіки і потребує подальшої наукової розробки.

3. Автором теоретично узагальнено поняття виробничого потенціалу як базового рівня економічного потенціалу, відібрано елементи виробничого процесу, які відіграють важливу роль у формуванні структури та величини виробничого потенціалу. У дослідженні обґрунтовано значення та чинники трудового потенціалу та необхідність його ефективного використання. Досліджено суть фінансового потенціалу і запропоновано його розглядати як результуючий компонент економічного потенціалу. Виявлено складові фінансового потенціалу та їх взаємодію в процесі господарської діяльності підприємства.

4.У дисертаційній роботі здійснено аналіз стану промисловості та машинобудування Закарпатської області за 1995 –2004 роки, який свідчить про зростання основних показників цих видів діяльності, що почалось з 1997 року. Результати зовнішньоекономічної діяльності у промисловості та машинобудуванні Закарпатської області відображають кращу ситуацію порівняно з тенденцією інших економічних показників. Автором проаналізовано стан використання виробничого, трудового та фінансового потенціалів досліджуваної вибірки підприємств машинобудування який, в цілому, засвідчує не тільки відмінності результуючих фінансових показників у групах більш та менш успішних підприємств, але й впливових чинників відповідних потенціалів. Результати аналізу були використані як основа для подальшого кореляційного аналізу чинників специфічних потенціалів підприємств.

5. У роботі здійснено відбір вагомих чинників по кожному виду потенціалу на основі виявленої тісноти зв’язку між результуючими та впливовими факторами для наступного їх використання при моделюванні рівняння лінійної регресії по виробничому, трудовому та фінансовому потенціалу. Отримані результати тісноти кореляційного зв’язку підтвердили попередні висновки про відмінності впливу чинників на результати діяльності у групах більш та менш успішних підприємств досліджуваної вибірки.

6. Дисертантом побудовано кореляційно-регресійні моделі для виявлення впливу чинників досліджуваних потенціалів підприємств машинобудування Закарпаття. У роботі розроблено підходи до прогнозування результуючих показників залежно від зміни найважливіших чинників специфічних видів потенціалів підприємств. Прогнозування показників у виробленій моделі здійснювалося на основі прогнозованої зміни впливових чинників та розрахунку результуючих факторів з використанням змодельованого рівняння регресії з кожного виду потенціалу підприємства.

7. Автором побудовано концептуальну модель пропозицій вдосконалення формування і ефективного використання економічного потенціалу підприємств машинобудівної галузі на мікрорівні, а також на державному/галузевому та регіональному рівнях.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях.

  1. Бердар М.М. Сучасний стан економічного розвитку субєктів господарювання // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Економіка”.-2002.- .№11. - С.47-51.

  2. Бердар М.М. Розвиток і шляхи підвищення ефективності функціонування промислових підприємств на Закарпатті // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Економіка”.-2002.- .№12. - С.41- 46.

  3. Бердар М.М. Функціональний аналіз формування механізму регулювання виробництва та реалізації продукції // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Економіка”.-2003.- .№13. - С.113 – 121.

  4. Бердар М.М. Ценклер Н.І. Економічний механізм регулювання розвитку промислового виробництва // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Економіка” -2003 .- .№14. - С.135-144.

  5. Бердар М.М. Методика та організація аналізу формування і використання фінансових ресурсів // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Економіка”.-2004.- №16. - С.112 – 122.

  6. Бердар М. М. Механізм формування економічного потенціалу підприємства // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Економіка”.-2006.- .№19. – С.129-135.

Статті у не фахових виданнях.

  1. Бердар М.М. Сучасна структура виробничо-економічної системи промисловості Закарпаття // Науковий вісник Ужгородського державного інституту інформатики, економіки і права. Серія “Економічні науки”.-2004.- .№4. - С.54 –61.

  2. Бердар М.М. Ценклер Н.І. Управління формування та використання інвестиційного потенціалу промислових підприємств //Проблеми економічного та соціального розвитку регіону і практика наукового експерименту. Науково-технічний збірник № 20. Київ - Ніредьгаза 2004 С.90-101.

  3. Бердар М.М. Формування та ефективність використання економічного потенціалу машинобудівної промисловості // Науковий вісник Закарпатського державного університету. Серія “Економічні науки”.-2004.- .№5. - С.72-82 .

Матеріали конференцій.

  1. Бердар М.М. Вдосконалення механізму регулювання розвитку виробництва // Міжнародна науково-практична конференція 20-23 травня 2003. Розвиток народногосподарського комплексу Карпатського регіону. Хуст - 2003.–С.83-95.

  2. Бердар М.М. Оптимізація економічного потенціалу промислових підприємств // Матеріали міжнародної наукової конференції 23-26 березня 2004. Проблеми адаптації вищої освіти в Україні до Європейських стандартів і принципів Болонського процесу. Ужгород (Україна)- Сніна (Словаччина) - 2004. – С.112-122.

  3. Бердар М.М. Удосконалення управління виробничим потенціалом // Матеріали міжнародної наукової конференції 24-27 листопада 2004. Розширення Європейського союзу: нові реалії і перспективи на міжнародному ринку вищої освіти і науки. Ужгород (Україна)- Сніна (Словаччина) - 2004. – С.141-150.

  4. Бердар М.М. Складові частини потенціалу підприємства // Матеріали міжнародної наукової конференції “Разом в Європу: маркетингові стратегії регіонального розвитку” 13-15 травня 2005. Тернопіль - 2005. – С.130-143.