Сосницька Наталя Леонідівна. Формування і розвиток змісту шкільної фізичної освіти в Україні (історико-методологічний контекст). : Дис... д-ра наук: 13.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Сосницька Н.Л. Формування і розвиток змісту шкільної фізичної освіти в Україні (історико-методологічний контекст). – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2008.
У дисертації в історичному ракурсі комплексно досліджено проблему формування та розвитку змісту шкільної фізичної освіти в Україні як цілісного соціально ймовірнісно-детерміновоного процесу. Науково обґрунтовано й розроблено на основі синергетичного підходу об’єктивні критерії періодизації історії розвитку змісту шкільної фізичної освіти в Україні впродовж XVIII ст. – початку XXI ст. і виділено вісім періодів.
Одночасно проводився науково-методичний аналіз підручників з фізики. Розроблена і обґрунтована періодизація його розвитку.
Розроблений та обґрунтований метод системного багаторівневого прогнозування розвитку змісту шкільної фізичної освіти, який дозволив сформувати модель цього процесу та сформулювати загальні принципи її побудови.
Послідовне втілення принципу історизму в теорію і методику навчання фізики дозволяє зрозуміти єдність процесу еволюції вітчизняної шкільної фізичної освіти в усій його різноманітності і специфічних формах прояву закономірностей розвитку теорії і практики навчання фізики. Історичне пізнання, яке підпорядковується загальним закономірностям наукового мислення, має свою специфіку, пов’язану з діалектичною взаємодією історичного і логічного методів дослідження у пізнанні об’єктів шкільної практики, які розвиваються.
Узагальнюючи результати проведеного дисертаційного дослідження, маємо підстави сформулювати загальні висновки.
1. Визначено, що зміст шкільної фізичної освіти як один із головних елементів у структурі процесу навчання фізики має історичний характер і відзначається цілями, завданнями освіти на тому чи іншому етапі розвитку суспільства. Аналіз сучасного стану проблеми показав, що учені, методисти-фізики не ставили завдання щодо системного дослідження формування і розвитку змісту шкільної фізичної освіти в історико-методологічному контексті, а досліджувалися лише його окремі фрагменти. Це дало змогу визначити, що відсутність історико-методологічного підходу до аналізу формування і розвитку змісту шкільної фізичної освіти ускладнює розв’язання проблеми модернізації процесу навчання фізики в цілому на основі наукового прогнозування.
2. Уперше розроблено методологічні засади дослідження формування і розвитку змісту шкільної фізичної освіти в Україні в історико-методологічному контексті, основою яких є аксіоматично-дедуктивна методологія (принципи об’єктивності та історизму, методи теоретичного рівня пізнання (історичний та логічний), наукові підходи, історико-методичні факти), що дозволило об’єктивно оцінити, відтворити, відобразити, реконструювати та пояснити причинові й функціональні зв’язки, які діють у системі шкільної фізичної освіти; обґрунтувати та розробити концептуальні схеми та моделі наукового прогнозу розвитку її змісту.
3. Уперше обґрунтовані та розроблені на основі синергетичного підходу об’єктивні критерії періодизації розвитку змісту шкільної фізичної освіти, які дозволили виокремити вісім періодів: перший період(XVIII ст. – 60-і рр. ХІХ ст.) – зародження фізики як навчального предмета, поява перших вітчизняних підручників з фізики, у яких відбивався зміст навчання; другий період (60-і – кінець 90-х рр. ХІХ ст.) – становлення фізики як навчального предмета, поява першої програми з фізики; третій період (кінець ХІХ ст. – 1917 р. ХХ ст.) – радикальні зміни в фізиці та тенденції розвитку змісту шкільної фізичної освіти в контексті національного відродження; четвертий період (1917– 1920 рр. ХХ ст.) – формування змісту фізичної освіти в період становлення української державності й школи; п’ятий період (1920 р. – початок 30-х рр. ХХ ст.) – пошуки нових підходів до проектування змісту шкільної фізичної освіти в контексті відродження української школи та дидактики фізики; шостий період (30-і – 45-й роки ХХ ст.) – формування змісту фізичної освіти на основі використання прогресивної вітчизняної методичної думки; сьомий період(45-й – 80-і рр.ХХ ст.) – розвиток змісту шкільної фізичної освіти в умовах науково-технічного прогресу на засадах діалектичної теорії пізнання; восьмий період (90-і роки XX ст. – теперішній час) – розвиток змісту шкільної фізичної освіти на основі нових методологічних засад та інноваційних процесів у дидактиці фізики.
4. Історико-методологічний аналіз періодів розвитку змісту шкільної фізичної освіти ХVІІІ-ХХІ століть дозволив узгодити структуру сучасної моделі фізичної освіти (доктрина розвитку середньої освіти концепція шкільної фізичної освіти глобальна мета шкільної фізичної освіти стандарт шкільної фізичної освіти керування навчанням), яка оптимально поєднує принципи природничо-наукової спрямованості, гуманітаризації і диференціації навчання з орієнтацією на принцип генералізації знань, а також допоміг осмислити структури наукових знань та їх методів дослідження, теорію та методику навчання фізики.
5. Доповнено й модернізовано систему історико-методологічних принципів формування, добору, структурування та трансформування змісту фізичної освіти: відповідності об’єкта і предмета науки; історизму; гуманізації та гуманітаризації; науковість і доступність; логічність і послідовність; спрямованість на реалізацію завдань шкільного курсу фізики; структурованість і цілісність навчальних складових; урахування обсягу навчального матеріалу й домінуючої системи організації навчально-виховного процесу; інтеграції змісту природничо-математичних дисциплін.
6. Удосконалено систему критеріїв, якаспрямована на оптимізацію структури і змісту сучасних програм та підручників з фізики: відповідності методологічним принципам; науковості; акцентування на головному завдані навчання; експериментальної обґрунтованості знань; ясності й точності фізичних уявлень і понять; диференціації та компактності інформації; доступності й наочності викладу; закріплення інформації; розвитку вмінь; активізації мислення і проблемного викладу.
7. Доведено, що підручник з фізики є історичним об’єктом, і його еволюцію потрібно розглядати за етапами розвитку фізики, теорії і методики навчання фізики, накопичення і формування системи знань, еволюції шкільної фізичної освіти. На цій підставі вперше розроблено періодизацію ґенези і розвитку підручника з фізики: перший період(від стародавності приблизно до кінця XVIII ст.) – передісторія підручника з фізики; другий період(кінець XVIII ст. – кінець 80-х років XIX ст.) – період формування класичної фізики; третій період(останнє десятиліття XIX ст. – початок ХХ ст.) – перехідний період – перехід фізики від системи класичних уявлень до уявлень сучасної фізики; четвертий період(1917 рік – кінець 40-х років ХХ ст.) – становлення сучасної фізики (відбувається насичення підручників сучасними фізичними уявленнями); п’ятий період(кінець 40-х років – кінець 80-х років ХХ ст.) – період науково-технічної революції; шостий період(90-і роки ХХ ст. – початок ХХІ ст.) – інформаційно-комунікаційний період.
8. Розроблено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено концепцію створення моделі сучасного підручника з фізики, яка ґрунтується на принципі єдності змістовного і процесуального аспектів навчального процесу. Така концепція дозволяє визначити зміст та дидактичну структуру підручника відповідно до розвивального, проблемного, кредитно-модульного навчання у контексті поліпаридигмального напряму розвитку системи освіти.
9. Уперше запропоновано використання історико-інформаційного підходу до проектування змісту шкільної фізичної освіти на основі врахування як самої науково-методичної інформації, так і психічних процесів та механізмів її засвоєння. Це дозволило шкільну фізичну освіту розглянути як цілісну динамічну систему в контексті інноваційних підходів до організації навчально-виховного процесу з фізики з позиції компонентного, структурного, функціонального аспектів, інтеграційних якісних утворень і перетворень в системі навчання фізики.
10. Визначено, що концептуальні засади історико-інформаційного підходу до проектування змісту фізичної освіти базуються на дидактичних принципах, філософських принципах історизму і детермінізму, комплексному використанні методу моделювання, системі чинників, яка повно і достатньо розкриває механізми детермінації еволюції фізичної освіти як багатофакторний соціальний процес зі специфічними соціальними зв’язками.
11. Уперше розроблено та обґрунтовано методологічні основи наукового прогнозування розвитку змісту шкільної фізичної освіти – метод системного багаторівневого прогнозування, який дозволив на основі моделей прогнозу впливу об’єктивних чинників на формування і розвиток змісту шкільної освіти; моделей наукового прогнозування розвитку змісту шкільного курсу фізики спроектувати модель розвитку змісту та сформулювати його закономірності й тенденції розвитку:
осучаснення змісту курсу фізики й модернізація його структури на основі розвитку нанофізики, наукомістких технологій (наноінженерних, молекулярно-біологічних, наногенних, інформаційно-медійних, технологій нейрочипів, штучного інтелекту тощо);
гуманітаризація курсу фізики як підґрунтя посилення в ньому світоглядного й філософського, культорологічного аспектів навчання та виділення інтегративно-гуманітарної складової змісту фізичної освіти;
генералізація курсу, яка спричинена перманентним процесом оновлення фізичного знання;
якісне вдосконалювання навчального фізичного експерименту як на традиційній, так і на основі інформаційно-комунікаційних технологій навчання фізики;
диференціація змісту навчання відповідно до нахилів, здібностей і уподобань учнів;
поява альтернативних підручників фізики, зокрема електронних, які відрізняються методичними концепціями, глибиною викладу, варіативним компонентом змісту освіти й орієнтованих на різні групи учнів;
подальше вдосконалення структури та перегляд змісту ряду розділів курсу щодо оптимізації співвідношення двох його концентрів з орієнтацією на профілізацію навчання фізики;
інтеграція природничо-наукових курсів за цілями, змістом, структурою, формами і методами навчання;
використання елементів історизму при навчанні фізики як одного із напрямів удосконалення змістовно-інформаційної складової фізичної освіти.
12. Упровадження історико-методологічних аспектів змісту шкільної фізичної освіти у фахову підготовку вчителя фізики, зокрема, ефективність виданих навчально-методичних матеріалів, підготовлених під керівництвом та за участю автора (спецкурсів, посібників та методичних рекомендацій), експериментально підтверджують основні теоретичні положення проведеного дослідження.
Об’єктами подальших наукових розвідок можуть бути такі: проведення історико-методологічного аналізу формування і розвитку змісту шкільної фізичної освіти на теренах імперій: Річ Посполита (Правобережна Україна, Східна Галичина); Габсбургів (Закарпаття); Оттоманська до 1772 р. (Буковина); розробка методичної системи історико-методологічних досліджень для підготовки вчителів фізики; розвиток сучасних технологій навчання фізики; створення методик вивчення окремих питань курсу фізики на основі принципу історизму та інформаційно-комунікаційних технологій; створення підручника з фізики відповідно до вимог сучасної системи освіти.
Публікації автора:
Монографії
Сосницька Н.Л. Фізика як навчальний предмет у середній загальноосвітній школі України: історико-методологічні і дидактичні аспекти: [монографія] / Сосницька Н.Л. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. – 399 с.
Статті у фахових виданнях
Сосницька Н.Л. Інноваційний підхід у підготовці майбутнього вчителя фізики / Н.Л. Сосницька // Педагогічні науки: [зб. наук. праць]. – Херсон: Айлант, 1999. – Вип. 9. – С. 108–116.
Сосницька Н.Л. Сучасні шляхи вдосконалення навчального фізичного експерименту в середній школі / Н.Л. Сосницька, О.В. Сергєєв, В.І. Тищук // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін: [зб. наук. праць]. – Рівне: РДПГУ, 2000. – Вип. 2. – С. 3–15. (Автором розроблені методичні засади застосування імітаційного комп’ютерного експерименту на уроках фізики, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Вплив історичних чинників на розвиток педагогічної думки в Україні / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного інституту ім. П.Д. Осипенко (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПІ. – 2000. – № 1. – С. 57–65.
Сосницька Н.Л. Концептуальні засади розробки підручника фізики для середньої загальноосвітньої школи / Н.Л. Сосницька // Дидактика дисциплін природознавчо-математичної та технологічної освітніх галузей: [зб. наук. праць Кам`янець-Подільського державного педагогічного університету; серія педагогічна]. – Кам`янець-Подільський: інформаційно-видавничий відділ, 2000. – Вип. 6. – С. 114–120.
Сосницька Н.Л. Про перспективи навчання фізики в сучасній середній загальноосвітній школі / Н.Л. Сосницька // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка; серія: педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ, 2000. – № 3. – С. 124–130.
Сосницька Н.Л. Засоби реалізації нових педагогічних технологій у навчальному процесі з фізики / Н.Л. Сосницька // Засоби реалізації сучасних технологій навчання: [наукові записки; серія: педагогічні науки]. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2001. – Вип. 34. – С. 236–241.
Сосницька Н.Л. Реалізація діяльнісного підходу в сучасних підручниках фізики для загальноосвітньої середньої школи / Н.Л. Сосницька // Педагогічні науки: [зб. наук. праць]. – Херсон: Айлант, 2002. – Вип. 32. – С. 168–173.
Сосницька Н.Л. Античні ідеї у контексті зародження і розвитку навчальної книги / Н.Л. Сосницька // Дидактики дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей: [зб. наук. праць Кам`янець-Подільського державного педагогічного університету; серія педагогічна:]. – Кам`янець-Подільський: інформаційно-видавничий відділ, 2002. – Вип.8 . – С. 113–120.
Сосницька Н.Л. Шкільний підручник з фізики як методична система / Н.Л. Сосницька // Вісник ЧДПУ ім. Т.Г. Шевченка; серія: педагогічні науки: [у 2-х т.]. – Чернігів: ЧДПУ, 2002. – № 13. – Т.1. – С. 135–139.
Сосницька Н. Шкільний підручник з фізики для основної школи: досягнення, проблеми, перспективи розвитку / Наталя Сосницька, Олександр Сергєєв // Фізика та астрономія в школі. – 2003. – № 4. – С. 15–24. (Автором проводиться дидактичний аналіз підручників фізики для 7-8 класів, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Критерії оптимізації змісту і структури фізики 12-річної середньої загальноосвітньої школи / Н.Л. Сосницька, О.В. Сергєєв // Наукові записки: [зб. статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова / укл. П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко, В.Д. Сиротюк]. – К.: НПУ, 2003. – Вип. LIII (53). – С. 295–301. (Автором розроблені система дидактичних критеріїв, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Вимоги до професійної підготовки вчителя фізики в умовах особистісно орієнтованого навчання / Н.Л. Сосницька // Вісник Житомирського педагогічного університету. – Житомир: ЖДПУ, 2003. – Вип. 12. – С. 89–93.
Сосницька Н.Л. Критеріальний аналіз підручників з фізики XVIII століття / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2003. – № 2. – С. 127–135.
Сосницька Н.Л. Створення навчально-книжкового комплексу на основі інноваційних технологій навчання / Н.Л. Сосницька // Засоби реалізації сучасних технологій навчання: [наукові записки; серія: педагогічні науки]. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2003. – С. 58–63.
Сосницька Н.Л. Історія та розвиток природознавства (60-і роки ХІХ століття) як засади побудови навчально-методичного комплексу з фізики / Н.Л. Сосницька // Методологічні принципи формування фізичних знань учнів і професійних якостей майбутніх учителів фізики та астрономії: [зб. наук. праць Кам’янець-Подільського державного університету; серія педагогічна:]. – Кам`янець-Подільський: Кам’янець-Подільський державний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2003. – Вип. 9. – С. 73–75.
Сосницька Н.Л. Революції у науці від античності до початку ХХ століття / Н.Л. Сосницька // Наукові записки; серія: педагогічні науки. – Випуск 55. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2004. – С. 121–127.
Сосницька Н.Л. Тенденції розвитку фізики як навчального предмета в середній загальноосвітній школі України / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – № 4. – Бердянськ: БДПУ, 2004. – С. 120–128.
Сосницька Н.Л. Наукове прогнозування розвитку сучасної фізичної освіти / Н.Л. Сосницька // Дидактика дисциплін природознавчо-математичної та технологічної освітніх галузей: [зб. наук. праць Кам`янець-Подільського державного педагогічного університету; серія педагогічна]. – Кам`янець-Подільський: Кам`янець-Подільський державний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2004. – Вип. 10. – С. 46–49.
Сосницька Н.Л. Науково-методичні особливості підготовки вчителя фізики до застосування інформаційно-комунікаційних технологій навчання / Н.Л. Сосницька, О.І. Іваницький, С.П. Ткаченко // Вісник ЧДПУ ім. Т.Г. Шевченка; серія: педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ, 2005. – № 30. – С. 110–114. (Автором запропоновано систему педагогічних програмних засобів з фізики, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Технології реалізації сучасного процесу навчання фізики як важлива частина освітнього середовища / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць: педагогічні науки. Випуск 38. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2005. – С. 116–123.
Сосницька Н.Л. Дидактичні вимоги до створення програмно-методичного забезпечення з фізики / Н.Л. Сосницька // Наукові записки; серія: педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2005. – Вип. № 60. – Ч. 2. – С. 217–222.
Сосницька Н. Шкільний підручник з фізики для 9 класу середньої школи: досягнення і проблеми / Наталя Сосницька // Фізика та астрономія в школі. – 2005. – № 2. – С. 27–31.
Сосницька Н.Л. Історико-методологічні принципи формування змісту шкільного курсу фізики в Україні / Н.Л. Сосницька // Дидактика фізики в контексті орієнтирів Болонського процесу: [зб. наук. праць К.-П. ДПУ; серія педагогічна]. – Кам`янець-Подільський: Кам`янець-Подільський державний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2005. – Вип. 11. – С. 85–88.
Сосницька Н.Л. Пріоритетні напрямки розвитку шкільної фізичної освіти: історико-методологічний контекст / Н.Л. Сосницька,А.К. Волошина // Вісник ЧДПУ ім. Т.Г. Шевченка; серія: педагогічні науки: [у 2-х т.]. – Чернігів: ЧДПУ, 2006. – № 36. – Т.1. – С. 3–9. (Автором сформульовані основні напрямки розвитку шкільної фізичної освіти в контексті інноваційних технологій навчання, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н. Становлення, досягнення і перспективи розвитку дидактики фізики в Україні (XVIII ст. – 1917 р.) / Наталя Сосницька,Олександр Сергєєв // Фізика та астрономія в школі. – 2006. – № 2. – С. 45–56. (Автором проводиться історико-методологічний аналіз зародження і становлення підручника з фізики, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Інноваційні підходи реформування шкільної фізичної освіти: історичний і дидактичний аспекти / Н.Л. Сосницька // Наукові записки; серія: педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2006. – Вип. 66. – Ч. 1. – С. 132–137.
Сосницька Н.Л. Курс “Інформаційно-комунікаційні технології навчання фізики в середній загальноосвітній школі” у контексті кредитно-модульної системи освіти / Н.Л. Сосницька, І.Т. Богданов // Рідна школа. – 2006. – № 6 (917). – С. 53–56. (Автором розроблена модульна навчальна програма спецкурсу “Інформаційно-комунікаційні технології навчання фізики в середній загальноосвітній школі”, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Дидактичні критерії розробки сучасного підручника фізики / Н.Л. Сосницька // Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми: [зб. наук. праць К.-П. ДПУ; серія педагогічна]. – Кам`янець-Подільський: Кам`янець-Подільський державний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2006. – Вип. 12. – С. 72–76.
Сосницька Н.Л. Психолого-педагогічні засади використання сучасних ТЗН у навчальному процесі / Н.Л. Сосницька,І.Т. Богданов, А.К. Волошина // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка; педагогічні науки. – Луганськ: ЛНПУ “Альма-матер”, 2006. – № 21 (116). – Ч. І. – С. 38–49. (Автором запропонована модель освітнього середовища на основі сучасних ТЗН, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Історико-інформаційний підхід до проектування змісту фізичної освіти / Н.Л. Сосницька // Наукові записки; серія: педагогічні науки. –Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2007. – Вип. 72. – Ч. 1. – С. 117–122.
Сосницька Н.Л. Системне багаторівневе прогнозування розвитку змісту шкільного курсу фізики / Н.Л. Сосницька // Вісник ЧДПУ ім. Т.Г. Шевченка; серія: педагогічні науки: [ у 2-х т.]. – Чернігів: ЧДПУ, 2007. – № 46. – Т.1. – С. 159–164.
Сосницька Н.Л. Методологія дослідження історії розвитку змісту шкільної фізичної освіти / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2007. – № 4. – С. 29–36.
Сосницька Н.Л. Спецкурс “Фізика як навчальний предмет у середній загальноосвітній школі України” / Н.Л. Сосницька, І.Т. Богданов // Проблеми інженерно-педагогічної освіти: [зб. наук. праць]. – Харків: Українська інженерно-педагогічна академія (УІПА), 2007. – Вип. 17. – С. 241–251. (Автором розроблено модульну навчальну програму спецкурсу “Фізика як навчальний предмет у середній загальноосвітній школі України”, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Збірники задач як дидактичний інструмент навчання фізики: історико-дидактичний аспект / Н.Л. Сосницька,К.О. Волошина // Дидактика фізики і підручники фізики (астрономії) в умовах формування європейського простору вищої школи: [зб. наук. праць Кам`янець-Подільського державного університету; серія педагогічна]. – Кам`янець-Подільський: Кам`янець-Подільський державний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2007. – Вип. 13. – С. 186–189. (Автором розроблено історико-дидактичні засади дослідження розвитку теорії і практики навчання фізики, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Комплекс технічних засобів навчання як матеріально-технічний компонент сучасного освітнього середовища з фізики / Н.Л. Сосницька,К.О. Волошина // Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2008. – № 1. – С. 204–208. (Автором розроблено концептуальні засади застосування сучасних ТСО при навчання фізиці, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Періодизація розвитку змісту шкільної фізичної освіти на засадах синергетичного підходу / Н.Л. Сосницька // Наукові записки; серія: педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2008. – Вип. 77. – Ч. 1. – С. 118–124.
Навчальні та методичні посібники
Сосницкая Н.Л. Элементы интерактивных технологий обучения физике: [учебное пособие] / Сосницкая Н.Л., Атаманчук П.С., Самойленко П.И. – М.: АПК и ППРО, 2007. – 148 с. (Автором запропоновано методичні засади впровадження інтерактивних технологій у навчання фізики в контексті особистісно орієнтованого навчання, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Основи впровадження інноваційних технологій навчання фізиці: [навчальний посібник] / Н.Л. Сосницька,П.С. Атаманчук. – Кам`янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2007. – 200 с. (Гриф МОН України № 1.4/18-Г – 17.10 від 15.10. 2007 р.). (Автором запропоновано концепцію впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчальний процес з фізики, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Фізика як навчальний предмет: історико-методичний аспект: [навчальний посібник + CD] / Н.Л. Сосницька, І.Т. Богданов. – К: Четверта хвиля, 2007. – 280 с. (Гриф МОН України Лист № 1.4 / 18-Г-1092 від 10.07. 2007 р.). (Автором запропоновано концептуальні засади реалізації принципу історизму та об’єктивності в історико-педагогічних дослідженнях, подано історико-методичний матеріал з формування і розвитку змісту шкільної фізичної освіти, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л., Богданов І.Т. Електрика та магнетизм (Основні формули і закони): [навчально-методична розробка: Довідник для студентів вищих навчальних закладів] / Н.Л. Сосницька, І.Т. Богданов. – Бердянськ: БДПУ, 2006. – 44 с. (Автором розроблені перших шість розділів, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Історичні аспекти змісту шкільного курсу фізики: [навчальний посібник] / Сосницька Н.Л. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2007. – 224 с.
Методичні рекомендації, статті, тези доповідей
Сосницька Н.Л. Нове покоління підручників фізики для старших класів середньої загальноосвітньої школи / Н.Л. Сосницька // Навчально-виховний процес у вузі і школі та шляхи його розвитку і удосконалення: міжнар. наук. прак. конф., 14-17 травня 1999 р.: зб. праць. – Рівне, 1999. – С. 155–158.
Сосницкая Н.Л. Методологический аспект профессиональной подготовки современного учителя физики / Н.Л. Сосницкая,А.К. Волошина // Шляхи та проблеми входження освіти України в освітянський простір: міжнар. наук.-метод. конф., 8-9 червня 1999 р.: зб. допов. – Вінниця, 1999. – С. 155–159. (Автором запропонована методична система підготовки вчителя фізики на основі ІКТ, інші розробки належать співавторові).
Сосницкая Н.Л. Эмпирический и теоретический аспекты в процессе обучения физике: психолого-педагогические основы / Н.Л. Сосницкая, П.И. Самойленко, А.В. Сергеев // Специалист. – 2000. – № 5. – С. 34–35. (Автором запропоновано концептуальні засади застосування інформаційно-комунікаційних технологій в процесі навчання фізики, інші розробки належать співавторам).
Сосницкая Н.Л. Эмпирический и теоретический аспекты в процессе обучения физике: методологические и методические основы / Н.Л. Сосницкая, П.И. Самойленко, А.В. Сергеев // Специалист. – 2000. – № 6. – С. 32–33. (Автором запропоновано методологічні засади організації навчального процесу з фізики на основі інформаційно-комунікаційних технологій, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Інноваційні технології в навчальному процесі з фізики / Н.Л. Сосницька // Сучасний стан вищої освіти в Україні: проблеми та перспективи: всеукр. наук. методична конф., 24-25 травня 2000 р.: тези доповідей. – К., 2000. – С. 232–234.
Сосницька Н.Л. Діяльнісний підхід у вивченні фізики в спеціалізованих класах / Н.Л. Сосницька // Проблеми методики викладання фізики на сучасному етапі: [зб. статей]. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка, 2000. – С. 65–68.
Сосницька Н.Л. Історія науки в світі теорії розвитку науки / Н.Л. Сосницька // Інновації в сучасному педагогічному процесі: теорія та практика: всеукр. наук.-практ. конф., 21-22 грудня 1999 р.: зб. статей. – Луганськ: ЛДПУ, 2000. – С. 160–165.
Сосницька Н.Л. Методичні вказівки до підготовки, виконання і захисту дипломних робіт для студентів фізико-математичного факультету / Сосницька Н.Л., Володіна Н.В., Шавальова В.І. – Бердянськ: БДПІ, 2000. – 25 с. (Автором розроблені методичні вказівки до підготовки, виконання і захисту дипломних робіт для студентів фізичних спеціальностей, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Організація проблемного навчання фізики на основі нових інформаційних технологій / Н.Л. Сосницька // Інформаційні технології в освіті: всеукр. наук.-практ. конф., 16-18 травня 2001 р.: зб. наук. праць. – Бердянськ: БДПІ, 2001. – С.117–124.
Сосницька Н.Л. Схема вивчення дидактичного блоку фізичної теорії на основі сучасних технологій навчання / Н.Л. Сосницька // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: [зб. наук. праць; в 3-х т.]. – Кривий Ріг: Видавничий відділ КДПУ, 2001. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 324–334.
Сосницька Н.Л. Короткий огляд і оцінка перших підручників фізики XVIII століття / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць: Спеціальний випуск / В.Г. Кузь (гол. ред.) та інші. – К.: Наук. світ, 2001. – С.80–84.
Сосницька Н.Л. Передісторія шкільного підручника з фізики / Н.Л. Сосницька, О.В. Сергєєв // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: [зб. наук. праць: в 3-х т.]. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НацМетАу, 2002. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 297–305. (Автором запропонована періодизація підручника фізики, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Критерії оптимізації змісту і структури курсу фізики 12-річної середньої загальноосвітньої школи / Н.Л. Сосницька, О.В. Сергєєв // Стратегічні проблеми формування змісту курсів фізики та астрономії в системі загальної середньої освіти: всеукр. наук.-практ. конф., 25-27 люте 2002 р.: тези доповідей. – Львів: ЛНУ імені І. Франка, 2002. – С. 12. (Автором запропоновано система критеріїв оптимізації змісту шкільної фізичної освіти, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Діяльнісний підхід до навчання фізики у загальноосвітній середній школі / Н.Л. Сосницька // Сучасні тенденції розвитку природничо-математичної освіти: міжнар. наук.-практ. конф., 11-14 вересня 2002 р.: матеріали. – Херсон: Видавництво Херсонського державного педагогічного університету, 2002. – С. 91–92.
Сосницкая Н.Л. Кибернетический аспект управления учебной познавательной деятельностью в процессе обучения физике / Н.Л. Сосницкая,П.И. Самойленко, А.В. Сергеев // Проблемы управления качеством подготовки специалистов в системе непрерывного профессионального образования: IX междунар. науч.-метод. конф., 25-26 марта 2003 г.: сб. статей. – Москва, 2003. – Вып. 7. – Т. 2. – С. 193–199. (Автором розроблені концептуальні засади управління пізнавальною діяльністю учнів на основі НІТ, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Підручник фізики як об’єкт історико-наукового дослідження / Н.Л. Сосницька // Зб. наук. праць: Спеціальний випуск / Гол. ред. В.Г. Кузь. – К.: Наук. світ, 2003. – С. 283–289.
Сосницька Н.Л. Електронний посібник з розв`язування фізичних задач (тема “Закони Кірхгофа”) / Н.Л. Сосницька // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: [зб. наук. праць; в 3-х т.]. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НацМетАу, 2003. – Вип. 3. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 313–334.
Сосницкая Н.Л. Модульная технология построения учебного процесса по физике в среднем учебном заведении / Н.Л. Сосницкая, П.И. Самойленко, А.В. Сергеев // Модульные технологии обучения в системе непрерывного профессионального образования (Теория и практика): [сб. научных трудов]. – М., 2004. – Вып. 8. – С. 40–48. (Автором розроблена дидактична система вимог до створення навчальних модулів, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Історико-методичні проблеми становлення та розвитку фізики як навчального предмета в середній загальноосвітній школі України / Н.Л. Сосницька // Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики: ІХ всеукр. наук. конф., 7-9 червня 2004 р.: матеріали. – К.: НПУ, 2004. – С. 116.
Сосницька Н.Л. Ідейна-технологічна частина освітнього середовища в умовах особистісно орієнтованого навчання фізики / Н.Л. Сосницька // Особливості підготовки вчителів природничо-математичних дисциплін в умовах переходу школи на профільне навчання: всеукр. наук.-практ. конф., 15-17 вересня 2004 р.: матеріали. – Херсон: “Олді-Плюс”, 2004. – С. 31–32.
Сосницька Н.Л.Концептуальні засади навчання фізики в умовах комп’ютерно-орієнтованих технологій / Н.Л. Сосницька // Інформатика та комп’ютерна підтримка навчальних дисциплін у середній і вищий школі: всеукр. наук.-практ. конф., 23-26 червня 2004 р.: матеріали. – Бердянськ: МП “Модем”, 2004. – С. 107–109.
Сосницька Н.Л. Підручник фізики в умовах комп’ютерно-орієнтованих технологій / Н.Л. Сосницька // Проблеми сучасного підручника: [зб. наук. праць]. – К.: Педагогічна думка, 2004. – Вип. 5. – С. 208–215.
Сосницька Н.Л. Ідеї гуманізації і гуманітаризації процесу навчання фізики / Н.Л. Сосницька // Навчання, виховання та розвиток: всеукр. наук.-практ. конф., 16-17 вересня 2004 р.: тези доповідей. – Бердянськ: БДПУ, 2004. – С. 56–57.
Сосницька Н.Л. Інноваційні технології управління навчанням фізики / Н.Л. Сосницька,П.С. Атаманчук // Проблеми прийняття рішень в умовах невизначеності: міжнар. конф., 12-17 вересня 2005 р.: матеріали. – Бердянськ: БДПУ, 2005. – С. 7–8. (Автором запропоновано напрямки модернізації управлінням навчанням фізики на основі НІТ, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Комп’ютерні технології в умовах особистісно орієнтованого навчання фізики / Н.Л. Сосницька,О.В. Генов-Стешенко // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: [зб. наук. праць.; в 3-х т.]. – Кривий Ріг: Видавничий відділ КДПУ, 2005. – Вип. V. – Т. 2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 84–89. (Автором розроблено методологічні засади застосування комп’ютерних технологій у навчанні фізики, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Освітнє середовище з фізики в умовах особистісно-орієнтованого навчання / Н.Л. Сосницька // Особистісно-орієнтований підхід до організації навчально-виховного процесу: проблеми та пошуки: всеукр. наук.-практ. конф., 16-17 травня 2005 р.: тези доповідей. – Бердянськ: БДПУ, 2005. – С. 18–20.
Сосницька Н.Л. Навчально-методичний комплекс з фізики в умовах інноваційних технологій навчання / Н.Л. Сосницька,О.В. Генов-Стешенко // Кредитно-модульна технологія навчання та методичне забезпечення контролю якості успішності: всеукр. наук.-практ. конф., 24-25 січня 2006 р.: матеріали. – Полтава, 2006. – С. 72–73. (Автором теоретично обґрунтовано необхідність створення навчально-методичних комплексів з фізики на основі інноваційних технологій, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Проблема двох культур – природничо-наукової і гуманітарної – в контексті визначення парадигмальних напрямків розвитку науки / Н.Л. Сосницька,І.Т. Богданов, О.В. Генов-Стешенко // Стратегия качества в промышленности и образовании: II Междунар. конф., 2-9 июня 2006 г.: материалы у 2-х т. – Дніпропетровськ–Варна: Пороги-ТУ-Варна, 2006. – Т. 2. – С. 60–62. (Автором науково обґрунтовано вплив культурно-історичних форм організації фізичного пізнання на розвиток змісту фізичної освіти, інші розробки належать співавторам).
Сосницька Н.Л. Історико-методологічні підходи до проектування змісту фізичної освіти та освітнього середовища / Н.Л. Сосницька // Освітнє середовище як методична проблема: [зб. наук. праць]. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2006. – С. 67–69.
Сосницька Н.Л. Використання сучасних ТЗН як передумова реалізації педагогічних принципів організації навчання / Н.Л. Сосницька,І.Т. Богданов, А.К. Волошина // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі: ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 14-16 листопада 2006 р.: матеріали. – Луганськ: ЛНПУ “Альма-матер”, 2006. – Т.1. – С. 46–49. (Автором запропоновано структуру освітнього середовища з фізики на основі сучасних ТЗН, інші розробки належать співавторам).
Сосницкая Н.Л. Цифровые образовательные ресурсы в условиях глобализации рынка образовательных услуг / Н.Л. Сосницкая, П.С. Атаманчук, А.К. Волошина, А.В. Генов-Стешенко // Инновационные технологии обучения в условиях глобализации рынка образовательных услуг: ХIII Междунар. науч.-метод. конф., 27-28 марта 2007 г.: сб. науч. трудов. – М.: ООО фирма "Восход", 2007. – Вып. 11. – Т. 1. – С. 43–51. (Автором науково обґрунтовано вплив освітніх ресурсів на формування змісту фізичної освіти, інші розробки належать співавторам).
Сосницкая Н.Л. Прогнозирование как важная предпосылка управления обучением физики / Н.Л. Сосницкая,П.С. Атаманчук // Физическое образование: проблемы и перспективы развития, посвящено 105-летию со дня рождения А.В. Перышки на: VI Междунар. науч.-метод. конф., 12-15 марта 2007 г.: материалы. – М.: МПГУ, 2007. – Ч. 2. – С. 15–18. (Автором науково обґрунтовано і розроблено методи наукового прогнозування, інші розробки належать співавторові).
Сосницкая Н.Л. Главные механизмы прогнозирования в обучении физике / Н.Л. Сосницкая,П.С. Атаманчук // Физика в системе современного образования (ФССО-07): девятая междунар. конф., 4-8 июня 2007 г.: материалы. – Санкт-Петербург: Изд-во РГПУ им. А.И. Герцина, 2007. – Т.1. – С. 27–29. (Автором науково обґрунтовано і розроблено стратегію наукового прогнозування розвитку змісту шкільної фізичної освіти, інші розробки належать співавторові).
Сосницька Н.Л. Культурно-історичні форми організації фізичного пізнання / Н.Л. Сосницька // Безперервна фізико-математична освіта: проблеми, пошуки, перспективи: всеукр. наук.-практ. конф., 18-19 вересня 2007 р.: матеріали. – Бердянськ: БДПУ, 2007. – С. 89–90.
Сосницька Н.Л. Математичне моделювання та прогнозування розвитку змісту фізичної освіти / Н.Л. Сосницька,П.С. Атаманчук // Стратегія якості у промисловості і освіті: ІII Міжнар. конф. Варна, Болгарія, 1-8 червня 2007 г.: матеріали у 2-х т. – Дніпропетровськ-Варна: Фортуна-ТУ-Варна, 2007. – Т. ІІ. – С. 28–32. (Автором науково обґрунтовано і розроблено математичні моделі наукового прогнозу розвитку змісту шкільної фізичної освіти, інші розробки належать співавторові).
Сосницкая Н.Л. Педагогические программные средства в обучении физике / Н.Л. Сосницкая, В.Ф. Дмитриева, П.И. Самойленко // Преподавание физики в высшей школе. – 2007. – № 34. – С. 83–86. (Автором науково обґрунтовано і розроблено стратегію застосування педагогічних програмних засобів у навчанні фізики, інші розробки належать співавторам).