Дудар Володимир Тарасович. Формування і розвиток ринку конкурентоспроможної агропродовольчої продукції. : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.
Анотація до роботи:
Дудар В.Т. Формування і розвиток ринку конкурентоспроможної агропродовольчої продукції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2008.
У дисертації досліджено теоретико-методологічні засади формування і розвитку ринку конкурентоспроможної агропродовольчої продукції. Розглянуто сутність, зміст та особливості формування ринку агропродовольчої продукції, удосконалено методологічні і методичні основи його дослідження, розкрито особливості формування та тенденції розвитку ринку конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції і продовольства в зарубіжних країнах.
Здійснено системний аналіз розвитку національного ринку агропродовольчої продукції в умовах трансформації форм власності і господарювання. Оцінено систему реалізації продукції сільгоспвиробниками, тенденції становлення інфраструктури аграрного ринку, його зовнішньоекономічні напрями розвитку.
Обґрунтовано модель державного регулювання агропродовольчого ринку, з метою раціонального його поєднання з ринковим саморегулюванням. Розроблено рекомендації щодо підвищення конкурентоспроможності вітчизняної агропродовольчої продукції на світовому ринку, запропоновано організаційно-економічні засади розвитку агропродовольчого ринку в контексті входження України в світову економічну систему.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновані нові підходи до розв’язання важливого науково-практичного завдання щодо формування і розвитку ринку конкурентоспроможної агропродовольчої продукції. Результати дослідження дали підстави для наступних висновків:
Ефективний розвиток національного агропродовольчого ринку, головним завданням якого є забезпечення продовольчої безпеки держави, вимагає перебудови у напрямі підвищення конкурентоспроможності, що зумовлюється впливами світових ринків, вступом України до СОТ, а також планами щодо її подальшої інтеграції з країнами ЄС.
Дослідження і наукове узагальнення сутності ринку дозволили дати визначення ринку агропродовольчої продукції, як ефективного механізму задоволення потреб товаровиробників і споживачів, найважливішою властивістю якого є те, що він виступає чутливим регулятором і координатором системи комерційних зусиль суб’єктів ринку, спрямованих на виробництво і реалізацію конкурентоспроможних агропродовольчих товарів для забезпечення продовольчої безпеки і формування експортного потенціалу держави.
За роки становлення та подальшого розвитку ринкових відносин відбулося звуження ємності національного агропродовольчого ринку, на яке головним чином вплинули незбалансованість попиту і пропозиції, цінова ситуація, рівень доходів населення країни. Внаслідок цього, за досліджуваний період 1990-2006 рр. найбільше скоротилося споживання населенням молока та молочних продуктів – на 37,0%, м’яса та м’ясопродуктів – 33,1%, плодів, ягід та винограду – 30,4%, риби та рибопродуктів – 14,3%, рівень споживання яких на одну особу є набагато нижчим від науково обґрунтованих норм споживання. Енергетична цінність середньодобового раціону харчування середньостатистичного українця зменшилася із 3597 ккал у 1990 р. до 2935 ккал у 2006 р., або на 18,5%.
Оцінка показників співвідношення між потенційним рівнем попиту на агропродовольчому ринку і сучасним станом розвитку агропромислового комплексу свідчить про невідповідність рівня розвитку останнього нинішнім вимогам суспільства. Встановлено, що найвищий рівень самозабезпеченості населення нашої держави досягнутий по зерну і зернопродуктах, молоку та молокопродукції, а найнижчий – плодах, ягодах та винограду, м’ясу та м’ясопродуктах, що призводить до зростання надмірної залежності ринку від імпорту, відповідно на 56,7 і 14,1%. Не зважаючи на перевищення пропозиції більшості продуктів над попитом, збільшення обсягів їх споживання не відбувається внаслідок низької купівельної спроможності населення.
В процесі дослідження кон’юнктури ринку агропродовольчої продукції доведена доцільність застосування системи оціночних показників, які характеризують ті чи інші сторони її прояву в конкретний момент часу. В дисертації розроблена блок-схема алгоритму дослідження ринку агропродовольчої продукції, яку слід застосовувати при вивченні попиту, споживачів, товарної кон’юнктури, конкурентів і їх діяльності, а також для адаптації попиту в марке-тинговій і агробізнесовій діяльності підприємств та формувань малого бізнесу.
Аналіз організаційних засад розвитку національного агропродовольчого ринку засвідчив, що його ринкове саморегулювання доцільно доповнювати елементами державного регулювання, способами їх раціонального поєднання, що дасть змогу нейтралізувати внутрішні й зовнішні збурення, що часто виникають через внутрішні протиріччя, які властиві ринку. В дисертації запропоновано модель державного регулювання ринку агропродовольчої продукції, яка включає організаційні напрями регулювання – створення системи державних інституцій з регулювання ринку, розвиток ринкової інфраструктури, формування нормативно-правової бази та інформаційного забезпечення, ведення моніторингу та прогнозування кон’юнктури ринку, посилення контролю за якістю та безпечністю агропродовольчої продукції, і економічні напрями – складання балансів продовольчих ресурсів і їх оптимізація, узгодження попиту і пропозиції, митно-тарифне регулювання експорту й імпорту продукції, цінова підтримка стратегічно важливих видів агропродовольчої продукції тощо.
Стратегічно важливою умовою економічного розвитку України має стати трансформація агропродовольчого ринку у напрямі інноваційної моделі розвитку національної економіки, яка б гарантувала високу якість, безпечність і повноцінність харчування без ризиків для здоров’я людей. В роботі доведена необхідність формування сегменту ринку, який був би насичений конкурентоспроможною екологічно чистою продукцією органічного походження, попит на яку стрімко зростає на внутрішньому і зовнішньому ринках. Цей підхід має ґрунтуватись на засадах державного регулювання, прийняття стимулюючого законодавства щодо розвитку органічного агровиробництва та формування ринку органічних продовольчих продуктів, які б базувалися на стандартах, максимально інтегрованих до існуючих стандартів ЄС, створенні національного органу сертифікації органічної продукції, розробці ефективних маркетингових стратегій просування цієї продукції до споживачів.
На сучасному етапі формування взаємовідносин із світовим ринком головним напрямом розвитку агропродовольчого ринку України має бути не тільки забезпечення продовольчої безпеки держави і зростання її експортних можливостей, а й удосконалення структури експорту, вихід на нові ринки з конкурентоспроможною продукцією, яка б відповідала вимогам СОТ.
Для усунення існуючих значних коливань в експорті агропродовольчих товарів необхідні пошуки постійних “ніш” на світовому продовольчому ринку, освоєння їх за рахунок підвищення конкурентоспроможності. З метою реалізації національних міжнародних конкурентних переваг, доцільно спрямовувати безпосередніх виробників на поглиблену переробку аграрної сировини (насіння соняшнику і ріпаку, пшениці, ячменю), експорт якої є ефективним, а передбачувані обсяги виробництва не перевищують масштаби вітчизняного платоспроможного попиту.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях:
Дудар В.Т. Реформування аграрного сектору в східних землях Німеччини / В.Т. Дудар, Т.Г. Дудар // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2004. – Вип. 2. – С. 84-92. Особистий внесок здобувача – 0,7 д.а.: проаналізовано досягнення східнонімецького сільського господарства, вплив державної аграрної політики Німеччини та ЄС на забезпечення конкурентоспроможного агросектору.
Дудар В.Т. Аграрний сектор економіки Східної Німеччини / В.Т. Дудар // Економіка АПК. – 2004. – № 6. – С. 153-159.
Дудар В.Т. Проблеми організації менеджменту в аграрному секторі економіки / В.Т. Дудар, Т.Г. Дудар // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства. Серія: економічні науки. – 2004. – Вип. 31. – С. 4-7. Особистий внесок здобувача – 0,15 д.а.: обґрунтовано шляхи удосконалення менеджменту в аграрному секторі економіки.
Дудар В.Т. Організаційно-економічні засади формування аграрного ринку конкурентоспроможної продукції / В.Т. Дудар // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – 2006. – Вип. 2. – С. 129-136.
Дудар В.Т. Проблеми формування ринку екологічної продовольчої продукції / В.Т. Дудар // Вісник Харківського національного аграрного універ-ситету. Серія: економіка АПК і природокористування. – 2006. – №.2. – С. 112-115.
Дудар В.Т. Розвиток системи державного регулювання агропродовольчого ринку / В.Т. Дудар // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. – 2006. – Вип. 20. – С. 190-193.
Дудар В.Т. Вплив аграрних реформ на формування агропродовольчого ринку / Дудар В.Т. // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія: економіка АПК і природокористування. – 2007. – №.2. – С. 64-69.
Дудар В.Т. Особливості формування ринку аграрної продукції органічного походження в країнах ЄС / В.Т. Дудар // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – 2007. – Вип. 1. – С. 94-101.
Дудар В.Т. Роль ринкових трансформацій аграрного сектора України у формуванні агропродовольчого ринку / В.Т. Дудар // Наука молода. Тернопільський національний економічний університет МОН України. – Тернопіль: ТНЕУ. – 2007. – Вип. 7. – С. 7-10.
Публікації в інших наукових виданнях:
Дудар В.Т. Організаційно-економічні умови розвитку кооперації у зарубіжних країнах та особливості її відродження в агарній сфері України / Дудар В.Т. // Аграрна реформа та розвиток інфраструктури аграрного ринку: зб. наук. праць студентів Інституту аграрного бізнесу ТАНГ. – Тернопіль, 2002. – С. 35-40.
Дудар В.Т. Проблеми формування системи управління персоналом аграрних підприємств / Дудар В.Т. // Теорія і практика. управління розвитком персоналу вітчизняних підприємств і організацій: матеріали ІІ міжвуз. студ. наук. конф. – Львів, – 2003. – С. 11-15.
Дудар В.Т. Важливі складові частини відродження сільського господарства / В.Т. Дудар // Аграрна реформа та розвиток інфраструктури аграрного ринку: зб. наук. праць студентів Інституту продовольчого бізнесу ТАНГ. – Тернопіль, – 2003. – С. 85-90.
Дудар В.Т. Інтенсифікація агропромислового виробництва в нових умовах господарювання / В.Т. Дудар, Г.Т. Дудар // Студентська молодь і науковий прогрес в АПК: матеріали ІІІ міжнар. студ. наук. конф. – Львів: ЛДАУ, – 2003. – С. 163-165. Особистий внесок здобувача – 0,1 д.а.: обґрунтовано концептуальні підходи розвитку інтенсифікації, які б сприяли покращенню функціонування аграрного ринку.
Дудар В.Т. Роль мотивації в управлінні персоналом аграрних форму-вань в умовах невизначеності / В.Т. Дудар, Т.Г. Дудар // Удосконалення еконо-мічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизна-ченості: зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. – К.: Київський національний економічний університет, – 2004. – С. 119-123. Особистий внесок здобувача – 0,2 д.а.: проаналізовано зовнішні і внутрішні чинники, які впливають на мотивацію в сфері управління персоналом аграрного формування в умовах невизначеності.
Дудар В.Т. Вплив сучасного менеджменту на адаптацію аграрних підприємств до ринкових умов / В.Т. Дудар // Наука молода: зб. наук. праць ради молодих вчених Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль, ТАНГ, – 2004. – Вип. 2. – С. 24-28.
Дудар В.Т. Удосконалення організації управління в аграрних формуваннях / В.Т. Дудар // Студентська молодь і науковий прогрес в АПК: матеріали ІV міжнар. студ. наук. конф. – Львів: ЛДАУ, – 2004. – С. 286-288.
Дудар В.Т. Екологізація агропромислового виробництва: зарубіжний досвід і проблеми України / Дудар В.Т. // Науково-дослідна робота студентів: формування особистості майбутнього вченого, фахівця високої кваліфікації: зб. тез доп. студ. наук. конф. – Тернопіль, – 2004. – С. 27-34.
Дудар В.Т. Особливості відродження сільського господарства / В.Т. Дудар // Інноваційна економіка. – 2006. – № 1. – С. 40-44.
Дудар В.Т. Передумови становлення і розвитку конкурентоспроможного аграрного ринку в Україні / В.Т. Дудар // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: зб. тез доп. Третьої міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. – Тернопіль: ТДЕУ, – 2006. – С. 345-347.
Дудар В.Т. Методологічні підходи стратегії розвитку суб’єктів агропродовольчого ринку / В.Т. Дудар // Організаційно-економічні інструменти розвитку інтеграційних процесів в агропромисловому виробництві: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Тернопіль: ТІ АПВ УААН, ТДТУ, – 2006. – С. 73-81.
Дудар В.Т. Проблеми розвитку потенціалу агропродовольчого ринку України / В.Т. Дудар // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: зб. тез доп. Четвертої міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. – Тернопіль: ТНЕУ, – 2007. – С. 218-220.
Дудар В.Т. Державне регулювання ринку агропродовольчої продукції / В.Т. Дудар // Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країн в Світове співтовариство: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Тернопіль: ТІ АПВ УААН, ТНЕУ, – 2007. – С. 295-297.
Дудар В.Т. Аналіз критеріїв вибору каналів збуту продукції на агропродовольчому ринку / В.Т. Дудар // Ринкова трансформація економіки АПК: матеріали П’ятої міжнар. наук.-практ. конф. – Харків: ХНТУСГ. – 2007. – С. 261-262.
Дудар В.Т. Наукові основи дослідження ринку агропродовольчої продукції / В.Т. Дудар // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: зб. тез доп. П’ятої ювілейної міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. – Тернопіль: ТНЕУ. – 2008. – С. 177-179.