Сапачова Мирослава Степанівна. Формування і розвиток кооперованих зв'язків підприємств спиртової промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Сапачова М.С. Формування і розвиток кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2009.
Проведено комплексне дослідження теоретичних і практичних аспектів кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості в контексті формування і розвитку. З використанням економіко-математичної моделі та обґрунтованих коефіцієнтів приведення, розраховано оптимальний радіус транспортно-сировинної зони для учасників виробничих кооперованих структур, комплексний підхід до кооперованих процесів на підприємствах регіону та механізму формування і розвитку кооперованих зв’язків на засадах міжгалузевого комерційного розрахунку.
Запропоновано формульний розрахунок доцільності придбання та експлуатації обладнання для виробництва біоетанолу-сирцю на підприємствах спиртової промисловості. Представлено класифікацію форм кооперованих зв’язків підприємств з врахуванням сфери їх використання в умовах обмежених ресурсів, зокрема фінансових.
Розроблено організаційно-правову форму кооперованих зв’язків спиртової промисловості на базі агрохолдингу. Обґрунтовано використання механізму раціональних розподільних економічних відносин в умовах кооперованих зв’язків.
У результаті науково-теоретичного узагальнення в дисертаційній роботі запропоновано нове розв’язання наукової проблеми, що полягає в поглибленні теоретичних основ кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості, сформульовано комплекс пропозицій із підвищення ефективності підприємств спиртової промисловості й АПК в умовах ринкових відносин. Виконане дослідження дало підстави зробити такі висновки:
Дослідивши підходи до визначення сутності категорії «кооперація», запропоновано розуміти її як соціально-економічну категорію, що виражає стосунки між cуб’єктами господарювання з метою підвищення економічної ефективності на основі раціональної організації праці та міжгалузевої форми організації виробництва в процесі їх співробітництва. Кооперовану структуру визначено як добровільне об’єднання підприємств в рамках стратегічного координування у сфері виробництва, маркетингу та логістики на основі раціоналізації зв’язків, з метою отримання додаткового економічного ефекту.
Резерви підвищення ефективності виготовлення спирту закладені у розвитку кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості зі зерновими господарствами і виробниками меляси (цукровими заводами). Їх використання дасть змогу не тільки уникнути зростання цін за рахунок утримання посередницьких структур, а й організувати раціональні виробничі й кооперовані відносини в рамках кооперованої структури при впорядкуванні податкового навантаження й раціоналізації загальних витрат підприємства на процес виробництва. Наслідком використання кооперованих відносин буде зменшення витрат у розрахунку на одиницю кожного виду виробленої продукції в результаті раціональної концентрації та комбінування виробництва, освоєння проґресивних способів організації процесу відтворення в рамках створюваних кооперованих структур та їх взаємодії з господарськими суб’єктами зовнішньої і внутрішньої інфраструктур.
Механізм формування і розвитку кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості має базуватись як на використанні загальних принципів кооперування, так і на реальних умовах функціонування виробничої кооперованої структури, до основних із яких відносять: безперервність і поточність основного виробництва на підприємствах спиртової промисловості при сезонності виробництва сировини; необхідність безперервного та повного використання виробничих потужностей спиртової промисловості при можливій зміні обсягів виробленої продукції, а також ліцензування виробничої діяльності споживачів продукції; значна територіальна різниця виробників сировини, спирту, постачальників технологічних матеріалів, яка викликає певні проблеми при організації виробництва та збуті продукції.
Встановлено, що раціональною організаційно-правовою формою виробничих кооперованих структур підприємств спиртової промисловості є агрохолдинги. Членство України в СОТ стимулює створення вертикально інтеґрованих комплексів, насамперед через експортну орієнтацію економіки. Щодо цього саме агрохолдинги мають більшу перспективу, ніж відокремлені підприємства. Враховуючи, що тільки в Україні та Росії створюються потужні агрохолдингові структури, а також той факт, що в інших державах немає законодавчої бази й умов для їх створення та розвитку, українські підприємства мають значну перевагу. Перевага агрохолдингу полягає у поетапному контролі ціни продукції. Такі агрохолдинги потужно діють на зовнішніх ринках і мають велику перспективу для капіталізації свого бізнесу.
Наявність недостатньо аргументованих підходів до формування паритетних відносин знижує потенційні можливості щодо підвищення ефективності виробництва в результаті раціоналізації кооперованих зв’язків. Це потребує або їх модернізації, або формування якісно нових, з урахуванням умов господарювання, що змінюються. Для досягнення паритетності між учасниками кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості запропоновано:
законодавчо визначити порядок і механізм вартісної оцінки спожитих у процесі спільного виробництва складових механізму формування паритетних організаційно-економічних та фінансових кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості (основних і оборотних засобів, витрат праці, земельних угідь із урахуванням їх якісних характеристик, мінімальної величини статутного капіталу та ін.), котрі використовуються як база при розподілі результатів спільної діяльності з урахуванням внеску кожного з учасників у їх досягнення;
передбачити механізм переоцінки основних і оборотних засобів з урахуванням інфляційних процесів і дооцінки основних засобів, у результаті здійснення їх модернізації або капітального ремонту;
розробити механізм і нормативи реальної оцінки вартості земельних угідь та їх ролі у формуванні кінцевих результатів спільного виробництва з метою їх подальшого обліку при визначенні внеску виробників сільськогосподарської сировини у результати спільного виробництва;
науково обґрунтувати критерії визначення частки кожного з учасників кооперованих зв’язків у ціні або кінцевих результатах спільного виробництва і механізм їх визначення з урахуванням особливостей і зміни умов функціонування підприємств спиртової та інших галузей національної економіки;
виробити механізм редукції складових елементів витрат виробництва: праці, матеріальних ресурсів, земельних угідь, природно-кліматичних умов та інших факторів з метою більш обґрунтованого визначення їх ролі в досягненні кінцевих результатів спільно здійснюваного виробництва.
6. Дослідивши сучасний стан і перспективи розвитку використання біопалива в Україні, запропоновано методичні підходи до розрахунку доцільності придбання та експлуатації обладнання для виробництва біоетанолу-сирцю на ДП «Мишковицький спиртовий завод» Тернопільської області. Важливим елементом розрахунків є використання обладнання лише на 10-15% потужності через нераціональність придбання спирту-сирцю в інших спиртових виробників, у зв’язку з нарахування акцизу при передачі сировини. Досліджено ефективність використання обладнання, а також термін окупності (23 місяці), що дало змогу зробити висновки про доцільність і актуальність використання обладнання з дегідратації спирту-сирцю.
В результаті дослідження ефективності використання різних видів сировини для виробництва зернового спирту визначено коефіцієнти приведення, використання яких дало змогу оптимізувати виробництво спирту. Встановлено ефективний радіус транспортно-сировинної зони для підприємств спиртової промисловості зі застосуванням запропонованого коефіцієнта приведення та економіко-математичної моделі виробництва зернового спирту. Наведені розрахунки, при застосуванні запропонованих показників, свідчать про підвищення ефективності виробництва та оптимізацію кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості.
8. Результати роботи можуть стати основою для оптимізації механізму формування і розвитку кооперованих зв’язківяк підприємств спиртової промисловості Тернопільської області, так і аналогічних підприємств концерну «Укрспирт».
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Запорожан Л.П. Методика врахування витрат в системі управління підприємством / Лариса Запорожан, Мирослава Запорожан // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: зб. наук. праць каф. УТР і РПС. – Тернопіль : Екон. думка, 2005. – Вип. 10. – С. 188–191 (0,43 д. а., дисертанту належить 0,33 д. а., розкрито методику відображення витрат в системі управління підприємством та обґрунтовано пропозиції застосування оперативного аналізу).
Данилюк М.О. Субконтрактація як одна з форм промислової кооперації / Микола Данилюк, Мирослава Сапачова // Наукові записки: зб. наук. праць каф. економ. аналізу / Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль : Екон. думка, 2006. – Вип. 15. – С. 237–239 (0,32 д.а., дисертанту належить 0,22 д.а., досліджено міжнародний досвід субконтрактної діяльності, переваги та недоліки використання субконтрактації).
Сапачова М.С. Аутсорсинг як спосіб формування кооперованих зв’язків між підприємствами / Мирослава Сапачова // Науковий вісник Ужгородського університету. – 2007. – Вип. 24. – С. 176–178. – (Серія: економіка). (0,23 д. а.).
Сапачова М.С. Оптимізація диверсифікації сировини для виробництва зернового спирту / Мирослава Сапачова // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – Вип. 236, Т 3. –С. 661–666 (0,13 д. а.).
Публікації в інших виданнях:
Сапачова М.С. Передумови стабільного розвитку вітчизняної спиртової промисловості / Мирослава Сапачова // Географія. Економіка. Екологія. Туризм: реґіональні студії: зб. наук. праць. – 2007. – С. 154–158. – (Серія : економіка). (0,32 д.а.).
Сапачова М.С. Деякі передумови розвитку вітчизняної спиртової промисловості / Мирослава Сапачова // Проблеми розвитку депресивних регіонів: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Ніжин, 25-26 квітня 2007р.)/ відп. ред. Смаль І. В. – Ніжин: ТОВ «Видавництво» Аспект-Поліграф», 2007. – С. 103–104 (0,12 д. а.).
Сапачова М.С. Особливості вдосконалення кооперованих зв'язків підприємств спиртової промисловості / Мирослава Сапачова // Наука і вища освіта: матеріали XV Міжнар. наук. конф. молод. науковців (м. Запоріжжя, 17-18 трав. 2007). Ч. 2. / Гол. ред. кол. Огаренко В.М. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2007р. – С. 160–161 (0,11 д. а.).
Сапачова М.С. Раціоналізація кооперованих зв’язків підприємств спиртової промисловості / Мирослава Сапачова // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології ім. С. З. Гжицького. – 2007. – Т. 9, № 4 (35), Ч.2. – С. 247–250 (0,59 д. а.).
Сапачова М.С. Кластери як перспективний вид кооперованих зв’язків / Мирослава Сапачова // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: зб. тез доп. V ювілейної Міжн. наук.-практ. конф. молод. вчених (м. Тернопіль, 21-23 лют. 2008 р.). Ч. 1. / відп. за вип. Монастирський Г.Л. – Тернопіль : Екон. думка, 2008. – 303–305 (0,05 д. а.).
Сапачова М.С. Суть позиціонованої структури бізнес-угрупувань / Мирослава Сапачова // Молодь, освіта, наука, культура: національна самосвідомість в умовах європейської інтеграції: зб. матеріалів ХІ Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Київ, 14-16 травня 2008 р.). Т.4. / відп. ред. Тимошенко І. І. –Київ: ЄУ, 2008. – С. 160–161 (0,12 д. а.).
Сапачова М.С. Перспективи виробництва біоетанолу як складової частини спиртової промисловості / Мирослава Сапачова // Міжнародний бізнес та менеджмент: проблеми та перспективи в умовах глобалізації: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 22-24 жовтня 2008 р.) / відп. ред. Тибінь А.М. – Тернопіль: Екон. думка, 2008. – С. 392–394 (0,17 д.а.).