Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


374. Комарніцька Оксана Петрівна. Формування і функціонування ринку великої рогатої худоби: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". - К., 2004.



Анотація до роботи:

Комарніцька О. П. Формування та функціонування ринку великої рогатої худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК.- Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки”, Київ, 2004.

В дисертаційній роботі викладені результати дослідження особливостей формування ринку великої рогатої худоби в сучасних умовах. Узагальнені теоретичні і методичні основи та практичні аспекти формування ринку великої рогатої худоби, проаналізовано сучасний стан і тенденції розвитку цього ринку, систему ціноутворення та державної підтримки товаровиробників. Проведено аналіз законодавчої бази і її впливу на розвиток тваринницької галузі та торговельного механізму продукції тваринництва.

Практична цінність дослідження полягає в тому, що надані пропозиції і рекомендації можуть бути використані для розробки заходів по формуванню і стабілізації ринку худоби через нову систему заготівель худоби (аукціони) та нових підходів до формування цін на м’ясо великої рогатої худоби через вдосконалення взаємовідносин між товаровиробниками і переробними підприємствами та впровадженням системи державної підтримки закупівельних цін і доходів товаровиробників.

Проведені дослідження ринку великої рогатої худоби дають підстави зробити наступні висновки та обгрунтувати ряд пропозицій для удосконалення цього ринку.

1. Питома вага виробництва яловичини у структурі виробництва всіх видів м’яса постійно складає біля 50 % (у 2002 р. 45 %). Ринок великої рогатої худоби є невід’ємною складовою продовольчого ринку. Тому розробка організаційно-економічних основ більш досконалого його формування та ефективного функціонування важлива в науково-методичному і практичному плані.

2. За досліджуваний період (1990–2002 рр.) споживання яловичини в Україні скоротилось в два рази. Обмежене споживання її (14,6 кг – 2002 р.) зумовлене низькою платоспроможністю населення (коефіцієнт кореляції склав 0,62). Встановлено, що одним з основних факторів впливу на виробництво м’яса великої рогатої худоби є рівень платоспроможного попиту. На зменшення виробництва вплинуло скорочення поголів’я худоби, неякісна кормова база, погіршення відтворення та утримання стада, низька продуктивність тварин, низький рівень закупівельних цін, який відшкодовував лише 59,5 % (2002 р.) собівартості реалізованої продукції.

3. Велика рогата худоба виступає на ринку ліквідним товаром, який використовується сільськогосподарськими підприємствами для погашення боргів. У цьому зв’язку, значний тягар економічних негараздів, які обумовлені диспаритетом цін в цілому в сільському господарстві, ліг на тваринницьку галузь, що призвело до великих її втрат та різкого скорочення поголів’я великої рогатої худоби.

4. Через хронічну збитковість галузі на протязі 1995-2002 рр. вирощування великої рогатої худоби було непривабливим для підприємницької діяльності, що зумовило зменшення пропозиції на ринку до 1131,5 тис. тонн (2002р.), або порівняно з 1990 р. майже втричі.

5. Співставлення економічної ефективності вирощування худоби в сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення за 2000 р. показав, що продуктивність поголів’я в домогосподарствах складала 752 г на добу, тоді як в сільськогосподарських підприємствах – 255 г, витрати кормів на 1 ц приросту склали відповідно 15,7 та 5,0 ц к од. Скорочення терміну відгодівлі тварин через вищу їх продуктивність обумовило в господарствах населення нижчий рівень збитковості порівняно з сільськогосподарськими підприємствами (на 13,3 пункти). Проте великі затрати живої праці (385 люд.-год. на голову проти 97 люд.-год в сільськогосподарських підприємствах) та специфіка виробничого процесу в господарствах населення не дозволяють розглядати їх як формування, спроможні забезпечити зростаючі обсяги продукції скотарства на перспективу.

6. Проблемою формування пропозиції великої рогатої худоби та ускладненням системи її реалізації стало “розпорошеність” виробництва та розукрупненість галузі. В середньому на одне господарство населення, які вирощують 68 % великої рогатої худоби, припадає 0,77 голів, а в сільськогосподарських підприємствах – 253 голови, що порівняно з 1990 р. майже в 5 разів менше.

Концентрація виробництва м’яса великої рогатої худоби в господарствах населення зумовила трансформацію в каналах надходження сировини для підприємств м’ясної промисловості. В 1991 – 1995 рр. від сільськогосподарських підприємств надходило 86-93 %, в 2002 р. близько 25 %.

7. Започаткована в 2000 р. аукціонна форма продажу живої худоби за браком регламентно-правової бази та відсутністю організаційно-економічного середовища, досвіду облаштування торгів поширюється повільно (в 2002 р. – 12 тонн). Переваги аукціонів живої худоби, - це: прозорість торгових операцій, механізму ціноутворення та розрахунків, підвищення культури торгівлі, формування партій однотипних за якістю тварин, скорочення маркетингових витрат, що удосконалюватиме ринок великої рогатої худоби.

8. Впровадження аукціонів мають ініціювати галузеві органи управління обласного, районного рівнів. Практичне значення аукціонів зростатиме по мірі нарощування відгодівлі великої рогатої худоби, зокрема, поголів’я м’ясного типу, та збільшення обсягів експортованої продукції скотарства. Порядок організації та проведення аукціонних оборудок регламентовані чинним Положенням “Про організацію і проведення аукціонів живої худоби та птиці” від 5.06.2002 р. №153/44, розроблено за безпосередньою участю автора.

9. За підсумками досліджень з метою підвищення ефективності ринку великої рогатої худоби, нарощування обсягів виробництва яловичини і зростання розмірів його споживання пропонуються вжити наступні заходи державного рівня:

для підвищення концентрації поголів’я в господарствах населення розташованих в гірських, передгірних районах Карпат та в зоні Полісся, доцільно застосовувати доплату в розмірі 200 грн. на голову великої рогатої худоби при наявності у домогосподарстві понад 5 голів великої рогатої худоби та надавати послуги по безкоштовному осіменінні корів;

задля укрупнення в господарствах галузі вирощування худоби запровадити систему державної підтримки для економічно перспективних підприємств (з диференційованою концентрацією поголів’я до кліматичних зон України та продуктивністю 400 г). Заходи підтримки передбачають запровадження ціни підтримки, надання технічної допомоги, 50-ти відсоткове відшкодування на придбання селекційно-племінної продукції з метою підвищення продуктивності тварин;

для вдосконалення механізму ціноутворення на велику рогату худобу доцільно запровадити ціну підтримки на велику рогату худобу, котра забезпечить беззбитковий рівень виробництва господарств, з відповідною продуктивністю та концентрацією тварин. Рекомендується розрахунок ціни підтримки на велику рогату худобу на рівні 6123 грн. за тонну.

Публікації автора:

1. Комарніцька О.П. Формування ринку великої рогатої худоби // Економіка АПК.- 2002.- № 12. – С. 103 - 105.

2. Комарницька О.П. Економічна ефективність вирощування великої рогатої худоби в сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення // Економіка АПК.-2002.- № 10. – С. 96 - 99.

3. Комарницька О.П. Аукціон худоби: нові можливості аграрного ринку // Агроінком.-2001.-№ 4 - 6. – С. 19 - 24.

4. Панкратова Л.Л., Комарницька О.П. Велика рогата худоба // Особисті підсобні господарства України – аналіз витрат та ефективності виробництва видів сільськогосподарської продукції / За ред. Шпичака О.М. – К.: ІАЕ, - 2001 – С. 136 -149. (автором зроблено аналіз та співставлення економічної ефективності вирощування в сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення)

5. Антонюк С.М, Комарницька О.П. Аукціони та виставки-аукціони // Ціни, витрати, прибутки агровиробництва та інфраструктура продовольчих ринків України/ за ред. Шпичака О.М. – К.: ІАЕ, - 2000. – С. 443 - 452. (автором обгрунтовано доцільність аукціону)

6. Комарницька О.П. Ціноутворення у м’ясопродуктовому комплексі України // Механізм господарювання і проблеми економічного росту в агропромисловому комплексі України. Кол. монографія у двох томах. / За ред. Саблука П.Т.. – К.: ІАЕ, 2002 – С. 124-126.

7. Комарницька О.П. Економічний механізм ефективного функціонування ринку худоби в Україні // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т. 2 / За ред. Саблука П.Т., Амбросова В.Я., Мазнева Г.Є. – К.: ІАЕ, 2001 – С. 149 -151.

8. Комарницька О.П. Стан та перспективи розвитку тваринницької галузі // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК.: Кол. монографія у чотирьох частинах . Частина 4. / За ред. Саблука П.Т.. – К.: ІАЕ, 2001 – С. 150-153.