Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Опольська Марина Вікторівна. Формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів у процесі професійної підготовки : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Опольська М. В. Формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів у процесі професійної підготовки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. – Київ, 2009.

Дисертацію присвячено проблемі формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів у процесі професійної підготовки. Здійснено теоретичний аналіз наукових досліджень даної проблеми та розкрито зміст таких ключових понять як «професійна спрямованість», «гуманістична спрямованість», «професійно-педагогічна ситуація». Визначено і обґрунтовано структуру гуманістичної спрямованості менеджера-економіста, яка є невід'ємною складовою його професійної спрямованості. У дослідженні обґрунтовані організаційно-педагогічні умови та сформульовані принципи процесу формування гуманістичної спрямованості. Розкрито домінантну роль професійно-педагогічної ситуації у цьому процесі та здійснено її проектування.

Обґрунтовано критерії, показники та охарактеризовано три рівні розвитку гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів.

Розроблено і впроваджено модель організації навчально-виховного процесу з формування гуманістичної спрямованості студентів-менеджерів, експериментальна перевірка якої підтвердила ефективність теоретичних та методичних засад, які відображають систему застосування професійно-педагогічних ситуацій.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної проблеми формування гуманістичної спрямованості майбутнього менеджера-економіста, що виявилося в обґрунтуванні організаційно-педагогічних умов, які обумовлюють конкретний зміст, форми та методи навчально-виховного процесу з підготовки студентів-менеджерів до високопрофесійної діяльності.

Результати проведеного теоретичного і експериментального дослідження дозволили підтвердити гіпотезу, на якій вони ґрунтуються, а вирішення окреслених завдань та поставленої мети дослідження дали підставу зробити висновки:

  1. У сучасних умовах все більш пріоритетними стають проблеми духовно-морального громадянського становлення та розвитку особистості, що, відповідно, робить гуманістичні установки й ідеали бажаними на всіх рівнях соціального життя, і, в першу чергу, в період становлення фахівця, діяльність якого відображає суб’єкт-суб’єктні відносини. Саме гуманістична спрямованість може і повинна здійснювати сьогодні свій ефективний вплив на саморозвиток, самозахист молодої людини, на підготовку студентів до морально виправданої майбутньої життєдіяльності.

Таке розуміння соціального виховання студентів у процесі їх професійного становлення визначає інтерес до проблем освіти взагалі і її гуманізації, зокрема. Тому вимагає вирішення існуюча суперечність між вимогами, котрі висуваються до професійно значущих якостей особистості сучасного управлінця та змістом і методами професійної підготовки майбутніх спеціалістів, що стає перешкодою на шляху формування професійної спрямованості, а в її контексті гуманістичних рис майбутнього менеджера-економіста.

  1. На основі теоретичного аналізу проблеми професіоналізації майбутніх фахівців-менеджерів визначено сутність його професійної спрямованості як прояв нахилу особистості та придатність до соціально значущої діяльності в управлінській сфері; наявність домінуючих професійних мотивів, інтересів, цільових установок та ціннісних орієнтацій, стійкого позитивного ставлення до дійсності, соціуму, професійної діяльності, що інтеґрується в гуманістичну спрямованість особистісної поведінки і позиції фахівця.

На основі оцінки різних підходів визначено гуманістичну спрямованість майбутнього менеджера-економіста як провідну професійну якість, яка скеровує дії управлінця на прийняття адміністративних рішень щодо особистості підлеглого з гуманістичної позиції. Розроблено і обґрунтовано структуру гуманістичної спрямованості майбутнього менеджера-економіста, яка включає в себе наступні складові: доброзичливість, емпатію, комунікативність, толерантність, професійний оптимізм, знання норм та правил професійної етики.

  1. Сприймаючи освіту як процес, як систему методів і способів передачі й засвоєння знань, виокремлено низку принципів її гуманізації: принцип індивідуального підходу до особистості студента, активної самостійної діяльності студента, рефлексивного бачення професійної діяльності та принцип діяльнісного підходу. Враховуючи виділені принципи та маючи на меті вирішення окреслених у дослідженні завдань, у роботі визначено основні напрямки формування гуманістичної спрямованості: філософсько-світоглядний, екологічної освіти, морально-етичний, культурологічний.

Доведено, що формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів неможливе без визначення організаційно-педагогічних умов організації навчально-виховного процесу щодо гуманізації особистості студентів-менеджерів. Такими умовами стали: співпраця та скоординованість зусиль усіх ланок соціалізуючого впливу на особистість; активна та цілеспрямована участь викладача у вирішенні завдань формування гуманістичної спрямованості особистості майбутнього фахівця; особистісно орієнтований підхід до професійної підготовки з метою формування гуманістичної спрямованості фахівця; єдність формування гуманістичної спрямованості та професійного становлення студентів; застосування у підготовці майбутнього менеджера-економіста професійно-педагогічних ситуацій.

Серед означених організаційно-педагогічних умов домінантне значення надано професійно-педагогічній ситуації як проблемній ситуації, яка: моделює сукупність умов та обставин майбутньої професійної діяльності студентів; передбачає постановку конкретної мети та спрямована на формування певних практичних вмінь і навичок; передбачає багатоваріантність рішень та складність прогнозування результатів; вимагає активізації індивідуальних зусиль студентів у пошуку оптимального варіанта її вирішення.

Окреслено сім типів авторських проблемних професійно-педагогічних ситуацій, які стали основним фундаментом у навчально-виховній роботі (інформаційно-пізнавальні, аналітико-прогностичні, проективно-творчі, комунікативні, управлінсько-організаторські, рефлексивно-діяльнісні, корекційно-діяльнісні ситуації). Здійснено проектування професійно-педагогічної ситуації як домінанти процесу гуманізації особистості майбутнього менеджера.

4. Обґрунтовано показники та критерії сформованості гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів. Основними показниками сформованості гуманістичної спрямованості стали: система ціннісних орієнтацій, яка визначає змістовну сторону спрямованості особистості; здатність до моральної оцінки та самооцінки поведінкових реакцій; сформованість рис гуманістично спрямованої особистості. Відповідно до показників визначено критерії гуманістичної спрямованості: перша група – критерій, що діагностує рівень професійної спрямованості майбутніх спеціалістів; друга група – включила в себе сферу моральної оцінки та самооцінки поведінкових явищ; третя група – критерій рівня сформованості гуманістичного ідеалу.

Охарактеризовано три рівні розвитку гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів: високий (продуктивний), середній (достатній), низький (неефективний).

З метою реалізації мети дослідження розроблено та теоретично обгрунтовано авторську модель формування гуманістичної спрямованості майбутнього менеджера-економіста, згідно якої підготовка менеджерів до майбутньої професійної діяльності має співпадати з формуванням гуманістичної спрямованості фахівця і являти собою процес з чітко визначеною структурою. Компонентами такої моделі визначено: цільовий, мотиваційно-стимулятивний, змістовний, діяльнісно-регулювальний, рефлексивно-результативний.

5. Аналіз наявного рівня сформованості гуманістичної спрямованості менеджерів у вищих навчальних закладах України показав, що він є недостатнім: високий рівень виявлено у 3,9 % студентів, середній – у 34,6 %, низький рівень – у 61,5 % респондентів. Це зумовило необхідність посилення професійної підготовки майбутніх фахівців у напрямку гуманізації та розробку моделі формування гуманістичної спрямованості. Експериментальна перевірка обґрунтованої моделі та методики формування гуманістичної спрямованості у професійній підготовці майбутніх менеджерів-економістів засобами професійно-педагогічних ситуацій, спрямованих на формування гуманістичних якостей та здатності до їх прояву, підтвердила її ефективність. Виявлено значні відмінності у рівні засвоєння студентами контрольної та експериментальної груп змісту професійної підготовки. Якісні та кількісні показники у студентів експериментальної групи виявилися вищими, ніж у контрольної, що підтвердило гіпотезу дослідження. Так, в експериментальній групі кількість студентів з низьким рівнем зменшилась на 42,9 % (у контрольній – на 11,5 %); з середнім рівнем збільшилась на 17,8 % (у контрольній – всього 7,7 %), з високим рівнем також збільшилась – на 25,1 % (у контрольній групі – 3,8 %) ).

Це дозволило стверджувати, що професійна підготовка фахівця-менеджера має здійснюватися з установкою на формування його гуманістичної спрямованості, яка забезпечить гуманізацію управлінської діяльності загалом; зважаючи на те, що гуманістичні якості проявляються лише у суб’єкт-суб’єктній взаємодії, необхідно включати студента в соціально значущу діяльність, оптимальною умовою якої є проблемна професійно-педагогічна ситуація; ефективність методики застосування професійно-педагогічних ситуацій, спрямованих на формування гуманістичних установок студента, залежить від методів, застосованих у цих ситуаціях та врахування індивідуальних особливостей особистості студента.

Дисертаційне дослідження забезпечено теоретичною і методологічною обґрунтованістю вихідних положень; використанням комплексу взаємопов’язаних методів відповідно до мети, гіпотези та завдань дослідження; поєднанням якісного і кількісного аналізу емпіричного матеріалу; репрезентативністю вибірки; позитивними результатами впровадження авторської системи професійно-педагогічних ситуацій у навчально-виховний процес.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів розглянутої проблеми. Перспективним, на наш погляд, є подальше вивчення різних компонентів гуманістичної спрямованості та особливостей їх дії у зв’язку з індивідуалізацією навчання в умовах професійної підготовки, з’ясування взаємовпливу різних за змістом професійно-педагогічних ситуацій на формування гуманістичних рис особистості, виявлення особливостей та найбільш типових варіантів реагування студентів на конкретну ситуацію.

Публікації автора:

  1. Опольська М. В. Гуманізація та гуманітаризація професійно-освітнього процесу формування фахівців у сфері підприємницької діяльності / М. В. Опольська // Соціалізація особистості : зб. наук. пр. Серія «Педагогічні науки». – К. : Логос, 2003. – Т. ХIХ. – С. 124–131.

  2. Опольська М. В. Формування професійної спрямованості як провідної якості фахівця в сфері підприємницької діяльності / М. В. Опольська // Наука і сучасність : зб. наук. пр. Серія «Педагогіка, філологія». – К. : Логос, 2004. – Т. 44. - С. 118–124.

  3. Опольська М. В. Умови формування соціально-педагогічних ситуацій в процесі становлення гуманістично орієнтованої особистості майбутнього підприємця / М. В. Опольська // Наук. часоп. Нац. пед. ун-ту ім. М. П. Драгоманова. Сер. 11. Соціологія, соціальна робота, соціальна педагогіка, управління. – К. : Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, 2004. – С. 103–107.

  4. Опольська М. В. Проектування соціально-педагогічних ситуацій в контексті професійної підготовки спеціалістів у сфері підприємницької діяльності / М. В. Опольська // Соціальна педагогіка: теорія та практика / Луган. нац. пед. ун-т ім. Т. Шевченка. – Луганськ : Альма-матер, 2005. – № 3. – С. 104–109.

  5. Опольська М. В. Проблеми гуманізації особистості менеджера-економіста в процесі професійної підготовки / М. В. Опольська // Вісник Запорізького національного університету : зб. наук. ст. Серія «Педагогічні науки». – Запоріжжя : Запоріз. нац. ун-т, 2006. – № 2. – С. 122–126.

  6. Опольська М. В. Формування професійної спрямованості менеджера-економіста в контексті гуманізації навчального процесу / М. В. Опольська // Вісник Запорізького національного університету : зб. наук. ст. Серія : «Педагогічні науки». – Запоріжжя : Запоріз. нац. ун-т, 2008. – С. 197–200.

  7. Опольська М. В. Проблема гуманізації професійної підготовки майбутнього фахівця / М. В. Опольська // Єдність особистісного і соціального факторів у виховному процесі навчального закладу : міжнар. наук.-практ. конф., (м. Полтава). – Полтава : АСМІ, 2004. – С. 223–227.

  8. Опольська М. В. Толерантність як один із компонентів гуманістичної спрямованості особистості / М. В. Опольська // Толерантність як соціогуманітарна проблема сучасності : матеріали міжнар. наук.-теорет. конф., (м. Житомир, 11–12 жовт. 2007 р.). – Житомир : Вид-во Житом. держ. ун-ту ім. І. Франка, 2007. – С. 119–122.

  9. Опольська М. В. Соціально-педагогічні умови гуманізації особистості майбутнього менеджера-економіста / М. В. Опольська // Сучасні психолого-педагогічні тенденції розвитку освіти у вищих навчальних закладах України : матеріали Всеукр. наук.-теорет. конф., (м. Хмельницький, 18-19 жовт. 2007 р.). – Хмельницький : Вид-во Нац. акад. Держ прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2007. – С. 200–201.

  10. Опольська М. В. Діагностика гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів-економістів : методичні рекомендації / М. В. Опольська. – Хмельницький : Метод.-ред. центр ПВНЗ «УЕП», 2007. – 78 с.

  11. Опольська М. В. Професійно-педагогічні ситуації та їх застосування у професійній підготовці та формуванні гуманістичної спрямованості менеджерів-економістів : методичні рекомендації / М. В. Опольська. – Хмельницький : Метод.-ред. центр ПВНЗ «УЕП», 2008. – 69 с.