Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


55. Веретенникова Ганна Борисівна. Формування фінансових стратегій промислових підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Веретенникова Г. Б. Формування фінансових стратегій промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський національний економічний університет, 2005.

Дисертація присвячена вирішенню питань щодо формування фінансових стратегій промислових підприємств в умовах соціально-економічних перетворень.

У роботі проаналізовано сутність і уточнено визначення поняття фінансової стратегії підприємства. Визначено основні фактори, що впливають на процес формування фінансової стратегії, які використані як їх класифікаційні ознаки. Удосконалено склад принципів формування фінансових стратегій, уточнено послідовність його етапів.

Проведено аналіз ефективності використання економічних ресурсів на макро-, мезо- і мікрорівнях в Україні. Обґрунтовано доцільність комплексного аналізу використання економічних ресурсів при формуванні фінансових стратегій промислових підприємств, що враховано в розробленому методичному підході на основі застосування тривимірної матриці, побудованої за критеріями використання матеріальних, фінансових та трудових ресурсів суб’єктів господарювання. Запропоновано систему показників вибору виду фінансових стратегій, адекватних існуючим умовам господарювання промислових підприємств. Розроблені методичні рекомендації з оцінювання якості формування та якості реалізації фінансових стратегій з використанням операцій математичної логіки.

У дисертаційній роботі запропоновано вирішення важливого науково-практичного завдання щодо подальшого розвитку теоретичних і методичних засад формування фінансових стратегій промислових підприємств на основі комплексного аналізу економічних ресурсів. Основні висновки і результати, отримані в ході дослідження, полягають у наступному:

  1. Уточнено визначення поняття “фінансова стратегія підприємства”, яке враховує вплив людського фактора і являє собою орієнтовану на перспективу систему дій персоналу з ефективного залучення, використання та перерозподілу фінансових ресурсів з метою досягнення поставлених цілей фінансування діяльності підприємства із забезпеченням його економічного і соціального розвитку.

  2. Досліджено основні фактори внутрішнього і зовнішнього середовища промислових підприємств, що впливають на процес прийняття стратегічних рішень в області фінансів, які систематизовано за основними аспектами фінансової діяльності (інвестуванням, фінансуванням, забезпеченням результативності фінансової стратегії) і використано як класифікаційні ознаки фінансових стратегій. Додатково запропоновано використовувати такі ознаки: форму власності фінансових ресурсів, національну приналежність джерел фінансування; за ознакою «об'єкт інвестування» уточнено види фінансових стратегій щодо економічних ресурсів (фінансові, матеріальні, трудові).

  3. Удосконалено систему принципів формування фінансової стратегії, основна особливість якої полягає в їхній систематизації за трьома напрямками: врахуванням зовнішніх умов функціонування промислових підприємств (принципи гнучкості, багатоваріантності, скорочення періоду планування); стратегічного планування (принципи сполучення централізації і децентралізації, єдності і несуперечливості сукупності стратегічних програм, безперервності та мінімально необхідної контрольованості, паритетності соціальної і виробничої спрямованості, раціонального співвідношення в урахуванні факторів внутрішнього і зовнішнього середовища), а також фінансового менеджменту (принципи компромісності, пріоритетності грошового потоку, дисконтування результатів, економічності, ефективності).

  1. Уточнено склад, послідовність і сутність етапів процесу формування фінансових стратегій підприємств. На відміну від існуючих у запропонованій послідовності виділено в окремі етапи „визначення критеріальних параметрів вибору стратегічної альтернативи” та „оцінювання якості формування фінансової стратегії”, що забезпечить підвищення наукової обґрунтованості визначення дієвого варіанту фінансової стратегії.

  2. Досліджено основні тенденції перебігу процесів, пов’язаних з використанням економічних ресурсів підприємств в Україні. Аналіз динаміки основних показників результативності діяльності суб'єктів господарювання на макро- та мезоекономічному рівнях у довгостроковому періоді свідчить про їх складний фінансовий стан. Результати проведеного аналізу функціонування промислових підприємств Харківського регіону за останні роки свідчать про низький рівень розрахунково-платіжної дисципліни між суб'єктами господарювання; нераціональну структуру джерел фінансування; вилучення з обороту значних коштів, що призводить до їхнього дефіциту та ускладнює забезпечення безперервності та ефективності виробничого процесу.

  3. Розглянуто методи, що використовуються при формуванні фінансових стратегій підприємств, основним недоліком яких є відсутність комплексного підходу до визначення необхідного обсягу фінансових коштів та об’єкту їх вкладання на основі аналізу кількісних параметрів результатів процесу господарювання. Розроблений методичний підхід послідовного визначення позицій суб'єкта у тривимірній матриці усуває цей недолік і за рахунок комплексного аналізу використання економічних ресурсів промислового підприємства дозволяє обрати типові фінансові стратегії на основі його позиціонування. Позиція підприємства у квадрантах визначається кількісним значенням інтегральних показників використання основних видів економічних ресурсів (фінансових, трудових і матеріальних), які можуть бути розглянуті як критерії вибору дієвої фінансової стратегії. Запропонований методичний підхід до формування сукупності фінансових стратегій дає можливість обґрунтувати і вибрати її вид, що найбільш повно враховує особливості фінансово-економічного стану підприємства і забезпечує досягнення загальної економічної стратегії. Використання даного підходу в процесі формування фінансових стратегій підприємств дозволяє об'єктивно оцінювати їх результати в статиці та динаміці з урахуванням об'єктивних умов господарювання.

  4. Запропонована й обґрунтована система показників вибору фінансових стратегій дозволяє відкоригувати їх набір, в разі невідповідності фактичних умов функціонування промислових підприємств типовим ситуаціям, що враховані у кожному квадранті матриці. Використання запропонованої системи показників, які згруповані за фінансовою, матеріальною та трудовою складовою економічної діяльності, сприяє підвищенню рівня наукової обґрунтованості вибору фінансової стратегічної альтернативи з урахуванням цільових настанов та можливостей суб’єкту господарювання.

  5. Запропоновано методичні рекомендації з оцінювання якості формування фінансових стратегій підприємств, які базуються на використанні системи критеріальних показників, що характеризують рівень методичного (перший напрямок) і ресурсного (другий напрямок) забезпечення. За першим напрямком запропоновано аналізувати ознаки використання системного підходу; достатності кількості показників, що використовуються; багатоваріантності рішень, що приймаються; технологічності формування фінансової стратегії. За другим напрямком аналізуються коефіцієнти забезпеченості: фахівцями, інформацією, автоматизованими засобами, матеріальними і фінансовими ресурсами. Показники якості реалізації фінансової стратегії характеризують її результативність (ризикованість, рентабельність, ліквідність, оборотність, фінансову стійкість, структуру капіталу, період окупності). Використання логічних операцій дозволяє об’єднати кількісні показники за допомогою узагальнюючого, що характеризує якість формування та реалізації фінансових стратегій, своєчасне визначення якої забезпечить її обґрунтованість та результативність впровадження.