57. Чуносов Михайло Олександрович. Формування адекватної поведінки працівниками ОВС у ризиконебезпечних ситуаціях виконання оперативно-службових завдань: дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Чуносов М.О. Формування адекватної поведінки працівниками ОВС у ризиконебезпечних ситуаціях виконання оперативно-службових завдань. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.06 – юридична психологія. – Національний університет внутрішніх справ, МВС України. – Харків, 2005.
У дисертації розглянуті психологічні особливості формування адекватної поведінки працівників ОВС при виконанні оперативно-службових завдань у ризиконебезпечних ситуаціях. Теоретичний аналіз дозволив виділити етапи формування адекватної поведінки, які включають: оцінку наявної ситуації, програмування діяльності, ухвалення рішення та ініціацію програми дій. Експериментальне дослідження дозволило обґрунтувати чинники, що впливають на ефективність виконання оперативно-службових завдань працівником ОВС у ризиконебезпечних ситуаціях, і виявити стратегії формування адекватної поведінки. Показана залежність вибору стратегій формування поведінки від наявності чинників у різних поєднаннях. Результати дослідження впроваджені у практику професійної підготовки працівників ОВС до виконання оперативно-службових завдань у ризиконебезпечних ситуаціях.
На підставі аналізу основних теоретико-концептуальних підходів у психології щодо проблеми формування адекватної поведінки в ризиконебезпечних ситуаціях встановлено, що цей процес є внутрішньою діяльністю, яка починається з розпізнавання ситуації як ризиконебезпечної, появи потреби в адекватному реагуванні, пошуку програми адекватних дій та прийняття рішення для її реалізації.
Встановлено, що на формування адекватної поведінки працівника ОВС впливають об'єктивні та суб'єктивні чинники. До суб'єктивних чинників можна віднести наявність у працівника ОВС наступних компонентів: 1) комплексу мотиваційних настанов на досягнення успіху в діяльності; 2) типологічних характеристик, притаманних для прояву вольових якостей, таких як, сміливість і рішучість; 3) здатність до суб'єктивної категоризації конструктів зовнішнього середовища як ризиконебезпечних; 4) попереднього практичного досвіду про спосіб адекватного реагування в ризиконебезпечних ситуаціях.
Об'єктивні чинники включають в себе: 1) достатню кількість часу у працівника ОВС необхідного для оцінки наявної ситуації як ризиконебезпечної; 2) наявністю у зовнішньому середовищі зразків адекватного реагування для часткового чи повного наслідування поведінки; 3) відповідність наявного просторового, психофізіологічного та психоемоційного стану працівника ОВС попередньому досвіду адекватного реагування.
З’ясовано, що процес формування адекватної поведінки працівника ОВС може бути здійснений за однією з шести стратегій: 1) “стереотипною”; 2) “настановно-стереотипною”; 3) “інсайтовою”; 4) “ідеомоторною”; 5) “комбінованою”; 6) “інтроективною”. Вибір стратегій формування адекватної поведінки працівника ОВС у ризиконебезпечній ситуації визначається наявністю об’єктивних та суб’єктивних чинників в різних поєднаннях.
Успішність професійної діяльності працівника ОВС визначається такими індивідуально–психологічними особливостями як сила нервової системи, низький рівень нейротизму, високий рівень сформованості мотиваційних, вольових та професійних якостей.
На підставі обґрунтованих чинників і стратегій формування адекватної поведінки розроблено комплекс заходів, використання яких сприяє оптимізації процесу підготовки працівників ОВС до виконання оперативно-службових завдань у ризиконебезпечних ситуаціях та підвищує ефективність їх виконання, що призведе до зменшення втрат серед особового складу ОВС.
Публікації автора:
Чуносов М.А. Моделирование факторов влияющих на адекватное поведение работников ОВД в экстремальных ситуациях // Право і безпека. – 2002. – №1 – Т.2. – С. 176-181.
Чуносов М.А. Матричное кодирование мнемических процессов при психологическом моделировании деятельности человека в экстремальных ситуациях // Право і безпека. – 2003. – №1 – Т.2. – С. 176-181.
Чуносов М.А. Особенности программирования деятельности человека в экстремальных ситуациях // Право і безпека. – 2003. – №2. – Т.2. – С. 202-209.
Чуносов М.А. Использование психологической модели деятельности в экстремальной ситуации при анализе “социального заказа” на содержание дисциплины “Специальная физическая подготовка” // Право і безпека. – 2003. – №3. – Т.2. – С. 212-217.
Чуносов М.А. Особенности формирования адекватного поведения работника ОВД при выполнении служебных обязанностей в опасных ситуациях // Право і безпека. – 2004. – № 2. – Т.3 – С. 218–221.
Чуносов М.О. Соціально-психологічні детермінанти та моделі формування адекватної поведінки особистості // Право і безпека. – 2004.– № 3. – Т. 3. – С. 221–223.
Чуносов М.А. Анализ некоторых программ и методик обучения работников ОВД // Вісник: Психологія. Націон. ун-т ім. В.Н. Каразіна. Вересень - Харків, 2004. – С. 128–131.
Чуносов М.А. Система активной самообороны. Системно-матричный подход к теории и практике рукопашного боя. Учебное пособие. – Евпатория: ЗАРЯ, 1999. – 200 с.