Захаренко Микола Іванович. Фізичні властивості, стабільність фаз та параметри електронної структури в невпорядкованих металічних системах : Дис... д-ра наук: 01.04.13 - 2009.
Анотація до роботи:
Захаренко М.І.Фізичні властивості, стабільність фаз та параметри електронної структури в невпорядкованих металічних системах. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.13 – фізика металів. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.
Дисертація присвячена встановленню закономірностей впливу параметрів електронної структури та особливостей характеру електронних кореляцій на температурні і концентраційні інтервали стабільності фаз у металічних системах з композиційним та топологічним безладом (зокрема, аморфних сплавах і композитах з нанокристалічною компонентою) та з’ясуванню фізичних механізмів формування їх магнітних характеристик. При цьому вивчався вплив складу, структурного стану та умов одержання на магнітний стан атомів компонентів в антиферомагнітних сплавах на основі хрому, аморфних та нанокристалічних системах і композиційних матеріалах з 3d- елементами, а також роль обмінних кореляцій та параметрів електронної структури у визначенні концентраційних і температурних інтервалів стабільності фаз у таких системах. Досліджено магнітний стан атомів перехідних елементів, доведено існування в досліджених сплавах атомних кластерів двох типів – з паралельною та антипаралельною орієнтацією магнітних моментів і визначені їх основні характеристики.
На основі вперше проведених у широкому інтервалі температур (4,2-600 К) систематичних досліджень магнітної сприйнятливості твердих розчинів Mn, Fe, Co, Ni, V, Nb, Ta, та Al в хромі визначені температурні і концентраційні інтервали стабільності магнітно впорядкованих фаз і уточнені магнітні фазові діаграми зазначених систем. Вперше побудовані низькотемпературні частини діаграм, а саме лінії фазових рівноваг поперечна - поздовжня хвиля спінової густини (ХСГ) для систем з Nb, Ta, Mn, Ni та несумірна ХСГ- сумірна ХСГ для систем з Mn, Fe, Co. Встановлено, що особливості магнітної фазової діаграми системи Cr-Ni зумовлені фазовим розшаруванням сплавів при їх високотемпературній термообробці.
Для аналізу умов існування та прогнозування концентраційних інтервалів стабільності та типу магнітно упорядкованих фаз у сплавах хрому запропонована модель, яка базується на критерії мінімізації обмінної енергії і одержано відповідний аналітичний вираз, за яким основним параметром, що визначає існування антиферомагнітної фази того чи іншого типу, є величина J1/J2, яка відображає рівень і тип обмінної взаємодії атома з сусідами у першій та другій координаційних сферах.
Встановлено, що сплавам Cr-Fe та Cr-Co притаманне співіснування антиферомагнетизму колективізованих електронів і парамагнетизму локалізованих моментів, при цьому зростання магнітного моменту зі збільшенням вмісту домішки викликане утворенням магнітних кластерів з домішкових атомів з додатною обмінною взаємодією. Показано, що у фазовій області, що відповідає існуванню сумірної ХСГ, домішкові атоми Со і Mn в потрійних сплавах Cr-Co-Mn не несуть локалізованих магнітних моментів, що свідчить про сильну їх взаємодію з ХСГ хрому. У парамагнітній фазі фіксуються моменти, зумовлені внесками від ізольованих атомів Со і кластерів Со-Со та Со-Mn з паралельною орієнтацією атомних моментів, а отже, в сплавах цієї системи наявні конкуруючі обмінні взаємодії між атомами компонентів, і, як наслідок, висока дисперсія обмінних кореляцій. При зростанні вмісту домішок з’являється специфіка у термомагнітній поведінці, яка має магнітну природу і полягає у блокуванні магнітних моментів кластерів при зменшенні температури. Доведено, що як в антиферомагнітних, так і в парамагнітних сплавах хрому домішки Ni та Mn не несуть локалізованого моменту. У твердих розчинах Cr з V, Nb та Ta в області існування поперечної ХСГ фіксується невеликий магнітний момент, значення якого зменшується при зростанні атомного номера домішки та її вмісту. Вперше встановлено, що гігантські магнітні моменти в сплавах хрому з Er і Yb зумовлені утворенням в них нанокластерів домішкових атомів з паралельною орієнтацією атомних моментів та зроблена оцінка розмірів таких кластерів.
Вперше проведені систематичні дослідження температурної залежності МС АМС систем Fe75ПМ5B20, Fe80ПМ5B15, Fe85-xCоxB15 та Fe85-xCrxB15 і проаналізований вплив на процес кристалізації таких АМС природи та вмісту легуючого компонента. Встановлено, що значну роль у стабілізації аморфного стану АМС на основі Fe відіграє електронний фактор. Теоретично (метод LMTO) та експериментально (магнітометрія, РФС) показано, що бор у АМС на основі Fe-B відіграє роль акцептора електронів, а додавання атомів В призводить до розщеплення 3d-зони на зв’язуючі та антизв’язуючі смуги, в результаті чого рівень Фермі потрапляє в псевдощілину між ними. З метою прогнозування впливу типу легуючої домішки на характеристики термостабільності проведено моделювання енергетичної залежності ГЕС АМС на основі Fe-В з урахуванням впливу топологічного безладу у розташуванні атомів і показано, що термостабільність цих АМС визначається, головним чином, електронним критерієм Нагеля-Таука, а магнітне упорядкування викликає зменшення ГЕС на рівні Фермі, що є додатковим фактором, який стабілізує їх аморфну структуру.
З використанням моделі молекулярного поля визначені особливості обмінних взаємодій між атомами різного сорту в АМС на основі Fe і Со. В АМС Co80-xNixB20 знаки всіх обмінних взаємодій (Cо-Co, Co-Ni та Ni-Ni) відповідають ФМ кореляціям, а їх енергії близькі між собою. Для АМС на основі Fe характерними, як правило, є конкуруючі за знаком обмінні взаємодії, а енергії різних типів обмінної взаємодії можуть відрізнятися між собою у декілька разів. У ряді випадків значення параметрів молекулярного поля Ті суттєво відрізняються від температури Кюрі АМС. Ця обставина, а також наявність конкуруючих обмінних взаємодій зумовлюють можливість утворення неоднорідної магнітної структури, а саме – формування магнітних кластерів того чи іншого типу (у залежності від знаку відповідного параметра Ті), що впливає на концентраційну залежність середнього магнітного моменту у ФМ фазі. У випадку, коли Ті>Tc, ці магнітні кластери зберігатимуться і в ПМ області, що особливо яскраво виявляється у сплавах типу Metglas (Fe-Sі-B), FINEMET та Nanoperm, причому розміри та концентрація таких кластерів залежать, з одного боку, від природи легуючих домішок та складу металоїдної групи, а з іншого – від умов гартування та чистоти вихідних компонентів.
Вперше показано, що у свіжозагартованих АМС системи Со-Sі-В, легованих Сr та Fe, існують АФМ кластери з близькими до нуля магнітними моментами, що містять атом Cr і приблизно 7 атомів Co, а домішкові атоми Fe у магнітному відношенні поводять себе незалежно, виступаючи зі своїм індивідуальним магнітним моментом. Тобто навіть вихідний (as-cast) стан цих АМС є гетерогенним з точки зору магнетизму. Температура кристалізації лінійно зростає при збільшенні параметра е/а, що вказує на важливу роль параметрів електронної структури у стабілізації аморфного стану у цій системі.
В результаті аналізу магнітних характеристик АМС на основі нікелю в залежності від складу металічної та металоїдної групи, методу та режимів одержання і структурного стану, а також проведеного моделювання доведено, що в цих АМС проявляється ефект заморожування спінового моменту, а наявнiсть невеликих локалiзованих моментів пов`язана з iснуванням збагачених Ni магнiтних кластерiв. З використанням моделі Вонсовського проведена оцінка верхньої межі розмірів таких кластерів, яка для АМС Ni80P20 складає d0»1 нм. Коли ромір атомних неоднорідностей стає більшим за d0, в магнітній сприйнятливості АМС з’являється ФМ складова, проте відповідна температура Кюрі виявляється значно нижчою, ніж для чистого нікелю. Така ж ситуація спостерігається і для зразків, що містять нано-Ni. Одержані результати не лише підтверджують запропоновані у роботі модельні уявлення про природу та фізичні механізми появи екстремально низьких локалізованих моментів у АМС на основі нікелю, але і яскраво ілюструють роль розмірних ефектів в цілому у формуванні магнітних характеристик нанокомпозитних матеріалів.
Встановлено, що характер температурних залежностей МС АМС типу ПМП-ПМК на основi Ti є типовим для класу парамагнетикiв Паулi, а металічні атоми не несуть на собi локалiзованого моменту. Відсутність локалізованих моментів як у АМС на основі Ti-Cu, де вміст магнітоактивних атомів Fe, Co та Ni складає лише 5 ат.%, так і для АМС на основі систем Ti-Ni та Ti-Со із значно вищим вмістом магнітоактивного компоненту (до 50 ат.%) зумовлений ефектом заморожування спінових моментів магнітоактивних атомів. Проведений аналіз вказує на те, що для магнетизму АМС Ті-Со суттєве значення має ефект стонерівського обмінного пiдсилення.
Узагальнення експериментальних даних по МС та значеннях температури кристалізації Тх, а також аналіз результатів моделювання ГЕС АМС на основі титану дозволяє стверджувати, що термічна стабільність АМС на основі систем Ti-Cu та Ti-Ni визначається, насамперед, електронним критерієм. Проте універсальність цього критерію є обмеженою і застосовувати його слід лише для прогнозування термічної стабільності аморфного стану в рамках сплавів певної конкретної системи.
Публікації автора:
Магнетизм аморфних та нанокристалічних систем / А. П. Шпак,Ю. А. Куницький, М. І. Захаренко, А. С. Волощенко. –– К. : Академперіодика, 2003. –– 232 с.
К вопросу о магнитной фазовой диаграмме разбавленных Cr-Al сплавов / П. П. Кузьменко, Н. Г. Бабич, Н. И. Захаренко, П. А. Супруненко // Физика металлов и металловедение. –– 1986. –– Т. 61, № 6. –– С. 1212–1214.
Магнитное состояние атомов в Cr-Co сплавах / П. П. Кузьменко, А. К. Бутыленко, Н. Г. Бабич, Н. И. Захаренко, П. А. Супруненко // Физика металлов и металловедение. –– 1987. –– Т. 64, № 5. –– С. 1031–1034.
Магнитное состояние примесных атомов железа в парамагнитных сплавах с хромом / П. П. Кузьменко, Н. Г. Бабич, Н. И. Захаренко, П. А. Супруненко// Изв. АН СССР. Металлы. –– 1988. –– № 1. –– C. 134–136.
Структура и фазовый состав газотермических покрытий из малолегированого хрома / А. Н. Рактиский, Е. В. Турцевич, Т. Г. Рогуль, Н. И. Захаренко, А. В. Самелюк, В. Ф. Бритун // Порошк. металлургия. –– 1987. –– № 11. –– С. 51–55.
Структура оcажденного хрома при магнетронном распылении / А. Н. Ракитский, Е. В. Турцевич, Т. Г. Рогуль, Н. И. Захаренко, В. Т. Марушко, В. Ф. Горбань, В. А. Сагайдак // Порошк. металлургия. –– 1992. –– № 9. –– С. 73 – 77.7.
Babich N. G. Magnetic susceptibility of Cr1-xNix solid solutions / N. G. Babich, N. I. Zakharenko, V. A. Makara// Physics of Metal and Metallography. –– 1997. –– Vol. 83, № 4. –– P. 391–393.
Babich N. G. Magnetic susceptibility of chromium based solid solutions of V, Nb, Ta and Mn / N. G. Babich, N. I. Zakharenko, V. A. Makara// Physics of Metal and Metallography. –– 1997. –– Vol. 83, № 5. –– P. 482–486.
Бабич М. Г. Закономірності формування магнітних структур в розбавлених сплавах на основі хрома / М. Г. Бабич, М. І. Захаренко// Вісн. Київ. ун-ту. Фіз.-мат. науки. ––1997. –– Вип. 1. –– С. 247–253.
Бабич Н. Г. Магнитометрические исследования твердых растворов на основе хрома в тройной системе Cr-Co-Mn / М. Г. Бабич, М. І. Захаренко// Физика металлов и металловедение. –– 2003. –– Т. 96, № 1. –– С. 28–31.
Influence of conditions of condensation and temperature of annealing on structural transformations in coatings from a low-alloyed chromium / Yu. I. Belets’ky, T. G. Rogul, S. O. Firstov, M. I. Zakharenko // Metallofizika i Noveishie Tekhnologii. –– 2003. –– Vol. 25, № 7. –– P. 853–858.
Захаренко М. І. Про природу гігантських магнітних моментів в сплавах хрому з рідкісноземельними елементами / М. І. Захаренко // Вісн. Київ. ун-ту. Фіз.–мат. науки. –– 2006. –– № 3. –– С. 479–483.
Магнитная восприимчивость сплавов Fe-B в аморфном и кристал-лическом состоянии / П. П. Кузьменко, Н. И. Захаренко, Н. Г. Бабич, Т. М. Цветкова, Р. В. Грищенко // Вестн. Киев ун-та. Физика. –– 1988. –– Вып. 29. –– С. 8–10.
Magneto-optical study of the electronic structure of the Fe-based amorphous alloys at the phase transition / M. U. Belyi, L. V. Poperenko, I. A. Shaikevich, N. I. Zakharenko, V. G. Kravets // Fizika Nizkikh Temperatur. –– 1992. –– Vol. 18 (Suppl. № S1). –– Р. 265–268.
The influence of laser treatment on thermal stability and paramagnetism of Fe-Cr-B amorphous alloys / V. A. Makara, N. I. Zakharenko, N. G. Babich, O. V. Rudenko, T. M. Tsvetkova, S. A. Sushchenko // Materials Science and Engineering (Suppl.). –– 1997. –– Vol. 228. –– P. 165–168.
Вплив Со та Cr на термостабільність та кінетику кристалізації аморфного сплаву Fe85B15 / М. І. Захаренко, В. А. Макара, І. В. Плющай, М. Г. Бабич, Т. М. Цветкова, О. І. Наконечна // Доп. НАНУ. –– 1999. –– № 1. –– С. 107–111.
Моделювання атомної структури аморфних сплавів / І. В. Плющай, В. А. Макара, М. І. Захаренко, О. І. Наконечна // Доп. НАНУ. –– 1999. –– № 8. –– C. 84– 88.
Thermomagnetic study of the Fe80Si6B14 based soft magnetic glasses / M. I. Zakharenko[et al.] // J. of Magnetism and Magnetic Materials. –– 2000. –– Vol. 215–216. –– P. 313–315.
Thermomagnetic investigations of the Fe82Si2B16 based metallic glasses / V. Maslov, V. Nosenko, T. Tsvetkova, O. Nakonechna, M. Zakharenko, O. Brud’ko // Functional Materials. –– 2000. –– Vol. 7, № 4(2). –– Р. 822–826.
Zakharenko M. I. Evolution of electrical resistivity Fe-B-based amorphous alloys at crystallization / M. I. Zakharenko, M. P. Semen’ko, O. I. Stelmakh// High Temperature – High Pressures. –– 2001. –– Vol. 33. –– P. 279–283.
The investigation of FeZrB nanoperm-type metallic glass / M. Zakharenko[et al.] // Materials Science Forum. –– 2001. –– Vol. 373–376. –– P. 281–285.
Correlation between the electronic structure and thermostability of the Fe-based soft magnetic glasses / M. Babich, O. Nakonechna, I. Plyushchay, M. Zakharenko// Physics and Chemistry of Solid State. –– 2002. –– Vol. 3, № 2. –– P. 272–275.
Some physical properties and crystallization of Fe-based metallic glasses under thermo-mechanical treatment / M. G. Babich, O. P. Brud’ko, M. P. Semen’ko, M. I. Zakharenko// Functional Materials. –– 2002. –– Vol. 9, № 3. –– P. 519–524.
Electronic structure and stability of transition metal-based metallic glasses / O. I. Nakonechna, I. V. Plyushchay, M. I. Zakharenko, R. Hasegawa// Physics of Metal and Metallography. –– 2003. –– Vol. 96, № 1. –– P. 1–4.
Термомагнітна поведінка складнолегованих аморфних сплавів на основі Fe84Si2B14 / М. Г. Бабич, М. І. Захаренко, М. П. Семенько,М. В. Орленко// Вісн. Київ. ун-ту. Фіз.–мат. науки. –– 2006. –– № 1. –– С. 318–322.
Crystallization of rapidly quenched ribbons based on Fe82Si2B16 under isothermal annealing / M. Zakharenko [et al.] // J. of Magnetism and Magnetic Materials. –– 2006. –– Vol. 304, № 2. –– P. e721–e723.
Макара В. А. Про роль атомів бору в формуванні електронної структури аморфних сплавів на основі заліза / В. А. Макара, М. І. Захаренко, І. В. Плющай// Доп. НАНУ. –– 2007. –– № 1. –– С. 100–104.
Brud'ko O.P. Influence of low-temperatu-re treatment on thermomagnetic behavior of Fe- and Co-based amorphous alloys / O. P. Brud'ko, S. G. Zaichenko, M. I. Zakharenko // Funcional Мaterials. –– 2003. –– Vol. 10, № 3. –– P. 493–496.
The influence of 3d-impurities on magnetic and transport properties of CoSiB metallic glasses / M. Zakharenko, M. Babich, G. Yeremenko, M. Semen’ko // J. of Magnetism and Magnetic Materials. –– 2006. –– Vol. 304, № 2. –– P. e525–e527.
Кузьменко П. П. Влияние магнитного поля на кинетику кристаллизации аморфного сплава Ni-P / П. П. Кузьменко, Н. И. Захаренко, Н. Г. Бабич// Докл. АН УССР. Сер. А. –– 1987. –– № 4. –– С. 66–67.
Магнітний стан атомів нікелю в сплавах Ni-Si-B / М. І. Захаренко [та ін.] // Вісн. Київ. ун-ту. Фіз.–мат. науки. ––1994. –– C. 311–321.
Nakonechna O. I. Thermomagnetic investiga-tions of Ni-Pd-P glasses / O. I. Nakonechna, A. R. Yavari, M. I. Zakharenko// Materials Science Forum. –– 2000. –– Vol. 343–346. –– P. 830–834.
The factors of thermostability of the Ni-based amorphous alloys / N. G. Babich, L. V. Poperenko, I. A. Schaikevich, N. I. Zakharenko // Optical Materials. –– 1995. –– Vol. 4. –– P. 617–621.
Magnetism and electronic structure of the Ni-Cr-Si-B amorphous ribbons / N. G. Babich, O. I. Nakonechna, L. V. Poperenko, T. M. Tsvetkova, M. I. Zakharenko // Funcional Мaterials. –– 1995. –– Vol. 2, № 2. –– P. 262–264.
On magnetic inhomogeneities in Ni-P ribbons quenched at different cooling rate / N. I. Zakharenko[et al.] // Materials Science and Engineering. –– 1997. –– Vol. 228. –– P. 117–120.
Magnetic nanoscaled phases in composites of thermoexfoliated graphite with Ni,Co / M. Babich, L. Matzui, L. Vovchenko, O. Nakonechna, M. Zakharenko // Materials Science Forum. –– 2001. –– Vol. 373–376. –– P. 224–245.
Плющай І. В. Енергетичний спектр густини електронних станів та провідність аморфних сплавів на основі Ni / І. В. Плющай, В. А. Макара, М. І. Захаренко// Доп. НАН України. –– 2003. –– № 11. –– C. 91–95.
The peculiarities of the electronic structure of NiPdP based amorphous alloys / O. Nakonechna, I. Plyushchay, G. Yeremenko, M. Zakharenko// Phys. Chem. Solid State. –– 2005. –– Vol. 6, № 1. –– Р. 78–91.
Magnetometric studies of catalyst refuses in nanocarbon materials / I. V. Ovsienko,L.Yu.Matzuі, M.I Zakharenko [et al.] // Nanoscale Res. Letters. –– 2008. –– Vol. 3. –– P. 60–64.
Магнитная восприимчивость аморфных и мелкокристалических сплавов на основе Ti / Н. Г. Бабич, Н.И.Захаренко, О.И.Наконечная, В.Б.Черногоренко// Физика металлов и металловедение. –– 1996. –– Т. 81, № 6. –– С. 84–89.
Электросопротивление и особенности электронной структуры АМС на основе Ti-Ni, Ti-Cu / О. И. Наконечная, И. В. Плющай, М. П. Семенько, Н. И. Захаренко // Физика металлов и металловедение. –– 2000. –– Т. 90, № 5. –– С.19–25.
New prospectiveNi-catalytic materials / V. L. Budarin, V. Dijuk, L. Matzui, L. Vovchenko, T. Tsvetkova, M. Zakharenko // J. of Thermal Analysis and Calorimetry. –– 2000. –– Vol. 62, № 2. –– Р. 345–348.
Зв’язок кінетики відновлення NiO з магнітними властивостями часточок Ni, що утворилися / В. К. Яцимирський, В. Є. Діюк, М. І. Захаренко, В. Л. Бударін, С. Л. Рево, О. М. Алексєєв// Фізика конденсованих високомолекулярних систем. –– 1998. –– Вип. 4. –– С. 51–54.
Захаренко Н.И. Магнитные свойства быстрозакаленных сплавов Ni-Ge-P / Н. И. Захаренко, О. И. Наконечная, В. Б. Черногоренко// Вопросы физического материаловедения / Ин-т проблем материаловедения НАНУ. –– К., 1999. –– С. 99–102.
Фактори підвищення термостабільності АМС / М. Захаренко [та ін.] // Київський університет як осередок національної духовності, науки, культури. –– К. : КНУ, 1999. –– С. 64–69.
Особенности магнитного взаимодействия атомов в сплавах Cr-Fe(0 – 10 ат. %Fe) / П. П. Кузьменко, А. К. Бутыленко, Н. Г. Бабич, Н. И. Захаренко, П.А.Супруненко // Физика магнитных явлений : сб. науч. труд. –– Иркутск : ИГПИ, 1986. –– С. 69–73.
К вопросу о природе превращений в Cr-Аl (a) сплавах / П. П. Кузьменко, Н. Г. Бабич, Н. И. Захаренко, П. А. Супруненко. // Физика магнитных явлений : сб. науч. труд. –– Иркутск : ИГПИ, 1986. –– С. 74–77.
The correlation between resistivity characteristics and electronic structure parameters of the Ni-Pd-P amorphous alloys/ M.Babich, M.Semen’ko, O.Nakonechna, M.Zakharenko, G.Yeremenko, A.R.Yavari// MRS Symposium Proceedings Series. –– 2001. –– Vol. 644. –– P. L12.1.1-L12.1.6.
Thermal stability and relaxation processes of the Ti-Cu- and Ti-Ni-based metallic glasses / N. G. Babich, N. N. Dashevsky, O. I. Nakonechna, S. L. Revo, N. I. Zakharenko // MRS Symposium Proceedings Series. –– 1993. –– Vol. 321. –– P. 83–89.
The studies of the rapidly quenched ribbons on the base of Co-Si-system / M. G. Babich, V. V. Maslov, V. K. Nosenko, M. P. Semen’ko, M. I. Zakharenko // Новые магнитныe материалы микроэлектроники. –– М. : МГУ, 2002. –– Р. 725–727.
The evidence of clusterization in CoSiB soft amorphous ribbons / M. Babich, G. Yeremenko, V. Maslov, V. Nosenko, M. Semen’ko, M. Zakharenko // 16th Conference “Soft Magnetic Materials”, September 9–12, 2003, Dusseldorf, Germany : proceedings / ed.: D.Raabe ; Max-Plank Institut fur Eisenforschung GMBH. — Dusseldorf, 2004. –– P. 107–113.
Babich N. G. The cluster spin-glass-like behaviour of chromium-based Cr-Co-Mn solid solutions / N. G. Babich, N. I. Zakharenko, V. A. Makara// Proceedings of International Symposium on Physics of Magnetic Materials. –– Beijing, 1992. –– 5c–19p.
Магнитные фазовые переходы в нанокристаллическом кобальте / Н. С. Перов, С. Г. Зайченко, Н. И. Захаренко, А. П. Брудько // Труды XIX Международной школы семинара НМММ–2004, Москва, 24–28 июня 2004 г. –– М., 2004. –– С. 886–888.
Формирование кристаллических фаз при высокотемпературной обработке быстрозакаленных сплавов системы CoSiB / Н. И. Захаренко, Н. Г. Бабич, Г. В. Еременко, М. П. Семенько, М. В. Спека// Труды III Международной конференции МЕЕ-2004, 13–17 сент., 2004 г., Кацивели–Понизовка, Крым, Украина. –– [Кацивели–Понизовка, Крым], 2004. –– С. 388–389.