Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Гусєв Тарас Петрович. Фізична реабілітація при комплексному лікуванні вагітних з артеріальною гіпертензією : Дис... канд. наук: 24.00.02 - 2003.



Анотація до роботи:

Гусєв Т.П. Фізична реабілітація при комплексному лікуванні вагітних з артеріальною гіпертензією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за фахом 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Національний університет фізичного виховання і спорту України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена такій актуальний на сьогодні проблемі, як використання методів фізичної реабілітації в комплексній терапії вагітних з артеріальною гіпертензією. Розглянуті окремі аспекти стану серцево-судинної системи та плоду в різні терміни вагітності у цього контингенту хворих.

У результаті проведених досліджень розроблена комплексна програма використання фізичної реабілітації в лікуванні вагітних з артеріальною гіпертензією, у якій враховуються терміни вагітності, передбачені заходи, які спрямовані на профілактику та усунення можливих ускладнень. Програма передбачає використання різноманітних засобів відновлювальної терапії: лікувальної гімнастики, гідрокінезотерапії, ранкової гігієнічної гімнастики, лікувальної дозованої ходьби і масажу. Наведена експериментальна оцінка ефективності впливу запропонованої програми фізичної реабілітації на перебіг основного захворювання, стан плоду та наслідки вагітності у тематичних хворих.

1. Узагальнення, аналіз та оцінка сучасних джерел літератури щодо використання методів фізичної реабілітації в кардіології та акушерстві показали, що для успішного проведення кінезотерапії у вагітних з артеріальною гіпертензією необхідне проведення подальших досліджень, які були б спрямовані на пошук оптимальних комплексних програм, які б сприяли профілактиці ускладнень вагітності та пологів, порушень розвитку плоду і стану новонародженого. Програми фізичної реабілітації даної категорії хворих повинні мати суворе диференціювання залежно від термінів вагітності.

2. Як за даними літератури, так і в результаті власних досліджень з’ясовано, що у вагітних з артеріальною гіпертензією спостерігається підвищена (порівняно зі здоровими жінками) частота ускладнень вагітності та пологів, порушень розвитку плоду і стану новонародженого – пізні гестози спостерігаються у 60,0% проти 7,0% у здорових вагітних, невиношування вагітності відповідно в 14,0% і 2,0% жінок, тощо.

3. Розроблена та апробована комплексна програма використання методів фізичної реабілітації в лікуванні вагітних з артеріальною гіпертензією. Програма відрізняється гнучкістю своєї побудови, у ній враховуються терміни вагітності, передбачені заходи, які спрямовані на профілактику та усунення можливих ускладнень. Програма передбачає використання великого арсеналу засобів відновлювальної терапії: лікувальної гімнастики, гідрокінезотерапії, ранкової гігієнічної гімнастики, лікувальної дозованої ходьби і масажу.

4. Одержані дані свідчать про високу ефективність використання запропонованої програми фізичної реабілітації у комплексній терапії вагітних жінок з артеріальною гіпертензією. Це виражалося в поліпшенні загального стану хворих, нормалізації центрального кровообігу, що в решті решт проявилося
в значному зменшенні артеріального тиску (систолічного – з 145,3±7,2 до
122,9±6,8 мм.рт.ст. і діастолічного з – 93,9±4,9 до 83,8 ±4,3 мм.рт.ст.) і зменшенні частоти серцевих скорочень (з 90,7±4,5 до 81,5±4,6 уд/хв).

5. Спостерігалися значні порушення серцевої діяльності плоду при артеріальній гіпертензії у матері. Виявлене зменшення амплітуди миттєвих осциляцій (АМО – 9,7±1,0 уд/хв проти 12,7±0,9 уд/хв у здорових), кількості акцелерацій та їхньої амплітуди, поява децелерацій (11,2±0,8 уд/хв). При цьому зафіксоване раннє уповільнення серцевого ритму, що вказує на утробне «страждання» плоду. Ранні децелерації мали місце у 6,0% випадків. При аналізі кардіотокограм у вагітних, які страждають на артеріальну гіпертензію, звертала на себе увагу поява кривих «монотонного типу»: питома вага таких ділянок складає 32,4±3,3% проти 21,5±3,2% у здорових.

6. При проведенні розробленої нами програми фізичної реабілітації вагітних
з артеріальною гіпертензією відбулося поліпшенні стану плоду. Про це переконливо свідчили дані кардіотокографії в динаміці спостережень. Так, при аналізі кардіотокограм експериментальної групи виявлене істотне збільшення АМО з 10,0±0,7 до 11,1±0,5 уд/хв і амплітуди акцелерацій відповідно з 23,9±2,0 до 25,2±2,6 уд/хв. Виявлене зменшення частоти децелерацій до 0,6±0,2 уд, що вірогідно нижче, ніж показники до лікування – 1,0±0,2 уд. Істотним моментом є зниження тривалості монотонного ритму (з 31,7% до 25,4%).

7. Стан новонароджених у матерів хворих на артеріальну гіпертензією, які входили в експериментальну групу, був кращим, ніж у жінок, які одержували під час вагітності суто стандартну терапію. Так, у хворих експериментальної групи більшість дітей (79,6%) народилося з оцінкою 8-10 балів за шкалою Апгар, у той час як у жінок групи порівняння задовільний стан новонароджених був тільки в 44,4% випадків (Р<0,01). Відповідно середня маса доношених дітей складає 3280,7±28,4 г проти 3020,2±50,0 г у групі порівняння (Р<0,01).

8. Аналіз перебігу вагітності у жінок з артеріальною гіпертензією, у лікуванні яких застосовувалася розроблена нами програма фізичної реабілітації, показав, що у них рідше зустрічалися відхилення від фізіологічного перебігу вагітності та пологів: загроза переривання вагітності, утробна гіпоксія плоду. У результаті комплексного лікування зменшувалася частота невиношування вагітності.

9. Найбільш інформативними показниками, які дозволяють об'єктивно оцінити ефективність фізичної реабілітації тематичних хворих, є (динаміка) величина артеріального тиску і тип центральної гемодинаміки, варіабельність серцевого ритму плоду і характер децелерацій.

10. Використання розробленої нами програми фізичної реабілітації в практичній діяльності відповідних лікувальних закладів буде сприяти зменшенню кількості різноманітних ускладнень вагітності і пологів та антенатальній охороні плоду в жінок, що хворіють на артеріальну гіпертензію.

Публікації автора:

1. Верич Г.Е., Гусев Т.П. Физическая реабилитация больных артериальной гипертензией: Методические рекомендации. – К., 2000. – 34 с.

2. Владимиров О.А., Тофан Н.І., Гусєв Т.П. Фізична реабілітація вагітних з нейро-циркуляторною астенією за умов санаторію // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання та спорту. – Харків: ХХПІ. –2000. – № 15. – С. 11-15.

3. Гусев Т.П. Проблема артериальной гипертензии у беременных, пути её решения // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання та спорту. – Харків: ХХПІ. – 2001. – № 9. – С. 44-49.

4. Верич Г.Е.Гусев Т.П. Влияние комплексной программы физической реабилитации на состояние плода у беременных с артериальной гипертензией // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання та спорту. – Харків: ХХПІ. – 2002. – № 18. – С. 92-97.

5. Гусєв Т., Рідковець О., Рідковець С. Нетрадиційні методи в лікуванні артеріальних гіпертензій // Молода спортивна наука України. Вип. 6. – Л.: Панорама, 2002. – С. 287-293.

6. Гусев Т.П., Редковец Т.Г. Комплексное лечение артериальных гипертензий // Physical education and sport. – 2002. – V.46, № 1. – P. 479-480.

7. Владимиров А., Тофан Н., Клименко А., Гусев Т. Применение дозированных физических нагрузок при нейроциркуляторной астении у беременных // Тези доповідей IV міжнародного наукового конгресу «Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров'я, рекреаціі, спортивної медицини та реабілітації».- К.: Олімпійська література. – 2000. – С. 285.