Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Ковалко Наталія Миколаївна. Фінансово-правове регулювання спеціальних режимів розрахункових відносин (на прикладі паливно-енергетичного комплексу України). : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Ковалко Н. М. Фінансово-правове регулювання спеціальних режимів розрахункових відносин (на прикладі паливно-енергетичного комплексу України). – Рукопис. - 214 с.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. — Київ, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячене питанням правового регулювання розрахунків за спеціальними режимами, які запроваджено у паливно-енергетичному комплексі України. В роботі розглянуті питання поняття і змісту правового регулювання розрахункових відносин, їх система, правовий режим, викладені питання про поняття, суті і місця спеціальних режимів у системі розрахунків, їх особливості.

Детально розглядається правовий механізм розрахунків у електроенергетиці України, його основні елементи (алгоритм, поточні рахунки із спеціальним режимом використання та ін.). Внесено пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання розглядуваних відносин та сформульовано ряд висновків теоретичного характеру.

У висновках в узагальненому вигляді сформульовані основні наукові та практичні результати, отримані в процесі дослідження, внесено пропозиції щодо вдосконалення законодавства про розрахунки в паливно-енергетичному комплексі України.

Отже, серед основних висновків дисертаційного дослідження є наступне:

1. Аналіз чинного законодавства, змісту і сфер застосування розрахункових відносин (народне господарство, державний і місцеві бюджети, оподаткування) дозволяє розширити поняття «розрахунки», зміст якого не зводиться лише до банківських платежів, побудованих на засадах диспозитивності, а має і публічні, фінансово-правові аспекти. В розрахункових відносинах можна виділити цивільно-правові, фінансово-правові елементи, що надає їм комплексного характеру, а нормам, що їх регламентують – характеру комплексного правового інституту. В результаті врегулювання цих відносин нормами фінансового права створюється правовий режим, в який вступають учасники розрахункових відносин. Він являє собою певну цілісність, що має внутрішні закономірності, правила, принципи та ін. В окремих галузях народного господарства держава може вводити правовий режим державного регулювання з типовими для фінансового права владними, імперативними приписами. Одним із найголовніших елементів формування правових режимів розрахунків є принципи. В роботі дається власна класифікація принципів безготівкових розрахунків, які відокремлено від принципів грошового обігу.

2. На основі загального поняття «правовий режим» можна сформулювати поняття спеціального режиму розрахунків, які відрізняються рядом специфічних властивостей і являють собою сукупність умов, правил, заходів як виключень із загального порядку розрахунків у народному господарстві України, спрямованих на досягнення певної економічної мети. Спеціальний режим розрахунків встановлюється законом або постановою Кабінету Міністрів України. В нормативно-правових актах в якості спеціальних режимів запроваджено розрахунки в електроенергетиці та в певній мірі в інших галузях паливно-енергетичного комплексу.

3. Виходячи із аналізу розвитку процесів управління і саморегулювання у паливно-енергетичному комплексі, можна зробити висновок, що відносини з виробництва і постачання електричної та інших видів енергії об’єктивно потребують державного регулювання і управління, яке має органічно доповнювати саморегулювання ринку і мати чіткі межі державного втручання.

4. Функціонування паливно-енергетичного комплексу має свої особливості і передбачає особливу модель фінансових відносин в електроенергетичній галузі, зокрема, на Оптовому ринку електроенергії, яка включала в себе такі основні елементи: 1) законодавча основа; 2) Оптовий ринок електричної енергії; 3) Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) і ДП "Енергоринок" як органи регулювання і управління в електроенергетиці; 4) уповноважений банк (банкір оптового ринку електричної енергії); 5) учасники розрахункових правовідносин; 6) Алгоритм оптового ринку електричної енергії; 7) поточні рахунки із спеціальним режимом використання; 8) правові форми і порядок розрахунків. Всі ці елементи утворюють єдиний механізм функціонування ОРЕ, на якому здійснюються розрахункові правовідносини у відповідності із укладеними учасниками ринку договорами за алгоритмом, який встановлюється НКРЕ.

5. В результаті аналізу правового режиму розрахунків в електроенергетиці України можна сформулювати висновок, що спеціальний режим розрахунків у ній має такі особливості: уповноважений банк призначається Кабінетом Міністрів України; всі учасники ОРЕ та інших галузей ПЕК зобов’язані відкрити рахунок саме в банку, який визначено Кабінетом Міністрів України і банк при цьому не має права відмовити у відкритті такого рахунку учасникам ОРЕ; закрити свій рахунок учасник ОРЕ теж не вправі; встановлюваний НКРЕ Алгоритм щодо розподілу коштів не має аналогів у цивільному та господарському праві і є обов’язковим як для власників рахунків, так і для уповноваженого банку; уповноважений банк виконує нетипову для банків операцію – на підставі рішення державного органу – НКРЕ, – розподіляє кошти між учасниками ОРЕ; платник і отримувач коштів не визначають форми розрахунків – уповноважений банк спрямовує кошти навіть без доручень; всі напрямки розрахунків, коло платників і отримувачів визначено законодавством: розрахунки детально регламентуються НКРЕ, яка в примусовому порядку спрямовує потоки грошових коштів на потреби ОРЕ; всі розрахунки здійснюються через поточні рахунки із спеціальним режимом використання; розрахунки здійснюються через розпорядника системи розрахунків – державне підприємство ДП "Енергоринок"; забороняється здійснення розрахунків у негрошовій формі, звернення стягнення за зобов'язаннями учасників оптового ринку електричної енергії на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, призупинення операцій на поточних рахунках із спеціальним режимом використання; на відміну від загального порядку в засобах масової інформації публікуються дані про відкриті в уповноваженому банку поточних рахунків зі спеціальним режимом використання; перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використовування в уповноваженому банку для зарахування засобів за електричну енергію затверджується і доводиться до уваги споживачів Національною комісією регуляції електроенергетики України (НКРЕ) через засоби масової інформації; регулярно публікуються дані про заборгованість підприємств галузі та конкретних боржників та ін. Такий режим вимагає адекватного відображення в чинному законодавстві з одночасною систематизацією численних актів (зокрема, актів Кабінету Міністрів України).

6. Виходячи із складної природи розрахункових відносин в паливно-енергетичному комплексі, слід прийняти окремий акт про фінансові основи відносин в ньому, надати чіткого статусу Алгоритму оптового ринку електроенергетики України, статусу поточних рахунків із спеціальним режимом використання і системно, цілісно врегулювати всю сукупність фінансових відносин в паливно-енергетичному комплексі України.

7. На основі аналізу розрахункових відносин в електроенергетиці України та ринку нафти і газу сформульовано висновок про необхідність створення Фонду розвитку паливно-енергетичного комплексу України. Водночас, цей Фонд міг би стати центральною ланкою в організації фінансових відносин у цій галузі, у проведенні взаєморозрахунків у паливно-енергетичному комплексі України та ін. (обґрунтування приводяться в тексті).

Публікації автора:

1. Ковалко Н.М. Правове регулювання здійснення розрахунків на ринку природного газу України // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. Вип. 16. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. – С. 190-194.

2. Ковалко Н.М. Правове регулювання розрахунків при виробництві і реалізації енергетичних ресурсів з давальницької сировини // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. Вип. 17. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. – С. 217-223.

3. Ковалко Н.М. Принципи безготівкових розрахунків і їх законодавче закріплення // Науковий вісник Чернівецького університету. Вип. 311. Правознавство. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 101-104.

4. Ковалко Н.М. Розрахунки як предмет правового регулювання // Науковий вісник Чернівецького університету. Вип. 333. Правознавство. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 103-106.

5. Ковалко Н. Фінансово-правові питання державного управління електроенергетикою // Право України. – 2007. – № 7. – С. 49-53.

6. Ковалко Н.М. Актуальні проблеми правового регулювання розрахункових відносин в електроенергетиці України // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Вип. 8. Серія «Право». – Ужгород, 2007. – С. 251-254.

7. Ковалко Н. Н. Вопросы терминологии в банковском законодательстве.// Законодательная дефиниция: логико-гносеологические, политико-юридические, морально-психологические и практические проблемы: Материалы Международного "круглого стола" (Черновцы, 21 – 23 сентября 2006 года) /Под ред. доктора юридических наук, профессора, заслуженного деятеля науки РФ В. М. Баранова, доктора юридических наук, профессора, заслуженного юриста Украины П. С. Пацуркивского, кандидата юридических наук Г. О. Матюшина.– Нижний Новгород: Нижегородский исследовательский научно-прикладной центр "Юридическая техника". – 2007.– С.1047 - 1054.

8. Ковалко Н.Н. Проблемы совершенствования порядка уплаты налогов в Украине // Современные проблемы теории налогового права. Материалы международной конференции (4-6 сентября 2007 г.).– Воронеж, 2007. – С. 98-102.

9. Ковалко Н. М. Публічно-правові режими розрахункових відносин. // Сучасний стан та перспективи розвитку фінансового права: Тези доп. Міжнародної науково-практичної конференції, 23 – 24 листопада 2007 року / Науково-дослідний інститут фінансового права. – К: ПП "Укртехнопрінт", 2007. – С. 358 - 361.