Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Юркевич Оксана Миколаївна. Фінансове забезпечення інноваційної діяльності в економіці України : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006. — 231арк. — Бібліогр.: арк. 168-188.



Анотація до роботи:

Юркевич О. М. Фінансове забезпечення інноваційної діяльності в економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

У дисертаційній роботі досліджені теоретичні засади та практичні аспекти фінансового стимулювання інноваційної діяльності в умовах забезпечення стабільного макроекономічного зростання в економічній системі України.

Розкрито суть і значення інновацій для соціально-економічного розвитку держави в довгостроковій перспективі та досліджено процес формування національної інноваційної системи. Визначено особливості та окреслено основні проблеми функціонування системи фінансового забезпечення інноваційної діяльності суб’єктів господарювання. Обґрунтовано принцип доцільності концентрації фінансових ресурсів та диференціації методів фінансування, а також сформульовано критерії визначення напрямів пріоритетного фінансування інноваційної діяльності. Проаналізовано сучасний стан забезпеченості фінансовими ресурсами інноваційної діяльності в економіці України. В дисертації обґрунтовано доцільність активізації державної політики фінансового стимулювання інноваційних процесів та систематизовано методи фінансової підтримки державою інноваційної діяльності в Україні.

У дисертації проведено теоретичне дослідження і подальше вирішення важливого наукового та практичного завдання обґрунтування теоретичних та методичних засад фінансового забезпечення інноваційної діяльності в Україні. Це дозволило сформувати низку теоретичних та науково-практичних висновків, що забезпечують вирішення основних завдань роботи відповідно до мети дисертації.

  1. Для забезпечення поступального соціально-економічного зростання України в довгостроковій перспективі на засадах використання новітніх наукових досягнень та структурних технологічних змін важливого значення набуває фінансова політика стимулювання інноваційних процесів, зокрема, ефективне функціонування системи фінансового забезпечення інноваційної діяльності. Визначено поняття “системи фінансового забезпечення інноваційної діяльності” як сукупності взаємопов’язаних елементів, спрямовану на стимулювання фінансування інноваційної діяльності, здійснення якої потребує значної концентрації фінансових ресурсів для отримання певного виду ефекту (економічного, екологічного, соціального, науково-технічного чи інтегрального).

  2. Виявлено досить низьку ефективність заходів, які здійснюють як держава, так і приватний сектор у площині фінансування інноваційної діяльності, відставання України за більшістю показників (наукоємність валового внутрішнього продукту, обсяги державних витрат на науку, співвідношення обсягів фінансування витрат на науку та в інноваційну діяльність) від промислово розвинених країн світу, невідповідність основних пропорцій фінансування міжнародним стандартам та нормам (зокрема, співвідношення обсягів фінансування прикладних і фундаментальних досліджень; співвідношення між державним і приватним фінансуванням), що за умов визнання та усвідомлення виключної важливості інновацій для суспільного розвитку свідчить про відсутність достатньої фінансової бази для їх забезпечення.

  3. Доведено, що для досягнення максимальної ефективності функціонування системи фінансового забезпечення інноваційної діяльності доцільно диференціювати джерела та методи фінансування залежно від етапів інноваційної діяльності. Необхідність застосування такого підходу зумовлена тим, що кожна стадія інноваційного процесу має властиві їм значення наступних параметрів: можливості успішної реалізації інноваційного задуму; тривалість періоду з урахуванням терміну від початку інвестування коштів до отримання прибутку; обсяги залучення необхідних фінансових ресурсів і доцільність впровадження інновацій на суто комерційних засадах. Все це впливає на ступінь ризику інвестицій та вибір методів фінансування (від прямих методів державної фінансової підтримки до комерційного інвестування).

  4. Встановлено, що залежно від мети вкладень і способів контролю над ефективністю їх використання методи державної фінансової підтримки інноваційної діяльності поділяються на: державне фінансування на безповоротних засадах та державне кредитування (прямі методи фінансової підтримки інноваційного процесу); заходи щодо стимулювання вкладень в інноваційну діяльність (непрямі методи фінансової підтримки інноваційного процесу). На початкових етапах реформування інноваційної сфери доцільним є домінування прямих методів державної підтримки інноваційної діяльності попри те, що в умовах нестачі фінансових ресурсів їх використання обмежене.

  5. Визначено, що серед прямих методів державної фінансової підтримки потребують удосконалення наступні: базове фінансування, фінансування цільових науково-технічних програм, відпрацювання основних засад визначення пріоритетності державних замовлень, фінансування на конкурсних засадах, надання державних гарантій для інвестування в інноваційну сферу, страхування інноваційної діяльності.

  6. З’ясовано, що в умовах дефіциту фінансових ресурсів як у держави, так і суб’єктів господарювання особливо важливу роль відіграють методи непрямого державного стимулювання інноваційної активності підприємств. Обґрунтовано, що з позицій забезпечення дієвості інноваційного процесу найефективнішими є методи, спрямовані на активізацію кредитної, податкової, митної політики. Вони передбачають запровадження податкових та митних пільг, спрямованих на стимулювання фінансування інноваційної діяльності, а також залучення банків, небанківських фінансових установ та іноземних інвесторів до процесу фінансового забезпечення інноваційної діяльності. Запропоновано заходи, спрямовані на залучення заощаджень населення для фінансування інноваційної діяльності, зокрема, через емісію довгострокових державних облігацій.

  7. Аргументовано, що одним з найдоступніших заходів для підвищення ефективності використання обмежених фінансових ресурсів є максимальна концентрація наявних коштів на важливих напрямах економіки, що дає змогу уникнути розпорошення коштів, зосередити увагу на ключових позиціях інноваційного розвитку і досягти конкретних суттєвих результатів за порівняно короткий час. У цьому зв’язку запропоновано систему визначення пріоритетних напрямів фінансування інноваційної діяльності, що містить наступні пріоритети: за стадіями інноваційного процесу та напрямами досліджень і розробок; за суб’єктами інноваційної діяльності; за галузевими складовими інноваційного розвитку (пріоритети за видами економічної діяльності); за регіональними напрямами інноваційного розвитку.

  8. Для обґрунтованого визначення та уточнення пріоритетів державної фінансової підтримки інноваційної діяльності слід ураховувати, що першочергового фінансування потребують прогнозно-аналітичні дослідження, необхідні для з’ясування найактуальніших напрямів розвитку науково-технічної та інноваційної сфер, а також фундаментальні і прикладні дослідження. Для цього необхідно сформулювати критерії пріоритетності з орієнтацією на перспективність досліджень і універсальність їх результатів, а також з урахуванням дії супутнього ефекту у розрізі визначення галузевих пріоритетів. Крім того, слід здійснювати моніторинг для визначення рейтингів галузей та регіонів щодо потреби і доцільності інноваційного стимулювання та запровадження спеціального режиму інноваційної діяльності для певних структур і регіонів.

  9. Встановлено, що для посилення ролі держави щодо активізації інноваційної діяльності необхідно забезпечити законодавчі та організаційні засади для здійснення завдань, покладених на Державне агентство України з інвестицій та інновацій в контексті визначення пріоритетних напрямів інноваційної діяльності, організації експертизи інноваційних проектів та програм, розробки схем їх фінансування із залученням як бюджетних коштів, так і коштів з недержавних джерел.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Юркевич О.М. Сутність інноваційної діяльності як економічного процесу // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – Вип. 3. – 2002. – С.114–118. – 0,4 д. а.

2. Юркевич О. М. Створення інноваційно сприятливого середовища розвитку економіку України // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Вип. 3. – 2002.– С.64-69. – 0,5 д. а.

3. Юркевич О.М. Фінансовий механізм сприяння розвиткові інноваційної діяльності // Формування ринкових відноси в Україні: Зб. наук. праць / Науково-дослідний економічний інститут. – К., 2003. – Вип. 9. – С. 19–22. – 0,4 д. а.

4. Юркевич О.М. Закордонний досвід стимулювання інвестицій в інноваційну сферу // Формування ринкових відноси в Україні: Зб. наук. праць / Науково-дослідний економічний ін-т. – К., 2003. – Вип. 10. – С. 34–39. – 0,7 д. а.

5. Юркевич О.М. Інноваційний принцип в стратегії діяльності підприємства // Формування ринкових відноси в Україні: Зб. наук. праць / Науково-дослідний економічний ін-т. – К., 2004. – Вип. 4. – С. 40–41. – 0,2 д. а.

6. Юркевич О.М. Фінансове забезпечення науково-технічної інноваційної діяльності // Фінанси України. – 2004. – № 6. – С.106–102. – 0,4 д. а.

7. Юркевич О. М Система пріоритетів державної фінансової підтримки науково-технічної інноваційної діяльності // Фінанси України. – 2004. – № 12. – С. 46–50. – 0,2 д. а.

8. Юркевич О.М. Джерела формування фінансових ресурсів у інноваційній діяльності підприємств // Вісника Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. Економіка. – 2004. – Вип. 71. – С. 39. – 0,2 д. а.

9. Юркевич О.М. Удосконалення методів непрямого фінансового стимулювання інноваційної діяльності підприємств // Проблеми науки. – 2005. – Вип. 7. – С.13–19. – 0,5 д. а.

В інших виданнях:

10. Юркевич О.М. Роль і місце держави у фінансовому забезпеченні інноваційних процесів // Тези доповідей: За матеріалами міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми трансформації фінансів і економіки регіонів у перехідний період”, травень 2003 р. – Хмельницький, 2003. – С. 178–180. – 0,1 д. а.

11. Юркевич О.М. Основні структурні пропорції в фінансуванні науково-технічної інноваційної діяльності // Збірник тез: За матеріалами IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 97–99. – 0,1 д. а.

12. Юркевич О.М. Вдосконалення податкових механізмів стимулювання інвестицій у науково-технічну та інноваційну сферу // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі”. – К., 2005. – Вип. 3. – Ч. 2. – С. 218–221. – 0,2 д. а.