Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Харко Андрій Юрійович. Фінансова діяльність підприємств з іноземними інвестиціями (на прикладі підприємств з виробництва та реалізації мінеральних вод) : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Харко А.Ю. Фінансова діяльність підприємств з іноземними інвестиціями (на прикладі підприємств з виробництва та реалізації мінеральних вод). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних засад здійснення фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями та визначенню шляхів її вдосконалення.

Розглянуто теоретичні аспекти функціонування підприємств з участю іноземного капіталу, зокрема фінансові складові їх діяльності. Сформовано основні підходи до визначення підприємств з іноземними інвестиціями та систематизовано принципи управління їх фінансовою діяльністю. Обґрунтовано середовище і чинники впливу на ефективність фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями та запропоновано методику здійснення їх фінансового аналізу.

Проаналізовано сучасний стан та сформульовано практичні рекомендації щодо вдосконалення фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями, що працюють на ринку мінеральних вод. Запропоновано стратегію об’єднання діяльності компаній одного сектора ринку та проаналізовано економічну ефективність в результаті ефекту синергії від такого об’єднання.

Окреслені можливі напрямки оптимізації роботи фінансових служб підприємств у сфері управління фінансовою діяльністю окремих підприємств і груп компаній.

Результати наукових розробок впроваджено в діяльність підприємств з метою вирішення різнопланових завдань: розробка довгострокової стратегії розвитку; щорічне бюджетування; консолідація результатів діяльності групи компаній; фінансовий аналіз та планування.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та отримано нові вирішення наукових проблем щодо сутності та природи функціонування підприємств з участю іноземного капіталу, особливостей здійснення їх фінансової діяльності, а також внесено пропозиції щодо підвищення ефективності управління фінансовою діяльністю підприємств з іноземними інвестиціями. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, полягають у наступному.

  1. Іноземне інвестування є одним з головних чинників інтеграції економіки України у світове господарство і одночасно однією з важливих складових динамічного розвитку національної економіки. Одним з найпоширеніших способів здійснення іноземних інвестицій є створення підприємств з іноземними інвестиціями, які, перебуваючи у статусі звичайних господарюючих суб’єктів, одночасно мають можливість залучення нових технологій, управлінського і виробничого досвіду, матеріальних, фінансових та інших ресурсів з інших країн.

  2. Дослідження економічної сутності підприємств з іноземними інвестиціями дозволило обґрунтувати їх місце серед інших форм спільного підприємництва, поряд із міжнародними економічними організаціями, вільними економічними зонами, транснаціональними компаніями, відокремленими структурними підрозділами іноземних компаній, іноземними підприємствами та спільними підприємствами.

  3. У результаті аналізу вітчизняного законодавства у сфері іноземного інвестування та спільного підприємництва та на основі вивчення досвіду інших країн щодо законодавчої регламентації діяльності підприємств з іноземними інвестиціями, запропоновано створити привілейовані умови для підприємств з іноземними інвестиціями виробничого характеру, розробивши систему стимулювання на засадах галузевої i регіональної вибірковості, а також з урахуванням розміру іноземної інвестиції i ступеня новизни привнесеної технології. Одним із чинників стимулювання експортної діяльності підприємств з іноземними інвестиціями стане запровадження диференційованих ставок податків залежно від приросту частки експорту власної продукції підприємства. З метою зростання впевненості іноземного інвестора у довгостроковості і стабільності намірів держави приймати іноземні інвестиції і гарантувати їх безпеку, запропоновано надання права іноземним інвесторам на купівлю нерухомості і землі (за винятком земель заповідного фонду і посівних площ). При цьому державні стимули і гарантії повинні відповідати критеріям стабільності, спроможності залучати інвестиції і генерувати економічну активність, відсутню за звичайних умов. Наслідки поліпшення економічного становища внаслідок дій таких стимулів повинні істотно перевищувати витрати на їх реалізацію.

  4. Забезпечення всіх процесів життєдіяльності та поступального розвитку підприємства нерозривно пов’язано з ефективною організацією процесів руху грошових потоків, формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів. Цілеспрямоване здійснення такої діяльності фінансовою службою в системі відповідних економічних відносин і складає суть фінансів підприємства. При цьому фінансові відносини підприємства з іноземними інвестиціями характеризують особливі форми його внутрішніх та зовнішніх фінансових зв’язків, які генерують фінансові потоки, пов’язані з акумулюванням і спрямуванням його фінансових ресурсів.

  5. На ефективність фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями впливають чинники зовнішнього і внутрішнього середовища. Зовнішнє середовище визначається чинниками непрямої і прямої дії. Чинниками непрямої дії є: міжнародне середовище, інституційно-правове, соціально-етичне, етно-культурне середовище, кредитно-фінансова, фіскальна, валютна політика держави. Пряма дія зовнішнього середовища зумовлюється такими чинниками: власники, споживачі, постачальники, кредитори, конкуренти. Стратегія, структура, персонал і технологія діють в рамках внутрішнього середовища.

  6. Запропоновані у дисертації методи економіко-математичного моделювання при застосуванні їх в управлінні фінансовою діяльністю компанії сприятимуть унеможливленню прийняття неправильних фінансових рішень в ринкових умовах невизначеності, допоможуть спрогнозувати бажаний результат впливу фінансової діяльності на загальногосподарські показники підприємства з іноземними інвестиціями, вміло і своєчасно використати фінансові показники, надавши їм конкретних числових значень.

  7. Виходячи із завдання забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами та підвищення ефективності його фінансової діяльності, побудовано систему оціночних показників результативності фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями, яка базується на основних принципах оцінки результативності. При цьому із врахуванням особливостей створення і функціонування таких підприємств, застосовуються виключно економічні критерії і показники, погоджені із принципами оцінки результативності діяльності в цілому. Важливим елементом у системі оцінки ефективності фінансової діяльності є алгоритм здійснення фінансового аналізу підприємства з іноземними інвестиціями, розроблення якого, базуючись на застосуванні новітніх інформаційних технологій і способів обробки даних, дозволить отримати вчасний, адекватний і достовірний фінансовий аналіз, надасть важелі для попередження погіршення фінансового стану підприємства і забезпечить можливість розробки і вжиття заходів, спрямованих на оптимізацію фінансового стану і забезпечення фінансової рівноваги підприємства з іноземними інвестиціями.

  8. Проведений аналіз довів значну ризикованість для фінансового стану підприємств політики агресивної ринкової експансії, в результаті чого підприємствам рекомендовано розробити чітку фінансову стратегію для забезпечення фінансової стійкості. Найважливішою складовою в оперативному управлінні фінансовою діяльністю підприємств має бути ефективний контроль за станом, динамікою і обґрунтованістю здійснюваних витрат. Проведені експериментальні розрахунки дозволили рекомендувати найбільшим українським операторам ринку мінеральних вод об’єднати свої зусилля шляхом створення єдиної водної компанії з метою збільшення їх ринкової частки, зростання прибутковості їх діяльності та підвищення вартості бізнесу. Об’єднана компанія завдяки ефекту синергії зможе акумулювати великі суми фінансових ресурсів, оптимізувати структуру витрат, проводити зважену цінову, маркетингову та інвестиційну політику, забезпечить відбір найбільш якісного трудового потенціалу.

  9. Застосування у процесі бюджетування запропонованої класифікації статей витрат дозволяє підприємствам врахувати їх галузеву і ринкову специфіку та сприяє детальній інтерпретації фінансово-господарських процесів. Впровадження зазначеної пропозиції забезпечує можливість здійснювати об’єктивну оцінку фінансових результатів підприємств, полегшує вибір необхідних управлінських рішень для здійснення впливу на їх фінансово-господарську діяльність, допомагає кращій прогнозованості обсягів і термінів руху грошових потоків, дозволяє запобігти виникненню проблем з ліквідністю та іншим кризовим ситуаціям.

Таким чином, теоретичне обґрунтування змісту та особливостей функціонування підприємств з іноземними інвестиціями, а також визначення ключових практичних засад оптимізації фінансової діяльності підприємств з участю іноземного капіталу дало змогу сформулювати в дисертації цілісний науковий підхід щодо удосконалення фінансової складової функціонування підприємств з іноземними інвестиціями та гармонізації їх розвитку із завданнями щодо стимулювання інтенсивного економічного зростання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Харко А.Ю. Аналіз фінансової діяльності підприємства в нових умовах господарювання // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. Економічні науки. Вип. 4 / Редкол.: В.Д.Лагутін (гол. ред.) та ін. – Луцьк, 2001. – С.288–295 (0,72 д.а.).

  2. Харко А.Ю. Бюджетування у процесі управління фінансовою діяльністю підприємства // Фінанси України. – 2001. – № 9. – С.87–91 (0,30 д.а.).

  3. Харко А.Ю. Еволюція правового забезпечення діяльності спільного підприємництва в Україні // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 32. – Львів. – 2003. С.221–229 (0,35 д.а.).

  4. Харко А.Ю. Показники фінансової стійкості в управлінні фінансовою діяльністю підприємства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні (Збірник наукових праць). Випуск 2 (ХХХІІІ) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. М.І.Долішній. Частина 1. – Львів, 2002. – С.275–279 (0,27 д.а.).

  5. Харко А.Ю. Політика обліку в управлінні діяльністю підприємства // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 31. – Львів. – 2002. С. 232–239 (0,23 д.а.).

  6. Харко А.Ю. Роль і завдання фінансиста у структурі управління підприємством // Фінансово-кредитне регулювання ділової активності господарюючих суб’єктів / Формування ринкових відносин в Україні. – Науковий збірник. – Спецвипуск 11 / За ред. Є.В.Мниха. – Львів: Інтереко, 2002. – С.151–154 (0,23 д.а.).

  7. Харко А.Ю. Роль фінансового планування в управлінні фінансовою діяльністю підприємства // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – Випуск 30. – Львів. – 2001. – С.134–137 (0,13 д.а.).

  8. Харко А.Ю., Харко В.Ю. Ризики в управлінні фінансовою діяльністю // Фінанси України. – 2002. – № 7. – С.79–84 (0,34 д.а.). Особистий внесок: досліджено прийоми і методи управління ризиками у фінансовій діяльності підприємств (0,2 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Харко А.Ю. Алгоритм аналізу причин погіршення фінансового стану підприємства // Актуальні проблеми формування економічної системи України: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів. – 16-17 травня 2002. – С.321–323 (0,19 д.а.).

  2. Харко А.Ю. Моделювання фінансової діяльності з урахуванням ефекту синергії при об’єднанні компаній // Теорія та практика державного управління в умовах євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. Тези доп. (8-9 черв. 2006 р.) – Відп. ред. Р.А.Слав’юк. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2006. – С.155–159 (0,15 д.а.).

  3. Харко А.Ю. Розрахунок ефекту операційного важеля для виробничої компанії // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 24-25 жовтня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С.280–282 (0,10 д.а.).

  4. Харко А.Ю. Фінансова політика підприємства та передумови її формування // Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 7-8 травня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С.306–307 (0,09 д.а.).

  5. Харко А.Ю. Фінансовий механізм в управлінні фінансовою діяльністю підприємства // Україна в ХХІ ст.: Формування економічної системи: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів. – 3-5 травня 2001. – С.378–380 (0,09 д.а.).

  6. Функції та методи управління фінансами спільних підприємств // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 13-14 травня 2005 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С.447–448 (0,05 д.а.).