Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Філософія науки і техніки


Цимбал Світлана Миколаївна. Філософсько-методологічний потенціал соціосинергетики : дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Цимбал С. М. Філософсько-методологічний потенціал соціосинергетики. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.09 – філософія науки. Інститут філософії імені Г. С. Сковороди Національної Академії Наук України. Київ 2005.

У дисертації розглядаються методологічні можливості синергетичної парадигми в поглибленні предметного поля соціального пізнання. Ідеї та принципи синергетики, нового міждисциплінарного наукового напрямку, представлені в їх історичному та загальнотеоретичному розрізі, запропонований панорамний погляд на соціосинергетичні інтерпретації, що вже існують у вітчизняних, російських та західних дослідженнях. Реконструкція самоорганізаційної динаміки в соціальному середовищі дозволяє по-новому розглянути такі явища, як ігрові, міфологічні соціальні спільності, розкривши в них прояв соціосамоорганізаційної тектоніки, дію самоорганізаційних механізмів соціальної зміни.

Поставлені проблеми досліджуються в контексті ідей І. Пригожина, розкривається їх ефективність для сучасного гуманітарного пізнання; з'ясовується роль синергетики як загальнонаукової програми; аналізуються соціосинергетичні параметри комунікативного середовища сучасної науки.

Розробка нової методології дослідження суспільства в синергетичному контексті детермінована тим, що традиційні підходи, включаючи й формаційний, демонструють сьогодні недостатню ефективність, тому що не в змозі адекватно пояснити перехід на якісно інший рівень соціуму в умовах нестабільного існування. Доведено, що використання соціосинергетичної методології у дослідженні соціуму дозволяє накреслити нові соціальні стратегії та орієнтири суспільного розвитку.

У висновках дисертаційного дослідження представлені основні наукові результати, що виносяться на захист, визначаються перспективи подальшого наукового пошуку філософсько-методологічних підстав формування саморефлексивної соціосинергетичної міждисциплінарної стратегії соціального пізнання, а саме:

Соціосинергетика сьогодні, розвиваючись як міждисциплінарний напрям, прагне до переосмислення й розширення свого концептуального інструментарію, уникаючи тяжіння до фізикалізму. Використання тільки математичних формул і фізичних принципів у дослідженні низки соціальних феноменів розкривають певні особливості соціуму, але це не призводить до розуміння реального світу, що включає в себе людину, а висвітлює тільки окремі події. Визначальними тут повинні бути поняття та методи соціальних і гуманітарних наук.

Підтверджуючи свою здатність бути міждисциплінарним напрямом, що зближує природничу й соціальну картини світу, соціосинергетика повинна виявляти особливості зростання складності еволюційних процесів. Вищою формою процесу самоорганізації є розвиток антропо-соціо-культурних систем. Розкриття їх особливостей потребує ускладнення методологічної програми соціосинергетики.

Вихід на міждисциплінарний рівень розвитку вимагає від соціосинергетики формування нових дослідницьких стратегій, що є синтезуючими. Труднощі його розробки полягають у складності подолання дисциплінарних меж. Тому що соціальна картина світу включає цінності, ідеали, художні образи, а методи їх вивчення в синергетичних схемах обмежені. Під час процесу адаптації принципів теорії самоорганізації до вивчення соціуму має відбуватись кардинальна перебудова синергетичного дискурсу на основі мови та методології певної соціальної науки, в межах предмета якої відбувається дослідження.

Синтез теорії самоорганізації та окремих суспільних наук буде більш ефективним, якщо синергетичне мислення резонуватиме з нелінійними характеристиками стилю мислення, що автономно виникають у дисциплінарних сферах, пов'язаних із проблемами соціальної складності, нестійкості, становлення нових структур. В такому випадку специфіка методологічної роботи як особистісно орієнтованої комунікативної діяльності в умовах усвідомлюваної міждисциплінарності виявляється визначеною контекстом діалогу філософії та спеціальної дисципліни.

Соціальним системам, що самоорганізуються, не можна нав'язувати шляхи розвитку. Для розробки оптимальної стратегії управління необхідно враховувати траєкторії руху систем та сприяти вибору між цими траєкторіями відповідно до певної управлінської логіки. Синергетичні стратегії управління залежать від фазності руху соціальної системи: окремі етапи її розвитку відрізняються співвідношенням самоорганізації, організації, управління. Соціосинергетика припускає суб'єктивну можливість, додаючи мінімальні зусилля в потрібних точках, одержувати максимальні результати реалізації об'єктивного процесу.

Публікації автора:

  1. Цымбал С. Н. Элементы синергетической парадигмы в истории социогуманитарных исследований // Філософські науки. Збірник наукових праць. – Суми: СумДПУ, 2003. – С. 68-73.

  2. Цымбал С. Н. Синергетическая парадигма и общественно-гуманитарные процессы // Наука. Релігія. Суспільство. – Донецьк: ІПШ “Наука і освіта”, 2003. - № 3. – С. 403-408.

  3. Цымбал С. Н. Методологический потенциал синергетической парадигмы и самоорганизационные механизмы социальных процессов // Філософські науки. Збірник наукових праць. – Суми: СумДПУ, 2004. – С. 57-63.

  4. Цымбал С. Н. Возможности применения синергетических идей для расширения понятий классического рационализма // Sententiae: наукові праці. Спецвипуск № 1. “Феномен раціональності”. – Вінниця: Універсам, 2004. – 200-204.

  5. Цымбал С. Н. Технологии моделирования и управления социумом: нелинейный поход // Філософські науки. Збірник наукових праць. – Суми: СумДПУ, 2005. – С. 36-42.