Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Релігієзнавство, філософська антропологія, та філософія культури


Владиченко Лариса Дмитрівна. Філософські та релігійні аспекти проблеми діалогу: компаративний аналіз творчості Мартіна Бубера та Михайла Бахтіна : дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 189арк. — Бібліогр.: арк. 170-189.



Анотація до роботи:

Владиченко Л.Д. Філософські та релігійні аспекти проблеми діалогу: компаративний аналіз творчості Мартіна Бубера та Михайла Бахтіна. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.11 – релігієзнавство. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена з’ясуванню релігійних та філософських аспектів проблеми діалогу на матеріалах творчості М. Бубера та М. Бахтіна. З’ясовано походження поняття “діалог” та трансформацію його смислового навантаження. Розглянуто методологічні засади проблеми діалогу у західноєвропейській філософській традиції від доби Античності до початку XX ст. Встановлено, що до кінця XIX – початку XX століття поняття “діалог” застосовується переважно до мовленнєвої поведінки, виступає як літературний жанр і має інформативний характер. Показано, що тільки на початку XX століття починає розроблятися теорія діалогу, діалогічності. У понятті “діалогу” вбачається фундаментальний принцип зв’язку людини з іншими людьми, світом, Богом. Обґрунтовано, що свого вищого розвитку діалогічний принцип набуває в творчості М. Бубера і М.Бахтіна. Показано, що характерною особливістю “релігійного” діалогу є його вертикальний зріз і наявність у діалозі Третьої онтологічної координати – Бога. “Філософський” діалог відбувається у лінійній площині в міжлюдській сфері. Акцентується увага, що вихідними принципами діалогу є визнання рівноправності і наявності інших людей; відкритість людини для діалогу; народження нового сенсу в позиціях суб’єктів діалогу. Проаналізовано значення діалогу для міжрелігійної сфери. Доведено, що “міжрелігійний” діалог відбувається на формальному рівні.

Відповідно до поставленої мети та завдань дисертаційного дослідження зроблено наступні висновки:

1. Проаналізовано різні підходи до з’ясування сутності поняття “діалогу”. Виявлено, що в науковій літературі використання терміну “діалог” та розуміння його сутності є неоднозначним. Визначено місце “діалогу” в процесі “спілкування” та “комунікації”. Поняття “спілкування” є більш об’ємним, ніж поняття “комунікація”. “Діалог” є однією з форм спілкування, але його не слід зводити до “спілкування”, тобто “діалог” і “спілкування” не є тотожними. І одночасно “діалог” є найвищою формою міжсуб’єктних стосунків; для того, щоб виник “діалог”, потрібно дійти до вищого рівня “спілкування”.

2. Висвітлено розгортання проблеми діалогу в процесі руху філософських ідей. З’ясовано, що Античність є джерелом філософського діалогу в західноєвропейській традиції. Діалог в Античності слугував методом знаходження істини за допомогою певним чином сформульованих питань і послідовного пошуку відповідей на них, започатковується “внутрішній” вид діалогу. За внутрішньою структурою традиція діалогу в Середньовіччі відрізнялася від античної тим, що діалогові не були притаманні пошуки істини за допомогою діалектики, а викладання істини подавалося в авторитарній формі, або в умовній формі запитань та відповідей авторитарно-дидактичного викладу християнської доктрини. Християнство зробило принципово важливий крок в напрямку затвердження права особистості на самостійний і відповідальний вибір поведінки, і вперше представило спілкування як діалог “Я” і “Ти”.

3. В культурі Нового часу закладено підґрунтя до осмислення проблеми “Іншого”. Можна стверджувати, що новоєвропейській класичній філософії XVIII-XIX століть була притаманна “монологічність”, що витікала з її “метафізичних основ”. Головним принципом цих основ постав, сформульований в новоєвропейській філософії “суб’єктивний принцип”. Розроблено поняття “суб’єкту” як “ідеальної моделі” пізнавальної діяльності, що здійснюється тотожними один до одного суб’єктами з позиції “абсолютного спостерігача”. В цей період відбулася розробка категоріального апарату дослідження діалогу, передусім таких категорій як “суб’єкт”, “об’єкт”, їх стосунки, а також категорій “Я”, “не-Я”, “Я і Ти”.

4. З’ясовано, що в кінці XIX – на початку XX століття розуміння “діалогу” втрачає своє попереднє значення і набуває нового – універсальної форми відношення “Я-Ти”, як способу дослідження сутності людини та визначення її реального призначення у житті. Таке обґрунтування діалогу було вперше запропоновано в працях діалогістів, свого найвищого прояву набуло в творчості М. Бубера та М. Бахтіна. Мислителі стверджують, що людина розкривається повністю в спілкуванні з іншою людиною. Вершиною спілкування обидва мислителі виділяють діалог. Діалог, за М. Бубером, виникає за умови присутності “абсолютного Ти”, тобто Бога; через цю присутність можливий подальший діалог між людьми. Діалог здійснюється у вертикальному зрізі. Діалог можливий тільки під знаком нескінченної істоти. Ціннісний центр діалогізму М. Бахтіна – “Інший”. Діалог, за М. Бахтіним, відбувається у лінійній площині між суб’єктами. І коли діалог відбувся, з’являється нова “Іншість”, за допомогою якої відбувається єднання промовляючих.

5. З’ясовано сутність та механізм “філософського” та “релігійного” діалогу. За допомогою “філософського” діалогу відбувається самоідентифікація особи (суб’єкту) мовлення у світі. Саме тут відбувається зустріч суб’єктів мовлення і досягається єднання та порозуміння між ними. Отже, “філософський” діалог – це акцентуація на суб’єкт-суб’єктних відносинах між “Я” та “Іншим”, у процесі яких виникає нова “Іншість” і відбувається самоідентифікація особистості. В “релігійному” діалозі процес самоідентифікації особистості проходить декілька етапів. Перш за все, це піднесення на вищі рівні буття завдяки діалогічності “Я” до “Бога”, і подальший діалог “Я” до “Я”; “Я” до “Інших”; суб’єкт мовлення пропускається крізь призму діалогу “Я” до “Бога”. Отже, “релігійний” діалог – це зосередження уваги на відносинах між Богом та людиною, при цьому система цих відносин проектується на всі сфери життя людини та суспільства.

6. З’ясовано, що сутнісною характеристикою діалогу є рівноправні, симетричні, паритетні відносини суб’єктів діалогу, котрі одночасно є партнерами. Саме ця сутність діалогу є методологічною висхідною діалогу, без наявності якої не йдеться навіть про можливість діалогу. Отже, основою діалогу виступає єдність суб’єктів діалогу, яка виражається в близькості структур духовного світу, типовості проблемних ситуацій, котрі виникають перед суб’єктами, їх позиціями і точками зору. Вихідними принципами діалогу є визнання рівноправності інших людей; відкритість людини для діалогу; народження нового сенсу в позиціях суб’єктів діалогу. Метою діалогу є досягнення взаєморозуміння шляхом обміну сутнісними поняттями його учасників. Функції діалогу: комунікативна, інформаційна, самоідентифікація особи.

7. Проаналізовано значення “діалогу” для досягнення порозуміння у міжрелігійній сфері. Обґрунтовано, що вживання в науковій літературі терміну “міжрелігійний діалог” є некоректним з точки зору сутності поняття “діалогу”. Доведено, що “міжрелігійний” діалог відбувається на формальному рівні. Іншими словами, стосунки, які відбуваються між релігіями, можна назвати стосунками, які приймають “діалогічну форму спілкування”. Частіше за все, відбувається підміна понять. Тому що дослідники вкладають у розуміння “міжрелігійного” діалогу сутність “суперечки”, а саме таких її форм як “дискусія” і “демагогія”.

Публікації автора:

  1. Владиченко Л.Д. Діалогічність як основа самоідентифікації “Я”: філософський та релігійний аспект // Вісник СевДТУ. Вип. 56: Філософія: Зб. наук пр. / Редкол.: М.С. Колесов (відп. ред.) та ін.; Севастоп. нац. тех. ун-т. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2004. – С. 175–184.

  2. Владиченко Л.Д. Проблема “філософського” діалогу в творчості М.М.Бахтіна // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія № 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія: Зб. наукових праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2004. – № 2 (15). – С. 46–56.

  3. Владиченко Л.Д. Проблема обґрунтування “релігійного” діалогу в творчості Мартіна Бубера // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Філософія. Політологія. – Вип. 76–79. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2006. – С. 16–19.

  4. Владиченко Л.Д. Проблема “релігійного” та “морального” діалогу: компаративний аналіз // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Філософія. Політологія. – Вип. 45. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2002. – С. 275–276.

  5. Владиченко Л.Д. Філософсько-релігійні аспекти проблеми діалогу // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Філософія. Політологія. – Вип. 53. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2003. – С. 96-97.

  6. Владиченко Л.Д. Міжсуб’єктний діалог як ґрунт моделі сучасного глобального діалогу // Актуальні проблеми філософських, політологічних і релігієзнавчих досліджень (До 170-річчя філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка). Матеріали Міжнародної наукової конференції “ЛЮДИНА – СВІТ - КУЛЬТУРА” (20–21 квітня 2004 року, Київ). – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – С.544–545.

  7. Владиченко Л. Ідея міжрелігійного діалогу в епоху глобалізації // Релігія і соціальні зміни в сучасному суспільстві. Матеріали міжнародної наукової конференції (м.Чернівці, 18-19 квітня 2005 р.). – Чернівці: Рута, 2005. – С.147–149.

  8. Владиченко Л.Д. Початок XX століття: формування діалогічної думки // Міжнародна наукова конференція “Дні науки філософського факультету –2005” (26–27 квітня 2005 року): матеріали доповідей та виступів. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2005. – Ч. III. – С. 22–23.

  9. Владиченко Л.Д. Розгортання ідеї діалогу в середньовічній філософській думці // Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості: Матеріали XVI Міжнародної науково-практичної конференції. – Донецьк: ІПШІ “Наука і освіта”. – 2005. – С. 24–25.

  10. Владиченко Л.Д. Іудаїзм як джерело діалогічної проблематики в творчості М. Бубера // Дні науки філософського факультету–2006: Міжнародна наукова конференція (12–13 квітня 2006 року): матеріали доповідей та виступів. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. Ч. III. – С. 139–142.

  1. Владиченко Л.Д. Теоретико-методологічне підґрунтя “релігійної” моделі діалогу // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип. IV: У 3-х ч. – Ч.1 / За заг. ред. проф. О.К. Закусила. – К.: Логос, 2006. – С. 344–346.