Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Філософія права


Штангрет Михайло Йосипович. Філософські проблеми правового виховання молоді (на прикладі закладів освіти МВС України) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / Львівський держ. ун-т внутрішніх справ. — Л., 2006. — 240арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 176-200.



Анотація до роботи:

Штангрет М.Й. Філософські проблеми правового виховання молоді (на прикладі закладів освіти МВС України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. – Львівський державний університет внутрішніх справ. Львів, 2007.

У дисертації розглядаються й теоретично обґрунтовуються основні аспекти актуальної філософсько-правової наукової проблеми, пов’язаної із правовим вихованням молоді, зокрема курсантів закладів освіти МВС України. Одержано низку важливих наукових і практичних результатів, спрямованих на удосконалення правового виховання молоді на сучасному етапі розвитку суспільства. Здійснено філософсько-правове осмислення суті правового виховання людини на сучасному етапі розвитку суспільства через всебічне теоретичне узагальнення й інтегрування результатів досліджень у царині суміжних наук, внаслідок чого виявлено найбільш ефективні підходи до вирішення проблеми виховання молоді.

Розширено й поглиблено філософсько-правове міждисциплінарне пізнання правосвідомості. Розкрито діалектичний міждисциплінарний взаємозв’язок підходів, принципів, змісту, форм, методів і засобів правового впливу на курсантів закладів освіти МВС України з метою формування у них правомірної поведінки.

Дисертація має теоретичне і практичне значення для організації та здійснення правового виховання молоді, в тому числі й курсантів закладів освіти МВС України, а також є певним внеском у розвиток науки філософії права.

У дисертації всебічно розглянуто актуальну філософсько-правову наукову проблему, пов’язану із обґрунтуванням специфіки й напрямів правового виховання молоді, в тому числі курсантів закладів освіти МВС України. Результати виконаного дослідження дають підстави сформулювати основні висновки, що є певним внеском у розвиток науки філософії права:

1. Філософсько-правове обґрунтування виховання людини на сучасному етапі розвитку суспільства має здійснюватися через всебічне теоретичне осмислення й інтегрування результатів досліджень суміжних наук (соціології, психології, педагогіки та ін.).

2. З філософсько-правових позицій закономірності правового виховання молоді виявляються через діалектичну єдність природного й соціального, індивідуального й суспільного, абстрактного й конкретного, правового й вільного в людині, а також загального, особливого й одиничного. Тому в такій філософсько-правовій площині виховання молоді в суспільстві необхідно розглядати, по-перше, як засвоєння соціального і правового досвіду попередніх поколінь; по-друге, як пізнання соціальних і правових норм та формування досвіду власної поведінки і відносин, у тому числі певної моделі правової поведінки; по-третє, як соціалізацію; по-четверте, як формування особистості у взаємозв’язку природних (біологічних) й зовнішніх (соціальних, у тому числі правових) факторів. По-п’яте, як формування внутрішньої свободи вибору стилю і форм поведінки в межах правового поля.

3. З філософсько-правових позицій правове виховання являє собою суспільно-буттєву необхідність. Правове виховання молоді, в тому числі й курсантів закладів освіти МВС України, – це цілеспрямована, організована, послідовна та системна діяльність з боку державних органів, установ та інших учасників правовиховного процесу для формування у молоді належного рівня правосвідомості, яка буде визначальним чинником правомірної поведінки.

4. У філософсько-правовому міждисциплінарному розумінні правосвідомість – це інтегроване духовносоціопсихічне явище, в основі якого є правові норми як спонукальні мотиви дій, вчинків і поведінки особистості загалом відповідно до їх змісту. Як інтегроване явище, правосвідомість формується під дією духовного, соціального, психічного та особистісного, а також під впливом історичного розвитку народу, його менталітету. У структурному плані правосвідомість включає такі компоненти: світоглядний, духовний, моральний, естетичний, правоціннісний, професійно-правовий, буденно-правовий і психологічний.

5. Формування правомірної поведінки молоді тісно пов’язано з сутністю правової природи людини, її особистістю, яка у часі або прогресує, або регресує, а також зі змістом правового виховання.

6. Зміст правового виховання курсантів закладів освіти МВС України становить сукупність знань, навичок і вмінь з юридичних, філософських, психологічних, педагогічних, соціологічних, спеціальних та інших навчальних дисциплін, а також систему переконань й установок, які забезпечують правомірну поведінку в суспільстві та професійній діяльності в органах внутрішніх справ.

7. У процесі правового виховання зміст вкладається у конкретні форми й за сукупністю методів і різних засобів передається курсантам. Ефективність засвоєння курсантами змісту, тобто знань, навичок і вмінь, залежить від того, в які форми був вкладений зміст, які міждисциплінарні методи застосовувалися для того, щоб курсанти не лише оволоділи цими знаннями, навичками і вміннями, а й перетворили їх у свої переконання, мотиви поведінки і професійної діяльності.

8. У практичній площині діалектика правового виховання у вищих закладах освіти МВС України виявляється як доцільне поєднання за змістом, цілями та умовами сукупності різних підходів, принципів, форм, методів і засобів виховного впливу на курсантів.

9. Особливості правового виховання курсантів вищих навчальних закладів МВС України полягають у тому, що:

– воно спрямовано не лише на формування їх власної правомірної поведінки, а й на формування знань, навичок, умінь, переконань та установок щодо, по-перше, забезпечення пріоритету права в їхній професійній правоохоронній діяльності, по-друге, - запобігання професійно-моральній деформації, по-третє, - здатності забезпечувати правомірну поведінку громадян;

– на курсантів здійснюється виховний вплив як у ході навчальних занять, так і у позанавчальний час, організовано і через створення спеціальних умов;

– воно здійснюється в період правозастосовної (навчальної) практики, участі курсантів разом із працівниками підрозділів міліції в охороні громадського порядку під час різноманітних масових заходів, участі у правовому вихованні учнів середніх шкіл, наданні юридичної допомоги населенню під час чергувань в „юридичній клініці” університету;

– спрямовано на формування негативного ставлення до фактів порушення законності, аморальних вчинків, правопорушень, а також на виховання поваги до Конституції та законів України, глибокої переконаності у справедливості й доцільності заснованого на них правопорядку;

– у курсантів постійно формується усвідомлення необхідності і готовності підкорятися наказам, правовим нормам, а також установка на справедливість у розв’язанні завдань майбутньої професійної діяльності;

– воно також здійснюється через індивідуально-виховну роботу й шляхом самовиховання;

– у процесі правовиховної діяльності до курсантів задля досягнення правомірної поведінки можуть застосовуватися також методи примусу і покарання.

Публікації автора:

  1. Сливка С.С., Рудницький М.І., Підгурський М.Т., Штангрет М.Й., Єсип І.О. Формування правосвідомості юриста: Монографія. – Львів: Кальварія, 1997. – 96 с.

  2. Несімко О.Д., Сливка С.С., Штангрет М.Й. Сучасна особа юриста: Монографія. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при Українській академії внутрішніх справ, 1997. – 116 с.

3. Ортинський В.Л., Кельман М.С., Штангрет М.Й. Теорія держави і права (схеми, таблиці, поняття, принципи, основні засади): Навч. посібник. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України, 2003.– 180 с.

4 Сливка С.С., Штангрет М.Й., Єсип І.О. Конкретизація правосвідомості юриста // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України, 1997. – С. 115-124.

5. Штангрет М.Й. Духовне виховання курсантів: правовий аспект // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України, 1999. – № 3. – С.156-162.

6. Штангрет М.Й. Правове виховання як засіб національної безпеки: філософський аспект // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – Одеса, 1999. – №1. – С.130-135.

7. Штангрет М.Й. Правосвідомість як феномен виховання курсантів // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України, 2000. – №1. – С.141-144.

8. Штангрет М.Й. Філософське обґрунтування методів та засобів правового виховання курсантів у демократичній державі // Молода Українська держава на межі тисячоліть: погляд в історичне майбутнє демократичної правової держави Україна. Зб. наук. праць. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України, 2001. – С. 256-270.

9. Штангрет М.Й. Діалектичний взаємозв’язок форм, методів та засобів правового виховання курсантів // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України. – Львів: ВЦ Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України, 2002. – №1. – С. 69-76.

10. Токарська А.С., Штангрет М.Й. Формування і розвиток комунікативних умінь курсантів у процесі правової підготовки // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. Зб. наук. праць. – Сімферополь, 2004. – Вип. 6. – С. 142-149.

11. Штангрет М.Й. Правове виховання курсантів як суспільнонеобхідна умова професійного становлення майбутніх правоохоронців // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів: ВЦ Львівського державного університету внутрішніх справ, 2006. – Вип.2. – С. 137-143.