Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Дмитренко Світлана Володимирівна. Фенотипічні та генетичні маркери у хворих на псоріаз жителів Поділля. : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Дмитренко С.В. Фенотипічні та генетичні маркери у хворих на псоріаз жителів Поділля. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей статевих, антропометричних, соматотипологічних та дерматогліфічних показників у чоловіків та жінок Поділля першого зрілого віку хворих на псоріаз.

Автором вперше дана комплексна антропогенетична оцінка можливостей виникнення псоріазу у чоловіків та жінок першого зрілого віку, жителів Подільського регіону України. Встановлені особливості антропометричних, соматотипологічних показників і компонентного складу маси тіла у хворих на псоріаз чоловіків і жінок першого зрілого віку, які дозволили визначити “діатезні” конституціональні типи у хворих на псоріаз жителів Поділля. Доведено, що у хворих на псоріаз незалежно від його різновиду, більшість дерматогліфічних показників знаходиться в межах популяційної норми, а форма захворювання співвідноситься із порушенням пальцевих формул розподілу дуг і радіальних петель та переважанням правосторонньої або право-лівосторонньої локалізації відхилень ряду дерматогліфічних ознак. На підставі проведених антропогенетичних досліджень вперше розроблені дискримінантні моделі ризику виникнення псоріазу в залежності від фенотипічних та генетичних маркерів для формування в подальшому груп підвищеного ризику розвитку захворювання, що є основою для своєчасного застосування профілактичних заходів у чоловіків та жінок першого зрілого віку.

У дисертаційній роботі за допомогою порівняльного аналізу антропометричних, соматотипологічних, дерматогліфічних показників і компонентного складу маси тіла здорових та хворих на обмежений і поширений псоріаз чоловіків і жінок Поділля розкриті констатуючі та прогностичні фактори виникнення даного захворювання, з урахуванням яких розроблені дискримінантні моделі ризику виникнення псоріазу, що є необхідним для їх своєчасної профілактики та лікування.

1. У хворих на обмежений і поширений псоріаз чоловіків і жінок встановлені “діатезні” конституційні типи. Так, у хворих жінок на фоні практично не змінених поперечних розмірів верхньої частини тіла встановлено зменшення сагітального розміру грудної клітки та збільшення поперечних розмірів тазу, а також на фоні майже не змінених обхватних розмірів кінцівок – збільшення обхватних розмірів тулуба. У хворих на обмежений псоріаз чоловіків – на фоні зменшення поперечних розмірів грудної клітки встановлено збільшення поперечних розмірів тазу, а також на фоні зростання товщини підшкірно-жирових складок верхніх кінцівок і тулуба практично не змінюється товщина складок нижніх кінцівок; у хворих на поширений псоріаз чоловіків – на фоні зменшення поперечних розмірів верхньої частини тіла встановлено збільшення сагітального розміру грудної клітки і поперечних розмірів тазу, а також на фоні зменшення обхватних розмірів кінцівок встановлені різнонаправлені зміни обхватних розмірів тулуба.

2. Порівняно із здоровими, в усіх групах хворих чоловіків і жінок встановлено достовірне зростання ендоморфного компоненту соматотипу та жирової маси тіла. Однак, у хворих жінок паралельно спостерігається достовірне збільшення мезоморфного компоненту соматотипу і кісткової маси тіла, а у хворих чоловіків – навпаки достовірне зменшення м’язової маси тіла та тенденція до зменшення кісткової маси тіла.

3. Відсутність дуг у чоловіків на вказівному пальці і їх переважне заміщення подвійними петлями у жінок, а також наявність дуг на V пальці при високій частоті радіальних петель на усіх (окрім II) пальцях правої кисті у чоловіків і лівої (окрім II і III пальців) у жінок, що супроводжується відсутністю статевого диморфізму у величині гребінцевих рахунків (за виключенням I пальця) маркує схильність до обмеженого псоріазу. Пальмоскопічними маркерами обмеженого псоріазу є зменшення від популяційних значень величин долонних кутів ctd і dat у чоловіків на лівій кисті та ctd і atd на правій кисті і atb на лівій кисті у жінок, поєднаних з наявністю візерунків в третьому міжпальцьовому проміжку обох кистей і на тенарі у чоловіків, а також в другому міжпальцьовому проміжку правої кисті у жінок.

4. Висока частота радіальних петель на I і V пальцях обох кистей, поєднаних із переважанням дугових візерунків на V пальці правої та на ІІІ пальці лівої кистей при низькій частоті ульнарних петель на V пальці правої кисті у чоловіків, а також висока частота центральних кишень на V пальці правої кисті у жінок, асоційовані з нівелюванням статевого диморфізму у величині гребінцевих рахунків (окрім V пальця правої кисті) є маркером схильності до розповсюдженого псоріазу. Пальмоскопічними маркерами розповсюдженого псоріазу є зменшення від популяційних значень величини долонних кутів atd на лівій кисті у чоловіків та ctd на правій і atb на лівій кистях у жінок, поєднаних з наявністю візерунків в третьому міжпальцьовому проміжку обох кистей і в четвертому правої кисті у чоловіків, а також в четвертому міжпальцьовому проміжку лівої кисті у жінок.

5. Розроблені дискримінантні математичні моделі на основі фенотипічних ознак чоловіків і жінок зрілого віку дозволяють з високою достовірністю прогнозувати імовірність захворювання на псоріаз у даної категорії осіб (коректність моделі: у чоловіків – 89,3 %, у жінок – 93,1 %). До складу моделей найбільш часто входили: у чоловіків – охватні (33,3 %) і повздовжні (33,3 %) розміри тіла; у жінок – обхватні розміри тіла (66,6 %). Найбільший внесок у дискримінацію, як у чоловіків, так і у жінок дають обхвати плеча в напруженому і спокійному станах.

6. Розроблені дискримінантні математичні моделі на основі показників пальцьової і долонної дерматогліфіки дозволяють прогнозувати імовірність захворювання на псоріаз з коректністю 66,9 % для чоловіків та 73,9 % жінок. На відміну від антропометричних моделей дерматогліфічні моделі дають можливість прогнозування виникнення обмеженої або поширеної форми псоріазу. До складу моделей найбільш часто входили: у чоловіків – наявність вісьового трирадіуса (37,5 %) і показники гребінцевих рахунків долонних ліній (37,5 %); у жінок – гребінцеві рахунки долонних ліній (25,0 %). Найбільший внесок у дискримінацію вносять: у чоловіків – довжина лінії ad на правій кисті та наявність вісьового трирадіуса t’ на лівій кисті; у жінок – наявність вісьового трирадіуса t та індекс Каммінса на лівій кисті.

Публікації автора:

1. Дмитренко С.В., Коляденко В.Г. Деякі антропогенетичні аспекти псоріазу//Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2006. – №3. – 9-10. (Автор провів клінічне обстеження і відбір хворих, статистичну обробку матеріалу, аналіз результатів дослідження).

2. Дмитренко С.В. Особливості перебігу псоріазу на Вінниччині // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2007. – №2. – С. 15-18.

3. Дмитренко С.В. Математичне моделювання ризику виникнення псоріазу в залежності від статі, особливості будови тіла // Вісник морфології. – 2007. – Т.13, №2. – С. 366-370.

4. Дмитренко С.В., Клімас Л.А. Долонна дерматогліфіка при різних формах псоріазу // Biomedical and Biosocial Antropology. – 2008. – №10. – С. 179-181. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

5. Клімас Л.А., Дмитренко С.В. Пальцева дерматогліфіка при різних формах псоріазу // Світ медицини та біології. – 2008. – №1. – С. 59-64.(Автор проводив відбір хворих,статистичну обробку матеріалу,інтерпретацію результатів дослідження, формулювання висновків).

6. Дмитренко С.В. Показники дерматогліфіки як маркери для побудови математичних моделей ризику виникнення псоріазу // –2008.– №1(28). – С.12-16.

7. Дмитренко С.В. Особливості будови тіла мешканців Поділля, хворих на різні форми псоріазу // Вісник Вінницького національного медичного університету. –2008. – Т.1, №12. – С. 75-79.

8. Коляденко В.Г., Дмитренко С.В. Кореляційні зв’язки антропометричних, соматотипологічних і дерматогліфічних показників з захворюванням на псоріаз // Вісник морфології – 2008. – Т. 1, № 14. – С. 66-69. (Автор забезпечив відбір хворих, статистичну обробку матеріалу, аналіз результатів, формулювання висновків).

9. Деклараційний патент на корисну модель №25251 (Спосіб прогнозування ризику виникнення та особливостей псоріазу в залежності від статі, антропометричних та соматотипологічних показників у чоловіків та жінок першого зрілого віку) Дмитренко С.В., Коляденко В.Г., Гунас І.В., Дмітрієв М.О. – Заявлено 26.06.2007; Опубл. 25.07.2007 // Бюл. №11. – С. 1-4. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та описання отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

10. Інформаційний лист № 68 – 2008. (Дискримінантний метод оцінки ризику виникнення псоріазу в залежності від статі, антропометричних та соматотипологічних показників у чоловіків та жінок першого зрілого віку) Коляденко В.Г., Дмитренко С.В., Гунас І.В. – Опубл. 22.04.2008 // Протокол №1 від 15.02.2008р.(Автор брав участь в аналізі результатів дослідження, літературному оформленні інформаційного листа).

11. Дмитренко С.В. Прогнозування ризику розвитку псоріазу за допомогою конституціональних особливостей людини // Матеріали IV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Молодь та перспективи сучасної медичної науки” – Вінниця, 2007. – С. 117-118.

12. Дмитренко С.В. Особливості перебігу псоріазу у чоловіків та жінок першого зрілого віку // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасний менеджмент в дерматовенерології: діагностичні, лікувальні та організаційно-правові аспекти”. – Київ, 2007. – С. 41-43.

13. Дмитренко С.В. Використання конституціональних особливостей людини для діагностики та прогнозування псоріазу // Матеріали науково-практичної конференції “Досягнення молодих вчених дерматовенерологів” . – Київ, 2006. – С.37-39.

14. Псюк С.К., Дмитренко С.В., Мазорчук С.Г., Бондар С.А., Гармаш Л.Л., Закорченна Н.І., Пархоменко І.Л. Особливості будови тіла мешканців Поділля, хворих на різні форми псоріазу // Матеріали науково-практичної конференції “Захворювання шкіри обличчя, волосистої частини голови та дерматози, асоційовані з ураженням слизової оболонки” – Київ, 2008. – С.73-75. (Автор брав участь в аналізі результатів дослідження, літературному оформленні тез).

15. Дмитренко С.В. Кореляційні зв’язки показників пальцьової і долонної дерматогліфіки з захворюванням на псоріаз // Матеріали науково-практичної конференції “Захворювання шкіри обличчя, волосистої частини голови та дерматози, асоційовані з ураженням слизової оболонки”. – Київ, 2008. – С.73-75.