Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


Ничипорук Галина Павлівна. Фазові рівноваги, кристалічна структура і електричні властивості сполук в системах {La,Ce}-In-{Al,Si,Ge}: дисертація канд. хім. наук: 02.00.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Ничипорук Г.П. Фазові рівноваги, кристалічна структура і електричні властивості сполук в системах {La,Ce}-In-{Al,Si,Ge}. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01. – неорганічна хімія. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2003.

На основі рентгенівського фазового, рентгеноструктурного та, в окремих випадках, мікроструктурного аналізів побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану систем {La,Ce}-{Al,Si,Ge}-In при 870 К у повному концентраційному інтервалі. У цих та споріднених системах підтверджено існування трьох і вперше виявлено 25 нових тернарних сполук, для 24 з яких встановлені кристалічні структури. Отримані сполуки кристалізуються у шести структурних типах і утворюють чотири ряди ізоструктурних сполук.

Встановлено, що у досліджених системах при переході від Al до Si і до Ge ускладнюється характер взаємодії компонентів. Проведено порівняльний аналіз цих систем із дослідженими раніше системами за участю РЗМ ітрієвої підгрупи, а також із спорідненими за участю Al, Ga та Sn та системами РЗМ-перехідний метал-In. Встановлено види спорідненості нових тернарних індидів із відомими структурними типами.

Досліджені температурні залежності питомого електроопору сполук R2Ge2In та R3GeIn4 (R = La, Ce, Pr, Nd) вказують на те, що вони є провідниками металічного типу, а результати помірів залежності магнітної сприйнятливості від температури дозволяють класифікувати їх слабкими пармагнетиками Паулі чи магнетиками Кюрі-Вейсівського типу в межах 50250 К.

  1. Використовуючи методи рентгенофазового, рентгеноструктурного та, в окремих випадках, мікроструктурного аналізів вперше досліджено взаємодію компонентів у системах {La,Ce}-{Al,Si,Ge}-In та побудовано ізотермічні перерізи їхніх діаграм стану при 870 К у повному концентраційному інтервалі. Ще дев’ять споріднених систем досліджено на предмет існування сполук окремих складів.

  2. У досліджених та споріднених системах підтверджено існування трьох відомих сполук і вперше виявлено існування 25 нових тернарних індидів, для 24 з яких визначені кристалічні структури.

  3. Виявлені сполуки відносяться до чотирьох рядів ізоструктурних сполук: RAlIn, (стр. тип AlB2, R = La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Yb), R3SiIn та R3GeIn (стр. тип La3GeIn, R = La, Ce, Pr, Nd), R2Ge2In (стр. тип Mo2FeB2, R = La, Ce, Pr, Nd), R3GeIn4 (стр. тип La3GeIn4, R = La, Ce, Pr, Nd).

  4. За результатами помірів температурної залежності питомого електроопору встановлено, що сполуки Ce2Ge2In, Ce3GeIn4, Pr3GeIn4, та Nd3GeIn4 є провідниками металічного типу в температурному інтервалі 50350 К.

  5. Досліджені залежності магнітної сприйнятливості від температури вказують на те, що сполуки La2Ge2In та Ce2Ge2In є слабкими парамагнетиками Паулі, а сполуки Pr2Ge2In, Nd2Ge2In, Ce3GeIn4, Pr3GeIn4 і Nd3GeIn4 – парамаг-нетиками Кюрі-Вейсівського типу в межах температур 50250 К.

  6. На основі аналізу ізотермічних перерізів діаграм стану досліджених систем, виявлено, що значна відмінність у розмірах атомів Al, Si і Ge, з одного боку, та In, з іншого, не сприяє утворенню твердих розчинів на основі бінарних сполук. Перехід від La до Ce чи від Si до Ge приводить до збільшення кількості тернарних сполук, а заміна Si(Ge) на Al впливає як на характер фазових полів, так і на кристалічну структуру тернарних індидів.

  7. Проведено порівняльний аналіз досліджених систем із системами {Y,Sm,Gd,Yb,Lu}-{Si,Ge}-In, спорідненими - з Al,Ga,Sn та системами РЗМ-перехідний метал-Індій. Встановлено збереження загальної тенденції до утворення протяжних твердинх розчинів на основі бінарних сполук та областей гомогенності тернарних сполук у відповідних системах з Al та Ga і їх відсутність у системах з In та Sn, а також спрощення характеру взаємодії компонентів при заміщенні перехідного металу на р-елемент.

  8. Виявлено види спорідненості досліджених тернарних індидів із відомими структурними типами AlB2, U3Si2, Gd3Ga2, Cr5B3, Ho11Ge10 - всі сполуки, знайдені в досліджених та споріднених системах, кристалізуються у структурних типах згаданих вище бінарних сполук або надструктурах до них (Mo2FeB2, La3SiIn, La3GeIn4, Mo5B2Si, Sm11Ge4In6). Для більшісті цих структур характерною є тригонально-призматична координація атомів меншого розміру (Al, Si, Ge) та низькі значення координаційних чисел для атомів In (КЧ=810).