Терещенко Людмила Олександрівна. Фармакологічна корекція гептралом глутатіонової редокс-системи в тимусі та селезінці радіаційно уражених щурів : дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2006.
Анотація до роботи:
Терещенко Л.О. Фармакологічна корекція гептралом глутатіонової редокс-системи в тимусі та селезінці радіаційно уражених щурів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2006.
Дисертація присвячена експериментальному дослідженню механізму дії гептралу на функціональний стан глутатіонової редокс-системи в органах і тканинах кровотворення та імунного захисту за умов одноразового та тривалого -опромінення в дозах 1,0 і 1,5 Гр.
В результаті проведених комплексних досліджень вмісту продуктів ПОЛ та функціонального стану глутатіонової протиперекисної системи було виявлено, що одноразове й тривале фракціоноване -опромінення в дозах 1,0 і 1,5 Гр призводить до глибоких та стійких зрушень цих систем. Виразність їх у повній мірі залежить від терміну, що пройшов після радіаційного впливу, його виду (одноразове, тривале), а також від морфо-функціональних особливостей досліджуваних органів. Вперше експериментально доведено, що найбільш ефективною була дія гептралу при введенні із розрахунку 10 мг/кг. Встановлено, що введення гептралу із розрахунку 10 мг/кг радіаційно ураженим тваринам у значній мірі знижує інтенсивність утворення як проміжних, так і кінцевих продуктів ПОЛ в органах систем кровотворення та імунного захисту. Паралельно з цим відбувається посилення функціональної спроможності глутатіонової редокс-системи головним чином за рахунок збільшення вмісту відновленого глутатіону та посилення активності глутатіонредуктази.
На підставі отриманих результатів дослідження обґрунтована доцільність використання гептралу як фармакологічного засобу для лікування та профілактики можливих метаболічних зрушень в органах системи кровотворення та імунного захисту після -опромінення в низьких дозах та низької інтенсивності.
У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми дослідження механізму дії гептралу за умов тривалого -опромінення в низьких дозах на функціональний стан селезінки та тимусу щурів. Доведено, що курсове введення гептралу радіаційно ураженим щурам сприяє значному зниженню інтенсивності утворення початкових і кінцевих продуктів ПОЛ на фоні посилення функціональної спроможності глутатіонової редокс-системи. Отримані результати мають істотне значення для розробки шляхів фармакологічної корекції функціонального стану органів кровотворення та імунного захисту за умов дії -опромінення у низьких дозах.
Дослідження механізму дії гептралу на стан процесів ПОЛ, функціонування глутатіонової ланки ФАС і співвідношення між окисленими та відновленими формами піридинових нуклеотидів у фізіологічних умовах свідчить про те, що максимум дії на зазначені процеси гептрал виявляє в дозі 10 мг/кг маси.
Одноразове тотальне -опромінення у дозах 1,0 та 1,5 Гр призводить до посилення процесів ПОЛ, зниженню активності глутатіонової ланки ФАС та зміни співвідношенні між окисленими й відновленими формами NADP в тимусі та селезінці. Виявлені зрушення носять хвилеподібний характер, напрямок і виразність їх залежить від дози, органу та терміну, що пройшов від завершення дії радіаційного фактору. Найбільш високі показники вмісту МДА та ДК у тимусі та селезінці відзначаються на 3 добу і, навпаки, у цей період активність глутатіонових ферментів різко знижується. Вміст NADPH поступово знижується на протязі всього експерименту, що є ознакою переваги окислювальних процесів над відновними та розвиток тканинного ацидозу.
Тривале -опромінення у сумарних дозах 1,0 та 1,5 Гр викликає більш істотні порушення досліджених процесів порівняно з одноразовим. У даному випадку спостерігається більш значне накопичення продуктів ПОЛ, зниження вмісту відновленого глутатіону та зменшення коефіцієнту співвідношення NADPH/NADP. Зміни активності глутатіонових ферментів мають різноспрямований характер, що є ознакою порушення функціональної взаємодії між ними. Виявлені зміни мають більш виразний характер у тимусі піддослідних тварин.
Курсове введення гептралу після одноразового тотального -опромінення у дозі 1,0 Гр сприяє стабілізації процесів ПОЛ і зниженню вмісту малонового діальдегіду та дієнових кон’югатів у тимусі та селезінці на всіх етапах дослідження. Гептрал сприяє відновленню динамічної рівноваги між накопиченням продуктів ПОЛ та їх утилізацією фізіологічною антиоксидантною системою. Кількість малонового діальдегіду і дієнових кон’югатів не досягає рівня контрольних показників, складаючи в кінцевий термін спостереження у селезінці 111%, а в тимусі 115%, але це компенсується посиленням функціонального спроможності глутатіонової ланки ФАС. Активність глутатіонредуктази та глутатіонпероксидази у селезінці перевищує відповідно на 34% та 45%, а у тимусі на 47% і 55% показники аналогічної групи тварин, яким не вводили гептрал. На протязі експерименту у тканинах невпинно зростає кількість відновленого глутатіону, а коефіцієнт співвідношення NADPH/ NADP сягає рівня контролю. Введення гептралу щурам, опроміненим у дозі 1,5 Гр, викликає аналогічні по спрямованості, але менш виразні, позитивні зміни у досліджених показниках.
Застосування гептралу за запропонованою дозою та схемою введення виявило високу протипроменеву та антистресорну активність у хронічно опромінених щурів, що супроводжувалось посиленням функціональної спроможності усіх ланок глутатіонової редокс-системи та покращенням співвідношення NADPH/ NADP в селезінці та тимусі на тлі зниження інтенсивності процесів ПОЛ. Завершення курсового введення гептралу щурам, опроміненим у сумарній дозі 1,0 Гр приводило до нормалізації показників вмісту продуктів ПОЛ, активності глутатіонредуктази й глутатіонпероксидази та співвідношення NADPH/ NADP в селезінці та тимусі. Ефективність терапевтичної дії гептралу знижується за умов збільшення сумарної дози -опромінення до 1,5 Гр, але позитивний вплив препарату на стан вивчених процесів є безперечним.
Гептрал за своїм механізмом дії та спроможністю досить тривало утримувати функціональний стан глутатіонової ланки ФАС на високому рівні і відповідно знижувати інтенсивність ПОЛ може бути використаний при комплексному лікуванні низькоінтенсивних променевих уражень.
Публікації автора:
1. Терещенко Л.О., Напханюк В.К. Особливості функціонування глутатіонової протиперекисної системи в органах кровотворення та імунного захисту за умов радіаційного ураження низькими дозами // Вісник Білоцерковського державного аграрного університету. – 1998, вип. 6. – Ч. 2. – С. 213-217.(Матеріали Міжнародної науково-виробничої конференції, присвяченій пам’яті заслуженого діяча науки, доктора біологічних наук, професора П.О.Ковальського «Морфологія – практичній ветеринарії та медицині») (Особистий внесок здобувача: проведено огляд літератури, експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).
2. Напханюк В.К., Терещенко Л.О. Особливості функціонування глутатіонової редокс-системи в органах кровотворення та імунного захисту за умов хронічного гамма-опромінення // Одеський медичний журнал. – 2000. - № 1(57). – С. 10-12. (Особистий внесок здобувача: проведені пошук і аналіз літературних джерел, експериментальні дослідження, статистична обробка результатів).
3. Терещенко Л.О., Напханюк В.К. Вплив гептралу на стан і функціонування глутатіонової редокс-системи тимусу та селезінки щурів, що зазнали хронічного гамма-опромінення в сумарній дозі 1,5 Гр // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 1(75). – С. 28-29. (Особистий внесок здобувача: розробка загальної концепції та схеми наукового дослідження, проведення експерименту, аналіз результатів).
4. Терещенко Л.А. Фармакологічна корекція порушень окислювального гомеостазу в органах кровотворення та імуногенезу у радіаційно уражених щурів // Вісник проблем біології і медицини. – 2003. - № 1. – С. 30-33.
5. Терещенко Л.А. Влияние гептрала на процессы перекисного окисления в тимусе и селезенке крыс после -облучения в дозе 1 Гр // Вісник морської медицини. – 2001. - № 4. – С. 107-110.
6. Деклараційний патент № 66 245 А Україна (UA), (51)7, А 61 К 31/195. Спосіб профілактики і корекції наслідків впливу іонізуючого випромінювання на організм в експерименті (Напханюк В.К., Терещенко Л.О.) – Заявл. 04.09.2003; опубл. 15.04.2004. Бюл. № 4. (Особистий внесок здобувача: розроблена схема, доза введення гептралу, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).
7. Богданова І.П., Терещенко Л.О. Характеристика морфологічних змін тимусу та кісткового мозку у нащадків опромінених щурів // Тез.доп. VI Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств. – Одеса: Одес. держ. мед. ун-т. – 1996. – С. 228. (Особистий внесок здобувача: проведено експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).
8. Терещенко Л.О., Богданова І.П. Фізіологічні показники постнатального розвитку нащадків опромінених щурів // Тез. доп. виїзної сесії Української академії наук національного прогресу, присвяченої 40-річчю Тернопільської медичної академії ім. І.Я.Горбачевського. - Київ: 1997, вип. 1. Ч. II. – С. 472-473. (Особистий внесок здобувача: проведення експерименту, загальний аналіз результатів).
9. Роль гептралу в процесах репарації червоного кісткового мозку нащадків опромінених щурів / Терещенко Л.О., Заярна С.П., Ульянцева О.А., Захарчук І.І. // Український медичний альманах (додаток). – 2000. - № 1. – С. 58. (Особистий внесок здобувача: розробка схеми дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).