Притула Руслан Леонідович. Фармакоекономічне обґрунтування медикаментозного забезпечення військовослужбовців в умовах медичного страхування : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2005.
Анотація до роботи:
Притула Р.Л. Фармакоекономічне обґрунтування медикаментозного забезпечення військовослужбовців в умовах медичного страхування. –Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2005.
Дисертація присвячена розробці та впровадженню науково-обгрунтованої методології проведення фармакоекономічних досліджень медикаментозного забезпечення військовослужбовців на сучасному етапі розвитку військово-медичної служби та при запровадженні медичного страхування.
Опрацьовано алгоритм проведення фармакоекономічних досліджень на основі поєднання засад доказової медицини та експертного опитування. Запропоновано методики фармакоекономічного аналізу “мінімізація вартості” та “вартість-ефективність”, створено фрагмент формуляру та страхових переліків лікарських засобів. Розроблено алгоритм проведення фармакоекономічних досліджень для вибору лікарських засобів у межах фармакотерапевтичної групи. Створено інформаційно-аналітичну систему “Фармексперт Сервіс” для автоматизації фармакоекономічних досліджень.
Вивчено та узагальнено сучасний стан та основні підходи до організації медикаментозного забезпечення військовослужбовців, встановлено необхідність розробки інноваційних методик визначення номенклатури лікарських засобів для використання у медичній службі Збройних Сил України. Науково обґрунтовано і практично доведено новий методичний підхід щодо підвищення економічної ефективності діяльності військово-медичної служби на етапі переходу до страхової медицини. На основі інтеграції маркетингових, математичних і фармакоекономічних методів встановлені сучасні вимоги до переліку лікарських засобів для фармакотерапії захворювань травного каналу, розроблені формулярні та страхові переліки лікарських засобів з урахуванням специфіки функціонування військово-медичної служби. Створено та економічно обґрунтовано використання комп’ютерної інформаційно-аналітичної системи “Фармексперт Сервіс” для автоматизації проведення фармакоекономічних досліджень.
Проаналізовано існуючу систему централізованого медичного постачання. Визначені інноваційні підходи до розвитку і удосконалення медикаментозного забезпечення військовослужбовців, зокрема, необхідність запровадження формулярних та страхових переліків лікарських засобів при включенні військово-медичної служби до загальнодержавної системи медичного страхування.
У результаті аналізу щорічних медичних звітів встановлено, що провідним класом хвороб на догоспітальному рівні є захворювання травного каналу. На підставі отриманих даних проведено аналіз основних стандартних та альтернативних схем фармакотерапії виразки шлунку, виразки дванадцятипалої кишки та хелікобактерасоційованого гастриту і визначено основні групи лікарських засобів.
Встановлено джерела формування і структуру українського фармацевтичного ринку, проведено порівняльний маркетинг-аналіз вітчизняного ринку противиразкових лікарських засобів, що налічують близько 129 торгових назв із 26 країн світу. Найбільшу частку ринку становлять лікарські засоби України та Індії. Визначені групи препаратів, що не виробляються в Україні.
Обґрунтовано доцільність визначення коефіцієнту ліквідності цін як опосередкованого показника доступності та стабільності цінових пропозицій лікарських засобів на вітчизняному фармацевтичному ринку. Запропонована методика групування препаратів за ціновими коридорами для оптимізації закупівлі лікарських засобів у межах фармакотерапевтичної групи.
Обґрунтовано доцільність використання методів “мінімізація вартості”, “вартість-ефективність” та можливості їх застосування у медичній службі Збройних Сил України. Опрацьовано алгоритм проведення фармакоекономічних досліджень на основі поєднання даних наукової літератури та процедури експертного опитування з урахуванням специфіки діяльності військово-медичної служби. Відпрацьована методологія експертного опитування провідних фахівців медичної служби Збройних Сил, розрахований коефіцієнт конкордації (W) знаходився у межах 0,81-0,84.
Запропоновано методику фармакоекономічного аналізу “мінімізація вартості” для дослідження основних схем лікування визначених захворювань травного каналу у межах Тимчасових стандартів (1988). У результаті встановлено, що достатньо ефективним і найбільш економічно доцільним на догоспітальному рівні є використання перорального прийому препаратів ранітидину (фамотидину) у комбінації з алюмагом.
Встановлено методичні підходи до проведення фармакоекономічних досліджень альтернативних схем фармакотерапії визначених захворювань травного каналу. За допомогою методу “вартість-ефективність” визначено показник ефективності фармакотерапії як загальний обсяг витрат, що забезпечує 1% ерадикації пілорічного мікроба. На основі проведених досліджень доведено, що вартість реалізації оптимальних альтернативних тактик лікування не перевищує 51,3% від загальної вартості основних схем у межах Тимчасових стандартів (1988) і характерна для моделей з потрійною і квадротерапією, з використанням омепразолу, віс-нолу, тетрацикліну, метронідазолу, кларитроміцину та амоксициліну. На основі розроблених методичних підходів створено фрагмент формуляру та страхових переліків лікарських засобів.
На підставі опрацьованої методики визначені фармакоекономічні переваги при виборі лікарських засобів у межах фармакотерапевтичної групи. Проведені розрахунки на прикладі препаратів омепразолу дозволили визначити оптимальні лікарські засоби для надання допомоги військовослужбовцям на догоспітальному етапі медичної служби Збройних Сил України.
На основі проведеного аналізу комп’ютерних інформаційних систем у фармації визначено функціональні вимоги до програмного забезпечення. Створено інформаційно-аналітичну систему “Фармексперт Сервіс” для проведення фармакоекономічних досліджень та автоматизованого складання формулярних і страхових переліків лікарських засобів. Підтверджена економічна ефективність при використанні програми “Фармексперт Сервіс”, інформаційні модулі якої є “відкритими” для використання повної номенклатури лікарських засобів.