Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Готліб Ірина Георгіївна. Фактори підвищення ефективності використання основного капіталу на підприємствах хлібопекарської промисловості : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Одеський держ. економічний ун-т. - О., 2006.



Анотація до роботи:

Готліб І.Г. Фактори підвищення ефективності використання основного капіталу на підприємствах хлібопекарської промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Одеський державний економічний університет. - Одеса, 2006.

В дисертаційній роботі наводяться теоретичні дослідження і практичні розробки щодо аналізу факторів і резервів росту ефективності використання основного капіталу на підприємствах хлібопекарської галузі. Доцільність вивчення цієї проблеми обумовлена необхідністю розвитку та поглиблення концептуальних засад для виявлення прихованих можливостей підвищення капіталовіддачі на підприємствах одної із стратегічних галузей харчової промисловості.

У дисертації виявленні особливості та узагальнені тенденції і закономірності розвитку хлібопекарських підприємств з метою розробки системи факторів різних рівнів, що визначають ефективність використання основного виробничого капіталу. Показано, що на першому рівні знаходяться показники питомої виробничої потужності в розрахунку на одну гривню активної частини основного капіталу, ступеня її використання, питомої ваги активної частини основного капіталу, які функціонально зв’язані між собою в межах мультиплікативної моделі.

На базі вказаної мультиплікативної моделі розроблено класифікацію факторів капіталовіддачі другого рівня, що містить три групи чинників. Автором методологічно обґрунтована і практично реалізована система одної мультиплікативної та трьох адитивних регресійних моделей, яка дозволила кількісно оцінити фактори і виявити реальні резерви підвищення капіталовіддачі на окремих хлібозаводах в цілому по ВАТ “Одеський коровай”.

Запропонований змішаний підхід до аналізу капіталовіддачі сприятиме удосконаленню організаційно-економічного механізму росту дієвості основного капіталу в хлібопекарській галузі, прискорять процеси максимально ефективного його використання в харчовій промисловості, дасть змогу підвищити рівень капіталовіддачі з усіма позитивними наслідками – поліпшенням фінансового стану, ростом прибутковості та інвестиційної привабливості хлібозаводів.

У дисертаційній роботі здійснене дослідження теоретичних, методологічних і практичних засад аналізу факторів і резервів підвищення ефективності використання основного капіталу на підприємствах хлібопекарської галузі України. Узагальнення отриманих наукових результатів дозволило обґрунтувати і сформулювати наступні висновки:

1. Проведений аналіз економічних категорій “основний капітал” і “основні фонди” наочно свідчить про те, що перше поняття є суттєво ширшим у порівнянні з другим. Поруч із традиційними компонентами основний капітал у своїй структурі містить такі складові, як нематеріальні активи, інтелектуальна власність, “гудвіл”, інвестиції в асоційовані підприємства і т.п. Вивчення питомої ваги зазначених складових на підприємствах хлібопекарської галузі, зокрема на ВАТ “Одеський коровай”, показало їхню незначну частку. Тобто, з цього погляду поки що практично неможливо говорити про принципову різницю між категоріями “основний капітал” і “основні фонди” на підприємствах галузі, що розглядаються.

2. Загальна характеристика хлібопекарської промисловості, стану і руху основного капіталу її підприємств, зокрема, хлібозаводів ВАТ “Одеський коровай”, дозволила з’ясувати, що основний капітал хлібопекарської галузі є досить застарілим і зношеним. При цьому більша частина технологічного оснащення знаходиться в експлуатації понад 5 років і фізично зношене, а головне те, що майже все воно морально застаріле. Особливо це стосується основного технологічного оснащення – печей, темпи відновлення яких удвічі нижчі необхідних.

Швидкість відновлення основного капіталу на хлібопекарських підприємствах явно недостатня. Аналіз ринку хлібопекарського устаткування свідчить про те, що фактична більшість діючого оснащення закордонного походження. Це пояснюється значними перевагами імпортного обладнання в якості, сервісі, умовах придбання в порівнянні з вітчизняними аналогами.

3. Дослідження варіації обсягів випуску хлібопекарської продукції на хлібозаводах ВАТ “Одеський коровай” за допомогою побудованої виробничої функції показало, що в останні роки на підприємствах об’єднання спостерігався відносний надлишок ресурсу “основний капітал” у порівнянні з фактором “праця”. Виведені на основі функції Кобба-Дугласа-Тінбергена формули та проведені розрахунки дозволили визначити мінімальне значення загального стартового капіталу для відкриття потенційно прибуткового хлібопекарського підприємства в межах діючого товариства.

4. Найважливішим критерієм ефективного використання основного капіталу на підприємствах хлібопекарської галузі є показник капіталовіддачі, який характеризує загальну ефективність застосування кожної гривні, витраченої на основний виробничий капітал підприємства. При цьому можна виділити декілька рівнів факторів, які визначають величину капіталовіддачі. На першому рівні знаходяться показники питомої виробничої потужності в розрахунку на одну гривню активної частини основного капіталу, ступеня її використання, питомої ваги активної частини основного капіталу (так звані чинники першого порядку), які зв’язані між собою мультиплікативною залежністю.

5. На базі вказаної мультиплікативної моделі автором обґрунтовано систему факторів капіталовіддачі другого порядку, що містить три групи чинників. Це групи факторів, які визначають на хлібопекарському підприємстві величину питомої виробничої потужності в розрахунку на одну гривню активної частини основного капіталу, ступеня її використання і питомої ваги активної частини основного капіталу.

6. З урахуванням негативних і позитивних сторін існуючих в теорії і практиці підходів до факторного аналізу ефективності використання основного капіталу запропоновано застосовування змішаного підходу, що реалізується в побудові системи одної мультиплікативної і трьох адитивних моделей регресії, які описують залежність факторів капіталовіддачі першого порядку від чинників капіталовіддачі другого порядку.

7. Змішаний підхід найкращим чином поєднує важливі ідеї диференціації і деталізації напрямків підвищення показника капіталовіддачі та передумову кореляційного, а не функціонального зв'язку між економічними ознаками і одночасну зміну всіх факторів. При цьому загальне оцінювання резервів росту ефективного використання основного капіталу здійснюється комплексно, послідовно і поетапно на базі запропонованої системи одної мультиплікативної і трьох адитивних регресійних моделей капіталовіддачі. Його застосування до аналізу ефективності використання основного капіталу надає можливість виявити досить значні реальні резерви підвищення капіталовіддачі на окремих хлібозаводах і в цілому на ВАТ “Одеський коровай”.

8. Запропоновані заходи щодо аналізу факторів капіталовіддачі першого і другого порядку за допомогою розробленої системи одної мультиплікативної і декількох адитивних регресійних моделей сприятимуть удосконаленню організаційно-економічного механізму росту дієвості основного капіталу в хлібопекарській галузі, прискорять процеси максимально ефективного його використання в харчовій промисловості, дадуть змогу підвищити рівень капіталовіддачі з усіма позитивними наслідками – поліпшенням фінансового стану, ростом прибутковості та інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Статистичний аналіз руху та відтворення основного капіталу в промисловості // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип. 15/ОДЕУ.– Одеса: 2003, с. 260-264. – 0,6 д.а.

  2. Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Факторы и резервы повышения эффективности использования основного капитала на предприятиях пищевой промышленности // Рыночная экономика: Современная теория и практика управления т.6, выпуск 6./ОНУ - Одесса, 2003, с. 411-423. – 0,9 д.а.

  3. Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Дослідження взаємозв’язку між обсягами продукції і ресурсів на ВАТ “Одеський коровай” за допомогою виробничої функції // Вісник соціально-економічних досліджень Вип. 20/ОДЕУ.– Одеса: 2005, с. 273-278. – 0,6 д.а.

  4. Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Ефективне використання основного капіталу як соціально-економічний аспект функціонування зернового господарства на макро- та мікрорівнях // Регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Вип. 2(17). – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток”, Лтд, 2005, с. 138-143. – 0,9 д.а.

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Трудові чинники підвищення ефективності використання основного капіталу на ВАТ “Одеський коровай” // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції ОНУ. – Одеса, 2003, с. 197-209. – 0,6 д.а..

  2. Янковой О.Г., Пуленко І.Г.(Готліб І.Г.), Янкова К.Д. Оцінка впливу трудового фактору на відтворення основного капіталу в харчової промисловості // Зернові продукти і комбікорми. – 2003. – №3, с. 11-13. - 0,5 д.а. (Особистий внесок – аналіз трудових чинників та основного капіталу – 0,3 д.а.)

  3. Янковой О.Г., Пуленко І.Г.(Готліб І.Г.), Янкова К.Д. Соціально-економічні аспекти функціонування зернового господарства на макро- та мікрорівнях // Зернові продукти і комбікорми. – 2003. – №4, с. 5-8. - 0,6 д.а (Особистий внесок – аналіз обсягів продукції та переробки зерна., аналіз господарської діяльності – 0,4 д.а.)

  4. Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Про організаційно-економічний механізм відтворення основного капіталу // Збірник матеріалів щорічної загальноінститутської науково-практичної конференції /ОРІДУ – Одеса, 2003, с. 250-257. – 0,9 д.а..

  5. Гладченко Л.І., Пуленко І.Г. (Готліб І.Г.) Про передумови та механізми ефективного відтворення основних фондів в умовах формування ринкової економіки України // Наукові праці ОДАХТ. – Одеса, 2001, Випуск 22, с. 263-268. - 0,3 д.а. (Особистий внесок – аналітичне дослідження динаміки структури формування та використання коштів на повне відтворення основного капіталу – 0,1 д.а.)