Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Сохацька Олена Миколаївна. Ф'ючерсні ринки: голобальні тенденції та становлення в Україні : Дис... д-ра наук: 08.05.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Сохацька О.М. Ф’ючерсні ринки: глобальні тенденції та становлення в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Тернопільська академія народного господарства Міністерства освіти і науки України – Тернопіль, 2003.

У дисертації досліджено концептуально-методологічні засади формування глобальних тенденцій розвитку міжнародних ф’ючерсних ринків у сучасному світовому фінансовому середовищі та сформовано цілісну концепцію їх становлення в Україні.

Обґрунтовано економічну сутність міжнародних ф’ючерсних ринків як третинних ринків, об’єктом купівлі-продажу на якому є невизначеність, пов’язана з фактором часу на ринку базових активів, запропоновано гіпотезу фрактальності ф’ючерсних ринків, де у якості фракталів часу використано інвестиційні горизонти учасників ринку, у якості фракталів простору – цінові графіки, відомі як графіки технічного аналізу.

Проведено системне дослідження процесу біржового будівництва в Україні, показано причини кризи універсальної товарної біржі. Запропоновано концепцію становлення ф’ючерсних ринків у процесі інтегрування у світові економічні структури та визначено шляхи її реалізації.

Результати проведених у дисертації теоретичних узагальнень концептуальних підходів, наукових гіпотез і сучасних теорій міжнародних ф’ючерсних ринків як необхідного елементу глобальної фінансової архітектури, комплексного аналізу основних тенденцій та особливостей їх розвитку, послужили вихідною теоретико – аналітичною базою для нового вирішення важливої та актуальної наукової проблеми щодо вироблення концепції становлення ф’ючерсних ринків в Україні та дозволили сформулювати ряд висновків методологічного, концептуального та науково – практичного спрямування:

1. Міжнародні ф’ючерсні ринки одночасно є найдинамічнішим елементом сучасної глобальної фінансової архітектури та складною нелінійною хаотичною системою, елементами якої є інструменти, учасники та інфраструктура. Це біржовий сегмент міжнародного строкового ринку, основним товаром на якому є цінова невизначеність, пов’язана з фактором часу на ринку базового активу, що створює можливості ціноутворення майбутніх цін, страхування цінових ризиків, перерозподілу виробленої додаткової вартості з інвестиційною сферою. Ці ринки, мають величезний вплив на світову економіку в цілому, оскільки крім володіння оперативною інформацією щодо майбутнього профілю економіки, надають можливості значного збільшення обороту грошових коштів, різкого скорочення витрат обертання, пришвидшення реалізації товарів, зменшення ризику втрат від несприятливої зміни цін, прискорення повернення авансованого капіталу та отримання додаткового прибутку. Виявлені глобальні тенденції розвитку ф’ючерсних ринків дозволили дійти висновку, що стрімке зростання їх обсягів є закономірністю еволюції міжнародної економіки, оскільки відбуваються у відповідь на підвищення її нестабільності.

2. З огляду на недостатнє дослідження проблем функціонування ф’ючерсних ринків в Україні, доробком автора є запропонована методологічна база, зокрема введено у науковий обіг такі категорії теорії міжнародної економіки як “строковий ринок” (система міжнародних економічних відносин між учасниками з приводу купівлі-продажу угод/контрактів із завчасною поставкою реальних активів (форварди), зобов’язань (ф’ючерси) та прав (опціони, варранти тощо) на ці активи за цінами та курсами, погодженими в момент їх укладання, з метою отримання доходу або страхування цінових ризиків.); “ф’ючерсний ринок” (біржовий сегмент строкового ринку)“ ринок похідних фінансових інструментів”, “фінансовий інструмент”, “похідний цінний папір”, строковий похідний фінансовий інструмент”, зміст яких обґрунтовано у дисертації. Ф’ючерси та біржові опціони одночасно розглядаються як строкові та похідні фінансові інструменти, що обертаються на ринку у формі контрактів і не належать до похідних цінних паперів.

3. Запропоновану класифікацію біржових товарів з дотриманням вимог фінансової інженерії, (до традиційного переліку додано фінансові інструменти, як з негайною поставкою, так і строкові, зокрема форварди, ф’ючерси, прості, складні та екзотичні опціони, свопи та їх різноманітні синтетичні та гібридні комбінації, що використовуються на зарубіжних фінансових ринках для конструювання різних інвестиційних та хеджевих стратегій), а також здійснене розмежування фінансових інструментів на такі, що знаходяться в обігу у вигляді цінних паперів та строкових контрактів, автор рекомендує використати при удосконаленні національного законодавства, його гармонізації з міжнародним, зокрема європейським правом, при вирішенні завдань щодо вступу України до міжнародних організацій.

4. Проведене дослідження міжнародних ф’ючерсних ринків як ринків цінових ризиків, що існують окремо від ринків базових активів, дозволило обґрунтувати важливі висновки щодо їх економічної суті та ролі, яку вони відіграють у світовій економіці. Зосереджуючись на ціновому аспекті, ці ринки істотно спрощують торгівлю, здешевлюють її, виконують організаційні та плануючі функції, через сподівання основних учасників формують майбутній профіль економіки, динамізуючи її. Ф’ючерсні ринки не можна вважати фінансовими „бульбашками”, оскільки на них не відбувається переоцінки вартості активів, як на фондових. Це міжнародні центри вивчення кон’юнктури та укладання строкових контрактів, які формують біржові котирування, а через хеджевий механізм фактичні майбутні ціни реальних активів. Міжнародні ф’ючерсні ринки є складовою третинного ринку, об’єктом купівлі-продажу на якому є цінова невизначеність, пов’язана з фактором часу на базових світових ринках. Саме із врахуванням цих фактів пропонується здійснювати подальші дослідження у сфері міжнародної економіки, при аналізі коректно використовувати статистичні дані про обсяги торгівлі, шукати причини існування фінансових „бульбашок” на інших сегментах глобальних фінансових ринків.

5. При дослідженні міжнародних ф’ючерсних ринків використано синергетичний підхід, який у фінансовій теорії дістав назву нелінійної парадигми за те, що відмовляється від лінійних моделей оцінки основних фінансових активів, статистичних методів визначення ризику через математичне сподівання та стандартне відхилення, які не можуть дати прогнози щодо руху ринкових цін. Його використання дозволило дійти висновку, що нелінійні та хаотичні процеси становлення вітчизняних фінансових ринків, зокрема їх ф’ючерсних сегментів, вимагають використання таких нових інструментів аналізу, як теорія детермінованого хаосу, фрактальна геометрія, клітинні автомати, нейронні мережі, нечітка логіка тощо, за допомогою яких їх можна точніше моделювати їх подальший розвиток. Запропоновано вивчати ці інновації та застосовувати їх при аналізі економічних явищ.

6. Застосування у дослідженні ф’ючерсних ринків елементів теорії хаосу та фрактальної геометрії дало можливість запропонувати гіпотезу фрактальності ф’ючерсних ринків, яка через обґрунтування їх одночасного існування у кількох часових вимірах у вигляді фракталів простору та фракталів часу, підтверджує необхідність існування спекулянтів з різними періодами володіння активами, що в свою чергу дає змогу хеджерам завжди отримати страховий захист при небажаній зміні цін на реальні активи. Ф’ючерсні ринки є хаотичними і складними; характеризуються трендами та довгостроковими кореляціями; критичні рівні цінових змін з’являються внаслідок дії певних факторів у певний час; часові ряди цін, доходів та їх відношень при зменшенні часових періодів будуть виглядати подібними, або мати фрактальну структуру; достовірність прогнозів падає із збільшенням майбутніх періодів, тобто існує чутливість до початкових умов; ф’ючерсні ринки практично не бувають у рівноважному стані і є неефективними щодо інформації, однак саме ця їх особливість дозволяє стабілізувати реальні ринки.

7.Для вирішення завдань забезпечення ефективної участі національних учасників у міжнародних ф’ючерсних ринках досліджено економічну сутність ф’ючерсного контракту, що полягає у наданні учасникам реальних ринків надійних матеріальних гарантій виконання укладених угод з одночасним наданням можливостей здійснення спекулятивних інвестицій у забезпечені реальними активами контракти та функцію поставки за ф’ючерсними контрактами, через яку здійснюється зв’язок реального ринку з негайною поставкою з ринком прогнозних цін на цей актив. Надані продавцям та покупцям ф’ючерсних контрактів можливості приймати та виконувати реальні поставки підтверджують той факт, що ф’ючерсний ринок є прототипом ринку реального у його перспективі. Запропоновані методичні рекомендації щодо укладання ф’ючерсних угод доможуть суттєво спростити вихід національних інвесторів на міжнародні ф’ючерсні біржі, зокрема індивідуальних, через мережу Internet.

8. Виявлено особливості функціонування ринку опціонів (прав на купівлю та продаж активів у майбутньому за цінами, зафіксованими в момент укладання угоди) та окреслено сфери їх застосування через використання конкретних стратегій для управління ціновими ризиками на товарних та фінансових ринках та в цілому у корпоративному управлінні. Опціони дають можливість торгувати волатильністю (ціновою змінністю), що означає прибуткову торгівлю як при правильному визначенні цінових трендів так і при невірному їх прогнозі. Вироблені методики використання опціонів, в тому числі реальних, доцільно використовувати у всіх сферах управління, від вирішення інвестиційних завдань до мотивації менеджерів.

9. Здійснений критичний аналіз сучасних зарубіжних концепцій формування майбутніх цін на основі раціональних сподівань основних учасників (хеджерів, позиційних спекулянтів та арбітражерів) показав їх формально-аксіоматичний характер, неспроможність формування на їх основі точних прогнозів щодо майбутньої динаміки ф’ючерсних та спотових цін. Запропоновані шляхи корегування цих концепцій через використання принципово нових напрямів економічної науки, зокрема психологічної економіки, поведінкових фінансів можуть бути використаними у подальших наукових дослідженнях. Для формування вірних прогнозів стосовно власних сподівань учасникам основних ринків у роботі пропонується використовувати нові для вітчизняної науки та практики фундаментальний і технічний аналізи ф’ючерсного ринку, для чого вироблені узагальнені методики.

10.Для вирішення проблем уніфікації та гармонізації розрахунків та системи фінансових гарантій виконання угод досліджено біржовий кліринг. Аргументовано, що біржовий кліринг як процес врегулювання зобов’язань за ф’ючерсними контрактами, є спеціальною технологією забезпечення фінансових гарантій та ліквідності ф’ючерсного ринку. Запровадження в Україні клірингової установи як унікальної організації - організатора ф’ючерсної торгівлі, що ґрунтується на маржевих внесках (депозит та варіаційна маржа), гарантійному та додатковому фондах, дасть можливість створити організаційні передумови для становлення ф’ючерсних ринків.

11.В процесі обґрунтування економічної ролі спекуляції та хеджування цінових ризиків, виявлено, що народногосподарське значення першої полягає у наданні страхового захисту від негативних цінових коливань суб’єктам господарювання. Визначено економічну сутність хеджування цінових ризиків на міжнародних ф’ючерсних ринках, яке здійснюється через збалансування позицій на реальних товарних та фінансових ринках через одночасне укладання ф’ючерсних та опціонних контрактів. Запропоновані методики укладання спекулятивних та хеджевих операцій та вироблений алгоритм прийняття рішень щодо вибору виду хеджування та його необхідності можуть використовуватися спочатку на міжнародних ф’ючерсних ринках, а затим і на національних

12. Проведене автором дослідження показало, що існуючі в Україні концептуальні підходи щодо становлення окремо ф’ючерсних сегментів на товарних та фінансових ринках виявилися хибними та не призвели до бажаного впорядкування цих ринків. Створені в процесі реформ універсальні товарні та фондові біржі перебувають у кризі, основними причинами якої є: відсутність єдиної державної політики щодо структурування товарних та фінансових ринків на спотовий та строковий сегменти; недосконалість біржового законодавства; наявність небіржового товару; невизначеність статусу клірингових установ. Для досягнення успіху в процесі формування ліквідних ринків у дисертації запропонована цілісна концепція становлення ф’ючерсних ринків всіх активів одночасно, що включає суттєві зміни державної політики біржового будівництва, які полягають у формуванні системи управління сподіваннями суб’єктів економіки. Вирішення цієї проблеми без становлення ф’ючерсних ринків є неможливим. Основою запропонованої у дисертації концепції становлення ф’ючерсних ринків є запровадження державного контролю на принципах громадської корисності, гласності та відкритості, довіри, саморегулювання, гарантування прав учасників торгівлі. Реалізація запропонованих у концепції дій та заходів сприятиме реалізації стратегічного курсу України на інтеграцію у світовий економічний простір.

Публікації автора:

Монографії:

1. Сохацька О.М. Міжнародні ф’ючерсні ринки: теоретико – методологічні аспекти: Монографія – Тернопіль: Карт-Бланш, 2002. – 454с. (рецензія на монографію: Лапко О.О. Ф’ючерсні ринки як інноваційний сегмент глобального фінансового середовища // Економіка і прогнозування. - 2003.- №3. – С. 153-155)

2. Сохацька О.М. Ф’ючерсні ринки. Історія, сучасність, перспективи становлення в Україні: Монографія. - Тернопіль: Економічна думка, 1999. - 408с.

Підручники, посібники та брошури:

3. Сохацька О.М., Дениско О.М. Біржова справа: Навчальний посібник. - К.: Тріада-Плюс, 1994. - 187с.(внесок автора: розділи „Товарна біржа” та „Валютна біржа”).

4. Сохацька О.М. Біржова справа: Підручник. – Тернопіль: Карт – Бланш, 2003. – 602с.

5.Сохацька О.М. Інструменти фондового ринку : зарубіжний досвід та практика України. Брошура. Серія „ Бібліотечка менеджера” – проект доктора економічних наук, професора Савельєва Є.В. – Тернопіль: Економічна думка, 1999. – 46с.

Статті у фахових виданнях:

6. Оганян Г., Сохацька О. Міжнародний досвід застосування похідних фінансових інструментів у корпоративному управлінні // Вісник ТАНГ. – 2002. – Випуск 7/2. – С. 18-23. (внесок автора: показано можливості застосування ф’ючерсних та опціонних контрактів у корпоративному управлінні)

7. Сохацька О.М. Фінансові інновації на ринку цінних паперів: методологічний аспект // Соціально-політичні дослідження в перехідний період. - Зб. наукових праць – Випуск 4. - Львів. – 2002. -С.229-237

8. Сохацька О.М. Методологічні аспекти дослідження ф’ючерсних ринків // Проблеми і перспективи розвитку банківської справи. – Суми: ВВП: “Мрія” ЛТД, 2002. – С.135-140.

9. Сохацька О. Сучасні тенденції розвитку світових ф’ючерсних ринків: уроки для України // Журнал європейської економіки. – 2002. - том І (№2). – вересень. – С. 185-212.

10. Сохацька О., Гаврилюк-Єнсен Л. “Електронний трейдинг – сучасна технологія біржової торгівлі //Вісник ТАНГ. – 2002. – Випуск 8/2. – С. 217-224. (внесок автора: визначено суть біржового електронного трейдингу)

11. Сохацька Олена Застосування опціонів у корпоративному управлінні // Економіст. - 2001. - №3. - 34-39.

12. Сохацька О. Біржова спекуляція: ретроспективний аналіз наукової думки // Наукові записки Зб. наукових праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. -2001 - Випуск 10. - Частина 2. -Тернопіль: Економічна думка. - С.127-134.

13. Сохацька О.М. Опціони - фінансові інновації міжнародних ринків / Збір. наукових праць Вісник Національного університету Львівська політехніка. - Львів. - 2001. - №417. - 360-366.

14. Сохацька О.М. Економічна сутність біржової спекуляції // Банківська справа. – 2001. - №6(42). – С. 14-21.

15. Сохацька О.М. Державне регулювання ф’ючерсних ринків // Вісник ТАНГ. – 2001. – Випуск 14. – С. 42-49.

16. Сохацька О. Похідні фінансові інструменти хеджування портфеля цінних паперів на європейських фондових ринках / Вісник ТАНГ. – 2001. - №18/2. – С. 120-127.

17. Сохацька О.М. Строкові контракти з валютою // Наукові записки. Зб. наукових праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. 2001. - Випуск 9. – С. 256-265.

18. Сохацька О.М. Теоретичні основи функціонування ф’ючерсних ринків // Економіка України. – 2001. - №12. – С. 55-61.

19. Сохацька О. Євроринок і його основні інструменти // Вісник ТАНГ, 2000. - №15. – С. 95-100.

20. Сохацька О.М. Зарубіжні біржові ринки // Фінанси України. - 2000. - №4. - С.59-67.

21. Сохацька О.М. Концептуальні засади ціноутворення на ф’ючерсних ринках // Банківська справа. - 2000. - №5. - С.29-32, С.63.

22. Сохацька О.М. Хеджування цінових та курсових ризиків – актуальний аспект підприємницької діяльності // Освіта як фактор формування людського капіталу. – Зб. наукових праць. – Острог: Вид. “ Острозька Академія”, 2000. – С. 221-230.

23. Сохацька О. Інноваційні технології управління фінансовими ризиками // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. - Серія: Економіка - 2000. – Випуск №6. - С.49-54.

24.Сохацька О.М. Технічний аналіз біржових цін та курсів на сучасних фінансових ринках // Наукові записки. Зб. наукових праць кафедри економічного аналізу . – ТАНГ: Тернопіль. – 2000. – С. 26-30.

25. Сохацька О. Процедура поставки за ф’ючерсними та опціонними контрактами на зарубіжних біржових ринках // Вісник ТАНГ. - 1999. - Випуск 6. - С.213-223.

26. Сохацька О.М. Ф’ючерсний контракт як інструмент інвестиційного менеджменту // Вісник ТАНГ – 1998 – Випуск №5. – С. 21-38.

27. Сохацька О.М., Небилиця О.І. Пенсійні фонди як інституційні інвестори на зарубіжних фінансових ринках // Матеріали третьої міжнародної наукової конференції “Проблеми економічної інтеграції України у Європейський Союз: регіональні і соціально-економічні аспекти .-14-16 вересня. - 1998. - Ялта-Форос. - С. 113-116.

28. Сохацька О. Ринок похідних фінансових інструментів: зарубіжний досвід та реалії України// Економічний часопис. - 1998. - №11-12. - С.17-23.

Статті у інших виданнях, тези конференцій

29. Сохацька О.М. Фрактальна модель фінансового ринку як новий аналітичний погляд на його економічну природу // Тези доповідей міжнародної наукової конференції “Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія та сьогодення”. Тернопіль. – 2003. – 24 березня. –С. 201-203.

30. Сохацкая Е.Н. Глобализация биржевых рынков: уроки для Украины //Юбилейна международна конференция “ ХХ – ви век: очаквани реальности в бизнеса и менеджмента” – Том ІІІ – 26-27 октомбри. – 2001. – Свиштов. – Болгария. – С. 42-45

31. Сохацька О. Маркетинг фінансових послуг // Проблеми маркетингу у постсоціалістичних країнах. Зб. наукових праць за редакцією А.Ліманського, Д.Штефанича. – Тернопіль - Катовіце: Джура, 2001. – С. 48-55.

32. Сохацька О. Шляхи реорганізації бізнес-освіти в Україні.// Зб. наукових праць науково-дослідницького центру “Економіка вищої освіти”. - Тернопіль: Економічна думка. – 2001 - С.38-42.

33. Сохацька О.М. Проблеми формування фінансової еліти в Україні // Збірник наукових праць Проблеми інтеграції науково-освітнього потенціалу в державотворчому процесі Випуск 1. .-Тернопіль: ТДТУ, 2001. - 171-173.

34. Сохацкая Е. Фундаментальный анализ на зарубежных биржевых рынках.- //Сборник научных трудов «Экономики в условиях перехода.» Научные исследования.-Свиштов: Хозяйственная академия им.Д.А.Ценова. - Болгария. 2000- С.72-82.

35. Сохацька О. Перспективи становлення біржових ринків в Україні// Україна на порозі ХХІ століття: економіка, державність. Збірник наукових праць по матеріалах міжнародної науково - практичної конференції в 2-х томах. Том І. - Вінниця. - 30-31 березня. - 2000. - С.95-100.

36. Сохацька О.М. Проблеми та перспективи становлення ф’ючерсного (строкового) ринку сировини в Україні // Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства у третьому тисячолітті. / Зб. Наукових праць - Рівне: ”Тетіс” - 2000. - С.274-279.

37 Сохацька О.М. Ретроспектива та перспектива державного регулювання ф’ючерсних ринків // Економіка і управління. - Науковий журнал. - 2000. - №1. - С.23-29.

38. Сохацька О.М. Фінансова інженерія управління фінансовими інноваціями в сучасних умовах глобалізації ринків // Теорія управління організацією: стан та перспективи. - Матеріали 1V міжнародної науково-практичної конференції 6-7 квітня 2000 року. – Київ - Трускавець. - С.169.

39. Сохацька О. Кліринг біржовий // ЕКОНОМІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ. У трьох томах.Т.1 / Редкол.: С.В.Мочерний (відп.ред) та ін.- К.: Видавничий центр “Академія”, 2000. - С.774-775.

40. Сохацька О.М. Шляхи вдосконалення підготовки фахівців з напрямів “Економіка” та “Менеджмент” у вузах України // Розбудова менеджмент-освіти в Україні. Матеріали щорічної національної конференції. - Київ. - 2000. - С.101-103.

41.Тарнавська Н., Сохацька О. Проблеми відновлення і розвитку інвестиційного потенціалу в системі антикризового управління підприємством // Персонал. – 2000 - № 1(55). - С.151-155.

42. Сохацька О.М. Проблеми і перспективи становлення строкових (ф’ючерсних) ринків в Україні // Матеріали 7-ї міжнародної науково-теоретичної конференції “Особливості економічної політики постсоціалістичних країн в умовах глобалізації світової економіки. - Київ. - 25-26 листопада. - 1999. - Модуль 3. - С.42-46.

43. Сохацька О. Ф’ючерсні ринки Європи: особливо ризикові інвестиції та хеджування. // Матеріали четвертої міжнародної наукової конференції „ Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: інвестиційний аспект” – 14-16 вересня – 1999. – Ялта-Форос. –С. 98-91.

44. Сохацька О. Причини кризи універсальної товарної біржі в Україні 90-х років //Формування економічних відносин в умовах ринку. Зб. наукових праць кафедри економіки, обліку і контролю в невиробничій сфері. ТАНГ: Випуск 2 / Науковий редактор доктор економічних наук, професор Фаріон І.Д.- Тернопіль: “Економічна думка”, 1998. - 22-29.

45. Сохацька О.М. Комерційні банки на ринку цінних паперів України // Формування економічних відносин в умовах ринку : Зб. наукових праць. Випуск 1 Науковий редактор , доктор економічних наук Фаріон І Д.- Тернопіль: ІОА, 1997. - С.19-22.