Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


Таварткіладзе Нана Мезенівна. Етичні основи діяльності адвоката-захисника: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.10 / Одеська національна юридична академія. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Таварткіладзе Н. М. Етичні основи діяльності адвоката-захисника. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю: 12.00.10 - судоустрій; прокуратура та адвокатура. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню етичних основ діяльності адвоката-захисника.

У роботі розглядаються поняття професійної моралі та професійної етики,


адвокатської етики як виду професійної етики юриста. Специфіка професійних стандартів адвокатської діяльності визначається особливостями функцій адвокатури. Правилами адвокатської етики є конкретизуючи гуманне призначення адвокатури як правозахисної інституції правила поведінки адвоката, що закріплені різноманітними соціальними нормами і вироблені самими представниками адвокатської професії, дотримання яких забезпечується внутрішнім переконанням адвокатів, колективною волею органів адвокатського співтовариства, а за необхідністю - заходами державно-правового примусу.

Визначені поняття та система етичних принципів адвокатської діяльності, гарантії їх здійснення та відповідальність адвоката за порушення норм професійної етики. Проведено аналіз дисциплінарної практики щодо адвокатів-захисників.

У роботі містяться рекомендації щодо вдосконалення законодавства України про адвокатуру та правозастосовчої практики, забезпечення дотримання Правил адвокатської етики.

У висновках сформовано основні результати проведеного дослідження, де (утверджується, що адвокатська етика значною мірою визначається особливостями правового статусу адвокатури. Разом з тим професійна мораль не має бути зведена лише до специфічного змінювання загальних моральних принципів і норм у певній професії, а також до специфічних професійно-моральних норм. У зв'язку з цим, хоч як найважливіший аспект дослідження виділено розробку «окремостей» нормативної етики, у роботі значне місце відведено й моральним переконанням, емоціям та іншим компонентам моральної свідомості.

Внесено пропозиції, спрямовані на вдосконалення законодавства про адвокатуру та правозастосовчої практики, забезпечення дотримання Правил адвокатської етики. Звертається увага на роблення ст. 1 Закону «Про адвокатуру» відповідною до ч. 1 ст. 59 Конституції України; вирішення питань складу палат кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури відповідно до міжнародних стандартів; визначення правового статусу З'їзду адвокатів України.

Визначено недоліки, які перешкоджають діяльності адвоката-захисника та порушують етичні принципи адвокатської діяльності. Запропоновано


доповнення суттєвих умов договору про надання правової допомоги; страхування ризику професійної майнової відповідальності; створення спеціального фонду для надання безоплатної адвокатської допомоги; удосконалення діяльності дисциплінарних палат адвокатури тощо.

У додатках наведено: відомості щодо оплати праці адвокатів за рахунок Державного бюджету за 1999 - 2000 р.р.; Програма вивчення кримінальної справи, за якою захист підозрюваного, обвинуваченого та підсудного здійснювався адвокатом-захисником за призначенням; Анкета вивчення громадської думки про участь адвоката-захисника у кримінальній справі за ст. 47 КПК України; Програма вивчення діяльності кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Публікації автора:

  1. Таварткиладзе Н.М. К вопросу о понятии адвокатской этики //Актуальні проблеми держави та права: 36. наук. пр. - Одеса, 1999. -Вил. 6. Ч. 1. - С. 303-308.

  2. Таварткиладзе Н.М. Принцип доминантности интересов клиента в уголовном процессе //Актуальні проблеми держави та права: 36. наук. пр. - Одеса, 2001. - Вип. 10. - С. 250-257.

  3. Таварткіладзе Н.М. Незалежність адвокатської професії //Актуальні проблеми держави та права: 36. наук. пр. - Одеса, 2001. - Вип. 11. - С. 579-582.

  4. Таварткиладзе Н.М. Роль адвоката у кримінальному судочинстві //Актуальні проблеми держави та права: 36. наук. пр. - Одеса, 2002. - Вип. 16. - С. 657-659.

  5. Таварткіладзе Н.М. Про проблему рекламування адвокатської діяльності //Держава і право: 36. наук. пр. - Сер.: Юрид. і політ, науки. - К.: Ін-т держави і права ім.. В.М. Корецького НАН України, 2002. -Вип. 18. - С. 130-132.